Eurowizja 2023 z nowymi utworami! Posłuchaj piosenek ze Słowenii i Norwegii • Kto awansował, a kto przegrał w Szwecji, Litwie, Łotwie i Niemczech? • Kolejne zgłoszenie do polskich preselekcji!

Eurowizja 2023 z Alessandrą Mele z Norwegii 🇳🇴

Zgodnie z przypuszczeniami to Alessandra Mele wygrała Melodi Grand Prix zdobywając najwyższe miejsce zarówno w głosowaniu jury międzynarodowego jak i u widzów. Po zebraniu punktacji z 10 krajów (pominięto Polskę, ale zaproszono m.in. Ukrainę, Holandię, Wielką Brytanię czy Azerbejdżan i Czechy) „Queen of the Kings” miało 104 punkty, a na drugim miejscu z 94 punktami był utwór „Masterpiece” Atle Pettersena. Ulrikke była trzecia z 60 punktami. Televoting dał chwilową przewagę Ulrikke i to ona czekała do samego końca na rezultat swojej rywalki. Alessandra rozbiła jednak bank i chociaż potrzebowała niewiele ponad 30 punktów by wygrać, dostała od widzów aż 129 punktów! Łącznie miała 233 punkty, a Ulrikke jedynie 138. Alessandra Watle Mele urodziła się w 2002 roku we włoskiej Savonie, a popularność w Norwegii zdobyła dopiero w zeszłym roku gdy pojawiła się w „The Voice”. Ojcem wokalistki jest Włoch, a matka Norweżką. Sama Alessandra dopiero w 2021 roku przeprowadziła się do Norwegii, natomiast śpiewać zaczęła już w wieku sześciu lat. „Queen of the Kings” to utwór, który powstał podczas songwriting camp’u i opowiada o walce Alessandry z samą sobą. Tekst oparty jest na własnym doświadczeniu Mele, która jest biseksualna. Utwór, który stał się też popularny na TikToku napisali Alessandra Mele, Henning Olerud, Linda Dale i Stanley Ferdinandez. Co ciekawe, Mele to pierwsza od 2016 roku solistka, która reprezentować będzie Norwegię na Eurowizji (nie licząc Ulrikke w 2020). Ostatnią kobietą, która samodzielnie śpiewała dla Norwegii była Agnete – w Sztokholmie nie weszła jednak do finału Eurowizji. Istotnym i zaskakującym elementem całego finału Melodi Grand Prix był Interval Act połączony z ujawnieniem tożsamości wilków z Subwoolfer. Zgodnie ze spekulacjami, pod maską Keitha krył się członek grupy A1 – Ben Adams, a jako Jim występował Gaute Ormasen.

Wyniki ze Szwecji, Łotwy i Niemiec 🇸🇪🇱🇻🇩🇪

W Szwecji obyło się bez większych niespodzianek. Pierwszy do finału awansował Jon Henrik Fjallgren, który razem z Arc North i Adamem Woodsem wykonał „Where You Are (Sávežan)”. W drugiej rundzie miejsce w finale zdobyła Tone Sekelius z piosenką „Rhythm of My Show”. Do dogrywki trafili Victor Crone (Estonia 2019) oraz Elov & Beny. Oznacza to, że z preselekcjami już na tym etapie żegnają się Rejhan Bellani, duet Evy Rydberg i Ewy Roos oraz Loulou LaMotte z The Mamas. Drugi półfinał w sobotę 11 lutego – wystąpią wtedy m.in. Wiktoria, Panetoz czy Theoz. Półfinał na Łotwie zakończył się wielką porażką reprezentanta kraju z 2016 – Justsa Sirmaisa, którego „Sway” nie zdobyło poparcia, tym samym wokalistka nie wszedł do finału „Supernovy”. Razem z nim odpadli duet Inspo, Adriana Miglane oraz Katrine Miller. Pozostała dziesiątka, w tym weteran Markus Riva (fot.), duet 24. Avenija, Patrisha czy Sudden Lights weszli dalej i 11 lutego wystąpią w finale preselekcji. W Niemczech poznaliśmy już ostatniego finalistę preselekcji czyli zwycięzcę rundy TikTok. Aż 52% głosów dostał Ikke Huftgold, wykonawca utworów szlagierowych, który w 2021 nagrał piosenkę pt. „Lewandowski Song”. Do finału selekcji wszedł z piosenką „Lied mit gutem Text” czyli po prostu „Piosenka z dobrym tekstem”. Drugie miejsce miała grupa From Fall to Spring (28%), a trzecie Jona (14%). Selekcje niemieckie odbędą się 3 marca.

Co na Litwie i w Słowenii? 🇱🇹🇸🇮

Na Litwie pięciu wykonawców weszło do finału selekcji „Pabandom is Naujo”. Są to Ruta Mur, Petunija, Il Senso, Gabrielius Vagelis i Juste Kraujelyte. Odpadli m.in. Donata i Alen Chicco. Piosenka „So Low”Ruty wygrała półfinał, jednak tym razem utwór nie zdobył 12 punktów ani od jury, ani od widzów. Faworytem komisji była Petunija, z kolei u widzów najlepiej wypadł kwartet Il Senso, który dostał ponad 1800 pojedynczych głosów czyli o ponad 400 więcej niż Ruta. Komisja w swoim top5 miała Alena Chicco, z kolei widzowie Noy’a. Oboje odpadli jednak z gry. Drugi półfinał w sobotę 11 lutego – o finał powalczą wtedy m.in. Beatrich, Gebrasy czy Monika Linkyte. W Słowenii zaprezentowano dziś utwór „Carpe Diem” grupy Joker Out. Podczas programu „Misija Liverpool” członkowie grupy podkreślali, że cieszą się z faktu pozostania wiernymi swojej stylistyce i „Carpe Diem” to piosenka którą lubią i dobrze się z nią czują. Ten taneczny utwór w stylu rockowym napisali Bojan Cvjetićanin, Kris Guštin, Jan Peteh, Jure Maček i Nace Jordan, a za tekstem stoi sam Bojan. Słowenia ma ogromne nadzieje na sukces w Liverpoolu, jednak może być z tym ciężko. Ostatni awans tego kraju to rok 2019 i 15. miejsce w finale dla duetu Zali Kralj i Gašpera Šantla.

San Marino i Polska – nowe informacje 🇸🇲🇵🇱

Dziś w sprzedaży pojawiły się bilety na finał preselekcji San Marino 25 lutego. Chociaż zgłoszenia do konkursu wciąż trwają (i zamknięte będą dopiero 13 lutego) telewizja SMRTV już teraz ogłosiła, że w półfinałach będzie aż 80 osób. Tym samym obejrzymy pięć półfinałów i mają być one nagrane wcześniej. Większość wykonawców otrzymała już zaproszenia do udziału w półfinale, a według organizatorów, jeśli ktoś, kto się wcześniej zgłosił (i był na castingu) do tej pory nie dostał e-maila z zaproszeniem, po prostu się nie dostał. Finał selekcji ponownie poprowadzą Senhit (ESC 2011 i 2021) oraz Jonathan Kashanian. Listę 80 półfinalistów mamy poznać dopiero podczas konferencji prasowej 20 lutego. Tymczasem w Polsce już ostatnie dni na zgłoszenie do naszych preselekcji, których finał odbędzie się 26 lutego. Po raz pierwszy selekcje „wyniosą” się z siedzimy TVP na Woronicza w Warszawie i przenoszą do studia Transcolor na rubieżach stolicy. To właśnie w tym studiu nagrywano „live on tape” Rafała Brzozowskiego i to tam odbyć się miała Eurowizja Junior 2020 zanim przeszła w pełną wersję zdalną. Preselekcje 2023 na żywo obserwować będzie mogło ok. 200 widzów, w tym członkowie Dziennika Eurowizyjnego. To nie jedyna niespodzianka w organizacji show. Spekuluje się, że jedną z jurorek konkurs ma być Doda, jednak nie wiadomo na ile te przypuszczenia się potwierdzą. Do konkursu zgłosił się ostatnio zespół Hairy Legs, a ich propozycją jest utwór „Dziewczyna”. W skład zespołu Hairy Legs wchodzi grupa dobrych znajomych, których pasją jest spędzanie czasu na muzykowaniu. Podstawą składu jest sekcja rytmiczna (perkusja – Krystian Dobropolski, bas – Łukasz Koźlik), duet instrumentów harmonicznych (gitara elektryczna – Michał Sobczyński, inst. klawiszowe – Mateusz Jędrasiak) oraz charyzmatyczna frontmenka (Ewelina Ciesielska). Zespół powstał około 3 lat temu, a jego skład delikatnie się zmienił, natomiast pasja i chęci pozostały niezmienne. Hairy Legs to mieszanka muzyków zawodowych i hobbystycznych, których łączy doświadczenie. W ciągu istnienia zespół wielokrotnie koncertował z materiałem coverowym w stylu Scary Pockets. Inspirując się wspomnianymi artystami również przedstawiło publiczności polskie covery w niebanalnych popowo-funkowych aranżacjach, gdzie utwory nierzadko były reharmonizowane.

Kto zgłosił się do preselekcji, kto wyraził zainteresowanie? Sprawdź naszą listę i playlistę! Wiesz jeszcze o kimś lub jesteś jednym z kandydatów? Napisz nam o tym na dziennikeurowizyjny@gmail.com

Nadal można głosować na swoje ulubione zgłoszenia do polskich preselekcji! Plebiscyt dostępny jest TUTAJ.

Źródło: NRK, Wikipedia, LRT, LTV, SVT, RTV SLO, SMRTV, inf. własne, fot. LTV

%d blogerów lubi to: