Eurowizja 2023: Kogo i dlaczego wyrzucono z selekcji Malty i Mołdawii? • Greckie utwory wyciekły do sieci • Austria stawia na kobietę • Dwie kolejne kandydatki do finału „Tu bije serce Europy”

Eurowizja: Sezon na dyskwalifikacje

Sporo kontrowersji i skandali pojawiło się ostatnio w różnych preselekcjach do Eurowizji 2023. Telewizja maltańska poinformowała, że Aidan 🇲🇹 był ostrzegany przed dyskwalifikacją z selekcji narodowych za zbyt intensywne promowanie swojego utworu „Regina” w social mediach co miało być złamaniem regulaminu konkursu. Wczorajsze wyrzucenie go ze stawki zrodziło sporo pytań zwłaszcza po lakonicznym komunikacie TVM, który dziś został rozbudowany. Pomimo sygnałów ostrzegawczych Aidan nie zaprzestał swoich działań i dlatego został usunięty ze stawki. Nie dojdzie natomiast do eliminacji wokalisty Reiley’a z duńskich selekcji Dansk Melodi Grand Prix 🇩🇰. Telewizja duńska poinformowała, że wcześniejsza publikacja utworu podczas koncertu w Korei Południowej nie dała mu przewagi nad innymi finalistami. Do dyskwalifikacji doprowadzono natomiast w Mołdawii 🇲🇩. Ze stawki wyrzucono dwie piosenki – „Squeeze Paradise” grupy Nordika za zbyt wczesną publikację (luty 2012) oraz duet Massimo Sinceri i Da-Muse ze względu na brak mołdawskiego obywatelstwa u obu osób. Grupa Nordika ma jeszcze jeden utwór w selekcjach – „Damn and Down”. Gorąco także w Grecji 🇬🇷, gdzie dwa z trzech utworów w superfinale wewnętrznych selekcji wyciekły do sieci. Chodzi o „Shout out” duetu Antonii i Marii oraz „What they say Victora Vernicosa. Telewizja ERT nie planuje usunięcia piosenek z konkursu twierdząc, że „wyciek” nie łamie zasad Europejskiej Unii Nadawców w konktekście Eurowizji. Faworytką selekcji jest i tak Melissa Mantzoukis, której „Liar” przed chwilą także pojawiło się w sieci.

Austriacy mają reprezentantkę do Liverpoolu! Joker Out w Warszawie

Telewizja austriacka ma już reprezentanta i ogłosi go w przyszłym tygodniu 🇦🇹. Ma być to tym razem kobieta. Wokalistka wygrała selekcje wewnętrzne pokonując w końcowej fazie 14 innych kandydatów, których ORF zaprosiła na casting. Reprezentanta wybierali jurorzy austriaccy i międzynarodowi oraz fankluby eurowizyjne z kilku krajów. Austria po serii porażek i dłuższej przerwie w udziale wygrała Eurowizję w 2014 roku za sprawą Conchity, a później zajęła też trzecie miejsce w 2018 dzięki Cesarowi. Trzy kolejne konkursy kończyły się jednak eliminacjami w półfinale, a nowe zasady półfinałów ESC 2023 z pewnością nie nastrajają pozytywnie, gdyż Austria nie może liczyć na stałe wsparcie sąsiadów czy diaspory w Europie. W sąsiedniej Słowenii 🇸🇮 coraz bliżej do premiery utworu Joker Out. Piosenkę poznamy oficjalnie 4 lutego w programie „Misija Liverpool”, a tydzień wcześniej (28 stycznia) zaznajomią się z nią goście nagrywanego programu. Joker Out mają już nagrany klip. Słoweńskojęzyczny utwór nagrywany był w Hamburgu. Słoweńscy reprezentanci będą gośćmi Polish Eurovision Party 1 kwietnia w Warszawie. Z zapowiedzi organizatorów wynika, że do Polski zjechać może około 30 reprezentantów z ESC 2023, a także dziesięciu uczestników konkursu z poprzednich lat. Bilety (w cenie 150 zł) nadal są dostępne na stronie Biletomat.pl.

Tu bije serce Europy: Kolejne zgłoszone piosenki 🇵🇱

Do 10 lutego do 22:00 Telewizja Polska zbiera zgłoszenia do preselekcji „Tu bije serce Europy”. Polska to jedyny (obok San Marino) kraj, który jest jeszcze na tym etapie. Finalistów poznamy do 15 lutego, a sam finał zaplanowano na 26 lutego w Warszawie i ta data nie ulega zmianie. Jedną z kandydatek ma być młoda wokalistka Ola Kędra, którą znamy z takich programów jak „Hit Hit Hurra”, „The Voice Kids” czy preselekcje do Eurowizji Junior 2020 w ramach „Szansy na Sukces”, gdzie w półfinale wykonała utwór „Perfect” Eda Sheerana za co otrzymała od Michała Wiśniewskiego, Cleo i Gromee’go wyróżnienie. Piosenkarka wysłać miała do TVP utwór „Jeszcze raz”, który skomponował Michał Spiczak i wraz z Olą pracował przy tekście. O miejsce w finale selekcji walczy też Natalia Moskal (fot.), wokalistka i autorka tekstów, która do tej pory wydała trzy albumy, w tym „Bunt młodości” z tekstami wybitnej poetki Kazimiery Iłłakowiczówny czy „The is a star” z piosenkami znanymi m.in. z włoskich powojennych filmów. Do „Tu bije serce Europy” wysłała piosenkę „Sole Ad Est” w języku włoskim. Muzykę stworzyła z Michałem Fox Królem, a tekst z Paolą Candeo. Fani czekają też na premiery piosenek wokalistek, które ze względu na popularność mają spore szanse na awans. Chodzi o „Never Hide” Mai Hyży oraz utwór Nataszy Urbańskiej. Obie mają już za sobą dwa starty w selekcjach i według nieoficjalnych informacji przygotowały na selekcje mocne, taneczne utwory. Premiera utworu Hyży może odbyć się w pierwszej połowie lutego.

Kto zgłosił się do preselekcji, kto wyraził zainteresowanie? Sprawdź naszą listę i playlistę! Wiesz jeszcze o kimś lub jesteś jednym z kandydatów? Napisz nam o tym na dziennikeurowizyjny@gmail.com

Źródło: TVM, DR, EurovisionFun, ERT, TRM, ORF, Eurovoix, Polish Eurovision Party, K. Kapała, inf. własne, fot.: @natalia.moskal

%d blogerów lubi to: