Eurowizja 2023: Oto finaliści selekcji w Mołdawii i Norwegii • Kto wystartuje w półfinałach Litwy i Islandii? • Dziś otwarcie Benidorm Fest w Hiszpanii. Gdzie śledzić?

Eurowizja 2023: Znamy finalistów w Mołdawii 🇲🇩

Po sobotnim castingu jury telewizji mołdawskiej przedstawiło swoje wyniki głosowania dla piosenek, które trafiły do top10. Walka była wyrównana, a różnice punktowe niewielkie. Zwyciężył duet SunStroke Project zdobywając 55 punktów, a dwa punkty mniej miał Pasha Parfeny. Na miejscu trzecim Donia (52 punkty), która na przesłuchanie dotarła w ostatnim możliwym momencie. Niestety z uwagi na problemy z dojazdem do studia TRM, z rywalizacji usunięto jedną z faworytek fanów – Lolę. W finale znalazła się też trzecia z grona byłych reprezentantów – Aliona Moon (4. miejsce). Awansowała też folkowa formacja Surorile Osoianu czy rockowa gtupa Nordika. Wśród wyeliminowanych m.in. Vera, Valeria Codrea, Y-Limit czy Sasha Bognibov. Finał selekcji odbędzie się 4 marca, a o zwycięzcy zadecydują widzowie oraz jurorzy, przy czym ma być to inna komisja niż ta, która oceniała kandydatów na castingach. Od uczestników wymaga się też przygotowania pełnego występu, z choreografią, efektami i w stroju scenicznym. Wybór poprzez finał narodowy z udziałem jury i widzów wraca do telewizji mołdawskiej po przerwie. Ostatni zorganizowano w 2020 roku, gdy Natalia Gordienko zdobyła maksymalne noty zarówno od widzów jak i jury co dało jej zwycięstwo z piosenką „Prison”. Eurowizja 2020 została jednak anulowana, a później Natalię wskazano do Rotterdamu bez preselekcji. Z kolei w 2022 TRM przeprowadziła jedynie casting i w oparciu o przesłuchania od razu wskazała reprezentanta, nie dając widzom prawa głosu. Okazało się to jednak dobrym ruchem, bo grupa Zdob Si Zdub wspierana przez braci Advahov zdobyła w finale 7. miejsce, wcześniej wchodząc do finału z ósmego miejsca w grupie. Zarówno w półfinale jak i w finale Mołdawia zajęła 2. miejsce w głosowaniu widzów Eurowizji – dała się pokonać tylko Ukrainie.

Niespodzianki w Norwegii i na Litwie 🇳🇴🇱🇹

Dla niektórych szok, dla innych spodziewane decyzje. W trzecim półfinale selekcji norweskich do finału wpuszczono tych, których nie typowano. Odpadły dwie główne faworytki (zarówno bukmacherów jak i graczy „Bet & Win”) – Akuvi i Maria Celin. W finale usłyszymy natomiast 33-letniego uczestnika „X Factora” i preselekcji do JESC – Atle Pettersena, 30-letnią Eline Thorp oraz drag queen Skrellex z utworem, który napisali dla niej eurowizyjni twórcy – Jonas Gladnikoff, Michael James Down i Will Taylor. Panowie często piszą piosenki na preselekcje dla wielu krajów Europy. Finał Melodi Grand Prix 2023 jest już kompletny. W sobotę 4 lutego o bilet do Liverpoolu powalczy dziewięciu uczestników. Na Litwie znów jednogłośny werdykt. 12 punktów od jury i widzów dostała Beatrich za utwór „Like a Movie”. Podobnie jak w pierwszym ćwierćfinale, także tutaj jurorzy i widzowie zgodzili się co do zwycięzcy, ale pozostałe miejsca w rankingu niekoniecznie ułożyli w takiej samej kolejności. Jury drugie miejsce dali Monice Linkyte (3. miejsce u widzów), a trzecie Petuniji (9. miejsce u widzów). Publika na drugiej pozycji miała śpiewaczę operową Agne, która…od komisji nie dostała ani jednego punktu i nie była w top10. Publiczność w swojej dziesiątce nie miała Gebrasy’ego, jednego z przedkonkursowych faworytów. Na uwagę zasługują wokaliści, których się nie typowało, a wypadli bardzo dobrze – Mario Junes czy Matt Len. Rzutem na taśmę do półfinałów dostali się Donata z utworem sióstr Persson czy formacja Antikvariniai Kašpirovskio dantys, przez którą miejsce w kolejnej rundzie straciła intrygująca I.T. Patrząc po wynikach głosowania widzów, z obu rund ćwierćfinałowych najwięcej pojedynczych głosów ma Ruta Mur (973). Beatrich zdobyła ich 955. Na trzecim miejscu jest Gabrielius Vagelis, który uzbierał 865 głosów. Teraz przed nami dwa półfinały – po dziesięć utworów w każdym.

Co nowego w Islandii, San Marino i Hiszpanii? 🇮🇸🇸🇲🇪🇸

Telewizja RUV podała już listę półfinalistów preselekcji „Songvakeppnin”, opublikowała piosenki (jak zwykle w dwóch osobnych wersjach językowych) oraz podzieliła ich na półfinały. Stawkę pierwszego półfinału otworzy Arnar Bragi Bergsson (fot.), 29-letni szwedzko-islandzki piłkarz, który od roku gra w szwedzkiej drużynie Vastra Frolunda. Pomimo swojej piłkarskiej kariery postanowił wystartować też w „Idolu” w Szwecji, gdzie dotarł do półfinałów. Piosenkę na Eurowizję przygotował mu m.in. Joy Deb, który ma na koncie chociażby zwycięskie „Heroes” Mansa Zelmerlowa. W selekcjach startuje też znana grupa rockowa Langi Seli og Skuggarnir działająca od 1988 roku. Zgodnie z wcześniejszymi przeciekami, w Songvakeppnin wystartują m.in. trio Celebs, Benedikt, Dilja, Kristin Sesselja czy Ulfar. Wszystkie piosenki znajdziecie TUTAJ. Półfinały startują dopiero 18 lutego. Dziś w San Marino ostatni dzień castingu w ramach styczniowej tury. Zaprezentują się m.in. Erranimo, Tomasso Cesana, zespół Picture of Troy J., Ego59, Lorenz Simonetti, Niko Albano, Antonio Granato czy Ferreti. Castingi nie są nadawane na żywo, natomiast telewizja SMRTV nagrywa z nich reportaż, który będzie w częściach pokazywany przed półfinałami. Do „Una Voce Per San Marino” nadal można się jeszcze zgłaszać. Dziś huczne otwarcie Benidorm Fest w Hiszpanii. Telewizja RTVE przygotowała dla widzów mnóstwo atrakcji. Od 19:00 na oficjalnym TikToku preselekcji będzie można śledzić relację z pomarańczowego dywanu w Benidorm. Od 19:30 program specjalny „Benidorm Calling”, który poprowadzą Ines Hernand i Jordi Cruz. Program ma być transmitowany na żywo z pomarańczowego dywanu na RTVE Play oraz na YouTube, TikToku i Twitchu. Na 21:00 zapowiedziano specjalny koncert powitalny podczas którego zaśpiewa m.in. Rosa (ESC 2002). Przed ekipą RTVE Digital tydzień pełen atrakcji, a zgodnie z taktyką telewizji hiszpańskiej o Benidorm Fest ma być głośno przez całe 7 dni i to nie tylko w dniu półfinałów czy finału.

Źródło: TRM, LRT, NRK, RUV, SMRTV, RTVE, inf. własne, fot.: @bragibergsson

%d blogerów lubi to: