Eurowizja: Kto awansuje z drugiego półfinału? Decyduj! • Marco Mengoni Misterem Eurowizji • Nowe wyniki klubów OGAE i paneli • Media znów pytają o zarobki Blanki • Malta rusza z selekcjami do Eurowizji Junior

Eurowizja: Głosuj w drugim półfinale plebiscytu

Drugi półfinał plebiscytu „Nasz Faworyt 2023” za nami, a w trakcie specjalnego show (playlisty watch2gether) pojawiło się parę niespodzianek, w tym pełen revamp utworów „D.G.T.” i „Solo”, a także specjalny video edit do utworu „Never Hide” Mai Hyży z wykorzystaniem klipów piosenek z II półfinału Eurowizji. Po głosowaniu Mentimeter zdaje się, że faworyt tego półfinału jest jeden, ale walka o zakwalifikowanie się do finału będzie wyrównana – jedynie 6 punktów różnicy między 10. a 11. miejscem. Podobnie jak w I półfinale, także teraz decydować będzie głosowanie negatywne, w którym oddajecie głos na piosenki, których w finale nie chcecie. Macie na to czas do niedzieli do 19:00. Wyniki obu półfinałów podane będą w niedzielę o 20:30 podczas live stream na grupie Facebook. Finałowa prezentacja 26 piosenek zaplanowana jest na 25 kwietnia, a końcowe wyniki całego plebiscytu poznacie 29 kwietnia, na dzień przed startem prób technicznych w Liverpoolu.

Głosuj TUTAJ

Marco Mengoni Misterem Eurowizji 2023 🇮🇹

Znamy już Mistera Eurowizji 2023! Czytelnicy oddawali swoje głosy na 10 kandydatów, którzy przeszli do finałowej tury, a najlepszy okazał się Marco Mengoni z Włoch i to on w tym roku zdobywa ten tytuł. Wokalista uzbierał 38% głosów i o 0,5% pokonał Andrew Lambrou z Cypru 🇨🇾. Na miejscu trzecim znalazł się Dav Jr. z maltańskiej formacji The Busker 🇲🇹 (30,8%). W czołowej piątce także Bojan Cvjetićanin z Joker Out 🇸🇮 (22,6%) oraz Luke Black 🇷🇸 (19,9%). Marco Mengoni urodził się w Boże Narodzenie 1988 roku w Ronciglione. Aktualnie mieszka a Rzymie. W czasie studiów pracował jako barman, grywał też na pianinie w klubach, był też programistą muzycznym. Popularność zdobył dzięki wygraniu „X Factora” w którym pojawił się w 2009 roku. W 2013 zwyciężył na Festiwalu w San Remo i pojechał na Eurowizję, gdzie zajął miejsce w top10. Ma na koncie szereg prestiżowych nagród i wyróżnień, mnóstwo popularnych singli i sporo tras koncertowych. Wielka sława niesie za sobą wiele wyrzeczeń jednak Marco stara się dbać o swoją prywatność, a wszelkie informacje na temat jego związków są jedynie spekulacjami. Ostatnio głośno było o domniemanej relacji z Mahmoodem (ESC 2019 i 2022), ale Mengoniego łączyło się już z wieloma innymi mężczyznami czy kobietami. On sam nie wypowiada się w mediach o swojej orientacji seksualnej czy związkach. Na Eurowizji 2023 wykona utwór „Due Vite” i z pewnością liczy na powtórzenie sukcesu sprzed 10 lat. Czy uda się zająć miejsce w czołowej dziesiątce? Popularność może mu w tym pomóc. Marco jest najchętniej obserwowanym uczestnikiem ESC 2023 na Instagramie czy Facebooku. Ma też spore grono fanów na TikToku.

Finlandia nadal goni Szwecję w OGAE Poll

Nowe wyniki w OGAE Poll. 120 osób z OGAE Rest of the World przedstawiło swoją punktację – 12 punktów zgarnęła Finlandia 🇫🇮, 10 Szwecja, a 8 Austria. Nie ma zbyt wielu niespodzianek w tym notowaniu, ale doceniono Portugalię – Mimicat dostała 2 punkty. W OGAE Luksemburg 🇱🇺, gdzie głosowało 65 osób, 12 punktów trafiło do Francji, a 10 do Włoch. 8 zgarnęła Finlandia, a Szwecja…tylko 1 punkt! Dodatkowo w top10 znalazły się Belgia, Mołdawia, Portugalia czy Malta, która otrzymując 2 punkty wychodzi z grupy krajów bez żadnych punktów. Liderem po głosowaniu 23 klubów nadal jest Szwecja 🇸🇪, ale ma 236 punktów i tylko 9 punktów przewagi nad Finlandią. Trzecia nadal jest Francja (56 punktów straty do Finlandii), a w top5 mamy Norwegię i Austrię. Do końca głosowania brakuje nam punktacji z Azerbejdżanu, Belgii, Chorwacji, Czech, Finlandii, Irlandii, Litwy, Łotwy, Malty, Polski, Portugalii, Rumunii, Serbii, Szwecji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz dwóch klubów z Niemiec. Do tej pory w ramach 23 klubów głosy oddało ponad 2 tysiące osób. Od 2007 roku klubom OGAE udało się pięciokrotnie przewidzieć zwycięzcę Eurowizji. Ostatni raz stało się to w 2018 roku gdy OGAE Poll wygrał Izrael 🇮🇱. Czterokrotnie w top3 głosowań OGAE były kraje, które nie wchodziły w ogóle do finału Eurowizji – w 2007 i 2008 była to Szwajcaria, w 2013 San Marino, a w 2014 Izrael. Do tej pory czterokrotnie OGAE Poll wygrywała Szwecja (ale nie w 2015 gdy faktycznie wygrała Eurowizję), trzykrotnie Włochy i dwukrotnie Dania. Co ciekawe najczęściej na 2. miejscu OGAE Poll lądowały Francja i Szwajcaria (po trzy razy).

Panele eurowizyjne w Estonii, Niemczech i Norwegii

Mamy nowe wyniki paneli eurowizyjnych! Piąty odcinek estońskiego „Eurovisioooni laulud 2023” 🇪🇪 wygrała Łotwa 🇱🇻 czyli grupa Sudden Lights. Według głosowania komisji, piosenka z Rygi jest lepsza od Belgii, Portugalii, Armenii, Azerbejdżanu i Rumunii, które też były oceniane w tym odcinku. W ramach trzeciego odcinka niemieckiego „ESC Songcheck 2023” 🇩🇪 oceniono dziesięć kolejnych piosenek, a najwyższy wynik w głosowaniu panelu i internautów uzyskała Wielka Brytania 🇬🇧 (13,4). Na drugim miejscu Dania z Ukrainą (po 12,5), a dalej Belgia (12). Łącznie oceniono już 28 piosenek, a najlepszy wynik uzyskała Finlandia (21,4). Druga jest Norwegia (16,9), a trzecia Szwecja (16,5). aktualnie ostatnie miejsce zajmuje Rumunia (5,8), ale Niemcy nie oceniali jeszcze „Solo” Blanki. Zwyciężczyni polskich selekcji została poddana ocenie w ramach norweskiego panelu „Adresse Liverpool” 🇳🇴, gdzie noty przydziela osiem osób, w tym cztery jako reprezentanci publiczności. Tym razem wygrała Finlandia z 88 punktami, a na drugim miejscu znalazła się Wielka Brytania (77). Trzecie miejsce trafiło do Ukrainy (52). Na dziewięć ocenianych piosenek „Solo” zajęło ostatnie miejsce z 24 punktami. Po dwóch odcinkach Blanka jest ostatnia w klasyfikacji, a nad nią mamy reprezentantów Łotwy (30), Chorwacji (32) czy Estonii (39). Norwegowie nie oceniali jednak jeszcze Rumunii czy San Marino. Odcinek panelu znajdziecie TUTAJ.

Eurowizja Junior: Malta z nowymi preselekcjami 🇲🇹

Kolejny kraj rozpoczyna przygotowania do Eurowizji Junior 2023 w Nicei. Zgłoszenia do preselekcji na Malcie zostały już uruchomione i potrwają do 16 czerwca. W tym roku telewizja PBS zdecydowała, że selekcje wyłonią jedynie wykonawcę, ale bez piosenki. W związku z tym kandydaci powinni zgłosić jedynie nagrania dwóch coverów. 3 lipca poznamy listę 24 uczestników konkursu. Będą oni podzieleni na dwa półfinały, a te rundy odbędą się 22 i 29 lipca. Dodatkowo 5 sierpnia pokazany ma być Live Show, w ramach którego wyłoniona będzie finałowa dwunastka. Sam finał odbędzie się 12 sierpnia, a zwycięzcę wskażą jurorzy i widzowie w stosunku głosów 80 do 20. We wrześniu rozpocznie się konkurs na piosenkę dla nowego reprezentanta Malty. Ogłoszenie wyników zaplanowano już na 15 września. Przypomnę, że w Gruzji trwa program „Ranina” 🇬🇪, który wyłoni reprezentanta tego kraju do Nicei. Z kolei w Holandii szukani są już kandydaci do finału narodowego. Telewizja Polska 🇵🇱 na ten moment nie ogłosiła w jaki sposób wybierze przedstawiciela do Nicei i czy w ogóle chce w konkursie uczestniczyć. 29 kwietnia odbędzie się finał szóstej edycji „The Voice Kids” w Polsce. Jednym z faworytów ma być Miłosz Skierski z drużyny Dawida Kwiatkowskiego. Wokalista ma 13 lat i brał już udział w walce o reprezentowanie Polski na JESC. W 2021 roku zajął 2. miejsce w finale „Szansy na Sukces” za utwór „Open Wide”. Przegrał jedynie z Sarą James.

Blanka nic nie zarobi na Eurowizji

Temat Blanki od lutego i pamiętnych preselekcji jest w Polsce niezwykle nośny. Artykuły o niej są na tyle nośne i klikalne, że doszło do kuriozalnej sytuacji – obserwujemy „trzecią falę” clickbaitowych artykułów na temat tego „ile Blanka zarobi na Eurowizji”. Pierwsza fala pojawiła się zaraz po finale narodowym, kolejna po paru tygodniach, a teraz ponownie ten sam temat jest podejmowany przez media plotkarskie i nie tylko. Chwytliwy tytuł ma przyciągnąć internautę, którego zaciekawi pytanie o zarobki młodej influencerki i wokalistki. Odpowiedź na „najczęsciej zadawane w Polsce pytanie” jest niezwykle proste. Blanka nie otrzymuje za udział w Eurowizji żadnego honorarium. „Nikt chyba nie ma wątpliwości, że „zapłatą” samą w sobie jest szansa na wykonanie konkursowego utworu przed milionami widzów, co może przełożyć się na 5 minut w mediach, zyski ze sprzedaży płyt i dalszą karierę muzyczną” – podaje Pudelek zastanawiając się, czy TVP uhonorowałaby reprezentanta, który wygra cały konkurs. W tym roku nam to nie grozi. „Zgodnie z regulaminem Eurowizji żaden artysta, który pojawi się na scenie podczas finałów rywalizacji, nie otrzyma pieniężnego wynagrodzenia” – przypomina Gazeta.pl podkreślając, że czeku nie otrzymuje nawet triumfator Eurowizji. „W przypadku zwycięstwa Stajkow mogłaby liczyć na kryształową statuetkę przedstawiającą mikrofon, bukiet kwiatów oraz prawo do organizowania następnej edycji Eurowizji w Polsce” – zwraca uwagę Radio Zet. W ankiecie portalu aż 80% spośród 106 tys. osób uważa, że Blanka na Eurowizji nie ma szans.

Blanka bez grosza i bez szans na Eurowizji?

Blanka nie dostanie ani grosza za swój występ, czy ewentualne zwycięstwo. Artystka może liczyć, że po jej próbach, czy półfinałowym i finałowym występie jej utwór viralowo będzie odtwarzany w krajach Europy” – podaje Eska.pl. W ankiecie na ten temat 57% osób uważa, że artyści nie powinni otrzymywać wynagrodzenia za reprezentowanie swojego kraju bo to jest samo w sobie zaszczytem. 26% sądzi, że wynagrodzenie powinno być przekazane, bo udział w Eurowizji to dla artysty praca. „W regulaminie muzycznych zmagań jest jasno napisane, że na premię nie mają co liczyć także osoby, które zajmą drugie i trzecie miejsce” – sensacyjnie donosi Pomponik.pl. W ankietach na Plejada.pl 75% osób uważa, że „Solo” nie przejdzie do finału Eurowizji. Przeciwnego zdania jest 21% ankietowanych. 60% przyznał, że nie podoba im się piosenka Blanki. „No niestety, to fucha z typu „będziesz pan miał do CV”. „Zapłatą” za udział w Eurowizji jest sama możliwość występu, co sprawia, że konkurs to jedynie wydarzenie marketingowe i PR-owe” – komentuje brak wynagrodzenia portal Planeta.pl, który także przeprowadził ankietę. 58% osób uważa, że Blanka nie poradzi sobie na Eurowizji i wskazało opcję „niestety, moja bejbo, pożrą ją tam„. „Historia polskich preselekcji dowodzi zresztą – i to dobra wiadomość dla Janna – iż zaskarbienie sobie sympatii publiczności procentuje” – złośliwie komentuje temat tygodnik „Wprost”. Wysyp artykułów na ten sam temat wydaje się być śmieszny, z drugiej strony to okazja by znów przypomnieć opinii publicznej o skandalu związanym z selekcjami „Tu bije serce Europy” czy podkreślić jak niskie notowania Blanka ma za granicą. Nadal jednak trzeba brać pod uwagę popularność, jaką „Solo” dzięki temu zyskuje.

Źródło: Dziennik Eurowizyjny, Wikipedia, OGAE Poll 2023, Eurovoix, PBS, TVP, przegląd polskich mediów, inf. własne, fot.: @mengonimarcoofficial

%d blogerów lubi to: