Eurowizja 2023: Dominik Dudek jednym z faworytów. Kto jeszcze? • Sanremo od wtorku: kolejność startowa, goście, faworyci • Vesna wygra ESCZ?

Sanremo od wtorku do soboty. Co się będzie działo? 🇮🇹

Już we wtorek rusza Sanremo, wielki festiwal muzyki włoskiej, który jest starszy od samej Eurowizji, a od 2011 roku jest z nią oficjalnie połączony. Od wielu już lat zwycięzca festiwalu ma prawo reprezentowania Włoch na ESC, jednak oczywiście może odmówić i sam wyjazd na konkurs nie jest główną wygraną czy celem uczestników. Pierwsze dwie seraty to premiery utworów, jakie przygotowano. We wtorek usłyszymy pierwszą czternastkę uczestników. Stawkę otworzy Anna Oxa (ESC 1989), z numerem trzecim zaśpiewa Mr. Rain, a zaraz po nim Marco Mengoni (ESC 2013). Elodie będzie ósma, a na koniec usłyszymy utwór Mary Sattei. Drugą noc rozpocznie Will, a następnie na scenie pojawi się Moda. Giorgia otrzymała szóstą pozycję startową, Madame dziewiątą, Tananai jedenastą, a na koniec umieszczono Paolę i Chiarę, duet, na którego występ wielu Włochów czeka. Znamy też listę gości festiwalu. Pierwszej nocy pojawią się Mahmmod i Blanco (ESC 2022), a także Pooh czy Piero Pelu. Drugiej nocy zaśpiewają Al Bano (ESC 1976 i 1985) w duecie z Massimo Ranieri (ESC 1971), formacja Black Eyed Peas czy Nek z Francesco Rengą. Trzeciej nocy pojawią się m.in. Maneskin (ESC 2021) czy Annalisa, a czwartej La Rappresentante di Lista. Na finał zapowiedziano występ formacji Depeche Mode, Achille Lauro (San Marino 2022) czy specjalne przemówienie prezydenta Ukrainy.

Marco Mengoni wróci na Eurowizję?

Faworytem do zwycięstwa w Sanremo jest Marco Mengoni, który już we wtorek zaśpiewa „Due vite”. Aktualnie bukmacherzy dają mu 19% szans na triumf. Drugi jest Ultimo (16%), a trzecia Giorgia (14%). W roku swojego pierwszego zwycięstwa w Sanremo Marco Mengoni wydał drugi w karierze album, a od tego czasu pojawiło się na rynku aż pięć nowych płyt. Dodatkowo wokalista odbył trzy duże trasy koncertowe, a także zdobył wiele nagród muzycznych, w tym m.in. MTV Italian Music Awards, MTV Europe Music Awards czy RTL 102.5 Power Hits Estate. Łącznie aż pięć albumów z dyskografii Marco dotarło do 1. miejsca listy najlepiej sprzedających się płyt we Włoszech. „Materia (Terra)” z 2021 i „Materia (Pelle)” z 2022 to jedyne, które na szczyt nie dotarły i zatrzymały się na drugim miejscu. Ostatnim hitowym singlem piosenkarza było „Venere e Marte„, które pokryło się we Włoszech podwójną platyną i było ostatnią piosenką, która na liście włoskiej dotarła do czołówki (2. miejsce). Czy Marco zdoła ponownie wygrać Sanremo i znów trafi na Eurowizję? Przekonany się w nocy z soboty na niedzielę podczas finału festiwalu. Wydarzenie śledzić będzie można nie tylko we Włoszech, ale też w Albanii, Czarnogórze i Serbii gdzie nadawcy publiczni planują transmisję całego festiwalu. Sanremo będzie mieć też swoją transmisję w brytyjskim radiu GlitterBeam.

Vesna będzie reprezentować Czechy? 🇨🇿

Dziś w Czechach kończy się głosowanie internetowe na pięciu finalistów selekcji ESCZ. Zwycięzcę poznamy jutro podczas specjalnej konferencji prasowej. Według graczy „Bet & Win” faworyt jest łatwy do ustalenia – aż 92% osób typuje Vesnę i kontrowersyjny utwór „My Sister’s Crown”. 5,7% stawia na Rodana, którego wspiera m.in. Ewa Farna. Według głosowania redakcji portalu ESCarena.cz, Vesna powinna wygrać preselekcje i pojechać na Eurowizję. Drugie miejsce zajął Rodan, a trzecie Pam Rabbit. W głosowaniu czytelników strony także prowadzi Vesna z wynikiem 68%. Pam Rabbit jest tutaj druga, jednak już tylko z 13% poparciem. Klip do utworu „My Sister’s Crown” odtworzono już ponad 430 tys. razy, a na kanale telewizji czeskiej ich występ preselekcyjny zdecydowanie odstaje od pozostałych w kwestii wyświetleń. Dziewczyny mają już ponad 54 tys. odtworzeń, a druga jest Pam Rabbit, której występ zobaczono 14 tys. razy. Zwycięstwo Vesny i piosenki śpiewanej w czterech różnych językach, w tym po ukraińsku, da Czechom sporo atencji medialnej, nawet pomimo kontrowersji i negatywnych komentarzy (także ze strony samych Ukraińców). Zdaje się jednak, że zespół i tak ma więcej zwolenników niż przeciwników.

Tu bije serce Europy: Kto będzie w finale? 🇵🇱

To już ostatnie chwile by zgłosić się do preselekcji „Tu bije serce Europy” w TVP. Nadawca przyjmuje zgłoszenia do 10 lutego do 22:00, a później nastąpią prace nad wyborem finałowej dziesiątki, którą mamy poznać do 15 lutego. Prezentacja finalistów nastąpi na stronie internetowej oraz social mediach Eurowizja TVP, a na drugi dzień temat poruszony będzie też w programie „Pytanie na śniadanie”. Faworytami są Natasza Urbańska, Dominik Duek, Maja Hyży, Karolina Lizer, Kuba Szmajkowski i Jann, ale wielu fanów widziałoby w grupie finalistów także trio Lunaria, zespół Lor, Ramonę Rey, Janka Traczyka czy Filipa Sterniuka oraz zespół Spleenn. Dziennik Eurowizyjny zdołał ustalić listę prawie 90 wykonawców, którzy wykazali istotne zainteresowanie selekcjami lub (w większości przypadków) już zgłosili swój utwór i teraz czekają na werdykt. W gronie kandydatów są osoby zarówno znane (takie jak Maja Hyży czy Skolim), ale większość to wykonawcy, którzy dopiero startują ze swoją muzyką, a udział w selekcjach ma być dla nich przepustką do większej rozpoznawalności. Nie brakuje takich, którzy już wcześniej się zgłaszali czy nawet brali udział w finale. Szacuje się, że do TVP może napłynąć od 200 do 300 zgłoszeń. Finał selekcji odbędzie się 26 lutego o 17:30 w hali Transcolor Studios, a poza uczestnikami, na scenie pojawią się też zaproszeni goście, nie tylko z Polski. Wkrótce powinniśmy też poznać prowadzących.

Kto zgłosił się do preselekcji, kto wyraził zainteresowanie? Sprawdź naszą listę i playlistę! Wiesz jeszcze o kimś lub jesteś jednym z kandydatów? Napisz nam o tym na dziennikeurowizyjny@gmail.com

Nadal można głosować na swoje ulubione zgłoszenia do polskich preselekcji! Plebiscyt dostępny jest TUTAJ.

źródło: Wikipedia, Eurovision Odds, RAI, ESCarena.cz, YouTube, inf. własne, fot.: @dominicdudek

%d blogerów lubi to: