Eurowizja 2023: Natasza Urbańska wraca do gry. O czym jest jej utwór? • Kolejne zgłoszenia do „Tu bije serce Europy”! • Znamy wyniki półfinału Benidorm Fest i reprezentantkę Armenii • Mnóstwo informacji z całej Europy

Benidorm Fest: Pierwsze niespodzianki w wynikach 🇪🇸

Za nami pierwszy półfinał „Benidorm Fest 2023” w Hiszpanii, a do finału weszło pierwszych czterech wykonawców. Półfinał wygrał faworyt – Agoney – za utwór „Quiero arder”. Zdobył najwyższe miejsce u jurorów (86 punktów) oraz u widzów (40 punktów), natomiast w głosowaniu jury demoskopowego przegrał tylko z formacją Meler. Ostatecznie zebrał 161 punktów i sporą przewagę nad laureatką 2. miejsca – Alice Wonder (wysoko u jurorów, jednak nisko w dwóch pozostałych głosowaniach). Jej „Yo quisiera” miało 119 punktów. Na miejscu trzecim Fusa Nocta (118), a na czwartym grupa Megara (111 punktów). Pierwszy pod kreską był Aritz z „Flamenco” – do awansu zabrakło mu pięciu punktów. Ostatnie miejsce przypadło Sofii Martin z Niemiec, a przedostatnie były popularne w sieci Twin Melody. W ten sposób wyeliminowano uczestnika, który zajął najwyższe miejsce w głosowaniu komisji selekcyjnej – Aritz zgarnął wtedy 146 punktów, Alice Wonder 125, a Jose Otero 110. Agoney zajął niskie miejsce – 16. pozycja z 65 punktami. Wszystkie występy z pierwszego półfinału znajdziecie TUTAJ. Dziś (1 lutego) odbyła się konferencja prasowa z uczestnikami wyeliminowanymi w półfinale, a od 15:00 do 1:00 w nocy trwają próby przed drugim półfinałem. Dodatkowo od 20:00 w programie „Benidorm Calling” reakcje uczestników czwartkowego półfinału po swoich próbach, a w „Euroclub” od 21:00 gośćmi będą m.in. Ruth Lorenzo (ESC 2014) czy grupa Tanxuqueiras. Transmisja na RTVE Play. Wczorajszy półfinał Benidorm Fest obejrzało nieco ponad milion osób co dało 10% udziału w rynku. Ponad 3,2 miliony obejrzało chociaż jedną minutę transmisji. To jednak niższy wynik niż ten z 2022 roku. Benidorm Fest był też trendem na Twitterze.

Armenia ma reprezentantkę! A Azerbejdżan?

Bez niespodzianki w Armenii 🇦🇲. Reprezentantką kraju, wybraną wewnętrznie, została Brunette, wywodząca się z tego samego kręgu muzycznego co Rosa Linn. „Po prostu tworzę muzykę i tym razem pokażę ją europejskiej widowni” – mówiła wokalistka. Telewizja armeńska ma nadzieję, że wraz z Brunette i jej utworem w stylu r’n’b zaskoczy widzów Eurowizji. Na temat samej piosenki na konkurs nic więcej nie wiadomo. Podano jedynie, że proces selekcyjny odbył się kilka tygodni po finale Eurowizji Junior w Erywaniu. Aktualnie trwają prace nad piosenką i teledyskiem, a David Tserunyan (szef delegacji) zapowiada, że efekt tych prac zrobi na nas spore wrażenie. Tymczasem w sąsiednim (lecz wrogim) Azerbejdżanie 🇦🇿 proces wyboru wykonawcy jeszcze trwa, a telewizja Ictimai ma już short-listę pięciu kandydatów. Wskazani wykonawcy mają już nagrane utwory. Ictimai zapowiada, że opublikuje nazwiska kandydatów w najbliższej przyszłości. Być może na liście jest zespół Mamagama. W Estonii 🇪🇪 ogłoszono gości specjalnych finału Eesti Laul. Utwór „Hope” z Eurowizji 2022 wykona zespół Zetod, a sam Stefan (ESC 2022) zaprezentuje nową piosenkę. Na scenie pojawi się też Karl-Erik Tauker ze swoim zespołem, Ines (ESC 2000) i Púr Múdd. W finale selekcji islandzkich 🇮🇸 pojawią się natomiast reprezentanci Norwegii 2022 – duet Subwoolfer. Selekcje islandzkie ruszają 18 lutego. W półfinałach każdy uczestnik musi śpiewać po islandzku, natomiast w finale może wybrać angielską wersję językową. Wybór będzie jednak wiążący i jeśli zwycięzca w finale wykona piosenkę po angielsku, musi także w tym języku prezentować utwór na Eurowizji.

Co nowego w Norwegii, Irlandii, Litwie, Danii, San Marino i Włoszech?

W Melodi Grand Prix 2023 🇳🇴 o zwycięzcy zadecydują nie tylko widzowie, ale też międzynarodowe jury złożone z komisji dziesięciu państw. Na razie nie wiemy jeszcze jakie kraje zaproszono. W Irlandii 🇮🇪, która swój finał narodowy będzie mieć już w piątek, po raz pierwszy od 1999 roku pojawi się utwór zaśpiewany po irlandzku. Co prawda jedynie we fragmencie. Na taki ruch zdecydował się Adgy, który planuje 20-sekundowy fragment piosenki „Too Good for your love” wykonać właśnie w tym języku. Selekcje odbędą się 3 lutego późnym wieczorem, a o zwycięzcy zdecydują jurorzy krajowi i zagraniczni oraz widzowie. Na Litwie 🇱🇹 podzielono już półfinalistów na dwie grupy. W sobotę o wejście do finału powalczą m.in. Ruta Mur, kwartet Il Sendo, Alen Chicco, Joseph June czy Gabrielius Vagelis. W drugiej grupie są m.in. Beatrich, Monika Linkyte, Matt Len, Agne, Gebrasy czy Paulina Paukstaityte. Stawkę finału selekcji duńskich 🇩🇰 otworzy Frederik Leopold, a z drugiej pozycji zaśpiewa duet EYJAA. Maia Maia będzie czwarta, a Reiley z Wyps Owczych ostatni. Selekcje odbędą się 11 lutego, a prowadzącymi będą Tina Muller i Heino Hansen. Dopiero 20 lutego, podczas specjalnej konferencji prasowej telewizja SMRTV 🇸🇲 i organizatorzy preselekcji „Una voce per San Marino” ogłoszą nazwiska 60 półfinalistów konkursu. Nie do końca wiadomo jeszcze w jaki sposób planują rozegrać półfinały, skoro finał ma się odbyć już 25 lutego. Zgłoszenia do selekcji przyjmowane są do 13 lutego, więc trzeba będzie zorganizować jeszcze kolejne castingi. Marco Mengoni (ESC 2013) ogłosił, że jeśli wygra festiwal Sanremo to wróci na Eurowizję jako reprezentant Włoch 🇮🇹. Wierzy, że jego utwór „Due Vite” nadaje się na konkurs, a dzięki temu, że podróżuje i koncertuje teraz po kontynencie, ma silną bazę fanów w wielu krajach, którzy ciepło go witają i z pewnością wspieraliby go na samej Eurowizji. Sanremo rusza w przyszłym tygodniu.

Natasza Urbańska wraca do selekcji z „Lift u up”. O czym jest utwór?

Już w tym miesiącu poznamy reprezentanta Polski na Eurowizji 2023 🇵🇱! Do 10 lutego do 22:00 Telewizja Polska czeka na zgłoszenia, a wielu kandydatów przygotowuje swoje klipy czy nawet występy, mając świadomość, że w przypadku kwalifikacji do finału będą mieli bardzo mało czasu. Warto więc już teraz poświęcić się próbom i pracy nad promocją utworu, bez względu na to, czy uda się przejść do finału czy nie. Nad swoim materiałem ciężko pracują m.in. Maja Hyży, grupa Lunaria, Daniel Borzewski (DaNN) czy Natasza Urbańska. Wokalistka, którą znamy z preselekcji 2007-2008 chce wrócić do konkursu i go wygrać. Proponuje utwór „Lift u up”, który premierę ma mieć 15 lutego. Muzykę stworzyli producent z Universal Music Polska Janek Bielecki i Twan Ray, a tekst wraz z Twanem przygotowała sama Natasza. Twan to muzyk z Amsterdamu, który ma już na koncie wiele udanych projektów. O czym jest sam utwór? „Kiedy upadamy, podnosimy się nawzajem. Kiedy upadam, podnoszą siebie samą. Dziewczyna, którą jestem, nosi zbroję, ale w środku cierpi jak każdy inny. Ma wielkie serce ale i twardy tyłek. Siła kobiety i człowieka jest niesamowita, uzdrawia, unosi, wyciąga z ciemności” – opisuje nam Natasza Urbańska, która dodaje, że „Lift u up” to piosenka na te czasy, w których najbardziej potrzebujemy podpory, czasem na kimś, a czasem na głosie własnego serca. Natasza to nie jedyna kandydatka, która planuje premierę swojej piosenki w najbliższych dwóch tygodniach. Niebawem mamy usłyszeć też propozycję „Never Hide” Mai Hyży czy „Jak żyć” Szymona Grzybacza. Do 14 lutego premierę będzie mieć też utwór „Inferno” trio Lunaria. Zespół intensywnie pracuje nad lyrics video do piosenki, którą wielu fanów już teraz jest mocno zaciekawionych.

Kto jeszcze zgłosił się do selekcji? Kiedy poznamy finalistów?

Do preselekcji zgłosił się też projekt Marless x Walchuck z piosenką „Kaszmirowy”, który premierę miał 3 tygodnie temu. Wokalistą jest Marless, 27-letni raper tworzący muzykę z pogranicza rapu i popu. Produkcją piosenki zajął się Walchuck współpracujący też m.in. z Quebonafide czy PlanBe. O swoim zgłoszeniu do „Tu bije serce Europy” poinformowała nas też Justyna Możdżonek, debiutująca wokalistka, która swoją karierę zaczęła od coverów. Ma już na koncie dwa autorskie utwory, a do TVP zgłosiła „Superpowers”, które utrzymane jest w bardzo tanecznym, karnawałowym klimacie. Piosenka została napisana po angielsku i na razie nie jest jeszcze dostępna – premiera wkrótce! Co jeszcze nowego wiemy? Stashka (zwyciężczyni Baltic Song Festival i półfinalistka preselekcji w ramach „Szansy na Sukces” 2020) zgłosiła dwa utwory. Jeden to „Wspólny cel„, który już znamy, a drugi to „Stan umysłu”, którego premiera odbędzie się w połowie miesiąca. Anna Serafińska, wokalistka znana z „The Voice” pracuje już nad klipem do utworu „Dokąd zmierza czas?”. Z najnowszych informacji wynika, że do selekcji nie zgłoszą się Alicja Szemplińska (ESC 2020), Arek Kłusowski czy Paulla (KE 2017). 3 lutego odbędzie się premiera utworu Juli Chan, jednej z kandydatek do TBSE, który nagrała razem z Cleo (ESC 2014). Nie jest to co prawda preselekcyjna propozycja, ale warto zwrocić na nią uwagę. Eurowizyjne „Relapse” pojawi się w sieci i w polskich radiach w połowie lutego. Finalistów preselekcji poznamy do 15 lutego, a spis zakwalifikowanych pojawi się najpierw na stronie Eurowizja.tvp.pl oraz na social mediach TVP.

Kto zgłosił się do preselekcji, kto wyraził zainteresowanie? Sprawdź naszą listę i playlistę! Wiesz jeszcze o kimś lub jesteś jednym z kandydatów? Napisz nam o tym na dziennikeurowizyjny@gmail.com

Źródło: RTVE, Wikipedia, eurovoix, ARMTV, Icitima, EER, RUV, NRK, LRT, DR, SMRTV, EurovisionFun.com, N. Urbańska, Marless, A. Poznańska, inf. własne, fot.: @nataszaofficial

%d blogerów lubi to: