Eurowizja 2023: Austria stawia na duet? 🇦🇹
Reprezentantkami Austrii na Eurowizji 2023 mają być dwie wokalistki – Teya Devy oraz Salina. Tak przynajmniej twierdzi, znany z wycieków różnych informacji, profil Crystal Ball na Twitterze. Doniesienia przyjęto z mieszanymi odczuciami, zwłaszcza, że wielu internautom duety żeńskie kojarzą się m.in. z nieudaną reprezentacją Niemiec na Eurowizji 2019. Teya i Salena zmieniły jednak swoje nazwy profili na Instagramie, stąd szybko połączono je w parę i uznano, że to może być prawda. Piosenka, jaką dziewczyny mają zaśpiewać w Liverpoolu ma dość nietypowy tytuł: „Edgar (Allen Poe)”, a fragment utworu trafił już do sieci i niektórym ciężko jest uwierzyć, że Austria mogłaby wysłać na konkurs tak dziwny utwór. Kompozycję współtworzył Tom Oehler na jednym z eurowizyjnych songwriting campów w Czechach, a mówi się, że propozycja najpierw zgłoszona została do wewnętrznych selekcji Szwajcarii gdzie została odrzucona. Thea Devy (fot.) to serbsko-austriacka wokalistka, która pojawiła się w preselekcjach Beovizija w 2020 roku z utworem „Sudnji dan”. Dotarła do finału, jednak zajęła tam niskie, 10. miejsce. Dodatkowo przypadł jej drugi najniższy wynik u widzów. Później piosenkarka próbowała swoich sił w Austrii i Szwajcarii, jednak jej oferta udziału w Eurowizji zawsze była odrzucana. Czy faktycznie udało się w tym roku? Czas pokaże. Telewizja austriacka ma ogłosić reprezentantów w przyszłym tygodniu.
Co nowego w Norwegii, Litwie, Hiszpanii, Finlandii i UK?
Akuvi otworzy stawkę III półfinału Melodi Grand Prix w Norwegii 🇳🇴. Jako ostatni zaśpiewa natomiast Atle Pettersen, a uznawana za faworytkę Maria Celin otrzymała szóstą pozycję startową. Z kolei w drugim ćwierćfinale litewskim 🇱🇹 rozpoczniemy od piosenki „Sėdi ir važiuoji” grupy Antikvariniai Kaspirovskio dantys, a zakończymy na piosence wokalisty Mario June. Monika Linkyte (ESC 2015) zaprezentuje się jako szósta, a Gebrasy jako dziesiąty. Wiemy już, kto zasiądzie w jury preselekcji hiszpańskich Benidorm Fest 🇪🇸. W półfinale i finale oceniać będą m.in. Christer Bjorkman ze Szwecji, szefowa delegacji Izraela – Tali Eshkoli, były szef delegacji Włoch Nicola Caligiore, zwyciężczyni Eurowizji 1997 – Katrina Leskanich, popularny redaktor portalu Wiwibloggs – William Lee Adams czy reprezentantka Hiszpanii 1989 – Nina. Jury będzie miało aż 50% wpływu na wyniki. 25% punktów dołoży komisja demoskopowa, a drugie tyle telewidzowie. Rok temu Chanel wygrała głosowanie komisji, u jury demoskopowego była druga, a u widzów trzecia. W Finlandii 🇫🇮 trwa szaleństwo na punkcie utworu „Cha Cha Cha” rapera Kaarija. Wokalista ma już 59% szans na wygraną w finale narodowym według bukmacherów. Pojawiły się jednak doniesienia, że utwór jest zbyt podobny do piosenki „We got the moves” niemieckiej grupy Electric Callboy. Telewizja YLE nie odniosła się jednak jeszcze do zarzutów. Z kolei w Wielkiej Brytanii zdementowano plotki jakoby na Eurowizję jechać miała Rina Sawayama 🇬🇧. Fani mieli nadzieję, że przerwa w europejskiej trasie wokalistki powstała po to, by miała ona czas na udział w Eurowizji. „Radio Times” dotarło jednak do informacji, że taki układ terminarza nie ma związku z konkursem.
Konstrakta gościem „Misija Liverpool” w Słowenii
Dziś w San Marino odbył się osiemnasty już dzień castingów do „Una voce per San Marino” 🇸🇲. Według oficjalnej listy w Audytorium Little Tony pojawiło się dziś jedynie siedmiu wykonawców, w tym Leonardo Nasone, Cassidy Civer czy Rawstrings. Zgłoszenia do preselekcji wciąż trwają i każdy chętny nadal może się zgłosić. Tymczasem w Słowenii ogłoszono, że program „Misija Liverpool” poprowadzi Miša Molk, ikona preselekcji EMA 🇸🇮. W programie prześledzimy grudniową podróż zespołu Joker Out do Niemiec i poszczególne etapy tworzenia utworu oraz teledysku. Pojawią się też goście specjalni – Amaya (ESC 2016), LPS (ESC 2022), Nusa Derenda (ESC 2001) czy Tomaž Mihelič (ESC 2002) czyli byli reprezentanci kraju. Atrakcją ma być też występ Konstrakty, która jako reprezentantka Serbii wywalczyła na Eurowizji 2022 piąte miejsce. Joker Out, jako wielcy fani Eurowizji, pojawią się na wielu imprezach przedkonkursowych. Wystąpią w Barcelonie, Madrycie, Warszawie i Amsterdamie. Premiera ich utworu odbędzie się 4 lutego, natomiast nagranie programu zaplanowano na 28 stycznia więc z pewnością dojdzie do wycieku kolejnych informacji czy może nawet samej piosenki. W sąsiedniej Chorwacji potwierdzono sposób głosowania w finale Dory 🇭🇷. Ponownie będziemy mieć dziesięć komisji regionalnych, których głosy stanowią 50% całego rezultatu. Druga połowa to widzowie, głosujący systemem audiotele/sms w ramach 15-minutowego bloku. Jurorzy oceniać będą występy na podstawie próby generalnej 10 lutego. Łącznie wszystkie komisje przekażą 580 punktów, tyle samo do rozdania mają też widzowie. Co ciekawe, HRT bierze pod uwagę tylko jeden wariant związany z covid-19. Jeśli wykonawca zachoruje po próbie generalnej, a przed finałem, w trakcie transmisji pokazane będzie nagranie z próby. Co się stanie, gdy ktoś zachowuje przed generalką? Zapewne dojdzie do dyskwalifikacji.
Tu bije serce Europy: Zgłoszenia z Polski i nie tylko 🇵🇱
Praktycznie nie ma ostatnio dnia bez nowych informacji o zgłoszonych do preselekcji „Tu bije serce Europy” uczestnikach. Dziennik Eurowizyjny zbiera wszystkie te doniesienia, tworząc listę chętnych. Swój nieopublikowany jeszcze utwór wysłała Anna Serafińska, wokalistka rockowa i autorka tekstów, która trzykrotnie uczestniczyła w programie „Szansa na Sukces”, a znalazła się też w grupie Edyty Górniak w „The Voice of Poland”. Jej odpadnięcie z programu wywołało niemały skandal, który poruszono później w „Pytaniu na Śniadanie” w rozmowie z pozostałymi trenerami (którzy nie kryli zaskoczenia tą decyzją). Precedens ten opisywano w mediach jako odpadnięcie faworytki, a bardzo duże wsparcie dla Ani było widać w tysiącach komentarzy na Facebook, YouTube czy pod artykułami prasowymi. Ania swój utwór selekcyjny przygotowała z Mateuszem Badurą. Premiera planowana jest na 17 lutego. Debiutancki utwór pt. „Fiolet” wysłał do Telewizji Polskiej wokalista Paweł Morawiec. Nie brakuje też zgłoszeń zza granicy. TVP co prawda nie przygotowała angielskiej wersji regulaminu, ale zasady konkursu nie blokują europejskich wykonawców. Czy ktokolwiek z nich zakwalifikuje się do dziesiątki? Ciężko powiedzieć, ale poza szwedzką piosenkarką Cecilią Kallin do konkursu zgłosił się też Maltańczyk DRE, który zajął 2. miejsce podczas ubiegłorocznego Carpathia Festival (śpiewał wtedy utwór „Ricochet„) oraz wokalista z Włoch – Giuseppe Lacivita, o którym informuje dziś Jastrząb Post. Zakochany niegdyś w Polce Włoch wysłał do „Tu bije serce Europy” piosenkę „Nobody”, która jest pierwszym utworem zapowiadającym jego debiutancki album „New born”.
Kto zgłosił się do preselekcji, kto wyraził zainteresowanie? Sprawdź naszą listę i playlistę! Wiesz jeszcze o kimś lub jesteś jednym z kandydatów? Napisz nam o tym na dziennikeurowizyjny@gmail.com
Źródło: Twitter, ESCforum, Wikipedia, NRK, LRT, RTVE, EurovisionFun, SMRTV, Evrovizija.com, Eurosong.hr, P. Morawiec, P. Serafiński, JastrząbPost, inf. własne, fot.: @whothehellisteya @dominicerschen