Sobotnie preselekcje! Gdzie, o której i jak oglądać? Przewodnik • Dziś poznamy uczestników selekcji Islandii oraz ostatnich finalistów z Norwegii • Od 13:00 casting w Mołdawii

🇲🇩 13:00-16:00 Etapa audițiilor (casting)

🇲🇩 18:30-20:00 Ediție specială (wyniki)

🇭🇷 19:05-20:00 Ususret Dori (odcinek 3)

🇳🇴 19:50-21:10 Melodi Grand Prix (półfinał 3)

🇱🇹 20:00-21:50 Pabandom iš naujo! (ćwierćfinał 2)

🇮🇸 20:45-21:25 Login i Songvakeppninni (prezentacja)

Etapa nationala: Dziś casting w Mołdawii 🇲🇩

Dziś sobotnie emocje selekcyjne rozpoczynamy już o 13:00 (czasu polskiego) bo właśnie wtedy na kanale Moldova 2 rozpocznie się transmisja przesłuchań w ramach „Etapa nationala”. 31 wykonawców zaśpiewa przed jurorami w dużym studiu telewizyjnym, a komisja wybierze 10 kandydatów, którzy wejdą do finału. Wyniki kwalifikacji poznamy tego samego dnia, około godziny 18:30, ale już w ramach jednego z programów telewizji Moldova 1. Pokazane zostanie tam wydanie specjalne na żywo poświęcone przesłuchaniom, podczas którego jurorzy przedstawią swój werdykt. O udział w finale rywalizuje m.in. trzech byłych reprezentantów kraju – SunStroke Project (ESC 2010 i 2017), Pasha Parfeny (ESC 2012) oraz Aliona Moon (ESC 2013), a także Corina Ivanov (z utworem, który współtworzyła Cynthia Verazie – kandydatka do polskiego finału), Victor Gulick, formacja Surorile Osoianu, Y-Limit, Vera Turcanu, Lisa Volk, Lola, Valeria Condrea czy Nino. Według graczy „Bet & Win” pewniakiem do awansu jest SunStroke Project (98,6% szans), ale wysoko notowani są też Aliona Moon (965%, Pasha Parfeny i Lola (po 94,1%) czy Donia (83,3%). Wszystkie piosenki startujące w przesłuchaniach dostępne są na stronie internetowej Eurovision.md, gdzie ma być również udostępniony stream przesłuchań. Znajdziecie go także TUTAJ. Casting ma trwać od 13:00 do 16:00 na Moldova 2, a program specjalny z wynikami od 18:30 do 20:00 na Moldova 1.

Melodi Grand Prix: Ostatni półfinał w Norwegii 🇳🇴

Na 19:50 zaplanowano trzeci półfinał preselekcji w Norwegii. O finał Melodi Grand Prix walczyć będą Beatrice Akuvi Hosen Kumordzie czyli po prostu Akuvi (finalistka selekcji 2020), Tiril Beisland, Skrellex, Eline Thorp Steffensen, Stig van Ejik (ESC 1999), Maria Celin oraz Atle Pettersen (fot.). O tym, kto wejdzie do finału, zadecydują jak zwykle widzowie korzystając ze specjalnej aplikacji. Według typujących w „Bet & Win” faworytką jest Maria Celin, której daje się aż 98,8% szans na awans. Po piętach depcze jej Akuvi (94,1%), a znacznie mniejsze szanse ma Atle Pettersen (38,8%). Bukmacherzy typują do zwycięstwa Ulrikke Brandstorp (ESC 2020), a na drugim miejscu mają Alessandrę Mele. Trzecia jest Maria Celin, której utwór „Freya” usłyszymy już dziś wieczorem. Wokalistka ma 15% szans na zwycięstwo i reprezentowanie Norwegii. Pierwszy półfinał Melodi Grand Prix obejrzało średnio 622 tys. widzów, z czego 34 tys. za pośrednictwem sieci. Druga runda miała nieco większe zainteresowanie – średnio 637 tys. Telewizja norweska ma powody do zadowolenia, bo na ten moment wyniki oglądalności są wyższe niż w 2022 o ponad 60 tys. widzów na rundę. Transmisja półfinału dziś od 19:55 na NRK1 oraz w sieci TUTAJ lub TUTAJ.

Pabandom is naujo: Co nas czeka na Litwie? 🇱🇹

Od 20:00 czasu polskiego telewizja LRT emitować będzie nagrany wcześniej drugi ćwierćfinał preselekcji „Pabandom is naujo”. Spośród 15 kandydatów jurorzy oraz widzowie wskażą dziesięciu, którzy wejdą do półfinałów. W skład jury weszli m.in. wokalistka Ieva Nartkute czy piosenkarz Stanislavas Stavickis-Stano. W stawce sporo znanych nam już nazwisk, m.in. Antikvariniai Kašpirovskio dantys (wracają do selekcji po udziale w 2019), Monika Linkyte (ESC 2015, a łącznie będzie to jej siódmy już start), Gebrasy (także próbuje po raz siódmy), Voldemars Petersons (będzie to już jego piąte z rzędu podejście) czy Donata, która swoich sił spróbuje już po raz szósty. Co nas czeka tym razem? Grupa Antikvariniai Kašpirovskio dantys stawia na spektakularną imprezę z błyszczącymi kostiumami, energicznym tańcem i akcesoriami w kolorach litewskiej flagi, z kolei I.T. (jej pseudonim to nie tylko inicjały, ale też odzwierciedlenie czasów cyfryzacji) jaskrawy makijaż i efektowne rysunki na ciele. Właściciel studia tatuażu, Matt Len ma mieć występ, który zdobył ogromne owacje w studiu, podobnie zresztą jak Monika Linkyte, uznawana za jedną z faworytek. Wokalistka operowa Agne postawiła na ogień, magię i cuda, a Gebrasy na swój styl, któremu pozostał wierny. Sporo gratów na scenę wniosła Moon Bee – będzie śpiewać w otoczeniu lampy, fotela, masywnej rośliny, a na scenie rozłoży sobie dywan. Klimat iście hipisowski. Na koniec Mario June, który ma swoim występem wzruszać. Start ćwierćfinału o 20:00 czasu polskiego – potrwa on do 21:50, a transmisja internetowa dostępna będzie TUTAJ.

Casting w San Marino, programy w Chorwacji i Islandii

Co jeszcze nas dziś czeka? Od 9:00 w San Marino 🇸🇲 przedostatni dzień castingu w styczniowej turze. Zaśpiewają m.in. Jonydasvie, włosko-kolumbijski wokalista Brandon Parasole, wokalista Brian Left (swoje utwory zgłaszał już do preselekcji Białorusi 2019 i Ukrainy 2022), Davy Dilamo, pop-rockowa grupa Le Kanusie, duet Yayanice czy Gianmarco Gridelli. Castingi nie są transmitowane, ale telewizja San Marino zapewne wkrótce emitować będzie obszerne relacje z przebiegu tej rundy. O 19:05 na HRT2 🇭🇷 trzeci odcinek programu „Ususret Dori” prezentującego finalistów selekcji narodowych. Dziś poznamy lepiej grupę Kreša i kisele kiše, Đanę, Damira Kedžo oraz Maję Grgić. Niedoszły reprezentant Chorwacji 2020 – Damir – został ostatnio oskarżony o plagiat. Niektórzy użytkownicy Twittera uznali, że „Angels and Demons” to kopia piosenki „Human” Rag’n’Bone Man z 2017 roku. To nie pierwszy raz, jak Damir jest zaplątany w tego typu oskarżenia. Wcześniej zarzucono mu, że w klipie do utworu „Hram” z Tijaną Bogćević (Serbia 2017) wykorzystał koncepcję teledysku duetu Ivanki Mazurkijević i Damira Martinovicia Mrleta. W efekcie klip Damira i Tijany na chwilę nawet zniknął z YouTube. Dzisiejszy program „Ususret Dori” znajdziecie TUTAJ. O 20:45 telewizja RUV z Islandii pokaże program, w którym oficjalnie ogłosi uczestników preselekcji 🇮🇸. Poznamy też fragmenty półfinałowych piosenek. Prowadzącymi będą Guðmundur Einar i Árni Beinteinn Árnason. Start o 20:45, a odcinek potrwa 35 minut. Później utwory będą też dostępne na stronie RUV. Transmisja programu TUTAJ.

źródło: TRM, NRK, Wikipedia, LRT, SMRTV, HRT, Dnevnik.hr, RUV, fot.: @atlepettersen

%d blogerów lubi to: