Eurowizja 2023: Dziś ruszają półfinały w San Marino • Poznaj utwór La Zarry z Francji • Reprezentacja Irlandii wystąpi na Polish Eurovision Party • Tu bije serce Europy: Kuba Szmajkowski publikuje piosenkę

Dziś ruszają półfinały w San Marino

Wczoraj wieczorem odbyła się premiera utworu „Evidemment” wokalistki La Zarry 🇫🇷, która została wewnętrznie wybrana na reprezentantkę Francji. Fatima Zahra Hafdi urodziła się w Montrealu i ma marokańskie korzenie. Debiutancki album wydała w 2016 roku, a największą sławę zdobyła pięć lat później za utwór „Tu t’en iras”. Jest drugą, po Natashy St Pierre kanadyjską wokalistką reprezentującą Francję. Dziś w San Marino rozpoczyna się emisja półfinałów „Una Voce Per San Marino” 🇸🇲. Łącznie do rund półfinałowych zakwalifikowano aż 106 wykonawców, z czego większość brała udział w castingach organizowanych jeszcze w 2022 roku. Półfinałów będzie aż pięć, w każdym z nich wystąpi 21-22 wykonawców, a do finału łącznie awans otrzyma 22 kandydatów. Decydować będzie jury, a wszystkie półfinały zostały nagrane w dniach 18-20 lutego. W ciągu dnia organizatorzy mają przedstawić pełną listę półfinalistów. Będą wśród nich m.in. Ronela Hajati (Albania 2022), Alfie Arcuri (uczestnik selekcji Australii) czy Kurt Cassar z Malty. Dominująca nacją będą Włosi, a o reprezentowanie San Marino znów walczyć będzie wokalista Francesco Monte (fot.), który swego czasu występował na „Wakacyjnej Trasie Dwójki”. Pierwszy półfinał emitowany będzie dziś od 22:00 na San Marino TV. Półfinał potrwa do 23:50, a transmisja dostępna będzie TUTAJ.

Polish Eurovision Party: Irlandczycy w Warszawie

Piosenka cypryjska na Eurowizję 2023 nosi tytuł „Break a Broken Heart” 🇨🇾 i wykona ją Andrew Lambrou, znany z australijskich preselekcji. Premiera już 2 marca. Autorami utworu są Jimmy Jansson i Thomas Stengaard, a piosenka nagrana została w stolicy Szwecji. Grupa Wild Youth, która na początku lutego wygrała preselekcje irlandzkie, planuje zrobić revamp utworu „We Are One” 🇮🇪, a także nagrać do niego klip, a prace rozpoczną się już w tym tygodniu. Grupa wystąpi w ramach promocji podczas pięciu imprez eurowizyjnych – w Barcelonie, Londynie, Warszawie, Madrycie i Amsterdamie. Aby zobaczyć ich na Polish Eurovision Party należy kupić bilet, aktualna cena to 200 PLN i ponieważ pula szybko się wyczerpuje, warto się pospieszyć, by złapać najniższą dostępną cenę. Sprzedaż TUTAJ. W tym tygodniu Melissa Matzoukis 🇬🇷 ma oficjalnie pozwać telewizję ERT w związku z oskarżeniami o manipulację wyników głosowania, które doprowadziły do przegranej wokalistki w wewnętrznych selekcjach Grecji. Prawnik Melissy uważa, że proces wyboru reprezentanta kraju był niejasny i mogło to prowadzić do wyboru wykonawcy, którego po prostu telewizja ERT chciała wysłać. Telewizja ERT nie podała jeszcze oficjalnych wyników głosowania. Niektórzy twierdzą, że proces może uniemożliwić Grecji udział w Eurowizji 2023. Wycofanie się jest mało prawdopodobne, ale jeśliby do niego doszło, byłaby to pierwsza od 2000 roku Eurowizja bez Grecji.

Skandal wokół finansowania selekcji Serbii 🇷🇸

Prezes Rady Dyrektorów RTS ma oskarżać nadawcę publicznego o niejasne sprawozdania finansowe związane z budżetem preselekcji „Pesma za Evroviziju”. Twierdzi, że planowany na PzE23 budżet w wysokości 140 tys. euro został już dawno przekroczony, a dodatkowo przy przygotowaniach do selekcji pracuje firma, z którą RTS nie podpisał oficjalnej umowy. Zażądał od generalnego sekretarza RTS planu finansowego, ale go nie otrzymał. Dział PR telewizji RTS odpowiedział, że budżet selekcji jest znacznie wyższy niż kwota 140 tys. euro, która planowana była w momencie, gdy selekcje miały mieć tylko jedną część. W przypadku organizacji dwóch półfinałów i finału koszt to od 200 do 240 tysięcy euro. Rozbudowane selekcje przygotowane są ze względu na ogromne zainteresowanie wykonawców, którzy zgłosili się do konkursu. Selekcje ruszają 1 marca, a OGAE Serbia regularnie przygotowuje notowanie najpopularniejszych piosenek na YouTube. Praktycznie od dnia publikacji prowadzi Zejna i jej gorąca „Rumba”, która zdecydowanie odstaje od reszty. Drugi jest Princ z „Cvet sa istoka”, a trzecie trio Hurricane z „Zumi zimi zami”. W top5 są też utwory Savo Perovicia i Eegora. Najmniej popularni kandydaci to Igor Stanojević, Jelena Vlahović czy grupa Empathy Sould Project.

Posłuchaj utworu Kuby Szmajkowskiego na Eurowizję 2023 🇵🇱

Dziś premierę miał utwór „You Do Me” Kuby Szmajkowskiego. Powracający do preselekcji wokalista 15 lutego wydał „Do the dance„, czyli drugą ze zgłoszonych do TBSE piosenek. Ze względu na promocję tego singla powstało zamieszanie dotyczące tego, którą piosenkę Kuba faktycznie wykona w selekcjach. „You do me” to elektroniczne, mroczne połączenie lat 90-tych i współczesnych. Tematyką jest rozstanie. „Pomimo tego, że byliście w stanie zmienić cały świat dla siebie nawzajem, każdy idzie w swoją stronę” – tłumaczy nam Kuba. To jedyny utwór w tegorocznej stawce selekcji „Tu bije serce Europy”, który nie został napisany przez Polaków. autorami są Joakim Ovrenius i Thomas Karlsson ze Szwecji, którzy weszli w skład ekipy przygotowującej „The Ride”, czyli polską piosenkę na Eurowizję 2021. Dziś o 20:00 na Instagramie Natalii Kowalczyk rozmowa z Kubą – śledź TUTAJ. W niedzielę w Radiu Sochaczew odbyła się premiera radiowa „Never back down” kwartetu Felivers. Piosenka oficjalnie trafi do sieci we wtorek, razem z teledyskiem. Warto podkreślić, że to jedyny w tym roku utwór, w którym usłyszymy język polski, chociaż jedynie we fragmencie. Wykorzystanie naszego języka jak i sam utwór spotkały się z ciepłym przyjęciem fanów. Alicja Szemplińska zapowiedziała, że jej ballada „New Home” ukaże się dopiero 24 lutego, czyli na dwa dni przed finałem selekcji. Wokalistka obiecała jednak, że wcześniej, bo we wtorek lub środę, opublikuje minutowy fragment piosenki. Z ankiety przeprowadzonej na Dzienniku Eurowizyjnym wynika, że aż 76% głosujących najbardziej czeka właśnie na „New Home”.

Źródło: France 2, Wikipedia, SMRTV, Eurovoix, EurovisionFun, Polish Eurovision Party, Danas.rs, OGAE Serbia, Instagram, K. Szmajkowski, Radio Sochaczew, inf. własne, fot.: @francescomontereal

%d blogerów lubi to: