Eurowizja 2023: „Solo” nie ma dobrych notowań. O co chodzi z oskarżeniami o plagiat? • Dziś półfinał selekcji w Serbii • Mołdawia pozwoli widzom głosować za darmo • Premiera utworu Holandii

Pesma za Evroviziju 23: Czas start! Dziś pierwszy półfinał 🇷🇸

Dziś swoje preselekcje na poziomie telewizyjnym rozpoczyna Serbia. W pierwszym półfinale uczestniczy 16 wykonawców, a do finału wejdzie najlepsza ósemka – decydować będą widzowie oraz jurorzy. Gospodarzami „Pesma za Evroviziju 23” są Dragana Kosjerina i Milan Marić, a w Green Roomie przebywać będą Kristina Radenković oraz Stefan Popović. Stawkę otworzy duet złożony z Mattija Zanatty i Angeli Kassiani, a pierwszą połowę zamknie jeden z głównych faworytów – Luke Black. W pierwszej części półfinału zaśpiewają też m.in. Tijana Dapcevic (Macedonia 2014), Princ czy Filip Balos. Drugą połowę stawki rozpocznie się wracająca do PzE Angellina, z numerem jedenastym pojawi się znany producent Stefan Shy, a z pozycji 13. wystartuje Savo Perović. Przedostatni będzie Boris Subotić, a na koniec Chegi z Braća Bluz. Niedługo przed półfinałem bukmacherzy serbscy zmienili zdanie i teraz faworytem do zwycięstwa jest Luka Ivanović, znany jako Luke Black. Przegonił on trendującą na YouTube Zejnę Murkić. Kurs Luke Blacka to aktualnie 2.0, a młody wokalista w ostatnich dniach zaliczył spory awans w notowaniu. Artysta z kontraktem wytwórni Universal ma się inspirować w swoim występie Konstraktą. Uważa, że dzięki „In corpore sano” społeczeństwo nieco bardziej się otworzyło i jest gotowe na kolejne niespodzianki. Podczas prób do półfinału doszło do niebezpiecznej sytuacji. Wokalista Adem Mehmedović źle się poczuł i został pilnie przyjęty na ostry dyżur. Piosenkarz i pianista przyznał, że jego stan zdrowia jest poważny, ale zrobi wszystko, by móc dziś wystąpić w półfinale. Transmisja półfinału dziś od 21:00 na RTS1, RTS Svet oraz na platformie RTS Planeta i na kanale YouTube (poniżej). Show potrwa do 23:30.

Internetowa innowacja w Mołdawii. Kolejny przykład dla TVP?

Telewizja mołdawska ogłosiła, że w tym roku w preselekcjach po raz pierwszy użyty będzie online-voting 🇲🇩. Tym samym widzowie będą mogli wspierać swoich faworytów za darmo. Jak to ma działać? Podczas programu widzowie zeskanują kod QR, który pojawi się na ekranie i zarejestrują swój numer telefonu. Widzowie spoza kraju będą mogli brać udział w głosowaniu jeżeli posiadają mołdawską kartę SIM. Potwierdzenie rejestracji telefonu przyjdzie SMS-em. W trakcie głosowania będą mogli z jednego telefonu oddać tylko jeden głos. Tym samym nadawca mołdawski rezygnuje z systemu audiotele/sms. Głosy internetowe stanowić będą 50% wpływu na końcowy wyniki, a drugą połowę punktów przekażą jurorzy. Show już w sobotę o 18:00 czasu polskiego. Dziś o 19:15 premiera piosenki „Burning Daylight” duetu Mii i Diona reprezentujących Holandię 🇳🇱. Utwór napisali razem z Duncancem Laurence. Premiera dostępna będzie poprzez trzy platformy. W Holandii utwór pojawi się w ramach programów „Khalid ed Sophie” na NPO1 oraz w audycji „Wout2day” na NPO Radio 2. Dla zagranicy dostępna będzie premiera na kanale YouTube. Z kolei w czwartek 2 marca o 9:00 rano (czasu polskiego) premiera „Break a Brokent Heart” Andre Lambrou z Cypru 🇨🇾. Utwór napisały doświadczone już preselekcyjnie i eurowizyjnie osoby. Jimmy Jansson tworzył piosenki do selekcji w Szwecji, Słowenii, Danii, Serbii, Norwegii czy Hiszpanii. Oficjalna premiera utworu „What they say” Victora Vernicosa z Grecji 🇬🇷 ma się odbyć 6 marca, a dzień później poznamy utwór Szwajcarii wykonywany przez Remo Forrera 🇨🇭.

Birdy reprezentantką Wielkiej Brytanii na Eurowizji 2023? 🇬🇧

Według najnowszych doniesień reprezentantką Wielkiej Brytanii w Liverpoolu ma być Birdy. Powiązano fakt, że wokalistka 3 marca wydaje nowy utwór, a profile London Eurovision Party czy nawet Crystal Ball ESC na Twitterze zaczęły ją obserwować. Nowa piosenka artystki ma się nazywać „Raincatchers”. Birdy to Jasmine Lucilla Elizabeth Jennifer van den Bogaerde. Urodzona w 1996 roku zwyciężczyni takich nagród jak Echo Music Prize czy LOS40 Music Awards. Do tej pory wydała cztery albumy, a piąty pojawi się w lipcu tego roku. Organizatorzy Eurowizji 2023 zapowiedzieli, że w czwartek rano pojawią się nowe informacje na temat sprzedaży biletów na konkurs. Przekazane zostaną poprzez podcast na BBC Sounds. Z kolei miasto Liverpool ogłasza swój projekt Eurofest, który trwać będzie od 1 do 24 maja i zawierać ma mnóstwo wydarzeń kulturalnych związanych z konkursem, ale też łączący kulturę brytyjską i ukraińską. Ma być m.in. barwna parada artystów ulicznych, unikalne show operowe na temat Eurowizji oraz specjalne pokazy w różnych miejscach. Wystąpić ma też Jamala, zwyciężczyni ESC 2016. Pełno muzyki będzie też na Concert Square, gdzie zaplanowano szereg koncertów. Także z tego miejsca będzie można oglądać transmisję Eurowizji na dużym ekranie. Concert Square ma stanowić dodatek do Eurovision Village na Pier Head.

Blanka w Finlandii. Co z oskarżeniami o plagiat? 🇵🇱

Kolejny dzień, w którym Telewizja Polska zwleka z podaniem informacji na temat szczegółowych wyników niedzielnego finału narodowego. Fani się niecierpliwią, media eurowizyjne w Polsce działają i planują nadal naciskać na nadawcę, a coraz więcej osób jest przekonanych, że z uwagi na brak wytłumaczeń ze strony TVP konkurs „Tu bije serce Europy” został ustawiony. Media co chwilę przedstawiają nowe doniesienia w tej sprawie, a tematem żywo zainteresowani są też internauci, którzy nie są fanami konkursu. Blanka, która w wielu niedzielnych wywiadach podkreślała, że tak bardzo nie spodziewała się wygranej, że nawet miała na poniedziałek bilet do Helsinek, który musiała przebukować, przebywa aktualnie w Finlandii 🇫🇮, gdzie wytwórnia zaplanowała jej szereg spotkań promocyjnych. Faworytka głosowania jury TBSE spotkać się ma m.in. z raperem Kaariją. W kraju natomiast na Blankę nadal spada hejt spowodowany brakiem reakcji TVP na żądania fanów o udostępnienie wyników preselekcji. Dodatkowo internauci sądzą, że „Solo” jest plagiatem rumuńskiej piosenki „Up” 🇷🇴 wokalistki Inny, która także związana jest z wytwórnią Warner. Warto zauważyć, że oskarżenia o plagiat wyjść powinny od autorów „Up”, którzy na razie milczą w tym temacie. Europejska Unia Nadawców przyjrzy się podobieństwu piosenek po 12 marca, gdy TVP oficjalnie zgłosi piosenkę do startu w Eurowizji 2023. Jeśli specjaliści z EBU stwierdzą, że jest to plagiat, Blanka zostanie zdyskwalifikowana lub będzie musiała mocno zmienić brzmienie utworu.

Spadek oglądalności „Tu bije serce Europy”. Występ Edyty nieatrakcyjny dla internautów 🇵🇱

Preselekcje zakończone wielkim skandalem oglądało około 1,45 mln widzów w kraju. Dało to 10,5% udziału stacji w rynku telewizyjnych. Na TVP1 konkurs śledziło 1,36 mln widzów, a na TVP Polonia 86 tys. widzów. To spory spadek względem zeszłego roku. Ówczesny prezes Kurski podawał, że TBSE 2022 oglądało 2,3 mln widzów, jednak korzystał on z nieuznawanego Modelu Oglądalności Rzeczywistej. Według Nielsen Audiente Measurement preselekcje w piku włączyło 1,9 mln widzów, a średni 1,7 mln widzów. Udział wyniósł wtedy 12,6%. Oznacza to, że tegoroczne selekcje straciły ok 350 tys. widzów i 2% udziału. Należy podkreślić, że zmieniono dzień i porę nadawania, z sobotniego wieczoru na niedzielne późne popołudnie. Wynik konkrusu nadal wzbudza kontrowersje. W ankiecie Radia Zet ponad 75% internautów twierdzi, że Blanka nie ma szans na Eurowizji. Selekcyjny występ udostępniony na kanale TVP na YouTube obejrzało ponad 820 tys. widzów, z kolei Janna ponad 675 tys. Udostępniono też występ Dominika Dudka, jednak ma on raptem 70 tys. widzów. Fatalnie w statystykach wypada Edyta Górniak, która straciła uznanie w oczach wielu fanów. Jej występ do „Andromedy” z podłożonymi sztucznie owacjami obejrzano niecałe 30 tys. razy. Serdecznie dziękujemy za oglądanie wywiadów Natalii Kowalczyk dla Dziennika Eurowizyjnego. Materiały z Blanką i Jannem zostały opublikowane w tym samym czasie by sprawdzić, który cieszyć się będzie większym zainteresowaniem. Wywiad z Jannem ma już 25 tys. wyświetleń, a z Blanką jedynie 3,5 tysiąca. „Gladiator” dostał też do 1. miejsca listy „Viral 50 – Polska” na Spotify, a sam wokalista był gościem „Dzień Dobry TVN”. Z godziny na godzinę zyskuję kolejnych followersów i coraz więcej internautów odtwarza klip do jego preselekcyjnej piosenki.

Polska spadła u bukmacherów. Słabe notowania wśród fanów 🇵🇱

Rozgoryczeni wynikami selekcji fani wciąż obserwują zakłady bukmacherskie, chociaż na tym etapie nie mają one dużego znaczenia. Należy jednak podkreślić, że typujący negatywnie zareagowali na rezultaty preselekcji i Blankę w roli reprezentantki. W trakcie finału zajmowaliśmy 6. miejsce w kolejce do wygranej, a aktualnie jesteśmy na pozycji 18. Przeganiają nas m.in. Chorwacja, Australia czy nawet Serbia, która nie ma jeszcze utworu. Polska słabo radzi sobie w aplikacji „My Eurovision Scoreboard” gdzie do tej pory uzbierała ok 25,3 tys. punktów co daje 14. miejsce, pomiędzy Łotwą, a Belgią. Aktualnie ocenie podlega 21 utworów. Prowadzi Norwegia ze 139 tys. głosów. Utworu Blanki nadal nie ma na oficjalnym kanale Eurowizji i nie wiadomo, kiedy się tam pojawi. Jej klip, wydany 5 miesięcy temu ma już 12 milionów wyświetleń i w porównaniu do konkurencji jest w czołówce. W ankiecie Wiwibloggs uruchomione 27 lutego, gdzie internauci mogli oceniać wszystkie do tej pory wybrane utwory prowadzi Finlandia (23,16%), a druga jest Norwegia (10,53%). Blanka zajmuje przedostatnie miejsce z wynikiem 1,36%. Gorzej wypadło od niej San Marino. W ankiecie Eska.pl 37% głosujących uważa, że „Solo” nie jest dobrym wyborem Polski na Eurowizję. Dodatkowo 38% sądzi, że wygrać powinien Jann. 18% podoba się fakt, że kraj reprezentować będzie Blanka, a 7% uznało, że trudno jest to ocenić.

Źródło: RTS, Kurir.rs, Blic, TRM, Eurovoix, YouTube, EurovisionFun, Twitter, BBC, Radio Zet, Eska.pl, Interia.pl, eurovision world, wiwibloggs, inf. własne, fot.: M. Błażewicz 2023

%d blogerów lubi to: