Eurowizja 2023: Poznaj utwór Filipa Sterniuka! Z czym do selekcji zgłasza się Dominik Dudek? • Dziś rusza Sanremo! Kto wystąpi? • American Song Contest anulowane

Sanremo: Pierwsza serata. Na kogo zwrócić uwagę? 🇮🇹

Dziś rozpoczyna się festiwal Sanremo, który potrwa aż do soboty. Wydarzenie to co roku gromadzi wokół siebie wielu fanów Eurowizji, także w Polsce i z pewnością codziennie komentowane będzie do późnych godzin nocnych. Wieczorem pierwsza serata, czyli premiera pierwszych 14 utworów. Wykonawcy zaprezentują swoje utwory w towarzystwie orkiestry, a oceniać ich będą komisje jurorskie (komisja prasowa i telewizyjna, komisja internetowa i komisja radiowa oraz Centrum Prasowe). Oczywiście nikt dziś nie odpada. Warto zwrócić dziś uwagę m.in. na faworyta do wygranej czyli Marca Mengoni’ego (ESC 2013) i piosenkę „Due vite”, którą wokalista stworzył razem z Tropico (Davide Petrella) i d.whale (Davide Simonetta). Drugie miejsce w typowaniu bukmacherów ma aktualnie Ultimo i „Alba”. Piosenkę napisał sam. Dziś pojawi się też Elodie z „Due”. Wraz z Amadeusem show prowadzić ma dziś Chiara Ferragni, a wśród gości pojawią się prezydent Włoch Serio Mattarella, słynny aktor i laureat Oskara – Roberto Benigni, raper Salmo, reprezentanci Włoch na ESC 2022 – Mahmood i Blanco (zaśpiewają zarówno „Brividi” jak i „L’isola delle rosa”), zespół Pooh, aktorka Elena Sofia Ricci, Piero Pelu (włoski piosenkarz), a także znany nam dobrze Fiorello. Specjalne 10-minutowe wejście przedfestiwalowe zacznie się o 20:30, a od 20:40 trwać już będzie transmisja, która o 23:55 przerwana będzie na pięć minut w celu wyemitowania programu informacyjnego „Tg1”. Festiwal ma się zakończyć ok. 1:30 w nocy. Transmisja na Rai Uno w telewizji i w Internecie TUTAJ.

Dziś poznamy reprezentanta Czech 🇨🇿

BREAKING NEWS: Vesna z łatwością wygrywa preselekcje! Czesi na Eurowizję wysyłają utwór „My Sister’s Crown”

O 19:00 specjalna konferencja prasowa telewizji czeskiej z udziałem nowego reprezentanta kraju na Eurowizji. Wczoraj zakończyło się głosowanie internetowe, a dziś nadawca ogłosi werdykt. Spodziewać się należy wygranej grupy Vesna i piosenki „My Sister’s Crown”. Ogłoszenie zwycięzcy odbędzie się w Meeting Hub Opero w Pradze, a transmisja internetowa dostępna będzie na YouTube TUTAJ. W Chorwacji 🇭🇷 przygotowania do sobotniego finału narodowego. Gościem będzie Tony Cetinski (ESC 1994), który w 2021 siódmy raz w swojej karierze uczestniczył w „Dorze”. Według bukmacherów (Hrvatska Lutrija) faworytkami do zwycięstwa są dziewczęta z Harmonija disonance, a na drugim miejscu jest zespół Let3. Damir Kedzo zamyka top3. W sobotę wybierze także Łotwa 🇱🇻, a LTV podało kolejność startową finału. Konkurs rozpocznie Alise Haijima, a zamknie Markus Riva. Główną pretendentką do wygranej jest Patrisha, która zaśpiewa jako szósta w kolejności. Znamy wyniki oglądalności selekcji w Szwecji i Norwegii. Pierwszy półfinał Melodifestivalen 🇸🇪 zakończył się małą porażką – show osiągnęło najniższy wynik oglądalności od dekady! Konkurs śledziło 2,8 mln widzów. W Norwegii 🇳🇴 finał narodowy włączyło 987 tys. widzów, co jest wzrostem o 250 tys. w stosunku do roku ubiegłego. A co w Ameryce 🇺🇸? Spodziewany koniec American Song Contest! Christer Bjorkman poinformował, że druga edycja w 2023 roku została anulowana i na ten moment nie wiadomo, czy format będzie kontynuowany. Powodem jest niewystarczająca popularność show w Stanach i niska oglądalność, która spadała praktycznie z rundy na rundę.

Tu bije serce Europy: Zwycięzca „The Voice” wkracza do gry 🇵🇱

Znamy logo polskich preselekcji. „Tu bije serce Europy” już 26 lutego o 17:30, a zgłoszenia przyjmowane są do 10 lutego (piątek) do 22:00. Logo to hasło „Tu bije serce Europy” ułożone w formie serca. Dominują żółte barwy, co ma być odniesieniem do tegorocznej oprawy graficznej Eurowizji w Liverpoolu. Nadal pozostaje w użyciu slogan „Wybieramy hit na Eurowizję!”. Pierwsza odsłona preselekcji pod tą nazwą zakończyła się sukcesem – zwyciężył Krystian Ochman, który po latach przerwy wprowadził Polskę do finału i zajął tam 12. miejsce. W jego ślady pójść chce kolejny zwycięzca programu „The Voice of Poland” – Dominik Dudek. Wokalista ogłosił dziś swój start w walce o finał selekcji, a widzom zaprezentować chce piosenkę „Be good”, której premiera odbędzie się 16 lutego. Dominik sam napisał słowa do utworu, a przy komponowaniu piosenki działali z nim m.in. Patryk Kumór i Dominic Buczkowski-Wojtaszek. To nie jedyna premiera, która czeka nas w najbliższym czasie. Na dniach swoje eurowizyjne propozycje opublikują m.in. Klaudia Magica, Karo Glazer, Justyna Możdżonek, Koti Dykiel, Lukas Blisse, Anna Serafińska, trio Lunaria, Adrian Makar, Szymon Grzybacz, Maja Hyży, Daniel Borzewski czy Natasza Urbańska i Juli Chan. Ta ostatnia wydała niedawno utwór z Cleo (ESC 2014). Tekst do utworu „Wyloguj się” napisała Magdalena Wójcik z zespołu Goya, która odpowiedzialna jest też za tekst preselekcyjnego „Relapse” – premiera po 15 lutego.

Kto zgłosił się do preselekcji, kto wyraził zainteresowanie? Sprawdź naszą listę i playlistę! Wiesz jeszcze o kimś lub jesteś jednym z kandydatów? Napisz nam o tym na dziennikeurowizyjny@gmail.com

Źródło: TVP

Filip Sterniuk publikuje utwór. Kto jeszcze się zgłosił?

Od rana znamy już utwór „Let me know” Filipa Sterniuka (fot.), jednego z kandydatów do reprezentowania Polski na Eurowizji 2023. „Mam ogromny sentyment do muzyki jaka królowała w latach 2010, wychowałem się na niej, zawsze znajdowałem w niej dużo energii, radości oraz pewnego rodzaju schronienie. Mój nowy singiel pt. „Let Me Know” tylko częściowo pokazuje moją sentymentalną stronę i szczerze mówiąc wiele razy w studiu zaskoczył nawet mnie. Wielki wpływ na jego brzmienie miały momenty, o których pisałem w tekście oraz emocje wywoływane przez dominujące sytuacje w moim życiu – one definiowały to brzmienie.” – mówi młody wokalista. Producentem piosenki jest Piotr Siejka, który ma na koncie m.in. selekcyjne hit Kasi Cerekwickiej „Na kolana” z 2006 roku. Klip do piosenki nagrała grupa WOW Pictures, która wcześniej współpracowała z wieloma eurowizyjnymi gwiazdami, m.in. Krystianem Ochmanem, Viki Gabor czy Gromee’m. Filip startował w dwunastej edycji „The Voice of Poland”, gdzie uczestniczyli też inni wykonawcy kandydujący do roli reprezentanta Polski – Monika Wiśniowska-Basel czy Jan Majewski. O miejsce w finale selekcji stara się też Aga Kruczek, która razem z Maciejem Buksą i Pacificiem nagrała utwór „James Blunt (Przed Północą)” i zgłosiła go do TVP. Wiemy też, że Oscar Jensen (który działa zarówno solo jak i z grupą „How We Met”) startuje w selekcjach z nieopublikowanym jeszcze utworem „Fallin’ in Love”.

Nadal można głosować na swoje ulubione zgłoszenia do polskich preselekcji (w tym na nowe utwory – Filipa i Agi)! Plebiscyt dostępny jest TUTAJ.

Źródło: RAI, Wikipedia, Ceska televize, Eurovoix, Eurosong.hr, LTV, Universal Music Polska, TVP, F. Sternik, Tomasz, O. Jensen, inf. własne, fot.: @filipsterniuk_

%d blogerów lubi to: