[UPD!] Eurowizja 2023: Wszystkie zgłoszenia z Polski, które znamy! Głosuj na najlepszą piosenkę • Dziś finał „The Voice” w Gruzji i półfinał Benidorm Fest w Hiszpanii, a w piątek wybór reprezentanta Irlandii • Jak wyglądać będzie scena Eurowizji w Liverpoolu? • Kto ma szansę na reprezentowanie Azerbejdżanu?

W piątek poznamy utwór z Irlandii 🇮🇪

W piątek wieczorem odbędzie się finał preselekcji w Irlandii. W ramach popularnego „Late Late Show” przygotowany będzie program Eurosong 2003 w którym wystąpi sześciu uczestników. O zwycięzcy zadecydują jurorzy (dwie komisje: narodowa i zagraniczna) oraz telewidzowie. Pojawi się też specjalny panel komentatorów, jednak jego członkowie nie będą mieli prawa głosu. Faworytem bukmacherów jest Connolly z „Midnight Summer Night”, która ma 33% szans na triumf. Drugi jest zespół Wild Youth, a trzecia Leila Jane. Adgy (fot.), który zapowiedział, że fragment piosenki wykona po irlandzku jest dopiero na czwartym miejscu, ale to i tak wyżej niż Public Image Limited, czyli zespół byłego członka Sex Pistols. O udziale tej formacji było głośno w światowych mediach, także w naszym kraju. Zwracano uwagę, że człowiek, który zazwyczaj bardzo krytyczynie wypowiadał się o Eurowizji, teraz chce na nią pojechać. „Wielkie gwiazdy, wielkie utwory i wielkie oczekiwania, ponieważ może być to szansa Irlandii na odzyskanie tytułu zwycięzcy Eurowizji” – zapowiada prowadzący „Late Late Show” Ryan Tubridy. W preselekcjach irlandzkich zazwyczaj spotkać się można ze sporą dawką rozmów w studiu, komentarzy (najczęściej wręcz zbyt pozytywnych) oraz żywej reakcji publiczności, która często przychodzi tam bardziej dla samego talk-show niż by śledzić preselekcje do Eurowizji. Start w piątek, 3 lutego o 22:35 (czasu polskiego). Cały program ma potrwać ponad półtorej godziny, a transmisja dostępna będzie TUTAJ.

➡️➡️ UWAGA! Dziś także specjalny odcinek ćwierćfinału selekcji na Malcie. Podczas programu podsumowane zostaną wszystkie dotychczasowe występy i rozpocznie się głosowanie widzów oraz jurorów. Start o 21:00 TUTAJ.

Gruziński „The Voice” dotarł do finału! 🇬🇪

➡️➡️ Wyniki: Spodziewanie to Iru Khechanovi wygrała „The Voice” zdobywając 21,88% głosów widzów w finale. Wokalistka będzie teraz pracować nad utworem eurowizyjnym.

Dziś poznamy reprezentanta Gruzji, który wybrany będzie podczas talent-show „The Voice”. Do finału piątej edycji dotarło osiem osób, w tym Iru Khechanov, zwyciężczyni Eurowizji Junior 2011 w grupie CANDY. Jej rywalami będą m.in. Lika Siradze, Anka Tatarashvili, Tako Kakalashvili czy Kakha Aslamazashvili. Wyboru mają dokonać widzowie, jednak oceniać będą dziś tylko na podstawie coverów, gdyż utwór eurowizyjny przygotowany zostanie później – konkretnie dla zwycięzcy programu. Program „The Voice” rozpoczął się w Gruzji na początku grudnia, a pierwsze cztery odcinki poświęcone były przesłuchaniom w ciemno. Następnie odbyły się bitwy, a później ćwierćfinały, w których pierwszy raz wpływ na rezultaty mieli widzowie. Patrząc na poparcie publiczności wewnątrz teamów jurorskich najlepszy wynik uzyskała Iru, która w swojej grupie miała 35,31% głosów. Likuna Tutisani i Tina Datikashvili zdobyły w swoich ekipach po 34,8% głosów. W półfinałach znów najlepsza była Iru, której widzowie przydzielili aż 44,52% głosów. Lika Siradze zdobyła w swoim teamie 40,58%, a Giorgi Datiashvili miał u siebie 33,77%. Po raz pierwszy wszyscy uczestnicy walczyć będą w finale między sobą, już bez podziału na teamy i zdaje się, że największe szanse na wygraną może mieć właśnie Iru. Czy faktycznie tak będzie? Przekonamy się wieczorem. Pierwsza edycja „The Voice” w Gruzji odbyła się ponad 10 lat temu – wygrała ją Salome Katamadze. Drugą zrealizowano rok później – triumfatorką była Mariam Chachkhiani, która w 2007 roku startowała w preselekcjach do JESC. Trzecia edycja „The Voice” zakończyła się zwycięstwem Giorgi’ego Nadibaidze, a czwarta (już w 2021) Magdy Ivanishvili. Transmisja finału na żywo od 19:00 (czasu polskiego) na kanale GPB oraz w Internecie TUTAJ. Show potrwa 2,5 godziny.

Benidorm Fest powraca z drugim półfinałem 🇪🇸

➡️➡️ Wyniki: Półfinał wygrała Blanca Paloma, a wraz z nią do finału przeszli też Vicco, Karmento i Jose Otero. Alfred Garcia pierwszy pod kreską, a Rakky Ripper ostatnia.

O 22:50 drugi półfinał „Benidorm Fest” w Hiszpanii, a do finału widzowie i dwie komisje jurorskie wpuszczą dziś kolejną czwórkę uczestników. W wieczornej stawce znajduje się Alfred Garcia, reprezentant kraju na Eurowizji 2018. Jego konkurencję stanowić będą m.in. finalistka ubiegłorocznych preselekcji – Blanca Paloma, formacja E’Femme, triumfator „Operacion Triunfo” – Famous, wokalista Jose Otero, formacja Siderland czy Rakky Ripper. O tym, kto awansuje zdecyduje komisja profesjonalistów (50% wpływu), jury demoskopowe (25% wpływu) oraz widzowie (25% wpływu). Które regiony są dziś reprezentowane i przez kogo? Dla Katalonii śpiewają Alfred Garcia, Siderland i Vicco, dla Walencji Blanca Paloma, z Madrytu są E’Femme, z Andaluzji Famous i Rakky Ripper, z Wysp Kanaryjskich Jose Otero, a z Kastylii Karmento. Gośćmi specjalnymi będą Miguel Poveda, który na otwarciu półfinału zaśpiewa „Eres tu” z Eurowizji 1973, Gloria Trevi (meksykańska wokalistka) oraz niezwykle popularny także u nas Alvaro Soler. Dziś jako pierwszy w kolejności zaprezentuje się Famous, po nim na scenę wyjdzie Jose Otero. Alfred Garcia otrzymał przedostatnią pozycję, a na samym końcu będzie Vicco. RTVE praktycznie cały dzień poświęca na promocję show. Od 11:00 trwał „okrągły stół” dziennikarzy omawiających przebieg Benidorm Fest, a o 12:30 zorganizowano konferencję prasową gości specjalnych. Od 17:00 trwa próba generalna półfinału, a o 20:00 rozpocznie się program „Benidorm Calling”. Na 22:05 zapowiedziano drugą odsłonę serii „La Noche del Benidorm Fest” z udziałem m.in. Miki’ego Nuneza (ESC 2019). Po transmisji półfinału (ok. 00:20) odbędzie się konferencja prasowa finalistów. Programy dodatkowe śledzić będzie można na RTVE Play, gdzie dostępna będzie też transmisja samego show. Link do transmisji pojawi się TUTAJ na chwilę przed startem (w najnowszym artykule na stronie RTVE).

Scena, wolontariusze, centrum prasowe – co nowego? 🇬🇧

Na 100 dni do Eurowizji 2023 organizatorzy pokazali jak wyglądać będzie scena w Liverpool Arenie. Projekt przygotował Julio Himede, a wartościami jakimi się kierował są wspólnota, celebracja oraz społeczeństwo. Zainspirował się gestem uścisku, otwierającego ramiona Europy na Ukrainę, ale też wykonawców i gości z całego świata. Set designer skupił się na podobieństwach między Ukrainą a Wielką Brytanią, biorąc pod uwagę kulturę muzyczną, taneczną, architekturę czy nawet poezję. Scena ma mieć 450 metrów kwadratowych powierzchni oraz 220 metrów kwadratowych ekranów LED-owych, które będą się ruszały niezależnie od reszty konstrukcji. Zainstalowany będzie wybieg na środku sceny, a zaraz pod nią znajdzie się miedzy na publiczności, a konkretniej fanów, którzy kupią bilety stojące. Widzowie w tej sekcji oddzielać będą scenę od Green Roomu. Organizatorzy konkursu rozpoczęli już poszukiwania około 500 wolontariuszy, którzy pomogą przy realizacji całego konkursu w maju. Chętni muszą być dostępni od 25 kwietnia do 15 maja. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się tylko do 14 lutego za pośrednictwem TEJ strony. Wkrótce ruszy też proces akredytacyjny dla dziennikarzy, influencerów i redaktorów portali eurowizyjnych. W ramach konsekwentnego zamykania prób dla prasy, w tym roku Centrum Prasowe otwarte będzie krócej, a dziennikarze nie będą mieli żadnego dostępu do dwóch serii prób technicznych. Oznacza to, że jedyne relacje z prób w pierwszym tygodniu maja pojawią się tylko na stronie Eurovision.tv czy na social mediach. Prasa będzie mogła śledzić próby dopiero od poniedziałku, 8 maja – będą to już tylko próby generalne. Oznacza to bardzo dużą redukcję czasu, jaką przedstawiciele mediów mogą poświęcić na indywidualne wywiady z reprezentantami. Część wykonawców będzie można spotkać od 3 do 5 maja w Euroclubie przygotowywanym przez OGAE UK, a jeśli nadawcy publiczni wyrażą zgodę, wywiady będą mogły odbywać się też w innych miejscach Liverpoolu. Ponownie działać będzie też internetowe Centrum Prasowe, gdzie będzie można śledzić próby generalne, a także spotkania „Meet & Greet” z reprezentantami. Dziennik Eurowizyjny planuje relacjonować wydarzenia z Liverpoolu od 7 maja.

Mnóstwo nowości z wielu krajów

Zgodnie z zapowiedzią poznaliśmy już pięciu wykonawców, którzy trafili na short-listę telewizji azerskiej Ictimai 🇦🇿. Są to Leyla Izzatova, Humay Aslanova w duecie z Amrahem Musayevem, grupa Mamagama, duet Turan & Tural oraz Azer Nasibov. Jak przekazała rzeczniczka stacji, w tym roku skupiono się na tym, by autorami piosenek byli Azerowie. Wszystkie wersje instrumentalne utworów nagrano w jednym studiu, by nie odbiegały od siebie jakością. Nagrano też występy na żywo w tym samym miejscu by jurorzy mieli pełen obraz sytuacji i mogli sprawiedliwie ocenić kandydatów. W skład jury wejdą zaproszeni producenci, specjaliści czy nawet redaktorzy eurowizyjni – razem stworzą grupę fokusową. Na razie nie wiemy kiedy podjęta zostanie decyzja, a komisja nie rozpoczęła jeszcze oceniania. W Chorwacji 🇭🇷 ogłoszono kolejność startową selekcji Dora. Na pierwszy ogień idą Top of The Pop ft. Mario 5reković, Damir Kedzo śpiewa jako dwunasty, grupa Let3 będzie szesnasta, a z ostatniej pozycji zaprezentują się widzom jedne z faworytek – formacja Harmonija disonance. Selekcje już 11 lutego o 20:10, a pełna kolejność dostępna TUTAJ. Na SVT Play pojawiły się już minutowe fragmenty wersji studyjnych piosenek z pierwszego półfinału Melodifestivalen 🇸🇪. Jutro pojawią się tam fragmenty z prób. Wszystko do obejrzenia TUTAJ. Na kanale telewizji TVR z Rumunii znalazły się nagrania live piosenek z finału selekcji 🇷🇴. Do teraz mamy już siedem występów, a kolejne będą wkrótce. Część utworów przeszła revamp. Playlista znajduje się TUTAJ. Na kanale RTS Pesma Evrovizije udostępniono już wszystkie wersje studyjne piosenek z preselekcji serbskich. 🇷🇸 Od godziny 12:00, gdy odbyła się premiera, najwięcej wyświetleń ma utwór „Zumi zimi zami” nowej wersji trio Hurricane – dziewczęta zebrały już ponad 27 tys. odtworzeń. Nieco dalej są Luke Black z „Samo mi se spava” i Savo Perović z „Presidente” (po 14 tys.). „Pesma za Evroviziju 23” startuje 1 marca więc internauci mają prawie cały miesiąc by osłuchać się z utworami. Wszystkie piosenki TUTAJ. W Grecji 🇬🇷 podano oficjalne rezultaty głosowania dwóch komisji selekcji wewnętrznych w superfinale. Victor Vernicos dostał 740 głosów od jury ERT i wygrał ranking. Drugi był duet Marii i Antonii, a trzecia Melissa, której przyznano tylko 440 głosów. Komisja demoskopowa, która miała reprezentować gust publiczności, wskazała na Melissę (693 głosy), drugi był Victor (509), a trzecie Maria i Antonia (341). Po dodaniu wszystkich głosów okazało się, że triumfował faworyt jury i telewizji ERT – Victor. 16-latek miał 1249 głosów, a Melissa 1133.

Najlepsze zgłoszenie w Polsce: Rusza półfinał plebiscytu! 🇵🇱

Już tylko do 10 lutego do 22:00 można zgłaszać się do polskich preselekcji „Tu bije serce Europy 2023”. Do naszej listy chętnych i zgłoszonych dopisać można Laurę, czyli Agnieszkę Bojarską, która zaprezentowała Telewizji Polskiej piosenkę „My name is Laura„. Wokalista sama skomponowała utwór i napisała do niego tekst. Mówi się też o zgłoszeniu Sandry S, znanej z kontrowersyjnego przeboju „Big Klamoty”. Poznaliśmy też tytuł piosenki Daniela Borzewskiego (DaNN) – będzie to „Wake up”. Ponieważ udało się zebrać już ponad 80 nazwisk chętnych do preselekcji, w tym prawie 30 piosenek o których wiemy, że zostały zgłoszone, warto przyjrzeć się tym utworom bliżej i wybrać najlepsze zgłoszenie! W tym celu rozpoczynamy rundę półfinałową naszego plebiscytu! Poniżej znajdziecie ankietę, która będzie otwarta do 11 lutego do godziny 12:00 – będziecie mogli głosować na dowolnie wybrane utwory i swoje głosy będziecie mogli oddawać wielokrotnie. Warto wracać do tej ankiety, gdyż będzie ona aktualizowana o nowe zgłoszenia. Spośród wszystkich utworów do finału przejdą te, które dostaną od Was najwięcej głosów. Finał plebiscytu odbędzie się 12 lutego – szczegóły wkrótce! Podobny plebiscyt zorganizowany został rok temu i wygrał go Krystian Ochman, jednak nie z utworem „River”, a „Gdzie iść”, bo ówcześnie na tę kompozycję wskazywały spekulacje. Playlista utworów zgłoszonych dostępna jest poniżej, a jeśli o kimś zapomnieliśmy lub kogoś przegapiliśmy – zgłoś to na dziennikeurowizyjny@gmail.com

PLAYLISTA

AKTUALNA LISTA ZGŁOSZONYCH I CHĘTNYCH

FORMULARZ DO GŁOSOWANIA

Źródło: GPB, Wikipedia, RTVE, RTE, Eurovision.tv, BBC, Ictimai, 12xal, Eurosong.hr, RTS, TVR, SVT, Eurovisionfun, G. Czerwiński, inf. własne, fot.: @adgyoc

%d blogerów lubi to: