Eurowizja 2023: Dziś wybieramy najlepszą polską piosenkę • Oglądaj od 20:00 i głosuj w „Naszym Faworycie” • San Marino dziś z Ronelą Hajati • Reprezentacja Albanii wystąpi na Polish Eurovision Party

Tu bije serce Europy: Wybieramy naszego faworyta! 🇵🇱

Dziś o 20:00 finał plebiscytu „Nasz Faworyt im. Ani Sobieraj – Tu Bije Serce Europy 2023” podczas którego czytelnicy Dziennika Eurowizyjnego wybiorą swojego faworyta. Trwa głosowanie na Google Forms, gdzie każdy może wskazać maksymalnie cztery najlepsze piosenki, natomiast druga część typowania odbędzie się po prezentacji wszystkich konkursowych piosenek i dostępna będzie poprzez Mentimeter. Będzie można sklasyfikować wszystkie 10 utworów przyznając eurowizyjne punkty od 1 do 12. Wyniki plebiscytu stanowić będą połączenie dwóch głosowań. Rezultaty poznamy na live stream Dziennika Eurowizyjnego na grupie Facebooka zaraz po zakończonym oglądaniu. W ubiegłym roku plebiscyt wygrał Krystian Ochman z utworem „River”. Głosowanie zakończyło się na parę dni przed finałem selekcji, który Ochman faktycznie wygrał. Drugie miejsce miał w naszym typowaniu Kuba Szmajkowski (w finale 4. pozycja), a trzecie Ania Byrcyn (w finale 6. miejsce). Daria, która przegrała selekcje jedynie z Ochmanem w „Naszym Faworycie” była piąta, natomiast największą różnicę zanotowali Unmute, którzy według ocen Dziennika Eurowizyjnego skończyli plebiscyt na ósmej pozycji, a w superfinale TBSE zajęli 3. miejsce. Czy w tym roku uda się przewidzieć zwycięzcę? Zazwyczaj tak jest! W 2017 i 2018 faworyci Dziennika Eurowizyjnego także wygrywali preselekcje. Wspólne oglądanie dziś od 20:00 na Watch2Gether TUTAJ, a po prezentacji live na grupie facebookowej TUTAJ. Głosowanie Google Forms dostępne TUTAJ, a Mentimeter uruchomiony będzie TUTAJ po zakończeniu prezentacji stawki konkursowej.

Dziś ostatni półfinał w San Marino 🇸🇲

Trzeci półfinał w San Marino okazał się szczęśliwy dla czterech wykonawców, którzy trafili do finału „Una Voce Per San Marino”. Są to Lorenzo Licitra, Mayu (Szwajcaria), Nevruz oraz Piqued Jacks. Do dogrywki przepuszczono grupę Lost City z Emerique, Lunę Palumbo, Mate oraz Morganę. Dziś ostatni ćwierćfinał – o cztery miejsca w finale walczy 27 kandydatów i znów dominują Włosi. Największą atrakcją dla fanów konkursu będzie występ Roneli Hajati, reprezentantki Albanii z Eurowizji 2022. Wokalistka uznawana jest za jedną z faworytek. Z Wielkiej Brytanii pojawi się Vina Rose, z Niemiec Viviana Milioti, z Hiszpanii Veronica Romero i Victor Arbelo, a z USA Selina Albright. O awans postara się też Roy Paci, włoski trębacz i wokalista. Będzie też Thomas Bocchimpani (wokalista pop-funkowy z Włoch) oraz zespół Tothem grający rock metal. O wynikach jak zwykle decydować będzie jury. Wszystkie półfinały realizowane były w Audytorium Little Tony przy Via Ezio Balducci w San Marino, stąd dzisiejsza runda także wyemitowana będzie z odtworzenia. Piątkowa dogrywka zapewne też już się odbyła, w związku z tym, że wyniki wszystkich półfinałów były znane organizatorom 20 lutego gdy zakończono prace nagraniowe. W dogrywce wystąpi 16 kandydatów z czterech półfinałów oraz Kida i Simone, czyli jedyni uczestnicy z obywatelstwem San Marino. Będą mieli okazję zaprezentować swój utwór, ale nie muszą rywalizować gdyż ze względu na obywatelstwo mają zapewnione miejsce w finale. Dzisiejszy półfinał o 22:00 na San Marino TV i w Internecie TUTAJ.

Albina z rodziną na Polish Eurovision Party

Dziś opublikowano fragmenty piosenek z ostatniego półfinału szwedzkiego Melodifestivalen 🇸🇪, w tym wyczekiwane „Tattoo” Loreen. Bazując na komentarzach, które zaczęły się pojawiać zaraz po premierze, fani są zadowoleni z tego, co artystka przygotowała na selekcje i liczą, że z łatwością wygra konkurs. Bukmacherzy są podobnego zdania – Loreen ma aż 83% szans na awans. Druga jest Mariette z „One Day” i 42% szans. Co ciekawe, taki sam wynik ma aktualnie Kiana i jej „Where do you go”. Formacji Smash into pieces daje się 21%, a najsłabiej oceniani są Signe & Hjordis oraz Emil Henrohn. W piątek rano SVT pokaże 30-sekundowe urywki z prób. Przygotowania także w Albanii 🇦🇱, która już w grudniu wybrała swoich reprezentantów. Albina Kelmendi wraz z rodziną pracuje nad nową wersją utworu „Duje”, a także teledyskiem. Dodatkowo RTSH ponownie zatrudniło w roli art-directora występu znaną i doświadczoną Sachę Jean-Baptiste. Wcześniej Szwedka pracowała m.in. z Anxhelą Peristeri (ESC 2021). Rodzina Kelmedi przyjedzie do Warszawy na Polish Eurovision Party 1 kwietnia! Dodatkowo odwiedzą też imprezy w Izraelu, Katalonii i Holandii. Według wcześniejszych informacji do stolicy Polski wybierają się też Irlandczycy z Wild Youth oraz Słoweńcy z Joker Out. Organizatorzy Polish Eurovision Party zapowiadali około 30 artystów z tegorocznej Eurowizji (zaproszenie otrzyma też polski reprezentant) oraz 10 wykonawców z poprzednich lat, w tym Krystian Ochman (ESC 2022) i Poli Genova (ESC 2011 i 2016), która będzie też współprowadzącą. Bilety na Polish Eurovision Party do kupienia TUTAJ, a aktualna cena to 200 PLN więc warto się pospieszyć, bo pula może się szybko wyczerpać.

Polacy zdecydują o reprezentancie Finlandii

W piątek rusza głosowanie internetowe w ramach selekcji „Unser Lied Fur Liverpool” 🇩🇪. Internauci będą mogli oddawać swoje głosy do 3 marca do 22:00, a później także w trakcie finału na żywo. O rezultacie selekcji zdecydują także jurorzy międzynarodowi ze Szwajcarii, Holandii, Finlandii, Hiszpanii, Litwy, Ukrainy, Austrii oraz Wielkiej Brytanii. Gośćmi selekcji będą zespół The BossHoss oraz Ilse DeLange (Holandia 2014). Razem wykonają nowy wspólny singiel „You”. Jury międzynarodowe obecne będzie także podczas sobotniego finału preselekcji w Finlandii 🇫🇮. Po raz kolejny do udziału zaproszono Polaków. W 2021 głosy podawała Lanberry, która była też członkiem jury. W komisji TVP zasiedli też Monika Malec, Filip Siejka oraz Mikołaj Trybulec. Nie wiemy, kto znajdzie się w tegorocznej polskiej komisji, ale podano już, że głosy przedstawi rzecznik prasowy polskiej delegacji eurowizyjnej – Kamil Staszczyszyn. Jurorzy mają 25% wpływu na wyniki, a 75% to wola widzów. Próby do finału trwają już wiele dni. Ćwiczenia rozpoczęto także w Serbii 🇷🇸, chociaż selekcje rozpoczynają się tam dopiero 1 marca. Prowadzącą PzE ponownie będzie znana i ceniona Dragana Kosjerina, a tym razem na głównej scenie towarzyszyć jej będzie popularny aktor Milan Marić. Ma 32 lata i całkiem bogate doświadczenie filmowe, w tym m.in. role w takich filmach jak „Toma”. W Green Roomie z uczestnikami bawić się będą ponownie Kristina Radenković i Stefan Popović. Duet już ostatnio pokazał, że potrafi rozgrzać studio do czerwoności.

źródło: SMRTv, SVT, Eurovision Odds, RTSH, Eurovoix, Polish Eurovision Party, ARD, YLE, RTS, inf. własne, grafika: Szymon Bolek

%d blogerów lubi to: