Eurowizja 2023: United by Music – sprawdzamy jakie pochodzenie czy korzenie mają tegoroczni uczestnicy! • Rosja, Bułgaria, Kosowo, Kanada, Maroko, Nigeria i Słowacja mają w tym roku swoich przedstawicieli

Eurowizja 2023: Skład stawki konkursowej

Hasłem Eurowizji 2023 jest „United by Music”, ale co roku w stawce pojawiają się osoby, które to hasło już dawno realizują. W tym roku do walki o Grand Prix staje 37 nadawców publicznych, ale łącznie mamy aż 78 reprezentantów, w tym 51 mężczyzn i 27 kobiet! Jak wygląda to w statystykach?

Eurowizja 2023 to:

 • 10 solistów
 • 13 solistek
 • 2 duety męskie
 • 1 duet żeński
 • 1 duet mieszany
 • 1 trio męskie
 • 3 kwartety męskie
 • 3 kwintety męskie
 • 1 kwintet żeński
 • 1 kwintet mieszany
 • 1 sekstet mieszany (członkowie rodziny)

Włosi z San Marino i Norwegii

Co roku zdarzają się przypadki gdzie wykonawca reprezentuje kraj, w którym się nie urodził lub ma korzenie rodzinne w państwie, które w ogóle nie bierze udziału w Eurowizji. Sprawdźmy, jak jest w tym roku. Aż trzech reprezentantów mają w tym roku Włochy 🇮🇹. Poza Marco Mengonim (który urodził się w Ronciglione, w prowincji Viterbo) mamy też w stawce włoski zespół reprezentujący San Marino 🇸🇲. Andrea Lazzaretti, Francesco Bini, Tommaso Oliveri i Marco Sgarmella tworzą Piqued Jacks, który powstał w Buggiano (Toskania). Włoskie pochodzenie ma Alessandra Mele, przedstawicielka Norwegii 🇳🇴. Wokalistka urodziła się w miejscowości Pietra Ligure (Savona) – jej ojciec pochodzi z Albengi, a matka z norweskiego miasta Stathelle. Sama Alessandra wychowywała się w Ciasano sul Neva, zresztą we Włoszech stawiała swoje pierwsze muzyczne kroki i nawet odnosiła pierwsze sukcesy. Do Norwegii przeniosła się dopiero w 2021 roku. Jej zwycięstwo w MGP było w Savonie powodem do dumy!

Australijczyk z Cypru, dwie Bułgarki w stawce

Australia 🇦🇺 wystawiła na Eurowizję zespół Voyager, w którego skład wchodzą Daniel, Simone, Scott, Ashley i Alex z Perth, stolicy stanu Australia Zachodnia. Nie są jednak jedynymi Australijczykami w stawce. Cypr reprezentować będzie Andrew Lambrou, który na świat przyszedł w Sydney, w rodzinie Greków cypryjskich. Dziadkowie pochodzili z Pafos na Cyprze 🇨🇾, ale wokalista ma też korzenie na greckiej wyspie Lemnos 🇬🇷. Nieobecna w tym roku Bułgaria 🇧🇬 ma w konkursie dwie przedstawicielki. Jedną jest Tanita Yankovova 🇨🇿, członkini czeskiej formacji Vesna (fot.), na stałe mieszkająca w Pradze. Co ciekawe, reprezentantki Czech śpiewają nawet fragment utworu „My Sister’s Crown” po bułgarsku. Drugą bułgarską wokalistką na ESC 2023 jest Blanka Stajkow, której ojciec Kostadin pochodzi z tego kraju. Matka jest Polką 🇵🇱, a rodzina mieszka w Szczecinie. Ormiańskie korzenie 🇦🇲 ma reprezentantka Gruzji – Iru Khechanovi 🇬🇪. Wokalistka urodziła się w Tbilisi, ale z Armenią ma z pewnością wiele wspomnień, bo to właśnie tam wygrała Eurowizję Junior razem ze swoim zespołem Candy.

Wyspy Owcze, Jugosławia, ZSRR

Ojciec reprezentanta Grecji 🇬🇷 – Victora – jest Duńczykiem 🇩🇰, więc wokalista ma duńskie korzenie. Sam urodził się w Atenach, a jego oficjalne imię i nazwisko to Victor Vernicos Jørgensen. Sam reprezentant Danii – Rani Petersen (Reiley) – pochodzi natomiast z największego miasta Wysp Owczych 🇫🇴 czyli Thorshavn. To zresztą pierwszy uczestnik Eurowizji z tego wulkanicznego archipelagu i terytorium zależnego Danii. Przedstawicielka Wielkiej Brytanii – Mae Muller – na świat przyszła w Londynie 🇬🇧 w rodzinie żydowskiej 🇮🇱 i ma brata bliźniaka o imieniu Sam. Dziadek wokalistki przeżył Holokaust i jako dziecko zdołał uciec do Wielkiej Brytanii z Niemiec. Miał 12 lat i podróż odbył już bez swoich rodziców. W Wielkiej Brytanii, a dokładniej w Londynie, na stałe mieszka teraz Luke Black, reprezentant Serbii 🇷🇸. Luka Ivanović, bo tak naprawdę się nazywa, urodził się w stolicy okręgu morawickiego – Čačku. Wokalista jest z 1992 roku, czyli na świat przyszedł jeszcze w Federacyjnej Republice Jugosławii, która rok po jego urodzinach zmieniła nazwę na „Serbię i Czarnogórę”. W „nieistniejących” już krajach urodzili się też członkowie grupy Let 3 z Chorwacji 🇭🇷 – panowie na świat przyszli w Socjalistycznej Federacyjnej Republice Jugosławii. Z kolei Pasha Parfeny (Mołdawia) urodził się w Związku Radzieckim 🇲🇩. Mołdawska Socjalistyczna Republika Radziecka przestała istnieć dopiero gdy Pasha miał 5 lat.

Rodzina z Kosowa, wokalistka ze Słowacji

Rodzina Kelmendich, która reprezentuje na Eurowizji 2023 Albanię 🇦🇱 pochodzi z Peći, miasta w północno-zachodnim Kosowie 🇽🇰. Po albańsku miasto nazywa się Peja. Kosowo jako niepodległa republika powstało w 2008 roku, jednak do tej pory nie jest uznawane przez wiele krajów i posiada status „spornego terytorium”. De facto Peć wchodzi w skład Kosowa, które jest serbską prowincją 🇷🇸, więc rodzina Kelmendich może być uznawana za serbskich reprezentantów, ale z pewnością nie chciałaby, żeby ktokolwiek tak o niej mówił. W skład Kelmendich wchodzą rodzice – Sidorela i Bujar, którzy z pewnością urodzili się jeszcze w Jugosławii, w skład której Kosowo wchodziło oraz z czwórki rodzeństwa – Albiny, Albany, Albina i Vesy. Z pewnością bardziej do swojej „serbskości” przyznaje się Teodora Špirić, znana jako Teya (wcześniej Thea Devy), jedna z dwóch reprezentantek Austrii 🇦🇹. Teya urodziła się w Wiedniu, ale jej rodzice pochodzą z Serbii. Dzieciństwo spędziła w Kladovie, na wschodzie Serbii. Startowała zresztą w preselekcjach serbskich, gdzie śpiewała w tym języku. Nie udało jej się jednak wygrać. W Eurowizji 2023 mamy też akcent słowacki. Członkini grupy Vesna, Tereza Čepková 🇨🇿, urodziła się w Koszycach na Słowacji 🇸🇰. Podobnie jak jej koleżanki z zespołu, mieszka teraz w stolicy Czech.

Rosyjskie akcenty w stawce Eurowizji 2023

W skład Vesny wchodzi też Olesya Ochepovska 🇨🇿, która urodziła się w Rosji 🇷🇺, chociaż od wielu lat mieszka w Czechach. To właśnie z jej powodu wybuchł skandal, gdyż wielu internautom nie spodobało się, że Rosjanka w piosence „My sister’s crown” śpiewa po ukraińsku. Olesya jest jednak przeciwko wojnie i potępia działania Rosji. Rosyjskie korzenie ma reprezentantka Holandii – Mia Nicolai 🇳🇱. Urodziła się w Amsterdamie, jej ojciec jest prawnikiem i politykiem, a matka (Marynka Nicolai-Krylova) muzykiem i kompozytorką. Alika Milova z miasta Narva jest estońską Rosjanką 🇪🇪. Była pierwszą w historii rosyjskojęzyczną piosenkarką, która wygrała estońskiego „Idola”. Do konkursu podchodziła zresztą sceptycznie, bo sądziła, że z powodu swojego rosyjskiego pochodzenia nie zajdzie daleko w talent-show. W jednym z wywiadów wspomina, że z rosyjskim nazwiskiem miała w życiu trudniej. Koniec końców, publiczność estońska dobrze ją przyjęła, a ona sama ma teraz prawo reprezentować Estonię, której jest obywatelką.

Nigeria, Maroko i Kanada także mają „swoich” w stawce

Na koniec akcenty afrykańskie. W skład duetu Tvorchi z Ukrainy 🇺🇦 wchodzi Jimoh Augustus Kehinde (znany jako Jeffrey Kenny), który urodził się w Nigerii 🇳🇬. Na Ukrainę trafił by studiować medycynę w Tarnopolu. Tam poznał Andrii’ja i razem stworzyli duet, który w grudniu 2022 wygrał selekcje ukraińskie. Korzenie marokańskie 🇲🇦 ma natomiast Fatima Zahra Hafdi czyli La Zarra, śpiewająca w finale ESC 2023 dla Francji 🇫🇷. Urodziła się w Montrealu, w Kanadzie 🇨🇦, a jej rodzice to francuskojęzyczni Kanadyjczycy marokańskiego pochodzenia. Z Marokiem wiele wspólnego ma Lorine Zineb Nora Talhaoui, znana jako Loreen, główna faworytka do wygrania Eurowizji 2023. Na świat przyszłą w 1983 roku w Sztokholmie 🇸🇪, a jej rodzice to marokańscy berberowie, którzy do Szwecji dotarli jako imigranci. Berberowie pochodzą z północnej Afryki i Sahary. Samych Marokańczyków mieszka w Szwecji ok. 12 tysięcy.

Źródło: opracowanie własne na podstawie Wikipedii i źródeł internetowych, fot.: @vesna_music

%d blogerów lubi to: