Eurowizja: Dziś drugi półfinał naszego głosowania i ujawnienie Mistera konkursu • Król Karol III odwiedzi arenę eurowizyjną • Sprawdź najnowsze rankingi OGAE i nowe wersje piosenek • Holenderskie zamieszanie – o co chodzi?

Eurowizja 2023: Dziś pierwszy półfinał plebiscytu „Nasz Faworyt”

Kontynuujemy najważniejszy plebiscyt Dziennika Eurowizyjnego czyli „Nasz Faworyt 2023”, w ramach którego wybierzemy ulubioną piosenkę tegorocznego konkursu! W tym roku format składa się z dwóch półfinałów i finału, a o wszystkich decydujecie Wy, czytelnicy strony, w dwuetapowym głosowaniu. Dziś o 21:00 prezentacja 16 piosenek z drugiego półfinału według kolejności startowej utworzonej przed producentów z BBC. O tym, czy dany kraj ma w prezentacji klip oficjalny czy występ z preselekcji także decydowaliście poprzez niedawno zakończone głosowanie. Po prezentacji rozpocznie się głosowanie Mentimeter, w którym możecie przyznać ulubionym utworom punkty od 1 do 12 w skali eurowizyjnej. Po zakończeniu prezentacji i zamknięciu głosowania Mentimeter uruchomione będzie głosowanie negatywne na Google Forms, gdzie można wskazać piosenki, których w finale nie chcecie. Połączone głosy dadzą nam oficjalne wyniki. Głosowanie Google Forms potrwa do 23 kwietnia do 19:00, a wyniki półfinału poznamy tego samego dnia wieczorem. Pamiętaj, że głosowanie nie jest formą przewidywania końcowych wyników Eurowizji – głosuj na utwory, które po prostu lubisz i które chcesz usłyszeć w finale, a nie takie, które według Ciebie do finału wejdą. W plebiscycie nie można głosować na utwór „Solo” Blanki. Dziś przed prezentacją nie będzie tradycyjnej rozgrzewki, bowiem o 20:00 na kanale Eurovision na YouTube premiera drugiego odcinka cyklu „A little bit more”, w ramach którego uczestnicy konkursu wykonują swoje utwory w nowych wersjach.

GŁOSUJ TUTAJ

Kto został Misterem Eurowizji 2023?

Po zakończeniu głosowania Mentimeter ujawniona będzie czołowa trójka panów, którzy zdobyli najwięcej głosów w plebiscycie na Mistera Eurowizji 2023! Przypomnę, że głosowanie trwało do 13 kwietnia i oddano ponad 800 głosów. Pora ujawnić kandydatów, którzy zajęli miejsca od dziesiątego do szóstego:

10. Jan Peteh (Słowenia 🇸🇮) – 5,7%

9. Pasha Parfeni (Mołdawia 🇲🇩)  – 11,1%

8. Victor Vernicos (Grecja 🇬🇷)  – 11,2%

7. Käärijä (Finlandia 🇫🇮)  – 11,4%

6. Nace Jordan (Słowenia 🇸🇮)  – 16,5%

Tym samym w czołowej piątce znaleźli się (kol. losowa): David Jr. z Malty, Luke Black z Serbii, Andrew Lambrou z Cypru, Bojan Cvjetićanin ze Słowenii i Marco Mengoni z Włoch. Który z nich wygrał? Przekonamy się już dziś wieczorem! Rok temu plebiscyt zwyciężył Krystian Ochman z Polski.

OGAE Poll, INFE Poll i EuroJury

Trwa prezentacja punktów klubów OGAE i organizatorzy przedstawili już ponad połowę rankingów. Tym razem dość różnie rozłożyły się dwunastki – OGAE Grecja 🇬🇷 (140 osób) i OGAE Izrael 🇮🇱 (192 osoby) przyznały najwyższą notę Szwecji 🇸🇪, OGAE Macedonia 🇲🇰 (16 osób) Włochom 🇮🇹, a OGAE Holandia 🇳🇱 (105 osób) Finlandii 🇫🇮, która zajęła 2. miejsce w głosowaniu Macedończyków i fanów z Izraela oraz 3. miejsce u Greków. Grecy 10 punktów dali Finlandii, Holendrzy Szwecji. Osiem punktów z Holandii zgarnęła Francja, a z Izraela Norwegia. Grecy dali Cyprowi 2 punkty, Izrael przydzielił jeden punkcik Holendrom, Holendrzy dodali 1 punkt Armenii, a Macedończycy ofiarowali pierwszy punkt Chorwacji. Aktualnie prawie wszystkie dwunastki trafiają albo do Szwecji lub Finlandii, a jedynie Szwajcarzy i Macedończycy się wyłamali. Ci pierwsi najwyższą notę dali Francji, a drudzy Włochom. Loreen ma łącznie 225 punktów, a Käärijä 207. Różnica wynosi jedynie 18 punktów, natomiast laureatka trzeciego miejsca – La Zarra, ma już ponad 50 punktów straty do „Cha Cha Cha”. 12 krajów nadal nie ma punktów, w tym m.in. Ukraina, Malta, Litwa czy Islandia i Australia. W plebiscycie EuroJury sporo zaskoczeń – szwedzkie jury w swoim top10 umieściło m.in. Ukrainę, z kolei monakijskie w top3 ma Azerbejdżan. Komisja z Luksemburga do swojej dziesiątki wpuściła Irlandię, podobnie jak gruzińska. Znamy też wyniki głosowania klubu INFE Macedonia. Podobnie jak w OGAE 12 punktów dostały Włochy, 10 zgarnęła Finlandia, a 8 Serbia. Co ciekawe Rumunia dostała 4 punkty, a San Marino 1. Liderem głosowania tej sieci fanklubów jest Szwecja (36) przed Norwegią (34) i Finlandią (30).

Król Karol z królową małżonką na Eurowizji? 🇬🇧

Oficjalna prezentacja zbudowanej sceny Eurowizji 2023 odbędzie się 26 kwietnia po tym, jak M&S Bank Arenę w Liverpoolu odwiedzi para królewska – król Karol III (jego koronacja planowana jest na 6 maja) z małżonką Camillą. Spotkają się w arenie z producentami show oraz osobami odpowiedzialnymi za scenografię i przygotowania. Poznają też prowadzących i tegoroczną reprezentantkę Wielkiej Brytanii – Mae Muller. W line-up Eurowizji 2023 pojawia się kolejna brytyjska gwiazda, chociaż nie stanie na scenie. Głosem zapowiadającym prowadzące konkursu będzie Melanie C, znana jako Sporty Spice z nieaktywnej już formacji Spice Girls. Aktorem, który nagrał głos do filmów na temat Eurowizji i jej historii jest Luke Evans z Walii. Grał m.in. w „Szybcy i wściekli” czy „Pięknej i Bestii”. W poniedziałek 24 kwietnia ostatnia szansa by zdobyć bilety na ESC. BBC przekaże do sprzedaży ostatnie bilety i będzie można o nie powalczyć poprzez Ticketmastera w południe (czasu brytyjskiego). Ceny biletów to od 160 do 380 funtów za finał i 90 do 290 funtów za jeden z półfinałów. Dziś do sprzedaży trafiły też ostatnie bilety na wspólne oglądanie Eurowizji 2023 (finału) w Eurovision Village na Pier Head. Pojawiły się też nieoficjalne informacje dotyczące głosowania na Eurowizji w poszczególnych krajach. Australia 🇦🇺 i Izrael 🇮🇱 nie będą mieć głosowania audiotele/sms, a zastąpi je platforma esc.vote (tak jak dla Reszty Świata). W San Marino 🇸🇲 głosy przygotują jurorzy, a publika nie będzie mogła o tym decydować. W Polsce 🇵🇱 dostępne będzie głosowanie sms-owe (numer 73555) w cenie 3,69 PLN czyli ok 80 eurocentów. Nie jest najdroższe. Drożej jest w Albanii (1,05 euro), na Cyprze (1,01 euro), Estonii (aż 1,70 euro), Finlandii (1 euro), Islandii (1,13 euro), Rumunii (1,19 euro) czy Szwajcarii (1,22 euro). Najtaniej jest w Wielkiej Brytanii gdzie jeden sms to koszt jedynie 17 eurocentów (15 pensów).

Co dzieje się w Holandii? Eurowizyjna piosenka nielubiana

Awantura w Holandii po tym, jak ujawniono, że Jan Smit (jeden z prowadzących ESC 2021) jako jedyny był przeciwny wewnętrznemu wyborowi piosenki „Burning Daylight” na Eurowizję, chociaż wcześniej telewizja holenderska podawała, że decyzja była jednogłośna. Opinia publiczna ujawnienie nazwisk Mii i Diona przyjęła chłodno, jednak w momencie, gdy okazało się, że za duetem stoi Duncan Laurence, postanowiono dać kredyt zaufania. Krytyka pojawiła się znów w momencie premiery utworu. Sceptycznie uznano, że Holandia znów wysyła „smutną” piosenką, jednak przypomniano sobie, że podobnie było z Duncanem, O’G3NE czy S10 więc uznano, że może tak jest lepiej. Niestety okazało się, że coś jest nie tak. Wbrew wcześniejszej tradycji Dion i Mia ani razu nie zaśpiewali piosenki na żywo, a „Burning Daylight” przestało być grane w radiach. Pierwsze wykonanie na żywo odbyło się w trudnych warunkach PreParty ES w Madrycie. Oskarżono duet o fałszowanie, brak charyzmy na scenie. Hejt spadł na duet, Duncan Laurence gdzieś zniknął, a nadawca AVROTROS nabrała wody w usta. Dion i Mia próbowali się ratować tłumaczeniem o złych warunkach technicznych imprezy co było prawdą. Kolejnym aktem w tej historii jest Eurovision in Concert, gdzie Cooper i Nicolai narazili się tym, że udzielali wywiadów tylko mediom holenderskim. Sam występ na scenie nie był aż taki zły, ale media w kraju nie pozostawiły na duecie suchej nitki. Od tego czasu zaczęło dziać się bardzo źle. Krytyka pojawiała się w każdej strony, główne dzienniki i portale atakowały duet. Tak złej atmosfery nie notowano w Holandii od wielu lat. Jan Smit ogłosił, że odszedł z komisji selekcyjnej, Duncan Laurence zapowiedział, że skupi się teraz na pracy z duetem, a pojawiły się doniesienia jakoby AVROTROS miała za rok powrócić do preselekcji publicznych. Notowania Holendrów spadają – znajdują się aktualnie na 11. miejscu w półfinałowych oddsach. Ich szansa na awans to 56%.

Remixy, wersje specjalne i nie tylko

Nowości muzyczne od naszych tegorocznych uczestników! Singiel „I wrote a song” Mae Muller z UK 🇬🇧 pojawi się 12 maja. 12 kwietnia wydano Topic remix utworu, a dziś wersję angielsko-francuską z udziałem szwajcarskiej wokalistki Vendredi sur Mer. Remixy do „Samo mi se spava” Luke Blacka z Serbii 🇷🇸 miały dziś oficjalną premierę – dostępne są TEEN remix oraz Shurk remix. Kolejną premierą jest przyspieszona wersja piosenki „Break a Broken Heart” z Cypru 🇨🇾. Wcześniej takiej wersji doczekał się utwór Danii 🇩🇰. Zgodnie z oczekiwaniami pojawiła się już włoska wersja „Queens of Kings” Alessandry z Norwegii 🇩🇰. Wokalistka ma też parę remixów i wersję akustyczną. Remixów doczekał się też islandzki „Power” 🇮🇸. Dziś pojawił się palmi.remix, a wcześniej opublikowano asgeirorri remix. W sieci znaleźć można także Faustix remix piosenki „Cha Cha Cha” 🇫🇮 oraz eurowizyjną wersję utworu z Rumunii 🇷🇴. 12 maja pojawi się vinyl z utworem Holandii 🇳🇱, a oficjalna składanka Eurowizji 2023 trafi do sprzedaży 28 kwietnia. Dodatkowo wersja z trzema winylami dostępna będzie w limitowanej edycji od 12 maja, a DVD z półfinałami i finałem ESC 2023 pojawi się 26 czerwca.

Źródło: Dziennik Eurowizyjny, OGAE Poll, EuroJury, Eurovoix, Liverpool Echo, Discord, ESC Plus, Liverpool Collection, Youtube, inf. własne, fot.: Jasper Suyk

%d blogerów lubi to: