Eurowizja 2023: SuperSobota – Pełen przewodnik po wydarzeniach • Siedem finałów narodowych, w tym rozstrzygnięcie Sanremo [LINKI DO TRANSMISJI]

🇪🇪 18:30-20:00 Eesti Laul (finał, część 1)

🇷🇴 19:30-22:00 Selectia Nationala (finał)

🇩🇰 20:00-22:00 Dansk Melodi Grand Prix (finał)

🇸🇪 20:00-21:30 Melodifestivalen (półfinał 2)

🇱🇹 20:00-21:50 Pabandom is naujo (półfinał 2)

🇱🇻 20:10-22:20 Supernova (finał)

🇭🇷 20:15-23:05 Dora (finał)

🇪🇪 20:30-22:15 Eesti Laul (finał, część 2)

🇮🇹 20:40- ∞ Sanremo (finał)

🇮🇸 20:45-21:55 #12 stig (program)

🇲🇹 21:00-23:30 Malta Eurovision (finał)

Nie działa link podany poniżej? Sprawdź platformę ESCplus Live

🇪🇪 Eesti Laul – finał także w języku migowym

Przed nami SuperSobota z dziesięcioma różnymi eventami preselekcyjnymi, a co najważniejsze, posiada aż siedem finałów! Jak się w tym połapać? To proste! Wystarczy skorzystać z przewodnika Dziennika Eurowizyjnego. Na początek Estonia, która z racji strefy czasowej i tradycyjnego podziału programu na dwie części zaczyna jako pierwsza, bo już o 18:30 (czasu polskiego). Do finału dostało się dwanaście najlepszych piosenek półfinałowych, w tym dwie z dogrywki. Stawkę rozpocznie faworyt uczestników – grupa Meelik, a zamknie ulubienica fanów – Sissi. Zdecydowaną faworytką bukmacherów jest jednak Alika i jej ballada „Bridges”, której daje się aż 67% na wyganą. Drugi jest Ollie (13%). Gracze „Bet & Win” też typują Alikę – ma 76% wskazań. Zwycięski utwór w finale wskazany będzie poprzez dwie rundy. Najpierw spośród 12 utworów widzowie i jury wybiorą trzy, które wejdą do superfinału. Tam o przyszłym reprezentancie decyduje już tylko televoting. Finał Eesti Laul będzie w całości przetłumaczony na estoński język migowy przy współpracy z Estońskim Towarzystwem Języka Migowego – taka forma transmisji dostępna będzie na kanale drugim. Co ciekawe, to nie jedyna współpraca telewizji estońskiej, bo dzięki projektowi realizowanemu z Instytutem Filmu, Mediów i Sztuki Uniwersytetu Bałtyckiego w Tallinie studenci będą mogli obserwować kulisy realizacji tak dużego przedsięwzięcia. Start selekcji o 18:30 i pierwsza część potrwa do 20:00. Po 30-minutowej przerwie na program informacyjny finał będzie wznowiony i potrwa do 22:15. Transmisja dostępna na ETV i w Internecie TUTAJ.

🇷🇴 Selectia Nationala na nowo i bez jury

Godzinę po Estonii rusza kolejny kraj z tej strefy czasowej, czyli Rumunia. Nowa formuła „Selectia Nationala” zakłada tylko finał (z dwunastoma kandydatami) i brak głosowania jury. O wyniku zdecydują tylko telewidzowie oraz internauci. Jako pierwsza zaśpiewa Deiona, a finał zamknie Andreea D Folclor Orchestra. 58,7% typujących w grze „Bet & Win” stawia na utwór „Bla bla bla” Aledaidy, natomiast 12% uważa, że wygra Andrei Dutu z bardzo eurowizyjną piosenką „Statues” lub Theodor Andrei z „D.G.T.”. Telewizja rumuńska przygotowała finał z wieloma niespodziankami, a jedną z nich jest losowanie nagrody pieniężnej dla osoby, która weźmie udział w głosowaniu. Wygrać można 5 tys. euro. Głosować można tradycyjnie poprzez smsy (według normalnej taryfy), a także na stronie Eurovision.TVR.ro gdzie trzeba się zalogować. Finał poprowadzą Laurentiu Niculescu czyli Lulu oraz Ilinca Bacila. On jest liderem grupy The Colours, a ona reprezentowała Rumunię na Eurowizji 2017 z jodłującą piosenką „Yodel it”. Ilinca będzie też gwiazdą wieczoru, bo wystąpi z recitalem przedstawiając widzom swój zespół Gadjo Dilo. Start selekcji o 19:30 na TVR1, TVR International, platformie TVR+ oraz na kontach TVR w mediach społecznościowych. Transmisja internetowa TUTAJ. Konkurs potrwa do 22:00.

🇩🇰 Dansk Melodi Grand Prix z podziałem na regiony

Dansk Melodi Grand Prix to jedyny finał narodowy w sobotę, który zaczyna się punkt 20:00. O wygraną walczy ośmioro uczestników, w tym Frederik Leopold, który otworzy stawkę. Jako ostatni zaśpiewa Reiley z Wysp Owczych. Faworytem jest duet Eyjaa z utworem „I was gonna marry him” – bukmacherzy dają im 34% szans na wygraną, z kolei Reiley ma tych szans 27%. W Bet & Win to właśnie obywatel Wysp Owczych jest typowany do zwycięstwa – 54,7% wskazań – Eyjaa ma ich 40%. Od 6 do 10 lutego głosować można było w pierwszej rundzie selekcji poprzez aplikację DR Grand Prix. Każdy miał prawo oddać tylko jeden głos dziennie. Do tego w trakcie finału będzie można znów korzystać z aplikacji by głosować albo wysłać sms-a. Nowością jest to, że głosy widzów będą zliczone i podzielone na pięć regionów czyli Region Stołeczny, Jutlandię Środkową, Jutlandię Północną, Zelandię i Danię Południową. Trzy utwory, które w takim głosowaniu zdobędą najwięcej punktów przechodzą do superfinału, gdzie głosy są resetowane i można wspierać swoich ulubieńców na nowo. W superfinale o zwycięzcy decydują widzowie razem z jurorami w proporcjach 50/50. Finał potrwa dwie godziny i można go oglądać TUTAJ.

🇱🇻 Supernova postawi na alternatywę?

Na 20:10 zaplanowano finał selekcji łotewskich „Supernova” gdzie o zwycięstwo walczy dziesięciu kandydatów. Rozpocznie Alice Haijima, a zamknie weteran selekcji Markus Riva. Wyniki ustalone będą na podstawie głosowania telewidzów (można oddawać nieograniczoną ilość sms-ów) oraz jurorów. Gośćmi specjalnymi będą Duncan Laurence (Holandia 2019), Eliza Legzdina i Beanie z Rudimental. Według zakładów bukmacherskich Betsson wygrać ma grupa Sudden Lights, której daje się aż 45% szans. Druga jest Patrisha (30%). W typowaniu „Bet & Win” Sudden Lights mają aż 84% wskazań. Sudden Lights to grupa tworząca alternative rock. Panowie startowali już w selekcjach 2018 jednak nie przeszli półfinału. Komisja telewizji łotewskiej dała im jednak dziką kartę i to ich chyba zmotywowało, bo w finale byli drudzy! Podobnie jak w Estonii, także na Łotwie udostępniona jest transmisja z tłumaczeniem na język migowy (na kanale LTV7). Finał od 20:10 do 22:20 dostępny będzie w Internecie TUTAJ.

🇭🇷 Czy Dora 2023 da finał Eurowizji dla Chorwacji?

Pięć minut po Łotwie rozpoczyna się finał chorwacji w Opatiji nad Adriatykiem. Kraj, który od kilku lat bezskutecznie próbuje przebić się do finału Eurowizji, wybierze dziś nowego reprezentanta. Startuje aż 18 utworów, natomiast wielu uważa, że poziom nie jest zbyt wysoki. Na początek formacja Top of The Pops z Mario Petrekoviciem, z pozycji dwunastej wystąpi Damir Kedzo (ESC 2020), a z ostatniej Harmonija Disonance. To właśnie ta formacja z utworem „Nevera (Lei, lei)” napisanym przez fanów Eurowizji jest uznawana za faworyta lokalnych bukmacherów. Drugi jest zespół Let3. W Bet & Win tę folkową propozycję typuje aż 85,3% graczy. Triumfatora wybiorą widzowie oraz jurorzy regionalni z ośrodków telewizyjnych HRT. Gościem specjalnym będzie Tony Cetinski, reprezentant kraju na Eurowizji 1994 i wielokrotny uczestnik „Dory”. Wielu internautów czeka na występ kontrowersyjnej grupy Let3, która na scenę ma wyjść w uniformach wojskowych. Damir z kolei będzie mieć na scenie tancerki w chustach zakrywających twarze. Patrząc na teledysk oraz zdjęcia zza kulis Dory można odnieść wrażenie, że wokalista mocno wzorował się na Krystianie Ochmanie i stylizacji do „River”. Finał Dory od 20:15 do 23:05 na HRT1 i w Internecie poprzez platformę HRTi gdzie należy się zarejestrować.

🇮🇹 Marco Mengoni znów wygra Sanremo i wróci na Eurowizję?

O 20:40 finał włoskiego festiwalu Sanremo, który trwa od wtorku i rozgrzewa emocje do czerwoności. W wielkim finale wystartuje 28 uczestników. Na bazie wyniku sondaży demoskopowych, jurorów w Sali Prasowej i publiczności ustalony będzie skład superfinału, w którym tym razem znajdzie się aż pięciu wykonawców. Warto dodać, że do wyników z finału doliczone będą też średnie wyniki z klasyfikacji z wcześniejszych dni. Amadeus przedstawi listę uczestników od miejsca 28. do szóstego, a pięciu najlepszych trafi do superfinału, gdzie wszystkie głosy zostaną zresetowane. Zwycięzcę festiwalu wybiorą jurorzy, komisja demoskopowa i widzowie. Triumfator będzie mógł zdecydować, czy chce reprezentować Włochy na Eurowizji w Liverpoolu, a oficjalne potwierdzenie podane będzie zapewne na konferencji prasowej zaraz po zakończeniu transmisji. Być może nie trzeba będzie tak długo czekać, bo faworytem jest Marco Mengoni, który już na Eurowizji był i chętnie pojedzie na nią ponownie. Bukmacherzy dają mu 43% szans na wygraną, a daleko w tyle pozostawia też konkurentów w typowaniu Bet & Win (94,7%). Gośćmi finału będą m.in. Achille Lauro (San Marino 2022), grupa Depeche Mode, Luisa Ranieri, Ornella Vanoni czy Salmo. Finał rozpoczyna się o 20:40 i według ramówki ma trwać do 2:00 w nocy, jednak mało kto w to wierzy. Zresztą po 2:00 program „Viva Rai2!” gdzie m.in. Fiorello będzie na żywo komentować festiwal. Sanremo do obejrzenia na Rai Uno i w Internecie TUTAJ.

🇲🇹 MESC: Zdyskwalifikowany Aidan będzie gościem specjalnym

Najpóźniej swój finał narodowy rozpocznie Malta. Od 21:00 szesnastu śmiałków powalczy o Grand Prix festiwalu i reprezentowanie kraju w Liverpoolu. Główną faworytką jest Brooke, której utwór współtworzył Lukas Meijer (Polska na Eurowizji 2018). Zaśpiewają też m.in. Fabrizio Faniello i Eliana Gomez Blanco czyli byli reprezentanci kraju na ESC czy JESC. Ponad 93,3% graczy „Bet & Win” uważa, że Brooke wygra konkurs. Wokalistka swoich sił próbowała już wielokrotnie, zawsze zresztą typowana była do zwycięstwa, ale coś jej w tym przeszkadzało. Debiut w MESC zaliczyła w 2016 zajmując 2. miejsce za „Golden”. Przegrała tylko z usniętym później utworem „Chameleon” Iry Losco. W 2017 powróciła z „Unstoppable” i zakończyła finał na 4. pozycji. Trzecia była w 2018 dzięki piosence „Heart of Gold”. W lataxch 2019-2021 selekcji w takiej formie nie było, natomiast wokalistka w stawce 2022 się nie pojawiła. Czy w jej przypadku zadziała powiedzenie „do czterech razy sztuka”? Wśród gości specjalnych Aidan, zdyskwalifikowany faworyt konkursu. Z uwagi na złamanie regulaminu został z preselekcji wyrzucony, ale teraz dostał od TVM możliwość zaśpiewania swoich piosenek w Interval Act. Pojawi się też Emma Muscat (Malta 2022) w towarzystwie pianistki Beth, którą widzowie kojarzą z finału lokalnego „Mam Talent”. Selekcje od 21:00 do 23:30 na TVM i w Internecie TUTAJ.

Czy ktoś obejrzy Szwecję, Litwę lub Islandię?

Siedem finałów to nie wszystko, bowiem mamy jeszcze w zapasie dwa półfinały – w Szwecji i na Litwie. W drugiej rundzie Melodifestivalen 🇸🇪 o finał walczą m.in. Wiktoria, Panetoz czy Theoz oraz ukraińska wokalistka Maria Sur. Tradycyjnie po pierwszej rundzie głosowania poznamy jednego finalistę, a po drugiej (z podziałem na grupy wiekowe) drugiego, a także dwóch kandydatów, którzy trafią do dogrywki. Faworytami rundy są Maria Sur (77% szans na finał według bukmacherów) i Theoz (62%). Gracze „Bet & Win” mieli tym razem za zadanie wskazać wykonawców, którzy wejdą do dogrywki. Obstawiają Panetoz (64,7%) i Wiktorię (56,9%). Na Litwie 🇱🇹 drugi półfinał „Pabandom is naujo” (z taśmy, nie na żywo) – spośród dziesięciu kandydatów do finału wejdzie najlepsza piątka. Decydować będą jurorzy (w tym m.in. Duncan Laurence, Vaidotas z The Roop oraz Monika Liu) i widzowie, a wyniki od razu będą opublikowane. Do wygranej półfinału typuje się Beatrich – według graczy B&W ma aż 96,1% szans na awans. Druga jest Monika Linkyte (92,2%), a trzeci Mario Junes (78,4%). Jeśli ktoś (jakimś cudem) zdecyduje się nie śledzić selekcji, a program islandzki o preselekcjach to oczywiście także ma taką możliwość. Program #12stig 🇮🇸 to rozgrzewka przed „Songvakeppnin”. Poznamy bliżej wykonawców i kulisy ich przygotowań. Selekcje w Szwecji i na Litwie ruszają o tej samej porze – o 20:00. Szwecja do obejrzenia TUTAJ, a Litwa TUTAJ. Program islandzki od 20:45 TUTAJ.

Źródło: ETV, TVR, DR, LTV, HRT, Eurosong.hr, RAI, TVM, LRT, SVT, RUV, inf. własne, fot.: @mengonimarcoofficial

%d blogerów lubi to: