Eurowizja 2023: Znamy reprezentantkę Hiszpanii! Benidorm Fest bez kontrowersji stracił widzów • Niemcy przed wyborem – kogo wskażą na reprezentanta i kto im w tym pomoże? • Tu bije serce Europy: Nowe zgłoszenia i premiery piosenek

Blanca Paloma w finale Eurowizji 2023 🇪🇸

Benidorm Fest 2023 w Hiszpanii zakończył się tym razem bez ekscesów i kontrowersji. Wygrała Blanca Paloma z utworem „Eaea”, która zdobyła najwyższe noty od jurorów profesjonalnych (94 punkty) oraz najlepszy wynik w televotingu – 28,28%. W głosowaniu komisji demoskopowej wywalczyła drugie miejsce, przegrywając pięcioma punktami z Vicco. Po zsumowaniu zebrała 169 punktów, co dało jej 1. miejsce i bilet do finału w Liverpoolu. Drugi był Agoney, który zgarnął drugą pozycję u jurorów, drugą u widzów (z bardzo zbliżonym do Blanci wynikiem – 27,19%), a u jurorów demoskopowych był trzeci. Najniższy poziom podium ma Vicco – trzecia zarówno u widzów jak i jurorów, ale pierwsza w głosowaniu demoskopowym. Ostatnią pozycję zanotowała Fusa Nocta, która dla wielu była faworytką, jednak straciła uznanie poprzez dość dziwny występ. Zajęła ostatnią lokatę u jurorów, chociaż w pozostałych rankingach była wyżej. Blanca Paloma ma 33 lata, pochodzi z Elche i od 2013 roku robi karierę w teatrze. Znamy ją z ubiegłorocznego startu w Benidorm Fest, gdzie za utwór „Secreto de agua” zajęła 5. miejsce. Teraz powróciła i była bohaterką dość głośnego szumu przed II półfinałem selekcji, gdy jej występ z próby dziennikarze ocenili tak dobrze jakby miała co najmniej wygrać tym Eurowizję. Jej nazwisko szybko zaczęło trendować na Twitterze i w ten sposób oczekiwania widzów wzrosły. Czy je spełniła? Najwidoczniej tak, bo dano jej możliwość sprawdzenia się na Eurowizji. Finał selekcji w Hiszpanii obejrzało ponad 1,8 mln widzów co dało 14,7% udziału w rynku. To znacznie słabszy wynik od ubiegłorocznego – RTVE straciło prawie milion widzów!

Czy Niemcy postawią na szlagier z TikToka? 🇩🇪

Do selekcji niemieckich wraca jury międzynarodowe, które użyte będzie pierwszy raz od 2019 roku. To właśnie komisje z zaproszonych krajów będą miały 50% wpływu na wyniki. Druga połowa to połączone głosy widzów, które oddawać będzie można zarówno w trakcie show poprzez system sms/audiotele, jak i tydzień wcześniej w Internecie. Piosenki będą też intensywnie grane przez współpracujące z nadawcą stacje radiowe, a słuchacz będzie też zachęcany do oddania głosu na dany utwór. Wśród faworytów już teraz wymieniany jest zdobywca „dzikiej karty” i laureat głosowania na TikToku – Ikke Huftgold. Pomimo wątpliwej jakości i wartości muzycznej utworu „Lied mit gutem Text” wokalista i performer może być nieoczekiwanym zwycięzcą gdyż już teraz cieszy się ogromną popularnością, a Niemcom przecież nie musi zależeć na tym by wygrać, a by było o nich głośno. Nasi sąsiedzi wiedzą już, że na Eurowizji po prostu trzeba być, a niekoniecznie ją zwyciężać. Przykładem jest Malik Harris, który zajął w finale 2022 ostatnie miejsce, a mimo to jego utwór „Rockstars” po Eurowizji cieszył się w kraju ogromnym uznaniem i dotarł do 8. pozycji Official German Charts. Był też notowany w Szwecji, Litwie, Holandii, Wielkiej Brytanii, Austrii i Szwajcarii. Dodatkowo w Niemczech znalazł się na 94. miejscu listy podsumowującej cały rok 2022. W Niemczech piosenka utrzymała się w zestawieniu GfK aż 17 tygodni. Tą wspaniałą postawą Niemcy pokazali, że wspierają swojego reprezentanta nawet pomimo słabego wyniku. Nieoficjalnie mówi się, że przypadek Malika zachęcił wielu innych artystów oraz wytwórnie to startu w preselekcjach i zmienił ich myślenie o samej Eurowizji.

Kolejne zgłoszenia i kolejne premiery w Polsce 🇵🇱

Już tylko do 10 lutego (piątek) do 22:00 Telewizja Polska przyjmuje zgłoszenia do „Tu bije serce Europy”! Coraz bliżej do poznania listy dziesięciu finalistów, a sam konkurs odbędzie się już 26 lutego! Pierwsi szczęśliwcy spośród czytelników Dziennika Eurowizyjnego otrzymali już wejściówkę! Tymczasem do selekcji zgłaszają się kolejni wykonawcy. Wokalistka Klaudia Magica, która już od wielu lat koncertuje w naszym kraju, 16 lutego opublikuje piosenkę „Dance Alone”, którą wysłała do TVP. Z piosenką „Kim jestem ja bez Ciebie” zgłosiła się natomiast Mary Syll, pop-rockowa wokalistka zwracająca szczególną uwagę na prawa kobiet i równość. Swoje zgłoszenie do TVP podrzuciła też grupa Bóstwo z Wrocławia. Gatunkowo poruszają się po obszarach muzyki alternatywnej. Formację tworzą Alina Barkano, Izabela Możdżeń i Paweł Ostrowski. Ich piosenka na Eurowizję to „Małgosia i Jaś„. Wkrótce premiery kolejnych preselekcyjnych piosenek. 7 lutego dowiemy się jak brzmi „Let me knowFilipa Sterniuka, 9 lutego poznamy „Never Hide” Mai Hyży, a dzień później „Wake up” przygotowane przez Daniela Borzewskiego (DaNN) we współpracy z Brave. 10 lutego także „Zgaś” Wiktora Zwierzyńskiego. Do premiery „Inferno” przygotowuje się trio Lunaria – piosenkę najpewniej usłyszymy w całości do 15 lutego, a panowie szykują teraz dla nas lyrics video, którego zwiastun zobaczyć można poniżej.

Kto zgłosił się do preselekcji, kto wyraził zainteresowanie? Sprawdź naszą listę i playlistę! Wiesz jeszcze o kimś lub jesteś jednym z kandydatów? Napisz nam o tym na dziennikeurowizyjny@gmail.com

Nadal można głosować na swoje ulubione zgłoszenia do polskich preselekcji! Plebiscyt dostępny jest TUTAJ.

Źródło: RTVE, Wikipedia, Eurovoix, D. Marciniak, TVP, Instagram, inf. własne, fot.: RTVE

%d blogerów lubi to: