Tu bije serce Europy: Preselekcje 26 lutego o 17:30. Kto walczy o udział? • W piątek ćwierćfinał na Malcie • Kto pojawił się na castingach w San Marino? • Czy znamy już reprezentantkę Armenii?

Piątek: Ostatnia część ćwierćfinału na Malcie 🇲🇹

W piątek trzecia i ostatnia część ćwierćfinału na Malcie. Czternastu kandydatów wykona swoje utwory w bardzo skromnej odsłonie, Skupią się bowiem tylko na wokalu i interpretacji, więc będzie to bardziej forma przesłuchania niż występ. Cały ćwierćfinał składa się z 39 utworów i dopiero po piątkowej części ruszy głosowanie jurorów i widzów, którzy wskażą grono półfinałowe. Oznacza to, że dziś żadnych wyników rundy nie będzie. Po raz pierwszy usłyszymy propozycje na Eurowizję w całości. Na scenie zaprezentują się m.in. Bradley Debono z utworem napisanym przez Christinę Magrin (JESC 2016), James Louis, duet Dominic & Anna, Jessika (San Marino 2018), Stefan Galea, Chris Grech czy Maria Christina. Gracze „Bet & Win” do półfinału typują m.in. Ryana Hili (86,1% szans na awans), Jessikę (58,3%) czy James’a Louisa (50%). W stawce preselekcji nie ma już Aidana, który został zdyskwalifikowany za złamanie regulaminu w punkcie dotyczącym promocji utworu w social mediach. Wokalista planuje pozwać TVM i walczyć o przywrócenie go do preselekcji. Czy mu się to uda? Pewnie nie. Ćwierćfinał rozpocznie się o 21:00 i potrwa do 22:45. Transmisję zapewni kanał TVM1 oraz platforma TVMi gdzie dostępny będzie stream internetowy. Link TUTAJ. Alternatywna transmisja dostępna TUTAJ.

Siostra Elettry Lamborghini chce reprezentować San Marino

Dziś (czwartek) odbył się kolejny dzień castingów do „Una Voce Per San Marino”. 🇸🇲 Przed jurorami zaśpiewali m.in. duet Kiara D.V. ft. Pamela Ivonne Cole, laureatka 7. miejsca w finale selekcji San Marino 2022 – Vina Rose, Surama Tsu czy Ginevra Lamborghini czyli siostra słynnej Elettry. W piątek kolejne przesłuchania. Tym razem z udziałem takich wykonawców jak saksofonista Paolo Pace, łotyszka Jenny May, zespół La Luce di Daphne, Viola Thian, uczestniczka półfinałów selekcji San Marino 2022 – Lorenza Rocchiccioli, finalistka pierwszej edycji Operacion Triunfo w Hiszpanii – Veronica Romero, włoski zespół Rash-1 czy Maria Carmisciano. Nadal dominują Włosi, a San Marino wciąż cierpi z powodu braku „dużych” nazwisk w preselekcjach. Do końca tej rundy castingów pozostaną jeszcze dwa przesłuchania – w sobotę i w niedzielę. Zgłaszać można się cały czas. Telewizja szwedzka pokazała projekt sceny Melodifestivalen 2023. Tegoroczny jej wygląd nie zapiera tchu, a wiele elementów z ubiegłorocznej sceny wykorzystano ponownie (np. schody czy ekrany LED-owe). Oczywiście wygląd samej sceny różni się od tego, co pokazano w 2022. Zastosowano m.in. wielką LED-ową ścianę, która będzie się otwierać. W przyszłym tygodniu SVT uruchomi specjalny stream pokazujący jak budowana jest scena. Będzie można podglądać prace na SVT Play od 30 stycznia od 12:00.

Brunette reprezentantką Armenii? Będzie hit na miarę „Snap”? 🇦🇲

Nadawca z Armenii praktycznie nie wypowiada się na temat planów wobec Eurowizji 2023. Pojawiły się jednak plotki, że ARMTV wybrało do Liverpoolu wokalistkę Brunette, która w 2022 wylansowała przebój „Bac kapuyt achqerd”. Media lokalne twierdzą, że Brunette zaśpiewa utwór w stylu R&B, a jego premiera odbędzie się pod koniec lutego. Nadawca jednak nie skomentował tych doniesień. Brunette w 2019 roku współpracowała z organizacją non-profit Nvak założoną przez Tamar Kaprelian (ESC 2015) zajmującą się działalnością charytatywną i edukacyjną. To poprzez Nvak na ESC 2022 dostała się Rosa Linn, której „Snap” stało się globalnym hitem za sprawą TikToka. Armenia zadebiutowała na Eurowizji w 2006 roku jako pierwsze państwo Zakaukazia. Swój największy sukces osiągnęła w 2008 – było to 4. miejsce dla „Qele Qele” Sirusho, powtórzone później w 2014 dzięki Aramowi MP3 i piosence „Not Alone”. W 2018 i 2019 roku Armenia dwukrotnie nie zdobyła awansu do finału, a w 2021 nie wystąpiła w konkursie z uwagi na wojnę z Azerbejdżanem. Powrót w 2022 skończył się upragnionym awansem do finału, jednak „Snap” zajęło tam jedynie 20. miejsce, co jest najniższym wynikiem kraju w finale od momentu debiutu. Porażkę przyćmił jednak komercyjny sukces „Snap”, które dotarło do pierwszego miejsca na listach przebojów w Belgii, na Łotwie czy w Wielkiej Brytanii (UK Indie), a było w top5 także w Holandii, Słowacji, Polsce, Szwajcarii, Izraelu, Austrii, Chorwacji i Rumunii. Podwójną platyną singiel pokrył się we Włoszech, pojedynczą w Portugalii, Szwajcarii, Austrii, Hiszpanii i Szwecji, srebrem w Wielkiej Brytanii, a złotem w Kanadzie, Danii, Francji, Niemczech i Grecji.

Polacy z Wielkiej Brytanii i znani DJ-e w stawce selekcji

Do preselekcji w Polsce można zgłaszać się do 10 lutego do 22:00, a coraz więcej wykonawców dzieli się z Dziennikiem Eurowizyjnym swoimi planami. Swoje trzy utwory wysłała formacja Catalyst Symphony. W jej skład wchodzą Polka, Szkot, Anglik i Irlandczyk. Grupa ma już niemal gotowy materiał na płytę, a gra głównie metal symfoniczny i rock. Formacja powstała w lipcu 2022, ale już ma na koncie koncerty w Szkocji. Ich pierwszym singlem jest piosenka „Nova„. Wokalistką zespołu jest śpiewaczka operowa Wiktoria Wizner, a cała grupa uwielbia Eurowizję i marzy, by w niej wystąpić. Wiktoria przyznaje też, że na bieżąco śledzi eurowizyjne newsy. Swoją piosenkę o tytule „222” wysłał też Lukas Blisse, polski wokalista z Londynu. Muzyką pasjonował się od zawsze, a z biegiem lat zaczął współpracę z różnymi producentami i eksperymenty z dźwiękami. Wśród jego utworów znaleźć możemy m.in. „So Far” czy najnowsze „Go to hell„. Do preselekcji zgłosił się też polski projekt DJ-ski Raro tworzony przez topowych producentów i menadżerów muzycznych. Ich preselekcyjną propozycją jest „Domino”, które można już usłyszeć w radiach (m.in. RMF FM). Dziś premierę miał utwór „Ty i ja” stworzony przez Sarę Chmiel i Gromee’go (fot.). Małżeństwo muzyków pojawiło się na Eurowizji 2018, gdzie Gromee reprezentował Polskę z Lukasem Meijerem i utworem „Light me up”, a Sara (na co dzień wokalistka grupy Łzy) wspierała ich w chórkach. Co prawda oficjalnie nie podano, że „Ty i ja” jest propozycją na Eurowizję, ale z nieoficjalnych przecieków wynika, że … wiele na to wskazuje. Gdyby ich utwór został zakwalifikowany, z pewnością liczyłby się w stawce.

Wiemy już, kiedy dokładnie odbędą się polskie preselekcje. Transmisja rozpocznie się 26 lutego o 17:30 (czyli zaraz po popularnym programie informacyjnym „Teleexpress” i prognozie pogody). Pierwsza część (występy) zakończy się ok. 19:00, a o 19:05 rozpocznie się druga (wyniki), która ma potrwać do 19:30. Zaraz po selekcjach pokazany będzie program „Wiadomości”, stąd fani już teraz mają nadzieję, że zarówno w Teleexpressie jak i Wiadomościach temat Eurowizji będzie poruszany.

Kto zgłosił się do preselekcji, kto wyraził zainteresowanie? Sprawdź naszą listę i playlistę! Wiesz jeszcze o kimś lub jesteś jednym z kandydatów? Napisz nam o tym na dziennikeurowizyjny@gmail.com

Źródło: TVM, Eurovoix, SMRTV, Wikipedia, Instagram, SVT, Nvak, T. Struzik, YouTube, inf. własne, fot.: M. Błażewicz, 2018

%d blogerów lubi to: