Eurowizja 2023: Wieczór pełen selekcji • Dwa finały narodowe i trzy półfinały! Kto wygra w Norwegii i Hiszpanii? • Linki, opisy, faworyci • Wild Youth jadą na Eurowizję z Dublina. Zasłużenie?

Melodi Grand Prix: Walka będzie ciekawa! 🇳🇴

Dziś dwa kolejne kraje wybierają reprezentantów, a odbędą się też trzy półfinały oraz jedno show prezentujące piosenkę. O 19:50 rozpoczyna się finał preselekcji Norwegii „Melodi Grand Prix” z udziałem dziewięciu wykonawców. O wynikach zadecydują widzowie głosujący poprzez aplikację oraz jury międzynarodowe złożone z przedstawicieli dziesięciu państw. Walka o Grand Prix zapowiada się niezwykle ciekawie, a faworytów jest co najmniej kilku. Według bukmacherów, największe szanse ma Ulrikkke z bardzo eurowizyjną balladą „Honestly” (39% szans), a druga jest Alessandra Mele (fot.) z „Queen of Kings” (33%). Nie bez szans są jednak Jone czy Atle Pettersen. Gracze „Bet & Win” stawiają na Alessandrę, która dziś zaśpiewa jako ostatnia. Aż 52,9% uważa, że to właśnie ta wokalistka z włoskiej Savony wygra i zostanie nowym reprezentantem kraju. Drugie miejsce ma Ulrikke (39,1%). Pozostali wykonawcy zostali praktycznie pominięci w typowaniu. Finał selekcji odbędzie się w Trondheim Spektrum i będzie to pierwszy finał norweski bez superfinału czy dueli od 1999 roku. Głosowanie ma wyglądać jak na samej Eurowizji – najpierw poznamy wyniki głosowania z 10 krajów, a później dodane będą głosy televotingu, ułożone według podziału procentowego. Start o 19:50 na NRK i w Internecie TUTAJ (lub TUTAJ). Program potrwa do 22:00.

Benidorm Fest: Blanca czy Agoney? 🇪🇸

Dzięki innej mentalności Hiszpanów, selekcje „Benidorm Fest” zaczynają się u nich na tyle późno, że nie pokrywają się z Norwegią. W finale zmierzy się ośmiu wykonawców – stawkę otworzy Karmento, a zamknie Vicco. Głównym faworytem bukmacherów jest Agoney z utworem „Quiero arder”, któremu daje się aż 45% szans na triumf. Druga jest Blanca Paloma (39%). Wymienieni wykonawcy wygrali w swoich półfinałach, stąd naturalne jest, że walka powinna rozegrać się pomiędzy nimi. Co ciekawe, w „Bet & Win” to Blanca ma więcej typowań bo aż 54%. Na Agoney’a stawia 39,1% graczy. Aż 73,6% osób twierdzi, że Blanca Paloma wygra głosowanie jury profesjonalnego, z kolei Vicco ma największe szanse na otrzymanie najwyższej noty od jury demoskopowego (które zazwyczaj głosuje inaczej niż wszyscy). 57,5% graczy uważa, że Agoney wygra televoting. Co wyjdzie z tej kombinacji? Z pewnością kontrowersje jak rok temu, bo sposób głosowania w Benidorm Fest nie jest uważany za sprawiedliwy. 50% wpływu na wynik mają jurorzy, 25% komisja demoskopowa, a sami widzowie też tylko 25% przy czym noty rozdawane są sztywno, a nie według faktycznego podziału procentowego głosów. Gośćmi finału będą dziś m.in. Ana Mena i Manuel Carrasco. Zanim jednak dojdzie do samego rozstrzygnięcia, o 11:30 telewizja hiszpańska zorganizuje konferencję prasową gości, a od 20:00 trwać będzie program „Benidorm Calling” na RTVE Play. Sam finał ruszy nieco wcześniej niż półfinały, bo już o 22:05 i potrwa do 23:55, a po nim pokazany będzie kolejny odcinek programu „La Noche del Benidorm Fest”. W międzyczasie odbędzie się też konferencja prasowa nowego reprezentanta Hiszpanii. Show do obejrzenia na TVE International oraz w sieci TUTAJ (artykuł na stronie RTVE z oknem transmisji pojawi się ok. 22:00).

Eurowizja: Półfinały w trzech krajach 🇸🇪🇱🇻🇱🇹

Swoje preselekcje na etapie telewizyjnym zaczynają dziś Szwecja i Łotwa. W Melodifestivalen tradycyjnie – siedmiu wykonawców rywalizuje o dwa miejsca w finale, a dla tych, którym trochę noga się powinie, przewidziane są dwa miejsca w dogrywce. Decydują widzowie, a faworytem bukmacherów jest specjalna formacja złożona z Jona Henrika Fjallgrena, Arc North i Adama Woods’a – daje się im aż 82% szans na awans. Druga jest Tone Sekelius (53%), a najsłabiej oceniane są szanse Evy i Ewy (tylko 4% na wejście do finału). Podobnie w Bet & Win – piosenka „Where Are You (Sávečan)” Jona ma aż 94,3% szans na przejście do finału, z kolei „Rhythm of my Show” Tone 85,1%. Bez szans Rejhan, na którego nie głosował nikt. Na Łotwie dziś półfinał z udziałem 14 kandydatów. Odpadną tylko cztery utwory, a do finału wejdzie dziesięć. Głosować będą widzowie oraz jurorzy. Według bukmacherów, całe selekcje „Supernova” wygra Patricia z utworem „Hush”, a aktualnie na drugim miejscu jest Sudden Lights. Justs i Markus Riva raczej nie mają szans na zwycięstwo. Gracze „Bet & Win” mieli za zadanie wskazać, kto dziś w półfinale odpadnie. Stawiają na Tomsa Kalderauskisa (86,2%) i Artursa Hatti (85,1%). W etap półfinałów wchodzi dziś też Litwa. W pierwszej grupie zaśpiewają niemal wszyscy, którzy do tego półfinału awansowali z pierwszego ćwierćfinału. Do walki o przepustkę do finału staną m.in. zwyciężczyni poprzedniej rundy – Ruta Mur, a także Gabrielius Vagelis, Il Senso, Alen Chicco czy Baiba. Decydować będą jak zwykle jurorzy oraz widzowie. Gdzie i o której oglądać półfinały? Melodifestivalen rusza o 20:00 i potrwa półtorej godziny. Transmisja internetowa TUTAJ. Supernova rozpocznie się o 20:10 na LTV1 i TUTAJ, a półfinał litewskiego „Pabandom is naujo” od 20:00 na LRT1 i TUTAJ.

Co jeszcze można dziś oglądać?

To nie koniec, bo dziś o 20:00 słoweński program „Misija Liverpool” 🇸🇮 w ramach którego odbędzie się premiera piosenki „Carpe diem” formacji Joker Out, która została na Eurowizję wybrana wewnętrznie. Utwór wykonany będzie po słoweńsku, a członkowie grupy chcą z tego języka zrobić mowę uniwersalną zachęcającą wszystkich do tańca i zabawy. Jednocześnie panowie mają pozostać wierni swoim brzmieniom i bardzo zależało im na tym, by nie myśleć o Eurowizji w momencie tworzenia utworu. Prezentacja utworu, wraz z występami gości zaproszonych do studia i mnóstwem eurowizyjnych wspomnień rozpocznie się dziś o 20:00 i potrwa 50 minut. Do oglądania na RTV SLO 1 oraz TUTAJ. Wcześniej, bo o 18:00 obejrzeć będzie można internetowy program „Alles Eurovision” 🇩🇪 na Eurovision.de podczas którego podany będzie zwycięzca rundy TikTok preselekcji w Niemczech. Po tym, jak internauci przez kilka dni mogli głosować na swoich faworytów, dziś jeden z uczestników oficjalnie dołączy do stawki finału konkursu. Według ESCkompakt.de, w głosowaniu nie było jednego faworyta – u niektórych przeważała jakość utworu, ale inni są bardziej popularni. Kto ostatecznie wygra? Dowiemy się po 18:00! O 18:50 na HRT2 czwarty i ostatni odcinek programu „Ususret Dori” 🇭🇷 przedstawiającego finalistów selekcji w Chorwacji. Do obejrzenia TUTAJ. Pamiętajcie, że nadal trwa głosowanie w półfinale naszego plebiscytu na najlepsze preselekcyjne zgłoszenie do „Tu bije serce Europy” 🇵🇱! Formularz znajdziecie TUTAJ.

Wild Youth reprezentantami Irlandii. Wyniki piątkowych selekcji

Preselekcje irlandzkie w ramach „Late Late Show” 🇮🇪 podzielone były na dwie nieformalne części. Pierwsze trzy utwory wykonane zostały fatalnie i wywoływały ciarki zażenowania. Druga część wypadła już lepiej i miało to odzwierciedlenie w wynikach końcowych. Finał wygrała grupa Wild Youth z utworem „We are one” – panowie dostali 34 punkty, w tym maksymalną notę od jury lokalnego i widzów. Druga była faworytka wielu fanów Connolly, którą najbardziej wsparło jury międzynarodowe. Formacja Public Image Ltd. po katastrofalnym wykonaniu „Hawaii” zajęła czwarte miejsce, a jeszcze gorzej poszło wokaliście Adgy, który z powodu niskiej jakości wokalnej wylądował tylko na piątej pozycji. Podobnie jak rok temu, panel dyskusyjny przekraczał wszelki poziom żenady w udawaniu, że to co słyszeli i widzieli miało jakikolwiek poziom, a sama Irlandia zdaje się wciąż z nostalgią wspominać swoje najlepsze eurowizyjne okresy, zapewne już na zawsze minione. Pochodząca z Dublina formacja rockowa Wild Youth ma na koncie wyprzedane koncerty w Irlandii i Wielkiej Brytanii oraz wiele hitów. Udział w Eurowizji zawsze był ich marzeniem. A co ciekawego na Malcie 🇲🇹? Wczoraj odbyło się głosowanie widzów i jurorów – poznaliśmy już wyniki. Z wielkiego ćwierćfinału do półfinału przeszło 24 wykonawców, w tym m.in. Fabrizio Faniello, Eliana Gomez Blanco, The Busker, Dario Bezzina, Brooke, Bradley Debono, Greta Tude czy Chris Grech. W gronie wyeliminowanych znalazła się Jessika, weteranka selekcji i reprezentantka San Marino 2018. Nie udało się przejść dalej wokalistce z Juniora – Francesce Sciberras. Pełne wyniki znajdziecie TUTAJ.

Źródło: NRK, RTVE, Wikipedia, SVT, LRT, LTV, RTV SLO, HRT, Esckompakt.de, RTE, TVM, fot.: @Alessandram02

%d blogerów lubi to: