Tu bije serce Europy: Preselekcje BEZ SUPERFINAŁU! Ile głosów będzie można oddać? • Znamy gości specjalnych konkursu • Jan o swoim utworze „Champion” • Głosuj w plebiscycie „Nasz Faworyt”

Tu bije serce Europy: Zwycięzcy Eurowizji i nie tylko! 🇵🇱

Dziś w „Pytanie na Śniadanie” ujawniono pełną listę gości specjalnych polskich preselekcji, które odbędą się już w niedzielę 26 lutego w Warszawie. TVP do Polski zaprosiła zwycięzców Eurowizji 2022 – ukraińską formację Kalush Orchestra, która już wielokrotnie gościła w naszym kraju po konkursie w Turynie, a nawet nagrała piosenki z polskimi wykonawcami, w tym z Krystianem Ochmanem, który także gościnnie pojawi się w TBSE 2023. Reprezentant Polski sprzed roku wykona „River”. Pojawi się też Sara James, która w „Tu bije serce Europy” gościła również w zeszłym roku, ale tym razem na scenie zaprezentuje z pewnością swój nowy utwór i powspomina udział w amerykańskim „Mam Talent”. To nie koniec, bo do gościnnego udziału w finale zaproszono także dwie uczestniczki Eurowizji 2021, które później pojawiły się też na „Wakacyjnej Trasie Dwójki” – Stefanię z Grecji oraz Efendi z Azerbejdżanu. Sporą niespodzianką jest udział Roksany Węgiel, która wygrała plebiscyt „Wymarzonego Reprezentanta Polski na Eurowizji 2022” Dziennika Eurowizyjnego. Piosenkarka w dniu swoich 18. urodzin wydała nowy singiel „Ciche szepty”. Singiel zapowiada długo wyczekiwany album Roxie „13+5”. Przy stworzeniu singla, jak i całego albumu, wokalistka współpracowała z teamem producenckim WOLF HOUSE (Jeremi Sikorski, Kevin Mglej, Andrzej Jaworski i Albert Markiewicz). Premiera drugiego solowego albumu Roxie Węgiel przewidywana jest na marzec 2023 roku, a płyta zawierać będzie 13 piosenek pokazujących Roxie w zupełnie nowej odsłonie. Oprócz pop-owych numerów z którymi artystka jest najbardziej kojarzona, na krążku usłyszymy również gatunki takie jakie rap, alt-pop, drill-pop czy slap house. Praca nad albumem trwała ponad dwa lata.

Blanka w centrum miasta, Jann nadal liderem bukmacherów 🇵🇱

To nie koniec występów specjalnych, bowiem zaśpiewa też przewodnicząca jury – Edyta Górniak. Wokalistka, wraz z Markiem Sierockim, Agustinem Egurolą i Marcinem Kusym oceniać będzie 10 finalistów, a ich głosy stanowić będą 50% całego wyniku. Druga połowa to televoting i tutaj nastąpi istotna (choć nie jedyna) zmiana w formacie głosowania, gdyż w tym roku każdy będzie mógł oddać aż 20 głosów czyli wysłać 20 SMS-ów z jednego numeru telefonu. Walka o głosy widzów trwa zresztą w najlepsze, a wytwórnia Blanki – Warner Music – wytoczył najcięższe działa i … wypuścił wielkie reklamy uliczne zachęcające do głosowania na „Solo”. Reklamy wielkoformatowe z chwytliwym hasłem „Wybierz HIT na Eurowizję” znaleźć można w centralnych punktach m.in. Warszawy i Katowic, a fani przecierają oczy ze zdumienia, bo do tej pory nikt takiej promocji nie miał. Pozostali finaliści stawiają na aktywność w mediach, udzielają wielu wywiadów, a także promują się w social mediach, często poprzez posty sponsorowane (jak np. Jann) czy poprzez portale informacyjne i stacje radiowe. Sporo uderza też w TikToka, gdzie jak wiadomo można w dość szybki sposób zdobyć spore zasięgi. W temacie selekcji prężnie działają też zakłady bukmacherskie. „Zdaniem BETFAN faworytem jest Jann z energetycznym, ale i nieco mrocznym utworem „Gladiator”, w którym prezentuje skalę swoich niezwykłych wokalnych umiejętności” – czytamy w informacji prasowej Betfan.pl.

Nie będzie superfinału! Nowe zasady jaśniejsze i bardziej transparentne 🇵🇱

Najistotniejszą zmianą w formacie preselekcji „Tu bije serce Europy” jest usunięcie rundy superfinału. Telewizja Polska chce dopasować reguły do zasad samej Eurowizji w związku z tym znacznie upraszcza format, który dla wielu widzów (a nawet fanów) był niejasny. Po prezentacji wszystkich piosenek każdy juror wchodzący w skład jury oceni występy przyznając eurowizyjne punkty. Poszczególne rankingi zostaną zsumowane, a klasyfikacja generalna przybierze wygląd nowego rankingu w skali eurowizyjnej (innymi słowy „małe” punkty zamieniamy na „duże”). Po zakończeniu głosowania widzów, na podstawie wyników utworzony będzie ranking popularności piosenek. Najsłabiej oceniona piosenka dostanie 1 punkt, kolejna 2 i tak dalej aż do maksymalnej noty 12 punktów. Laureatem selekcji zostanie więc osoba, która tych punktów dostanie najwięcej, a w przypadku remisu decydująca będzie wyższa nota od jury. Jest to dokładnie taki sam system jaki użyty został podczas selekcji 2018. Jurorzy dali wtedy swoje 12 punktów duetowi Happy Prince, natomiast widzowie woleli duet Gromee i Lukas Meijer. Po zsumowaniu rankingów wygrał utwór „Light me up”. Runda superfinałowa była z pewnością urozmaiceniem show, jednak znacznie przedłużała jego trwanie, a wyniki zaprezentowane na samym końcu nie były dokładnie przedstawione. Wiemy tylko, że Daria wygrała głosowanie jury, a Krystian Ochman widzów.

Jan i jego „Champion” na koniec stawki finału. Jaki jest cel wokalisty? 🇵🇱

Miłośnicy Eurowizji w Polsce bacznie obserwują wszystkie rankingi, zakłady, topki fanowskie czy statystyki dotyczące finalistów i szybko zauważyli, że po dwóch dniach od premiery piosenki „Champion” Yana Majewskiego wokalista ma już ponad 78 tys. wyświetleń lyrics video, a znacznie zwiększyło mu się też grono followersów. Yan nie ukrywa, że scena eurowizyjna to jego marzenie i dlatego właśnie ponownie zdecydował się wysłać utwór na preselekcje i tym razem udało mu się zakwalifikować do finału. „Cieszę się bardzo, że dostałem się do pierwszej dziesiątki. To jest dla mnie niespodziewane i ogromne wyróżnienie” – mówi w rozmowie z Dziennikiem Eurowizyjnym. Jego celem jest teraz zaprezentować się jak najlepiej i dać widzom przyjemność z oglądania i słuchania występu. „Champion” to piosenka, która powstała specjalnie z myślą o Eurowizji i jest efektem prac osób, które z konkursem mają już spore doświadczenie. „Było to bardzo pomocne, bo te osoby dokładnie wiedziały co chcą stworzyć i czego oczekuje się od piosenki w takim konkursie jak Eurowizja” – dodaje Jan twierdząc, że praca m.in. z Mikołajem Trybulcem czy Ashley’eem Hicklinem była dla niego wspaniałą przygodą. Nie chce zdradzać na razie planów na swój występ, ale ciężko pracuje nad tym, by występ zapadł widzom w pamięć. Yan Majewski wystąpi w finale selekcji jako ostatni, zaraz po Blance.

Wybieramy najlepszy utwór! Głosuj teraz 🇵🇱

Wiemy, kto jest faworytem bukmacherów, kto ma największe zasięgi, a kto największe reklamy w kraju. A kto jest faworytem Dziennika Eurowizyjnego? Wczoraj wieczorem rozpoczęło się głosowanie w plebiscycie „Nasz Faworyt”, w którym wybieramy najlepszą piosenkę stawki „Tu bije serce Europy”. W grze mamy 10 wykonawców i (niestety) tylko dziewięć piosenek, gdyż utwór „New Home” Alicji Szemplińskiej opublikowany zostanie dopiero o północy 24 lutego. Z uwagi na brak możliwości przeprowadzenia głosowania później, jego finał odbędzie się 23 lutego (czwartek) o 20:00 w ramach wspólnego oglądania klipów na Watch2gether. Piosenka „New Home” zaprezentowana zostanie jedynie we fragmencie, ale z pewnością nie przeszkodzi to fanom Alicji by wesprzeć ją w naszym głosowaniu. Aktualnie dostępne jest głosowanie poprzez Google Forms, a jutro po prezentacji utworów uruchomione będzie też głosowanie Mentimeter. Połączone głosy dadzą nam wynik i zwycięzcę. Rok temu konkurs wygrał Krystian Ochman, który faktycznie triumfował też w trakcie preselekcji. Czy i tym razem fani przewidzą nowego reprezentanta? Głosowanie dostępne jest TUTAJ, a poniżej znajdziecie krótki skrót wszystkich piosenek w oficjalnej kolejności startowej.

Piątkowy koncert dla Ukrainy w Transcolor 🇵🇱🇺🇦

W niedzielę ok. 200 osób (w tym wielu czytelników Dziennika Eurowizyjnego) będzie miało okazję odwiedzić studio Transcolor na granicy Warszawy, bo to właśnie tam odbędą się w tym roku nasze preselekcje. Dla chętnych istnieje możliwość zobaczenia hali już w piątek i wzięcia udziału w innym muzycznym wydarzeniu TVP. 24 lutego o 20:30 odbędzie się koncert „Podaj rękę Ukrainie”, który organizowany jest w rocznicę agresji Rosji na Ukrainę. Wydarzenie poprowadzi m.in. Tomasz Kammel, a na scenie pojawią się Taraka (KE 2016), Kasia Moś (KE 2017), Piotr Cugowski (KE 2003), Viki Gabor (JESC 2019), Marina Łuczenko (preselekcje do JESC 2003) czy grupa Kalush Orchestra (zwycięzcy Eurowizji 2022). Koncert realizowany będzie w Transcolor i transmitowany na TVP1. Aby dostać się na widownię należy się zarejestrować poprzez LINK , a więcej szczegółów na ten temat znaleźć możecie TUTAJ.

Źródło: TVP, Instagram, Facebook, YouTube, J. Majewski, Betfan, inf. własne, fot.: @janmajewski_official

%d blogerów lubi to: