Eurowizja: Próby już za tydzień! Znamy ich harmonogram • Kulisy Eurowizji: Gdzie je śledzić? W Polsce to łatwe! • Finlandia wygrywa niemiecki panel • Dziś wyniki półfinałów plebiscytu „Nasz Faworyt”

Eurowizja: Kiedy ruszają próby w Liverpoolu? 🇬🇧

W sieci pojawił się już harmonogram prób przed Eurowizją 2023 w Liverpoolu. Od 24 do 26 kwietnia trwać będą próby statystów na bazie skryptów przygotowanych przez delegacje występów, z kolei w dniach 27-29 kwietnia zapowiedziano próby wszystkich gości specjalnych, którzy zaśpiewają w Opening Acts czy Interval Acts. Delegacje będą docierać do Liverpoolu pod koniec kwietnia, a część z nich dowiezie do miasta oficjalny partner lotniczy Eurowizji – linia easyJet. Podobnie jak ostatnio próby techniczne dzielą się na dwie serie – pierwsza z nich daje 30 minut na scenie, a druga 20 minut. W tym roku nowością jest to, że wszystkie te próby będą zamknięte dla prasy. Bazując na zeszłym roku możemy liczyć na materiały zakulisowe (TikToki, zdjęcia czy krótkie opisy) na oficjalnym kanale Eurovision i stronie Eurovision.tv. Z drugiej próby technicznej organizatorzy mają nam dostarczyć nagrania „telewizyjne”, więc będziemy mogli po fragmencie ocenić, jak faktycznie wygląda każdy z występów. Próby techniczne ruszają 30 kwietnia (od Norwegii po Szwecję, bez Izraela). Izrael rozpocznie drugi dzień prób 1 maja. Ostatni tego dnia ćwiczyć będzie Cypr. 2 maja próby od Estonii po Australię i w ten sposób wszyscy półfinaliści zakończą pierwszą turę. 3 maja ruszamy ponownie – od Norwegii po Finlandię, czyli cały 1. półfinał będzie mieć próby tego samego dnia. 4 maja to kolejne próby półfinalistów (od Danii po Belgię) oraz pierwsze próby techniczne finalistów (w kolejności: Niemcy, Francja, Włochy, Ukraina, Hiszpania, Wielka Brytania). Piątego maja dokończenie prób półfinalistów (od Cypru po Australię), a szóstego maja ostatnie próby techniczne finalistów.

Pełen harmonogram prób znajdziecie TUTAJ.

Próby generalne na live stream Dziennika Eurowizyjnego

Dodatkowo trzeciego maja nastąpi oficjalne otwarcie Euroclubu i tym samym ruszy specjalna sesja Meet & Greet dla tych delegacji, które będą chciały spotkać się z dziennikarzami (nie jest to obowiązkowe). W tym roku nie ma indywidualnych konferencji prasowych. Sesja Meet & Greet potrwa do 5 maja włącznie, a tego samego dnia otwarty zostanie Eurovision Village w Liverpoolu. Siódmego maja o 16:00 ceremonia otwarcia Eurowizji i spacer po turkusowym dywanie. To punkt graniczny między pierwszym a drugim tygodniem sezonu. Od 7 maja ruszają próby generalne w prostym schemacie. W poniedziałek o 15:00 próba generalna dla prasy (po raz pierwszy przebieg show i występy śledzić będzie można na żywo z Areny, na ekranach w Centrum Prasowym czy poprzez stream online). Na 21:00 zapowiedziano drugą próbę (kiedyś nazywaną „jurorską”) i jest to pierwsze zetknięcie się uczestników z widownią, bo ta próba jest biletowana. Trzecia i ostatnia próba (tzw. „Family Show”) ruszy o 14:30 w dzień transmisji. Sama transmisja rozpocznie się standardowo o 21:00, a o 23:40 obejrzeć będzie można konferencję prasową nowych finalistów. Tak samo harmonogram wyglądać będzie przed drugim półfinałem. Najpewniej próba generalna prasowa finału ruszy trochę wcześniej z uwagi na czas trwania. 12 maja o 21:00 próba jurorska – na podstawie zapisu z tej próby piosenki oceniać będą komisje z 37 krajów. Transmisja finału 13 maja o 21:00, a konferencja zwycięzcy ma się rozpocząć o 1:15 w nocy. Dziennik Eurowizyjny będzie zbierać wszystkie informacje na temat prób technicznych i opisywać je w artykułach, natomiast I i II próba generalna każdej części Eurowizji będą relacjonowane na live stream poprzez grupę Facebookową czy kanał na YouTube. Polscy fani będą mieli dostęp do największej puli relacji i materiałów w języku narodowym spośród wszystkich nacji europejskich. Relacje i materiały przygotowywać będą dla Was także redakcja portalu Eurowizja.org, kanały Dobry Wieczór Europo i Misja Eurowizja, profil Let’s talk about ESC czy kanał na TikToku Natalii Kowalczyk.

Ruslana dołącza do gości Eurowizji 2023

Obserwacja prób generalnych pozwoli dziennikarzom zobaczyć jak wygląda całe show, w tym także sekwencja otwarcia, występy gościnne czy pocztówki, które nadal są realizowane przez producentów wynajętych z ramienia BBC. Na krótkich nagraniach zapowiadających dany występ zobaczymy uczestników w różnych lokalizacjach, np. Theodor tworzył pocztówkę w teatrze w Bukareszcie, Joker Out w budynku telewizji słoweńskiej, a Blanca Paloma w Museo del Prado w Madrycie. Będziemy mogli także ocenić jak radzą sobie prowadzące 🇬🇧 (Alesha Dixon, Hannah Waddingham i Julia Sanina), jakie przygotowano grafiki i jak wygląda scenariusz show. Z pewnością ciekawie będzie też obserwować gości specjalnych, których lista…wciąż się powiększa. Po tym jak Ruslana 🇺🇦 (ESC 2004) wyraziła publicznie swoje ubolewanie nad faktem, że nie została zaproszona do udziału w konkursie, telewizje BBC i Suspilne … wysłały do niej takie zaproszenie i wokalistka oraz zwyciężczyni konkursu ze Stambułu została dołączona do line-up’u programu. Mówi się, że w finale pojawić ma się jeszcze jeden zaskakujący wykonawca. Fani oczekują kogoś z najwyższej półki brytyjskiego popu, głównie mowa tu o wokalistce Dua Lipa.

Finlandia wygrywa w Niemczech. Czy wygra też OGAE Poll?

Zakończył się „ESC-Songcheck” czyli panel niemiecki 🇩🇪, w którym utwory oceniali jurorzy (m.in. redakcja ESCkompakt, Cesar Sampson z Austrii, Marcel Stober czy Vanity Trash) oraz internauci. Panel wygrała Finlandia 🇫🇮 zdobywając 21,4 punktu. Drugie miejsce ma Austria (19,4), a trzecie Norwegia (16,9). W top5 także Słowenia i Szwecja. Na dnie Rumunia, której przyznano tylko 5,8 punktu. W ostatniej trójce są też Piqued Jacks z San Marino (6,3) oraz Blanka z utworem „Solo” (7,5). Poznaliśmy również ranking OGAE Portugalia 🇵🇹, gdzie głosowało 75 osób. 12 punktów zgarnęła Francja 🇫🇷, 10 Finlandia, a 8 Włochy. Szwecja dostała 7 punktów. Maleje różnica między „Tattoo” a „Cha Cha Cha” – wynosi ona już tylko 6 punktów. Francja na stabilnym trzecim miejscu, a w top5 także Norwegia i Włochy. Klub INFE Wielka Brytania 🇬🇧 przydzielił 12 punktów Francji, 10 dostała Finlandia, a 8 Włochy. Szwecja i Hiszpania w top5. Co ciekawe, czołowa piątka wygląda idealnie tak samo jak głosowanie OGAE Portugalia. Klasyfikację generalną nadal wygrywa Szwecja (43), druga jest Finlandia (40), a trzecia Norwegia (38). W EuroJury komisja z Irlandii umieściła Wielką Brytanię w top3, z kolei Armenia znalazła się w najlepszej trójce głosowania jury z Austrii. W top3 trzyosobowego jury Bułgarii znalazło się miejsce nie tylko dla „Solo” ale też dla chorwackiej formacji Let3! W ten sam sposób doceniono też Ukrainę. Pełne wyniki EuroJury (wraz z głosowaniem czytelników) poznamy 29 kwietnia. Dziś o 20:30 na live stream na grupie Facebook Dziennika Eurowizyjnego ogłoszone zostaną wyniki półfinałów plebiscytu „Nasz Faworyt 2023”. Głosowanie w II półfinale jest aktywne dziś do godziny 19:00 TUTAJ.

źródło: Eurovision.tv, Eurovisionfun.com, Twitter, Suspilne Eurovision, Eurovoix, OGAE Poll, inf. własne, fot.: M. Błażewicz 2022

%d blogerów lubi to: