EUROWIZJA: PRÓBY TECHNICZNE i ROZMOWY NA TIKTOKU • Francja wygrała piąty dzień prób

Eurowizja: Dziś próby i rozmowy z reprezentantami

Dziś od 11:30 kontynuowana jest II seria prób technicznych. Każdy uczestnik ma 20 minut na ćwiczenia na scenie i doszlifowanie występu. To właśnie z dzisiejszej próby powstanie krótkie nagranie prezentujące występ w przekazie telewizyjnym. Nagranie ma trafić na kanał YouTube Eurovision. Od 12:55 TikTok Live z Timurem i reprezentantami z drugiego półfinału (od Cypru po Australię) . Prowadzący ma im czytać pytania na żywo, więc koniecznie śledźcie to na oficjalnym TikToku Eurovision. O 21:15 live stream Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku podsumowujący dzień. W artykule aktualizacje dotyczące prób, rozmów na tiktoku, tego co się dzieje w Liverpoolu i wielu innych ciekawostek! Pełen terminarz z dzisiejszymi wydarzeniami znajdziecie TUTAJ.

 1. Eurowizja: Dziś próby i rozmowy z reprezentantami
 2. Iru liczy na powrót Gruzji do finału Eurowizji 🇬🇪
 3. Joker Out pogubili się na scenie? 🇸🇮
 4. Watykan na Eurowizji? 🇻🇦
 5. Blanka zadowolona z próby – wprowadzono poprawki
 6. Victor ceni wykonawców samodzielnie piszących swoje utwory 🇬🇷
 7. Dilja robi pompki przed występami 🇮🇸
 8. Andrew przygotował ciekawą stylizację na niedzielę 🇨🇾
 9. Turkusowy Dywan w niedzielę!
 10. Bess i Eda Marcus podadzą punkty ze swoich krajów
 11. Francja najlepsza po pierwszym dniu prób finalistów 🇫🇷

Iru liczy na powrót Gruzji do finału Eurowizji 🇬🇪

Druga próba była znacznie lepsza, a ekipa Iru poprawiła pracę kamer. Wokalistka jest ze wszystkich osób bardzo dumna. Jej ulubioną piosenką eurowizyjną z ostatniej dekady są „Warrior” z Gruzji, „Euphoria” ze Szwecji i „Rise Like a Phoenix” z Austrii. Bardzo chciałaby awansować do finału, zwłaszcza, że jej kraj nie był w sobotniej części koncertu od 7 lat. Pozytywny feedback po jej występie daje wiele nadziei. Ona już wie jak wygrywać Eurowizję, bo zwyciężyła JESC w 2011. Jej ulubionym krajem, który miała okazję odwiedzić jest Izrael z powodu Jerozolimy. Bardzo podobało jej się PreParty w Madrycie. W Liverpoolu jeszcze niewiele spacerowała, bo miasto jest bardzo wietrzne, ale uwielbia ulice i klimat tego miejsca. Jej eurowizyjna „bestie” to Blanca Paloma z Hiszpanii. Galeria zdjęć TUTAJ.

Joker Out pogubili się na scenie? 🇸🇮

Joker Out czasami gubili się na scenie z powodu zbyt dużej liczby kamer, ale są zadowoleni i wiedzą, że na transmisjach wszystko wypadnie jak najlepiej. Chcieliby w przyszłym tygodniu trochę odpocząć, ale wiedzą, że nie będzie to łatwe. Eurowizję zaczęli oglądać dzięki Ruslanie w 2004 roku. Z kim się zaprzyjaźnili? Ciężko wymienić, bo Joker Out są bardzo otwarci i świetnie bawią się ze wszystkimi. Czują się jak na wycieczce szkolnej. Liczą na udział w finale w Liverpoolu. Za ulubione miasto na świecie uważają stolicę swojego własnego kraju. Na karaoke najchętniej zaśpiewaliby „Because of you” Gustapha z Belgii. Galeria zdjęć TUTAJ.

Sarah Louise Bennett / EBU

Watykan na Eurowizji? 🇻🇦

Wciąż brak jest konkretnych informacji mających sugerować debiut Watykanu na Eurowizji w przyszłości. Telewizja krajowa Vatican Media nie należy do EBU, a członkiem unii jest tylko Radio Watykańskie, więc aktualnie dołączenie Stolicy Apostolskiej do konkursu nie byłoby możliwe. W ostatnich tygodniach we włoskim radiu Viva Rai2 rozmawiano o Watykanie w kontekście Eurowizji i zastanawiano się, kto mógłby reprezentować mikropaństwo. Wspomniano m.in. siostrę Cristinę z „The Voice Italy” czy innych przedstawicieli muzyki chrześcijańskiej, także z USA.

Blanka zadowolona z próby – wprowadzono poprawki

Blanka czuje się przytłoczona, ale w dobrym znaczeniu – dopiero co skończyła próbę i nie może się doczekać, by widzowie zobaczyli występ. Poprawiono pracę kamer i grę świateł – teraz uważa, że wszystko jest lepiej. Liczy, że w przyszłym tygodniu będzie spokojna i zadowolona. Inspiracją jest dla niej Madonna, ale kocha też styl Rihanny. Ponieważ sporo na scenie śpiewa i tańczy, musi pamiętać, by pilnować oddechu. Ma dwóch trenerów wokalnych, którzy zawsze jej to powtarzają. Jej ekipa daje sporo porad, natomiast byli reprezentanci Polski nie przekazali jej wskazówek. Przyznała, że taniec i śpiew w tym samym czasie to bardzo trudne zadanie. Trenowała na bieżni, którą specjalnie kupiła przed preselekcjami. Z kim się zaprzyjaźniła? Wymieniła Iru z Gruzji i Alessandrę z Norwegii. Zapowiedziała efekty specjalne w występie – ma być bardzo dużo pirotechniki oraz zabawne wizualizacje (i pewnie też grafiki na ekranie). Chciałaby współpracować z Mae Muller z Wielkiej Brytanii. Z eurowizyjnych piosenek lubi „Stefanię” Kalush Orchestry. Galeria zdjęć TUTAJ.

Sarah Louise Bennet / EBU

Victor ceni wykonawców samodzielnie piszących swoje utwory 🇬🇷

Victor czuje się dobrze jako najmłodszy uczestnik Eurowizji 2023. Nie czuje presji i jego celem jest wystąpić najlepiej jak to możliwe. Próba była niesamowita, jest bardzo dumny z dyrektora kreatywnego, który stworzył występ. Jest też zadowolony ze swojego wokalu. Jest parę detali do poprawy, ale jest pewien, że uda się wszystko ułożyć do kolejnej próby. Chociaż lubi utwór „Tattoo”, sam nie jest fanem tatuaży. Ulubionymi piosenkami eurowizyjnymi z Grecji są „My Number One” Heleny Paparizou oraz „Die Together” Amandy. Lubi też „Heroes” Mansa Zelmerlowa, ale najlepszą dla niego piosenką eurowizyjną jest „Arcade” Duncana. Współpracować chciałby z wykonawcami, którzy piszą samodzielnie swoje utwory bo właśnie takie osoby uważa za najbardziej kreatywne.

Sarah Louise Bennett / EBU

Dilja robi pompki przed występami 🇮🇸

„Czyste szczęście” – mówi Dilja o swojej próbie. Przyznała, że jest lepiej niż za pierwszym razem. W Islandii najbardziej podoba jej się to, że jest to bezpieczne miejsce, zwłaszcza dla młodych kobiet. Gdyby nie skupiała się na muzyce, zaangażowałaby się w fizjoterapię, którą studiowała – uważa, że zdrowie ciało jest bardzo ważne. Plotka głosi, że Dilja robi pompki przed każdym występem – wokalistka potwierdziła te informacje. Jeśli chodzi o ulubione jedzenie – kocha sushi. 9 maja wydaje nowy utwór pt. „Crazy”. Gdy zobaczyła „Is it true?” na Eurowizji 2009 zamarzyła, by stanąć kiedyś na scenie eurowizyjnej. Z ukraińskich wykonawców uwielbia … Tvorchi, tegorocznych reprezentantów kraju. Świetnie dogaduje się z Joker Out ze Słowenii i Moniką Linkyte z Litwy. Galeria zdjęć z próby TUTAJ.

Andrew przygotował ciekawą stylizację na niedzielę 🇨🇾

Reprezentant Cypru uważa, że eurowizyjna scena jest wyjątkowa. Po pierwszej próbie czuł ogromny poziom ekscytacji, a teraz wie, że wszystko idzie dobrze. Andrew został zapytany o chęć rewanżu, ponieważ w zeszłym roku przegrał z grupą Voyager w preselekcjach Australii. Reprezentanci Cypru i Australii nie planują ze sobą rywalizować – wspierają się. Po Eurowizji planuje pozostać jeszcze trochę w Europie i podróżować po kontynencie. Nie ukrywa, że zależy mu też na tym, by spędzić jak najwięcej czasu na Cyprze i lepiej odkryć swoje korzenie i kulturę kraju. Z piosenek eurowizyjnych lubi nie tylko tegoroczną Australię, ale też zwycięskie piosenki z Grecji (2005) i Serbii (2007). Z cypryjskich piosenek uwielbia „Fuego” Eleni Foureiry. Jest podekscytowany niedzielną Ceremonią Otwarcia i zamierza wystąpić w interesującej stylizacji. Ma ze sobą mnóstwo różnych strojów, codziennie pojawi się w czymś innym. Galeria zdjęć z drugiej próby TUTAJ.

Sarah Louise Bennett / EBU

[13:10]

Trwają przygotowania do Ceremonii. Turkusowy Dywan już rozłożony.

[12:44]

Mahmood (Włochy 2019 i 2022 🇮🇹) wystąpi podczas Interval Act finału Eurowizji 2023 z utworem „Imagine” Johna Lennona. W ramach specjalnego występu „Liverpool Songbook” wystąpią też Dadi Freyr, Duncan Laurence, Netta, Sonia i Cornelia Jakobs. Mają zaśpiewać znane utwory artystów pochodzących z Liverpoolu.

[12:36]

Na live blogu Eurovision.tv pojawiają się opisy prób. Na ten moment wiemy, że Andrew Lambrou 🇨🇾 wystąpi boso, czego nie zrobił podczas pierwszej próby technicznej. Z kolei Islandka 🇮🇸 będzie mieć nowe kolczyki. A jak wyglądała jej pierwsza próba? Zobacz poniżej:

Turkusowy Dywan w niedzielę!

Już w niedzielę od 16:00 czasu polskiego transmisja Ceremonii Otwarcia Eurowizji i spacer uczestników po turkusowym dywanie, który w tym roku rozłożony będzie przy Liverpool Museum (ok. 20 minut spacerem od Centrum Prasowego). Dziennik Eurowizyjny otrzymał akredytację na ten event, jednak nie będzie mógł z niej skorzystać, więc w tym roku nie będę relacjonował ceremonii. Wstęp mają jedynie dodatkowo akredytowane media, które zaczną się zjawiać przy dywanie już od 14:30 czasu polskiego. Wprowadzono zmianę, jeśli chodzi o ustawienie mediów. Do tej pory każdy kraj miał swój sektor, a w tym roku każda kategoria akredytacji będzie miała oddzielne miejsce przy dywanie – dotyczy to mediów publicznych (np. Telewizji Polskiej), mediów lokalnych (np. portalu Liverpool Echo), mediów międzynarodowych (np. OutTV), influencerów i mediów fanowskich. Wydarzenie odbywa się na świeżym powietrzu, a organizatorzy proszą, by zabrać ze sobą ubrania odpowiednie na pogodę, w tym także parasole czy płaszcze przeciwdeszczowe na wypadek opadów. Cała ceremonia ma potrwać do ok. 20:30 czyli 4,5 godziny. Później zaplanowano The National Lotter’s Big Eurovision Welcome, na które należy mieć osobne bilety. Ten event będzie retransmitowany przez BBC 8 maja. Transmisja ceremonii na YouTube, a link jest już dostępny TUTAJ. Relację z turkusowego dywanu na pewno przygotują dla Was redaktorzy Eurowizja.org. Na kanale YouTube portalu pojawiły się już nowe wywiady!

Bess i Eda Marcus podadzą punkty ze swoich krajów

Ujawniono kolejne osoby, które przedstawią punkty jurorskie w finale! Z Finlandii połączy się Bess 🇫🇮, finalistka ubiegłorocznych preselekcji UMK. Z Rumunii będzie to Eda Marcus 🇷🇴, prezenterka, która miała podawać punkty także rok temu, ale w ostatniej chwili EBU postanowiło anulować łączenie z Bukaresztem z uwagi na dyskwalifikację rumuńskiego jury. Eda pokazała później nagranie, w którym widać, że nie była poinformowana o tym, że na wizji się nie pojawi. Czy w tym roku Rumunii i Polsce uda się uniknąć anulowania głosów jurorskich? Czas pokaże. Telewizja belgijska RTBF 🇧🇪 planuje intensywnie promować Eurowizję wśród swoich widzów. Przed czwartkowym półfinałem pokazany będzie 25-minutowy reportaż o Gustaphie, natomiast przed finałem 40-minutowy program „The Top of the Top of Eurovision”. Europejska Unia Nadawców poinformowała, że niektóre kraje nie będą miały możliwości udziału w głosowaniu „Rest of the World”. Nie podano jeszcze listy tych państw, ale zaznaczono, że transakcja płatnicza za głosowanie będzie anulowana dla posiadaczy kart bankowych z krajów objętych sankcjami. Z pewnością dotyczyć to będzie Federacji Rosyjskiej, która jest wykluczona z systemu SWIFT. Nie wiadomo co z Białorusią i Iranem.

Francja najlepsza po pierwszym dniu prób finalistów 🇫🇷

Od wczoraj wiemy już jak wyglądają wszystkie występy przygotowane na Eurowizję 2023! Czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego mogli śledzić próby finalistów i wzięli udział w głosowaniu na Facebooku. Aż 44% głosów zdobyła Francja i tym samym wygrała 5. dzień prób! Na pozycji drugiej Wielka Brytania (21%), a na pozycji trzeciej Ukraina (11%). Najsłabiej poszło Niemcom – tylko 6% głosów. Finaliści swoje drugie próby techniczne będą mieć w sobotę. Wczoraj po 21:00 pokazano też fragmenty występów telewizyjnych pierwszych pięciu państw z II półfinału. Raczej nie zaskoczyły i nie zachwyciły aż tak bardzo. Dziś zobaczymy, jak te kraje poradzą sobie w naszym wieczornym głosowaniu!

[Odśwież, by sprawdzić czy są nowe wpisy]

%d blogerów lubi to: