Eurowizja 2023: To już koniec! TVP zamyka etap zgłoszeniowy! Znamy nazwiska kolejnych kandydatów oraz nowe piosenki • Kto awansował na Malcie? • Dziś duety w ramach Sanremo 2023

Tu bije serce Europy: Koniec przyjmowania zgłoszeń! 🇵🇱

Dziś o 22:00 Telewizja Polska zamknie ponad 140-dniowy okres przyjmowania zgłoszeń do preselekcji. To najdłuższy w historii etap zgłoszeniowy, jeśli chodzi o wybór reprezentanta Polski. Finalistów selekcji poznamy do 15 lutego – wyboru dokona komisja, której skład ustali polski nadawca. Sam finał odbędzie się 26 lutego o 17:30 w Warszawie. Dziś pojawiły się w puli zgłoszeń cztery nowe piosenki. O północy opublikowano utwory „ZgaśWiktora Zwierzyńskiego (więcej TUTAJ) oraz Wake Up” DaNN-a (Daniela Borzewskiego) i producenta Brave. „Singiel „Wake Up”, jak sam tytuł zapowiada – mówi o przebudzeniu, ocknięciu się w celu odzyskania świadomości codziennego życia„- czytamy w komunikacie prasowym. Wraz z premierą utworu pojawił się też klip, w którym DaNN i towarzyszące mu tancerki tworzą symbol zwartej armii, która stanowczym krokiem idzie przez życie, realizując swoje cele i marzenia. Celem „Wake up” jest finał „Tu bije serce Europy”, a Daniel już teraz intensywnie się do selekcji przygotowuje. Przygotował show, w którym łączy swoje umiejętności wokalne i taneczne. Dziś poznaliśmy też „Stronger” wokalistki Karo Glazer. „To bardzo ważny utwór w moim życiu. Nie chodzi tu o Eurowizję… to po prostu ważny utwór dla mnie osobiście” – tłumaczy w wywiadzie dla gliwickich „Nowin”. Piosenkarka na pomysł skomponowania utworu i zgłoszenia na Eurowizję wpadła pod koniec grudnia, a propozycję przygotowała w dwa tygodnie. Na streamingach dostępna jest też piosenka „Superpowers” Justyny Możdżonek. Propozycja utrzymana jest w bardzo tanecznym, karnawałowym klimacie.

Kto jeszcze zgłosił swój utwór?

Do konkursu swoje zgłoszenie wysłał też zespół NEIT z wokalistką Natalią Zarębą. Premiera utworu planowana jest póki co na marzec, ale jeśli dostanie się do finału, pokazana będzie wcześniej. Natalia swój wokal trenowała w szkole Elżbiety Zapendowskiej i Andrzeja Głowackiego, a w międzyczasie uczestniczyła w wielu koncertach charytatywnych, warsztatach muzycznych czy występach okolicznościowych. Znamy ją też z zajęcia 2. miejsca w programie „All Together Now” w Polsacie. Z grupą NEIT wydała już takie utwory jak „Wiem, czego chcę” czy „Mi już chyba wystarczy„, a do TVP wysłała piosenkę „To co mam”. O finał walczy także młody wokalista Tony Yoru (fot.), który w 2019 rozpoczął swój projekt solowy i wydał album „Zorze”. Aktualnie trwają prace nad drugą płytą. Piosenkarza charakteryzuje ciekawy wokal, wielostopniowa skala – falset i krzyk – bo śpiewał wcześniej w metalcorowej kapeli. Do selekcji startuje z „redflag”, którą napisał z producentem Tomaszem Kunyszem (TomaShh). Dlaczego zgłosił się do konkursu? „Ostatnio miałem trochę ciężki moment i odrobinę przestałem wierzyć w to, co robię. Jednak tak jak w piosence uznałem, że nie chcę się poddawać i spróbuję czegoś, co w sumie nigdy wcześniej nie przyszłoby mi do głowy” – uznał. Na razie nie wiemy kiedy odbędzie się premiera jego utworu. Możemy mieć też w finale TBSE akcent ukraiński, bowiem o reprezentowanie Polski stara się wokalistka zza wschodniej granicy – Aelin, którą znamy w „The Voice of Poland”. Tetiana Diachenko (bo tak naprawdę się nazywa) wysłała piosenkę „We’re not afraid”, jednak nie zdradziła jeszcze daty premiery.

Kto zgłosił się do preselekcji, kto wyraził zainteresowanie? Sprawdź naszą listę i playlistę! Wiesz jeszcze o kimś lub jesteś jednym z kandydatów? Napisz nam o tym na dziennikeurowizyjny@gmail.com

W związku z pojawianiem się kolejnych utworów, nasze głosowanie na najlepsze zgłoszenie zostaje przedłużone do 12 lutego do godziny 12:00! Plebiscyt dostępny jest TUTAJ.

Co nowego na Malcie, w Mołdawii i Kosowie?

Półfinał selekcji na Malcie 🇲🇹 nie przyniósł większych niespodzianek. Dzięki głosowaniu widzów i jurorów awans otrzymało szesnastu wykonawców, w tym Fabrizio Faniello, Eliana Gomez Blanco, Ryan Hili, Nathan, Geo Debono, Ian, Stefan czy uznawana za najsilniejszą faworytkę – Brooke. Wokalistka zaśpiewała wczoraj „Checkmate”, które współtworzył Lukas Meijer (Polska 2018), obecny zresztą wczoraj na Malcie. Finał maltański już w sobotę, a o wynikach znów zdecydują telewidzowie oraz jurorzy. Poznaliśmy kolejność startową marcowego finału w Mołdawii 🇲🇩. Stawkę otworzy Donia i jej „Red Zone”, a wszyscy byli reprezentanci kraju zaśpiewają po sobie: Aliona Moon siódma, Sunstroke Project ósmy i Pasha Parfeny dziewiąty. Na koniec Corina Ivanov. Finał zapowiedziano na 4 marca, a o wynikach zdecydują zarówno publiczność jak i komisja TRM. O debiucie na Eurowizji nadal marzy nadawca kosowski RTK 🇽🇰, który złożył wniosek o przyjęcie do Europejskiej Unii Nadawców, jednak taka prośba nie będzie spełniona, dopóki kraj nie zostanie przyjęty do ONZ. Nie czekając już na zmiany polityczne, nadawca kosowski potwierdził, że wraz z Ministerstwem Kultury organizować będzie swój własny festiwal piosenki, który ma być w przyszłości wykorzystany jako selekcje do Eurowizji – podobnie jak to się dzieje w bratniej Albanii. Kosowarzy mają nadzieję, że ich debiut na ESC nastąpi już w 2024 roku.

Dziś noc duetów w Sanremo 🇮🇹

Marco Mengoni wygrał głosowanie demoskopowe podczas trzeciej nocy festiwalu Sanremo jednak nie udało mu się wygrać televotingu – przegrał tam z Ultimo. Panowie zajęli wczoraj dwa najwyższe miejsca w klasyfikacji generalnej. Trzeci był Mr. Rain, a w top5 znaleźli się także Lazza i Tananai. Elodie była dziewiąta, a Paola i Chara znów zajęły 14. miejsce. Na samym dnie bez zmian – Sethu i Shari na najniższych pozycjach. Coraz mniejsze mamy wątpliwości co do tego, kto wygra Sanremo. Stawia się na Marco Mengoniego, któremu aktualnie bukmacherzy dają 42% szans na sukces. Drugi jest Mr. Rain (15%), a trzeci Ultimo (14%), którego szanse wzrosły po wczorajszym wyniku. Dziś chwila przerwy od rywalizacji, bo pora na noc duetów! Artyści mieli okazję wybrać utwory, które chcą dziś zaśpiewać – są to covery, począwszy od lat 60., aż po wczesne lata dwutysięczne. Mogą być śpiewane po włosku…ale nie muszą! Kto dziś został zaproszony do udziału? Ariete zaśpiewa z Sangiovannim, Elodie z BigMama, Ultimo ma w duecie Erosa Ramazzotti’ego, a Lazza Emmę Marrone (ESC 2014) i Laurę Marzadori. Gianluca Grignani zaśpiewa z Arisą, Artocolo 31 z Fedezem, a Colapesce Dimartino z Carlą Bruni. Marco Mengoni zaprezentuje „Let it be” The Beatles z londyńskim chórem gospel – The Kingdom Choir. Usłyszymy dziś piosenki z repertuaru m.in. Lenny’ego Kravitza, Erosa Ramazzotti’ego, Zucchero, Adriano Celentano, Lunapop, Ricchi e Poveri, Anny Oxy czy Gigi D’Agostino. Nie zabraknie też gości – na scenie wystąpi duet La Rappresentante di Lista z piosenką „Ciao Ciao” znaną z ubiegłorocznego festiwalu. Transmisja od 20:40 do ok. 1:30 w nocy na Rai Uno oraz w Internecie TUTAJ.

Źródło: TVP, D. Borzewski, eMuzyka, YouTube, Nowiny, N. Zaręba, Eska.pl, Instagram, PBS, Eurovision Kosovo, TRM, RAI, Wikipedia, inf. własne, fot.: Tony Yoru

%d blogerów lubi to: