Eurowizja 2023: Alesha Dixon i Julia Sanina w gronie prowadzących! Kto jeszcze? • Voyager z Australii • Dziś półfinał w San Marino • Posłuchaj fragmentu piosenki cypryjskiej

Eurowizja 2023: Znamy prowadzących 🇬🇧🇺🇦

Sporo działo się dziś w temacie polskich preselekcji, ale nie można zapominać, że poza „Tu bije serce Europy” jest jeszcze Konkurs Piosenki Eurowizji i właśnie dziś podano nazwiska gospodarzy imprezy. Pomimo wcześniejszych zapowiedzi do tej roli zaangażowano tylko jedną osobę z Ukrainy i jest to wokalistka grupy The Hardkiss – Julia Sanina. Formacja omal nie pojechała na Eurowizję 2016 przegrywając selekcje tylko z Jamalą. Grupa jest dobrze znana także w Polsce, a sama Julia pojawiła się już w filmie emitowanym podczas Ceremonii Losowania półfinałów w styczniu. Gospodarzem z ramienia BBC będzie Graham Norton, wielki fan Eurowizji i osoba doskonale kojarzona na Wyspach i nie tylko. Co prawda zapowiadał, że wolałby komentować konkurs niż go prowadzić więc…śladami legendarnego Terry’ego Wogana, będzie dzielił te dwie funkcje. Popularny Brytyjczyk pojawi się tylko w finale i będzie gospodarzem, ale też komentatorem, a w budce relacje prowadzić będzie razem z Mel Giedroyc. Półfinały i finały poza Julią poprowadzą też aktorka Hannah Waddingham oraz popularna wokalistka i prezenterka Alesha Dixon (fot.). Dodatkowo Timur Moroshnychenko będzie eurowizyjnym korespondentem z Liverpoolu i poprowadzi też Ceremonię Otwarcia Eurowizji razem z prezenterką Sam Quek. Wiemy, kto będzie komentował finał Eurowizji 2023 dla BBC, ale stacja zazwyczaj daje widzom kilka perspektyw, stąd półfinały komentować będą Scott Mills i Rylan Clarke. Dodatkowo po raz pierwszy BBC pokaże wszystkie części Eurowizji na BBC One oraz w BBC iPlayer.

Oto fragment piosenki z Cypru

Trwają też prace nad eurowizyjnymi pocztówkami. Zajmuje się nimi Windfall Films 🇬🇧 i podobnie jak ostatnio, mają się skupiać na uczestnikach, pokazując ich osobowość. Przy przygotowaniach działać ma też ukraińska firma 23/32 🇺🇦, która ma poprzez swoje materiały jeszcze lepiej urzeczywistnić hasło „United by music”. Swoją pocztówkę nagrali już Słoweńcy – Joker Out 🇸🇮. Kolejni reprezentanci będą pracować nad wizytówkami wkrótce. Tymczasem znamy kolejne daty premier piosenek na Eurowizję. Holenderski duet 🇳🇱 złożony z Mii Nicolai i Diona Coopera przedstawi swoją piosenkę 1 marca. Duet napisał utwór razem ze zwycięzcą ESC 2019 – Duncanem Laurence’m. Na razie nie znamy tytułu piosenki. Najpewniej 9 marca pojawi się utwór Brunette z Armenii 🇦🇲. Po tym jak podano datę utworu „Break a broken heart” z Cypru, fragment piosenki wyciekł do sieci więc CyBC 🇨🇾 postanowiło oficjalnie przedstawić to jako zwiastun. Aktualnie jedynym krajem, który nie podał daty premiery piosenki jest Azerbejdżan 🇦🇿. W tym kraju reprezentanta wybierają jurorzy i decydują już tylko pomiędzy pięcioma kandydatami. Werdykt poznamy w marcu.

Trzeci półfinał w San Marino i ważna rocznica 🇸🇲

Dziś trzeci półfinał w San Marino. Wczoraj jurorzy do finału wpuścili formację Eiffel 65 z utworem „Movie star”, Ellynorę z „Mama told me”, Iole z „Sui tetto del mondo” oraz Le Deva z „Fiordi su Marte”. Do dogrywki przeszli Flexx (z Elizą G), Florin Raduta, Kiara D.V. oraz La Bebae. Odpadli m.in. wokalistka z Islandii Erna Hronn, Francesco Monte, Gisele Abramoff czy Jenny May. W trzeciej grupie wystartuje 24 uczestników, głównie z Włoch. Będzie m.in. 54-letni wokalista który trzykrotnie uczestniczył w Sanremo – Massimo Di Cataldo, włoski raper i zwycięzca „Amici di Maria De Filippi 12” – Moreno Donadoni czy 50-letnia Agnese Cacciola znana jako Neja. Chorwację reprezentować będzie Lola, Szwajcarię Mayu, a Maltę uczestniczka lokalnych selekcji – Nicole Hammett. Podobnie jak ostatnio, jurorzy do finału wpuszczą czterech wykonawców, a kolejna czwórka wejdzie do dogrywki. W San Marino świętuje się dziś 15. rocznicę premiery utworu „Complice” grupy Miodio, która była pierwszym reprezentantem kraju na Eurowizji. Wokalista Nicole Della Valle podkreśla, że udział w ESC w Belgradzie jest nadal najważniejszym momentem jego kariery. Podczas sobotniego finału „Una Voce Per San Marino” Miodio wykona utwór „Complice” odtwarzając wersję sprzed 15 lat. Dzisiejszy półfinał emitowany będzie od 22:00 do 23:25, a oglądać go można TUTAJ.

Voyager z Australii 🇦🇺

Wczoraj ogłoszono, że Australię na Eurowizji 2023 reprezentować będzie zespół Voyager, a ich utwór to „Promise”. Grupa tworzy muzykę w stylu metalu progresywnego i pochodzi z Perth. Powstała w 1999 roku i do tej pory wydała siedem albumów. Liderem grupy jest Danny Estrin, który przyznaje, że jest wieloletnim fanem Eurowizji, a „Promise” wręcz idealnie pasuje na tę scenę. Teledysk nagrany został w Perth oraz innych miejscach Australii Zachodniej by pokazać piękno tej części kontynentu. Wskazanie grupy Voyager nie jest żadną niespodzianką, bowiem fani od wielu miesięcy właśnie takiej decyzji się domagali. Grupa zajęła 2. miejsce w preselekcjach Australii 2022 z piosenką „Dreamer” przegrywając tylko z Sheldonem Riley. Co ważne, Voyager wygrali wtedy televoting, a do wygranej zabrakło im czterech punktów. To pierwszy zespół śpiewający dla Australii na Eurowizji. Kraj ostatnio nie ma dobrej passy. Ostatnie miejsce w top10 udało się zająć w 2019 roku. Rok 2021 to pierwsza duża porażka i brak awansu do finału. W Turynie Sheldon zdołał zająć wysokie, 2. miejsce w półfinale, jednak w finale był już tylko na 15. pozycji. Co gorsza, zdobył tylko 2 punkty od telewidzów co dało mu przedostatnie miejsce w finale. Jurorzy jednak stanęli za nim i dali mu w swoim rankingu dziewiątą pozycję.

Głosuj w plebiscycie „Nasz Faworyt TBSE” – wybierz razem z nami najlepszą piosenkę preselekcji. Głosowanie TUTAJ.

Źródło: Eurovision.tv, Eurovoix, Twitter, SMRTV, inf. własne, fot.: @aleshaofficial

%d blogerów lubi to: