Pamiętaj! Dziś ćwierćfinał na Malcie! Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Unser Lied fur Liverpool: Znamy kandydatów z Niemiec 🇩🇪
Telewizja niemiecka podała dziś nazwiska finalistów selekcji narodowych i okazało się, że większość z nich już wczoraj przewidział portal ESCkompakt. Niespodzianką jest udział 26-letniej Patty Gurdy, grającej na lirze korbowej wokalistki, która już dawno opublikowała swój utwór pt. „Melodies of Hope” i szybko zdobyła uznanie wielu fanów. Jejn konkurencję stanowić będą m.in. zespół Frida Gold, formacja grająca gothic metal Lord of the Lost, popularny wokalista i kompozytor Rene Miller, uczestnik wietnamskiego „Idola” Trong Hieu (fot.) z utworem współtworzonym przez finalistkę MGP 2023 w Norwegii – Elsie Bay czy Anico Russo. Dodatkowo, poza ośmioma finalistami telewizja niemiecka przedstawiła też grono uczestników, którzy powalczą o udział w finale poprzez rundę TikTok. Wśród nich jest m.in. 36-letnia wokalistka i producentka Leslie Clio czy tworzący muzykę szlagierową Ikke Huftgold. Głosowanie TikTokowe rozpoczęło się dzisiaj i potrwa do 3 lutego do godziny 20:00. Głosować można TUTAJ. Wyniki poznamy 4 lutego o 18:00 podczas internetowego programu „Alles Eurovision”. Finał selekcji odbędzie się 3 marca po 22:00, a reprezentanta Niemiec wskażą tym razem widzowie oraz międzynarodowe jury w stosunku głosów 50/50. Nadawca niemiecki do jury zaprosi pięcioosobowe komisje z ośmiu krajów. Widzowie z kolei będą mogli głosować sms-owo i internetowo zarówno podczas finału jak i przed jego rozpoczęciem. Nadawca ARD finał przeprowadzi w Kolonii, jednak nie wiadomo jeszcze kiedy ruszy sprzedaż biletów. Ważną nowością jest fakt, że konkurs tłumaczony będzie na niemiecki język migowy – takie tłumaczenie (w tym także samych utworów) dostępne będzie podczas transmisji przeprowadzonej na Eurovision.de.
The Voice: Z Eurowizji Junior na dorosły konkurs? 🇬🇪
Gruziński „The Voice” zbliża się ku końcowi. Po czwartkowym półfinale znamy już skład finału, w którym o zwycięstwo i reprezentowanie Gruzji na ESC 2023 powalczy osiem osób. Z każdego teamu wskazano jednego finalistę oraz jednego zdobywcę „dzikiej karty”. Z ekipy Sopho Toroshelidze są to Lika Siradze i Tina Datikashvili, od Stephane Mgrebrishvili’ego będą to Anka Tatarashvili i Likuna Tutisani. Iru Kchechanov, reprezentantka Gruzji na JESC 2011 z zespołem Candy weszła do finału z grupy Dato Porchkhidze, a razem z nią awansował Tako Kakalashvili. Finał dopełnili Giorgi Datiashvili i Kakha Azlamazashvili z grupy Dato Evgenidze. Patrząc na wyniki procentowe z najlepszym rezultatem do finału weszła Iru, która zebrała w swoim teamie 44,52% głosów i stała się faworytką do wygranej. Jeśli uda jej się wygrać, będzie trzecią zwyciężczynią Eurowizji Junior, która trafi na dorosłą Eurowizję. Pierwsze były Rosjanki – siostry Tolmachevy, które po triumfie na JESC w Bukareszcie reprezentowały swój kraj na Eurowizji 2014 w Kopenhadze zajmując 7. miejsce. Po tym, jak Destiny z Malty zdobyła Grand Prix Eurowizji Junior 2015 w Sofii, wygrała „X Factora” na Malcie co dało jej prawo do reprezentowania wyspy na Eurowizji 2020. Konkurs został jednak anulowany, ale wokalistce dano drugą szansę i pojawiła się na Eurowizji rok później. Co ciekawe, także ona zajęła w finale siódme miejsce. Czy Iru będzie miała szansę pobić ten wynik? Dla Gruzji sam awans do finału będzie już ogromnym sukcesem, gdyż ostatni raz to państwo pojawiło się w sobotniej części Eurowizji w 2016 roku. Finał „The Voice” na żywo odbędzie się 2 lutego. Poznamy wtedy jedynie zwycięzcę, a piosenka na Eurowizję przygotowana będzie później.
Pesma za Evroviziju 23: Znamy podział i kolejność. Kiedy piosenki? 🇷🇸
Telewizja serbska podzieliła już półfinalistów selekcji na dwie grupy oraz opublikowała rozlosowaną kolejność startową. W pierwszym półfinale (1 marca) stawkę otworzy operowy duet Mattia Zanatta i Angela Kassiani, z pozycji czwartej wystartuje Tijana Dapcevic (Macedonia 2014), z ósmej faworyt Luke Black, a zaraz po nim pojawi się Angellina, która także ma chrapkę na wygraną. Savo Perović zaśpiewa z pozycji 13., Boris Subotić będzie przedostatni, a półfinał zamkną CHEGI i Braća Blues Band. Nowa odsłona trio Hurricane rozpocznie rywalizację w drugim półfinale (2 marca), a trzeci w kolejności będzie Filarri. Ósemka przypadła kolejnemu z faworytów – romskiemu wokaliście Dzipsii, a stawkę zamknie Doris Milosević. W każdym półfinale spośród 16 uczestników jedynie połowa dostanie się do finału, a decydować będą o rym jurorzy oraz widzowie. RTS opublikuje wszystkie utwory już 2 lutego na swoim kanale YouTube. W dniach 25-26 stycznia odbyła się w Belgradzie kolejna edycja Music Awards Ceremony, najważniejszego regionalnego rozdania nagród muzycznych, które ma jednoczyć artystów ze wszystkich krajów b. Jugosławii. W ciągu dwóch dni w Belgradzkiej Arenie wystąpili m.in. Sara Jo, Konstrakta, Karolina Goceva, Joker Out czy Filarri. Tegoroczna uczestniczka PzE 23 – Angellina – otrzymała nagrodę w kategorii „Urban Pop Song of the Year”, z kolei stary skład Hurricane zgarnął statuetkę za „Pop-Folk Song of The Year” (piosenka „Ajde bre”). Sarze Jo przypadła nagroda za teledysk roku, a ubiegłoroczna reprezentantka Serbii – Konstrakta zgarnęła specjalną nagrodę za wkład w promocję kultury serbskiej za granicą oraz najważniejsze wyróżnienie „Złotego MAC”. Co ciekawe, w głosowaniu widzów Konstrakta przegrała walkę o statuetkę za „Alternative Pop Song of The Year” chociaż nominowana była z „In corpore sano”. Nagrodę zdobyła Nika Turković, chorwacka uczestniczka Eurowizji Junior 2004.
Co nowego w Islandii i Polsce?
W sobotę wieczorem telewizja islandzka 🇮🇸 poda nazwiska uczestników preselekcji narodowych, natomiast (jak to w tym roku bywa) lista już wyciekła do sieci. O reprezentowanie wyspy walczyć mają m.in. Kjalar Martinsson (aktualnie uczestniczy w programie „Idol”), Sigríður Osk (znana z „Idola”, ale w Szwecji), Diljá Pétursdóttir znane z islandzkiego „Mam Talent” czy zespół Celebs. Ma być też 20-letni Benedikt Gylfason, szwedzko-islandzki piłkarz Bragi czy Moa. Islandia po tym, jak od wprowadzenia formatu ESC z dwoma półfinałami zawsze awansowała do finału aż do 2014 roku, miała później długą przerwę od sukcesów. W latach 2015-2018 nie udało jej się ani razu przejść dalej. W 2019 to się zmieniło, a dzięki Hatari o Islandii stało się głośno w całej Europie. Kolejne dwa udziały także kończyły się w finale, jednak rok temu trio Systur zajęło w sobotniej rundzie niskie, 23. miejsce. Po tym, jak w sobotę Islandia poda nazwiska swoich uczestników, Polska i San Marino będą jedynymi krajami, które jeszcze nie dotarły w swoich preselekcjach do tego etapu. W TVP nadal przyjmowane są zgłoszenia 🇵🇱, a Dziennikowi Eurowizyjnemu udało się ustalić ponad 70 nazwisk osób zgłoszonych lub bardzo zainteresowanych udziałem. Wśród nich są m.in. Daniel Borzewski, Szymon Grzybacz czy Maja Hyży, których piosenki najpewniej usłyszymy jeszcze przed 15 lutego. Jest też finalistka selekcji 2010 – Anna Cyzon. Spore nadzieje fani pokładają w Dominiku Dudku, który po wygranej w „The Voice” zapowiadał start w preselekcjach i mówi się, że szykuje coś nietuzinkowego. Wśród faworytów wymieniana jest też Natasza Urbańska, która liczy na powrót do finału selekcji pierwszy raz od 2008 roku. Dziś Iwona Węgrowska (finalistka selekcji 2010) ogłosiła, że nie startuje w „Tu bije serce Europy”.
Kto zgłosił się do preselekcji, kto wyraził zainteresowanie? Sprawdź naszą listę i playlistę! Wiesz jeszcze o kimś lub jesteś jednym z kandydatów? Napisz nam o tym na dziennikeurowizyjny@gmail.com
Źródło: ESCkompakt.de, Eurovision.de, Wikipedia, GPB, RTS, MAC 2023, Twitter, Eurovoix, Instagram, inf. własne, fot.: @tronghieuofficial