Käärijä zdobywa pierwszą dwunastkę w OGAE Poll! Kto może wystąpić w finale Eurowizji 2023? Imprezowy weekend w Holandii i Wielkiej Brytanii

Eurowizja: Kto może wystąpić w finale konkursu?

Izraelskie media podają, że Netta 🇮🇱 będzie jedną z gwiazd specjalnego Interval Actu finału Eurowizji 2023. Zwyciężczyni konkursu w Lizbonie ma wziąć udział w nowej odsłonie „Switch Song”, który zadebiutował w Tel-Awiwie i do tej pory cieszy się sporą popularnością. Ze swoimi utworami zmierzyli się wtedy Verka Serduchka, Eleni Foureira, Mans Zelmerlow i Conchita Wurst, a nowe wersje „Dancing Lasha Tumbai” Eleni oraz „Fuego” Mansa zyskały duże uznanie na streamingach. W tym roku pojawi się Netta, a być może będzie też fińska formacja Lordi. Dodatkowo w Interval Acts finału (a będzie ich sporo, bo samo głosowanie widzów ma trwać aż 40 minut) spodziewać się możemy występu ubiegłorocznych zwycięzców czyli ukraińską formację Kalush Orchestra 🇺🇦, reprezentanta Wielkiej Brytanii 2022 – Sama Rydera, a mówi się też o reaktywowanej specjalnie na potrzeby konkursu grupy Frankie goes to Hollywood, której okres świetności przypadał na lata 80. ubiegłego wieku. Ogłoszono też program tegorocznego Eurovision Village w Liverpoolu. 5 maja zaśpiewają tam Kalushe, a ósmego maja pojawią się Go_A (Ukraina 2021) czy Jerry Heil. Oczywiście zaplanowano też wspólne oglądanie konkursu na dużym ekranie, przy czym wstęp na oglądanie finału 13 maja będzie biletowany. Zaśpiewa też wtedy Katrina Leskanich 🇬🇧, zwyciężczyni Eurowizji 1997. 11 maja przed wspólnym oglądaniem swój nowy materiał zaprezentuje Jamala (ESC 2016), z kolei 9 maja na scenie pojawią się byli uczestnicy Eurowizji, którzy zaśpiewają najsłynniejsze piosenki z konkursu w towarzystwie English National Opera. 6 maja Brytyjczycy i goście będą mogli w Eurovision Village oglądać transmisję koronacji Karola III. Nowy hymn koronacyjny, bazujący na Psalmie 98 przygotował Andrew Lloyd Webber, autor eurowizyjnej piosenki UK z 2009 roku.

OGAE głosuje: Bułgaria i Szwajcaria bez 12 punktów dla Szwecji

Kolejne kluby OGAE prezentują swoje punktacje i zarówno w Szwajcarii 🇨🇭 (77 osób) jak i Bułgarii 🇧🇬 (17 osób) nie wygrała Szwecja. Szwajcarzy 12 punktów dali Francji, 10 Szwecji, a 8 Finlandii. Mołdawia dostała swój pierwszy punkt. Niewielki klub bułgarski spodziewanie nie przydzielił Szwecji najwyższej noty, a Loreen dostała „raptem’ 7 punktów. 12 trafiła do Finlandii, 10 do Czech, które mają utwór śpiewany po części w języku bułgarskim, a w skład zespołu wchodzi Tanita pochodząca z tego kraju. Osiem punktów dostała Austria. Pierwszy punkt zgarnęła Armenia. Chociaż Blanka ma pochodzenie bułgarskie i nawet występowała z „Solo” w tym kraju, bułgarscy fani nie uwzględnili jej w swoim top10, tym samym piosenka wysłana przez TVP na Eurowizję nadal ma tylko 1 punkt, co aktualnie daje 14. miejsce i remis z Mołdawią, Grecją, Estonią i Armenią. Nadal 19 krajów w ogóle nie ma żadnych punktów, w tym Serbia, Ukraina, Cypr, Albania czy Gruzja. Warto dodać, że w głosowaniu OGAE Bułgaria Kaarija zgarnął 104 małe punkty, a Vesna 95. Aby zająć 10. miejsce w ich rankingu wystarczyło zebrać 37 punktów. Tymczasem w Estonii 🇪🇪 pokazano czwarty już odcinek programu Eurovisiooni laulud 2023, w którym panel ekspertów ocenia wybrane piosenki. W głosowaniu na sześć piosenek wygrały Włochy, które pokonały Mołdawię, Grecję, Niemcy, Gruzję oraz przedstawicielkę polskiego nadawcy.

Amsterdam i Londyn czekają na imprezy

Przed nami imprezowy weekend! Do Amsterdamu docierają już delegacje, które w sobotę wystąpią podczas Eurovision in Concert. Bilety są już wyprzedane, a organizatorzy spodziewają się ogromnej frekwencji fanów. W Amsterdamie 🇳🇱 pojawi się aż 29 reprezentantów, co jest rekordem w tegorocznym sezonie pre-parties. Po raz pierwszy na tego typu imprezie w tym roku pojawi się reprezentant Rumunii, Theodor, który wykonać ma nową wersję swojej piosenki ‚D.G.T.”. W niedzielę odbędzie się London Eurovision Party 🇬🇧 z udziałem ponad 20 artystów z tegorocznej Eurowizji. Koncert ma się rozpocząć o 20:00 czasu polskiego i potrwa 4,5 godziny. Później zaplanowano afterparty. Zarówno Eurovision in Concert jak i LDN Eurovision Party są imprezami, które nie mają oficjalnych streamów w sieci, co oznacza, że fani, którym nie dane jest być w Amsterdamie czy Londynie muszą poszukać fanowskich transmisji lub nagrań, które z pewnością bardzo szybko pojawią się na YouTube, Instagramie, TikToku czy Twitterze. Stream internetowy pre-parties jest pożądany przez tych, którzy zostają w domach, ale jest dodatkowym problemem organizatorów, którzy i tak często zmagają się z różnymi utrudnieniami natury technicznej, co widać było nie tylko w Warszawie, ale też w Madrycie czy Barcelonie. Organizatorzy imprez podają też, że stream nie jest dostępny z uwagi na szacunek do osób, które kupiły bilety na koncerty. Dodatkowo w przypadku imprezy londyńskiej, której współorganizatorem jest portal Wiwibloggs chodzi o wyższą oglądalność nagrań z występów, które portal z pewnością szybko udostępni na YouTube.

Nasz Faworyt 2023: Format głosowania

Po weekendzie Dziennik Eurowizyjny rusza z plebiscytem „Nasz Faworyt 2023”, który co roku cieszy się sporym zainteresowaniem. Naszym zadaniem będzie wybrać ulubioną piosenkę z tegorocznej stawki. 18 kwietnia o 20:00 zapraszam na wspólne oglądanie utworów z pierwszego półfinału, po którym odbędzie się głosowanie Mentimeter na najlepsze utwory. Dodatkowo przez kolejne dni będzie można głosować „negatywnie” poprzez Google Forms, a połączone głosy z obu formularzy dadzą nam wyniki. Dodatkowo przypomnimy sobie utwór Cornelii Jakobs, który wygrał ubiegłoroczną edycję plebiscytu, a także usłyszymy piosenkę Janna „Gladiator” z nieco … innym teledyskiem. Drugi półfinał oglądać będziemy 21 kwietnia i ponownie odbędzie się krótkie głosowanie Mentimeter oraz uruchomiony będzie formularz do głosowania przeciwko danym utworom. Na piosenkę „Solo” nie będzie można oddawać swoich głosów. Wspominać będziemy też utwór „I believe” z Gruzji, który wygrał plebiscyt dotyczący Eurowizji Junior 2022, a w czasie głosowania zobaczymy kolejny niestandardowy teledysk przygotowany specjalnie na potrzeby plebiscytu. W trakcie oglądania półfinałów poznamy też rezultaty głosowania na Miss i Mistera Eurowizji 2023. Wyniki obu półfinałów zaprezentowane będą podczas transmisji na żywo na grupie Facebook 23 kwietnia z udziałem gościa specjalnego. W półfinałach piosenki emitowane będą zgodnie z oficjalną kolejnością startową, natomiast finałowa kolejność ułożona będzie przez organizatora plebiscytu. Uwzględnione będą oczywiście piosenki z Big5 i Ukrainy. Finałowe wspólne oglądanie odbędzie się 25 kwietnia, a wyniki stworzone będą w taki sam sposób jak w półfinałach. Rezultaty poznamy 29 kwietnia, czyli na dzień przed startem prób technicznych w Liverpoolu. Plebiscyt organizowany jest od 2011 roku, a od niedawna jego patronką jest oddana fanka Eurowizji i czytelniczka Dziennika Eurowizyjnego, Ania Sobieraj, którą pożegnaliśmy w zeszłym roku.

Źródło: Twitter, ESC Discord, Eurovision.tv, Eurovoix, OGAE International, Instagram, inf. własne, fot.: Nelli Kentta / YLE

%d blogerów lubi to: