Eurowizja 2023: Polski finał już w niedzielę! Znamy kolejność startową i piosenkę Yana Majewskiego • Ahlena o swoich szansach i przygotowaniach do konkursu • Kiedy piosenki Felivers i Alicji Szemplińskiej? • Kto został reprezentantem Szwajcarii?

Tu bije serce Europy: Kolejność startowa 🇵🇱

Specjalnie dla fanów Eurowizji w Polsce członkowie delegacji TVP już dziś ujawnili kolejność startową „Tu bije serce Europy”. Stawkę otworzy Natasza Urbańska, a zamknie Yan Majewski z utworem „Champion”, który dziś miał swoją premierę. Ze statystycznie najlepszej pozycji startowej wystąpi w niedzielę Blanka, która na scenie pojawi się przedostatnia. Z dziewiątej pozycji w 2004 roku wygrało Blue Cafe, a w 2022 Krystian Ochman. Przed Blanką zaśpiewa Jann – ósme miejsce dało zwycięstwo Ich Troje w 2003 roku, a także aż pięciokrotnie drugie miejsce w finale. Statystycznie najsłabsza jest pozycja pierwsza, jednak w 2011 to właśnie z „number one” finał wygrała Magdalena Tul. Niektórzy fani twierdzą, że kolejność startowa nie ma zbyt wielkiego znaczenia, bo i tak odbywa się jeszcze superfinał z udziałem trzech najlepszych finalistów. Ci, którzy wierzą, że kolejność jest ważna zwracają uwagę, że w trudnej sytuacji jest Dominik Dudek, startujący jako czwarty, zaraz przed Alicją Szemplińską.

Pełna kolejność startowa (ustalona przez organizatorów):

  1. Natasza Urbańska „Lift u up”
  2. Kuba Szmajkowski „You Do Me”
  3. Ahlena „Booty”
  4. Dominik Dudek „Be good”
  5. Alicja Szemplińska „New Home”
  6. Felivers „Never back down”
  7. Maja Hyży „Never hide”
  8. Jann „Gladiator”
  9. Blanka „Solo”
  10. Yan Majewski „Champion”

Championi Eurowizji gośćmi selekcji w Warszawie? 🇵🇱

Dziś swoją premierę miał nie tylko utwór „You Do Me” Kuby Szmajkowskiego, ale też „Champion” Yana Majewskiego. „To historia młodego człowieka, który wie czego chce i walczy. Opowiada o tym, że trzeba pokonywać własne słabości, dążyć do celu, walczyć o siebie i nie poddawać się. I o tym, jak ważne jest wsparcie otoczenia. Wtedy można osiągnąć wiele, można być championem” – czytamy w opisie lyrics video. Tekst utworu napisali Mikołaj Trybules (Tribbs), Ashley Hicklin, Bastien Kaltenbacher oraz Marine Kaltenbacher, którzy są odpowiedzialni także za muzykę. Jan Majewski to piosenkarz z Radomia, ma 18-lat i uczy się w Zespole Szkół Elektronicznych. Wystąpił już w „The Voice of Poland” oraz „Szansie na Sukces”. Był też jedną z gwiazd „Sylwestra Marzeń” w Zakopanem. Majewski ma na swoim koncie już kilka singli, w tym „Prosto w ciszę”, które zgłosił do selekcji 2022, ale nie został zakwalifikowany. Warto dodać, że championi Eurowizji 2022 – grupa Kalush Orchestra z Ukrainy, mają być jednymi z gości specjalnych preselekcji „Tu bije serce Europy”. Dodatkowo w Warszawie zaśpiewa też Stefania, reprezentantka Grecji 2021 z utworem „Last Dance”. Wokalistka występowała już w naszym kraju w ramach „Wakacyjnej Trasy Dwójki”. Nazwiska gości wyciekły do sieci za sprawą ESCforum i portalu EurovisionFun, jednak warto podkreślić, że TVP ma jeszcze sporo asów w rękawie i lista gości nie jest zamknięta. Szczegóły poznamy zapewne wkrótce. Przypomnieć warto, że gościnny udział w „Tu bije serce Europy” wezmą też Krystian Ochman oraz Sara James, która już rok temu pojawiła się w jednym z Interval Acts.

Ahlena dla Dziennika Eurowizyjnego: „Najbardziej satysfakcjonujące byłoby dla mnie zwycięstwo” 🇵🇱

Zdaniem bukmacherów wyścig o zaszczyt reprezentowania Polski podczas tegorocznej Eurowizji wygra Jann. Kurs na takie wydarzenie wynosi 2.10*, co oznacza, że za każde postawione 100 zł można wygrać 184,80 zł (po odjęciu 12% podatku od gier). Bardzo duże szanse na zwycięstwo w tym wyścigu ma także Alicja Szemplińska – kurs 3.50. Podium zamyka Blanka z kursem 6.00” – informuje STS. Poza top4 są aktualnie Dominik Dudek (7,5), Felivers (15,00) czy Kuba Szmajkowski (18,00). Ostatnie miejsce ma Ahlena (75,00). Analitycy STS, największej polskiej firmy bukmacherskiej na pewno będą nas jeszcze informować o zmianach w notowaniu. Chociaż według bukmacherów Ahlena nie ma szans na wygraną, wokalistka intensywnie przygotowuje się do selekcji stale kursując między Gdańskiem a Warszawą. W rozmowie z Dziennikiem Eurowizyjnym zdradziła, że występ to „Booty” nie będzie wpisywał się w szablon dotychczasowych polskich występów. Zanim zgłosiła się do konkursu długo zastanawiała się, czy jej piosenka w ogóle tam pasuje, bo nie jest typową, bezpieczną propozycją. „Wiem jednak, że nie ma tu żadnego kanonu i właśnie to jest siłą konkursu – nieprzewidywalność, niepowtarzalność i nietypowe brzmienia” – uznała. Ona sama jest pozytywnie zaskoczona wyróżnieniem, jakie otrzymała i w pełni oddaje się teraz w ręce widzów i jurorów, którzy ocenią jej utwór i występ. „Mimo wielkiego szoku, jakim było pojawienie się w stawce, nie spoczywam na laurach i oczywiście najbardziej satysfakcjonujące byłoby dla mnie zwycięstwo. Niemniej bycie w top10 to ogromny zaszczyt” – mówi w rozmowie z Dziennikiem. A który polski występ najbardziej zapadł jej w pamięci? Przyznała, że jest to „Keine Grenzen” Ich Troje. „Marzyłam, by tak jak oni występować na wielkiej scenie. Jestem bardzo wdzięczna, że w końcu mu się to udało” – stwierdziła.

Kolejne premiery przed nami 🇵🇱

21 lutego (wtorek) premiera „Never back down” grupy Felivers. Oznacza to, że do pełnej stawki zabraknie nam już tylko ballady „New Home” Alicji Szemplińskiej. Wokalistka postanowiła jednak stopniować emocje i na razie pokazała okładkę singla. W czwartek o północy na live ze followersami pokaże klip i pełną wersję piosenki, natomiast minutowy fragment opublikuje we wtorek lub środę na TikTok i YouTube Shorts. „Teledysk bardzo mnie wzrusza i mam nadzieję, że w Was też zrodzi dużo refleksji, o których liczę, że opowiecie mi osobiście” – napisała na swoim Instagramie. Tak jak wcześniej podawano, w „New Home” zebrano parę różnych historii (w tym odniesienia do osób z Ukrainy, dla których Polska stała się nowym domem), a videoklip ma być pretekstem do rozwinięcia treści utworu. Wokalistka jest jedną z faworytek selekcji, zwłaszcza, że już w 2020 wygrała walkę o Eurowizję i gdyby nie odwołanie konkursu, reprezentowałaby Polskę z „Empires”. Finaliści intensywnie przygotowują się do finału, który odbędzie się już w niedzielę. Pomimo licznych prób, aktywności medialnej i ćwiczeń, znaleźli czas dla fanów. Dziś o 19:00 Natalia Kowalczyk na swoim Instagramie przeprowadzi rozmowę z Kubą Szmajkowskim, a jutro o 17:00 z Blanką. Dodatkowo we wtorek o 20:00 live z Jannem na TikToku.

Eurowizja 2022: Kto został reprezentantem Szwajcarii? 🇨🇭

Znamy już reprezentanta Szwajcarii na ESC 2023. Jest to Remo Forrer, który wygrał wewnętrzne głosowanie dwóch komisji – 20-osobowego grona ekspertów międzynarodowych oraz 100-osobowego jury demoskopowego. Eurowizja jest dla niego czymś wielkim, a udział w niej – spełnieniem marzeń. Piosenkarz urodził się w 2001 roku w Hemberg, a w 2020 wygrał trzecią edycję lokalnej wersji „The Voice”, co dało mu możliwość wydania singla „Home”. W 2022 roku pojawił się w niemieckim show „I can see your Voice” co pozwoliło mu zdobyć popularność także w tym kraju. Remo ma 22 lata, nie tylko śpiewa, ale też gra na fortepianie, flecie oraz akordeonie. Ma na koncie wiele nagród muzycznych i zwycięstw w szwajcarskich konkursach dla młodych talentów. Jego mottem życiowym jest … „Muzyka to życie”. Dość banalnie, ale kieruje go przez świat i pozwala się rozwijać. Dzięki temu nagrywa nowe utwory i zdobywa doświadczenie sceniczne. W kwietniu ma zaplanowane koncerty w ramach trasy „Das Zelt” w Zurychu, a później także w Meilen, Lucernie, Bazylei czy Bernie. Premiera utworu na Eurowizję odbędzie się 7 marca. Nie wiemy jeszcze jaki będzie tytuł piosenki.

Eiffel 65 walczą o reprezentowanie San Marino na Eurowizji 🇸🇲

Telewizja z San Marino przedstawiła już potężną listę ponad 100 półfinalistów preselekcji. Potężna jest ze względu na ilość, a nie popularne nazwiska, których za wiele w stawce nie ma. Dziś o 22:00 emisja pierwszego półfinału, w którym wystąpią m.in. Alfie Arcuri z Australii, Angel Dell z Finlandii, Brandon Parasole z Hiszpanii, Christopher z Niemiec czy Ciro de Luca z Rumunii. Pojawi się też Daniel Schuhmacher z Niemiec, który jest już uznawany za jednego z faworytów. Większość z 26 kandydatów pierwszego półfinału to Włosi. W kolejnych dniach emisja następnych rundy. We wtorek o finał walczą m.in. Eiffel 65, znani z mega hitu „Blue”. Będzie też Islandka Erna Hornn, Florin Raduta z Belgii czy Ice Eye z Finlandii. Zakwalifikowano także Jenny May z Łotwy czy Kurta Cassara z Malty. Będzie też reprezentant Stanów Zjednoczonych – Laioung ft. Marzio. Ostatni półfinał (emisja 24 lutego) będzie rundą dogrywkową dla tych, którzy nie dostaną się do finału za pierwszym podejściem. W dogrywce pojawią się też Kida i Simone, którzy i tak mają już zagwarantowane miejsce w finale selekcji jako jedyni obywatele San Marino w konkursie. ierwszy półfinał emitowany będzie dziś od 22:00 na San Marino TV. Półfinał potrwa do 23:50, a transmisja dostępna będzie TUTAJ.

Źródło: TVP, Wikipedia, Instagram, Ahlena, YouTube, Eurovisionfun, ESCforum, SRF, Eurovoix, SMRTV, inf. własne, fot.: @ahlena_official

%d blogerów lubi to: