Eurowizja 2023: Znamy piosenki z Grecji i Azerbejdżanu oraz daty premier Gruzji i Armenii! • Kolejność startowa w finale: Wielka Brytania zamyka • Który utwór zaśpiewa Marco Mengoni?

Eurowizja: Grecja i Azerbejdżan prezentują utwory

Stawka Eurowizji 2023 już prawie kompletna! Wczoraj swoją premierę miał utwór „What they say” Victora Vernicosa (fot.) z Grecji 🇬🇷. Prezentacja, dwukrotnie wcześniej przekładana, odbyła się ostatecznie w programie „Dio sti 1” telewizji ERT, a klip jest już dostępny na platformie ERTflix. Victor to podopieczny wytwórni PANIK Records, a jego utwór traktuje o ludzkim niepokoju. Jest to nastrojowa ballada, brzmieniem kojarząca się z twórczością Eda Sheerana. Za występ sceniczny Victora odpowiadać będzie Konstantinos Rigos, który pracował wcześniej z Loukasem Yiorkasem (ESC 2011) i Eleftherią Eleftheriou (ESC 2012). Dziś pojawił się utwór „Tell me more” braci Turala i Turana z Azerbejdżanu 🇦🇿. Reprezentanci kraju napisali swój utwór samodzielnie, a przy aranżacji pracował Nihad Aliyev. Często podkreślany jest fakt, że „Tell me more” to pierwszy od 2008 roku utwór Azerów napisany przez lokalnych twórców. To dobry ruch, bo telewizja Ictimai często krytykowana była za kupowanie piosenek zza granicy. Nadal jednak nie zdecydowano się na kolejny odważny krok i wysłanie piosenki w języku narodowym. Azerowie na dorosłej Eurowizji nigdy z tego języka nie korzystali, a jedyną oznaką tego, że w ogóle mają swój język była powtarzalna fraza „Yalan da mən, yanan da mən, yaman da mən” („Kłamię, płonę, jestem zła”) w piosence „Mata Hari” Efendi z 2021 roku.

Teledysk z Chorwacji, decyzja o utworze Włoch

W niedzielę wieczorem telewizja HRT pokazała krótki reportaż na temat grupy Let3 i przygotowań do Eurowizji oraz zaprezentowała klip do „Mama ŠČ!” 🇭🇷. Teledysk przygotował Radislav Jovanov Gonzo, z którym Let3 współpracują od lat. Zespół przyznał, że stroje, które zaprezentowali podczas finału selekcji Dora pojawią się także w Liverpoolu. Będą też rakiety, jako jeden z głównych rekwizytów. Nie będą miały jednak żadnych etykiet. W ankiecie dla gazety „Vecernji list” ponad 1130 osób uznało, że klip do prawdziwa katastrofa i wstyd. 677 głosów było jednak po drugiej stronie bieguna – twierdząc, że klip jest genialny i spełnił oczekiwania widzów. Dodatkowo 284 osoby twierdzą, że teledysk im się podoba chociaż spodziewali się więcej. 160 osób wybrało opcję „Znów przesadzili”. Dziś poinformowano, że Marco Mengoni z Włoch 🇮🇹 ostatecznie na Eurowizji zaśpiewa utwór, z którym wygrał Sanremo czyli „Due vite”. Piosenka będzie jednak skrócona, gdyż aktualnie trwa o ponad 40 sekund za długo. Nową wersję usłyszymy zapewne dopiero w momencie premiery składanki „Eurowizja 2023” pod koniec kwietnia. Telewizja hiszpańska zgłosiła dziś do EBU eurowizyjną wersję piosenki „Eaea” Blanci Palomy 🇪🇸, jednak tę wersję pierwszy raz usłyszymy dopiero na samej Eurowizji. Zmiany mają jeszcze bardziej poprawić poziom utworu. Telewizja hiszpańska już po raz kolejny przygotowuje specjalną wersję, której wcześniej nie udostępnia. Było tak już z Blasem Canto i Chanel.

Kiedy Armenia i Gruzja?

Już tylko dwóch utworów brakuje nam do kompletu! 15 marca usłyszymy „Future Lover” Brunette z Armenii 🇦🇲. O szczegółach na razie niewiele wiemy, ale fani mają już teraz duże oczekiwania. Podobnie w przypadku „Echo” wokalistki Iru z Gruzji 🇬🇪. Premiera tego synthpopowego utworu odbędzie się 16 marca, a telewizja gruzińska świadomie chciała być ostatnim uczestnikiem Eurowizji publikującym piosenkę. Dziś podczas spotkania szefów delegacji (HoD) i szefów mediów (HoM, dawniej HoP) zarejestrowano oficjalnie wszystkie piosenki. Telewizja Polska, pomimo nacisków, apeli mediów eurowizyjnych czy petycji podpisanej przez ponad 80 tys. osób zgłosiła piosenkę „Solo” Blanki (wydanej przez Warner Music Polska) do konkursu. Zignorowano w ten sposób głos opinii publicznej i nie zwrócono uwagi na fatalny PR jako nadawca oraz Blanka mają aktualnie w mediach. Szczegółowe wyniki preselekcji nadal nie zostały opublikowane. Nie wiadomo czemu ma służyć takie działanie, zwłaszcza, że Blanka „Solo” fatalnie radzi sobie w zakładach bukmacherskich czy np. aplikacji „My Eurovision Scoreboard”. Jej występ selekcyjny jest najbardziej „dislajkowanym” nagraniem na oficjalnym kanale YouTube Eurowizji. Pojawiło się mnóstwo teorii i spekulacji tłumaczących, dlaczego TVP uparcie promuje piosenkę, która nie została zbyt doceniona? Mówi się nawet o problemach finansowych stacji czy Działu Rozrywki i silnym wsparciu finansowym wytwórni, bez czego organizacja startu nie byłaby możliwa. Pracownicy TVP mają zakaz rozmów z mediami, a cała ta otoczka budowania twierdzy na Woronicza jedynie pozwala nam przypuszczać, że faktycznie decyzje o wynikach preselekcji zapadły wcześniej niż w momencie głosowania widzów, a cały finał narodowy był farsą.

Wielka Brytania zamknie finał Eurowizji 2023

Tradycją spotkania szefów delegacji i prasowych jest losowanie pozycji startowej dla organizatora Eurowizji 2023. W tym roku, z uwagi na dwóch gospodarzy, takie miejsce przyznano (drogą losowania) Wielkiej Brytanii i Ukrainie. Duet Tvorchi 🇺🇦 zaśpiewa z pozycji 19., a Mae Muller z UK 🇬🇧 zamknie finałową stawkę – otrzymała 26. pozycję. Miejsca startowe w półfinałach ustalone będą pod koniec marca (lub na początku kwietnia) bazując na wylosowanych wcześniej połówkach. Po półfinałach odbędą się konferencje prasowe, podczas których awansujący do finału uczestnicy wylosują pierwszą lub drugą połowę finału. Wcześniej swoje połówki wylosują reprezentanci Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii. Na podstawie tego losowania producenci przygotują kolejność, którą opublikują w nocy z czwartku na piątek czyli po II półfinale. W zeszłym roku zwycięzcą Eurowizji była Ukraina, która startowała w finale jako dwunasta, czyli w połowie stawki. Przypomnę, że w tym roku w półfinałach o wynikach decydują jedynie telewidzowie, z kolei dopiero w finale ich głos skonfrontowany będzie z typowaniem jurorów ze wszystkich państw. Dodatkowo po raz pierwszy w półfinałach i finale głosować będą mogli internauci nie tylko z krajów uczestniczących w konkursie. Głosowanie „Rest of the World” będzie miało siłę taką, jak każdy kraj startujący.

źródło: EurovisionFun.com, ERT, Ictimai, HRT, Eurovoix, RAI, Instagram, GPB, Eurovision.tv, inf. własne, fot.: ERT

%d blogerów lubi to: