Jann dla Dziennika Eurowizyjnego: Nie będzie nudno ani statycznie • Fani oceniają poziom selekcji i planują głosowanie • Wspólne oglądanie w warszawskim Candies • Dziś drugi półfinał w San Marino i premiera utworu Australii

Tu bije serce Europy: Fani wystawiają ocenę selekcjom 🇵🇱

Coraz bliżej do preselekcji i coraz więcej wiemy o finale, który już 26 lutego w TVP1! Znamy prowadzących, jurorów oraz gości specjalnych, a także wiemy, że laureat otrzyma piękną statuetkę. Show na żywo oglądać będzie mogło ok. 200 fanów Eurowizji, a program transmitowany będzie na TVP1 i TVP Polonia. Dziś oficjalną premierę miał utwór „Never back down” grupy Felivers, a na TikToku znaleźć można 30-sekundowy fragment „New Home” Alicji Szemplińskiej. Wokalistka oficjalną premierę piosenki ma dopiero 24 lutego co nie każdemu się podoba, ale należy zaznaczyć, że w regulaminie selekcji nie ma nakazu wcześniejszej publikacji, a dla widzów nie będzie miało to wielkiego znaczenia. Fani jednak już teraz chcieliby posłuchać ballady oraz ją ocenić. Z opublikowanego fragmentu wynika, że całość zapowiada się obiecująco. Poziom preselekcji w Polsce oceniany jest przez czytelników Dziennika Eurowizyjnego na solidną „czwórkę” w skali szkolnej. Taką ocenę wystawiło TVP 60% głosujących. 20% dało piątkę, a 16% trójkę. Dodatkowo 46% osób deklaruje, że w trakcie selekcji odda chociaż jeden głos na swój ulubiony utwór. 32% planuje głosować na swojego faworyta więcej niż raz (w finale i superfinale), a 2% planuje głosować kilka razy, ale rozdawać pojedyncze głosy różnym kandydatom. 20% nie planuje w ogóle uczestniczyć w głosowaniu. Televoting uruchomiony zostanie po prezentacji ostatniej piosenki i prowadzący wyraźnie powiadomią widzów o otwarciu i zamknięciu linii. Już teraz wiemy, że numer SMSa to 7350, a w treści trzeba będzie wpisać numer startowy uczestnika.

Jann dla Dziennika Eurowizyjnego: „Zaufałem fanom i się opłaciło!” 🇵🇱

Polska zajmuje w tym momencie wysokie, 7. miejsce w notowaniu bukmacherów dotyczącego kraju, który wygra w tym roku Eurowizję. Mamy 4% szans na Grand Prix, tyle co Czechy i Hiszpania, które wybrały już reprezentantów. Wyżej od nas są Czechy, Wielka Brytania, Finlandia, Norwegia, Szwecja oraz Ukraina, która prowadzi notowanie od samego początku – aktualnie Tvorchi mają 23% szans na wygraną. U polskich bukmacherów bez zmian – faworytem do wygrania selekcji jest Jann i jego „Gladiator”. W rozmowie z Dziennikiem Eurowizyjnym wokalista przyznał, że to fani namówili go do startu. „Widzę, że fani Eurowizji bardzo się w to angażują, wiedzą co się nadaje i co się dobrze zaprezentuje. Zaufałem im i się opłaciło! Teraz tylko staram się nie zawieść ich zaufania” – powiedział. Autor „Gladiatora” cieszy się, że utwór jest tak dobrze odbierany przez fanów i krytyków. Twierdzi, że zawsze chciał tworzyć muzykę ambitną a jednocześnie bardzo przystępną i to mu się udało. Nie chce porównywać „Gladiatora” do żadnego innego znanego utworu bo chociaż inspiruje się wieloma brzmieniami, ostatecznie składa je w swoje własne. Co ciekawe, Jann zdradził, że jak na tego możliwości piosenka powstała bardzo szybko. „Najpierw zająłem się produkcją, inspiracja na motyw tematyczny przyszła krótko po tym. Weszliśmy z Jeremiaszem Hendzlem do studia i tam go doszlifowaliśmy” – powiedział. Co do występu na preselekcjach wokalista nie chce za wiele zdradzać, ale jest pewien, że nie będzie ani statycznie ani nudno! Specjalna rozmowa z Jannem dziś o 20:00 na TikToku Natalii Kowalczyk (@nathaliekowalczyk).

Wspólne oglądanie selekcji w Candies 🇵🇱

Dla tych, którzy są w Warszawie, a nie mają wejściówek na selekcje przygotowany jest specjalny event połączony z oglądaniem finału! Organizatorami są Marcin Krępski oraz menagerka lokalu Candies przy Chmielnej 5 – Aleksandra Jankowska. Transmisja odbędzie się na 75-calowym telewizorze, a dodatkowo zapowiedziano wewnętrzne głosowanie, w którym każdy może być jurorem (będą nawet specjalne karty do głosowania). Planowane są też konkursy z nagrodami na barze, a przede wszystkim afterparty z karaoke, które poprowadzi członek Dziennika Eurowizyjnego – Marcin Krępski. Aby zarezerwować stolik należy wysłać SMS o treści „Rezerwacja – Candies, data, godzina, nazwisko/hasło, ilość osób, uwagi (np. z widokiem na telewizor)” na numer +48 531 362 205. Organizatorzy już teraz zapraszają wszystkich uczestników preselekcji do przybycia do Candies po finale. „Z radością damy możliwość wypowiedzenia się do mikrofonu, podziękowania za wsparcie, odpowiedzenia na pytania i zaśpiewania swojej preselekcyjnej propozycji” – zapowiadają. Candies Cocktail Bar znajduje się w Warszawie przy Chmielnej 5. Więcej informacji na stronie eventu Facebook – TUTAJ. Dziennik Eurowizyjny jest patronem wydarzenia i już teraz zachęca wszystkich czytelników, którzy będą mieli taką możliwość, do wspólnego spotkania w Candies!

Dziś drugi półfinał w San Marino i udział znanego zespołu 🇸🇲

Wczoraj pokazano pierwszy półfinał preselekcji w San Marino. Spośród 26 uczestników jurorzy do finału wskazali Alfiego’ Arcuri – australijskiego wokalistę i zwycięzcę „The Voice” mającego włoskie korzenie, zwyciężczynię „Amici di Maria De Filippi” z 2014 roku Deborah Iurato, grupę E.E.F. oraz Deshedus. Do dogrywki trafili Camilla, Camille Cabaltera, Daudia oraz Edoardo Brogi. Dziś drugi półfinał, który otworzy popularna niedyś formacja Eiffel 65. Jeffrey, Maurizio i Gabry wylansowali wielki przebój „Blue (Da Ba Dee)” w 1998 roku, który dotarł do pierwszych miejsc list przebojów w wielu krajach. Co dziś zaśpiewają? Przekonamy się wieczorem. O finał powalczą dziś także m.in. znana z islandzkich selekcji Erna Hronn, belgijski wokalista Florin Raduta, Francesco Monte (finalista ubiegłorocznych selekcji), Gisele Abramoff (wokalistka brazylijsko-niemiecka), fińska grupa Ice Eye, Łotyszka Jenny May, Maltańczyk Kurt Cessar czy Lodia. Do finału wejdzie czterech kandydatów, a kolejna czwórka trafi do piątkowej dogrywki. Większość uczestników pochodzi z Włoch, ale pojawią się też reprezentanci Islandii, Hiszpanii, Belgii, Niemiec, Finlandii, Szwajcarii, Łotwy, Malty, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Emisja od 22:00 na San Marino TV i TUTAJ.

Kto z Australii? 🇦🇺

Na 19:30 czasu polskiego zaplanowano ogłoszenie prosto z Australii. Telewizja SBS zrezygnowała w tym roku z preselekcji publicznych, a w zamian za to wybrała reprezentanta i piosenkę wewnętrznie. Kto to będzie? Dowiemy się wkrótce. Wśród typowań przewijają się m.in. Dami Im (ESC 2016) czy grupa Voyager, która uczestniczyła w ostatnich selekcjach tego kraju.

Źródło: TVP, Wikipedia, Facebook, Instagram, TikTok, YouTube, Fonobo, M. Krępski, SMRTV, SBS, inf. własne, fot.: @jann_music_

%d blogerów lubi to: