Grupa Lor w polskich preselekcjach do Eurowizji 2023. Kto jeszcze się zgłosił? • Dyskwalifikacje na Malcie i (być może) w Danii • Dziś 19. urodziny Dziennika Eurowizyjnego

Polska na Eurowizji 2023: Kto chce reprezentować nasz kraj? 🇵🇱

18 dni pozostało do wysłania zgłoszeń na polskie preselekcje „Tu bije serce Europy” 2023 w Warszawie. Finał odbędzie się 26 lutego w TVP1, a w siedzibie stacji trwają intensywne przygotowania do organizacji widowiska. Zgłoszenia wysyłać można do 10 lutego do godziny 22:00, a skład dziesięciu finalistów poznamy do 15 lutego. Tydzień temu do selekcji zgłosiła się formacja folkowa Lor (fot.) czyli Julia Skiba, Paulina Sumera, Jagoda Kudlińska i Julia Błachuta. Swój debiutancki album wydały w 2019 roku. W swojej karierze miały już okazję występować na wielu wydarzeniach muzycznych takich jak Europejskie Targi Muzyczne, Orange Warsaw Festival, OFF Festival, Opener Festival czy Primavera Sound. Dziewczyny studiują w Wielkiej Brytanii, a do preselekcji wysłały utwór związany ze stolicą tego kraju – „Trafalgar Square”. 16 stycznia premierę miał klip do piosenki. Po raz kolejny swoje zgłoszenie wysyła też Natalia Sikora, zwyciężczyni drugiej edycji „The Voice of Poland. Wokalistka wysłała do TVP piosenkę „Fiery Angel”, który współtworzyła z Hadrianem Filipęm Tabęckim. Piosenkarka przyznaje, że przez lata szukała utworu, którym poruszy serca słuchaczy na całym świecie i który pozwoli jej godnie reprezentować Polskę w konkursie. Zwiastun utworu znajdziecie poniżej. Jeden z utworów z nowego albumu planuje wysłać na preselekcje Julia „Sara” Jaroszewska. Na 14 lutego premierę swojego utworu preselekcyjnego zapowiedział Szymon Grzybacz, uczestnik talent-shows w Rumunii, Ukrainie i Polsce, a wkrótce usłyszymy też piosenkę, którą zgłasza Daniel Borzewski (DaNN).

Kto zgłosił się do preselekcji, kto wyraził zainteresowanie? Sprawdź naszą listę i playlistę! Wiesz jeszcze o kimś lub jesteś jednym z kandydatów? Napisz nam o tym na dziennikeurowizyjny@gmail.com

Dyskwalifikacja Aidana i kolejne castingi w San Marino

Skandal na Malcie. Jeden z głównych faworytów, Aidan 🇲🇹, został zdyskwalifikowany i nie weźmie udziału w dalszych etapach preselekcji. Jak podaje TVM, wokalista złamał zasady regulaminu poprzez prowadzenie akcji marketingowej mającej na celu zdobycie przewagi w ćwierćfinałowym televotingu, który ruszy w ten weekend. Tego typu zaangażowanie jest niezgodne z zasadami ustalonymi przez telewizję maltańską, która uważa, że są to działania niezgodne z fair play. Uczestnicy nie mogą też publikować żadnych postów w mediach społecznościowych, wywiadów czy eksponować się w mediach od momentu ogłoszenia listy ćwierćfinalistów. Nieoficjalnie jednak sporo mówi się o tym, że nadawca maltański chciał się po prostu pozbyć Aidana by utorować drogę do wygrania innej faworytce – Brooke. Trzecia część ćwierćfinału na Malcie już w piątek 27 stycznia. Dziś w San Marino 🇸🇲 odbył się kolejny casting do „Una voce per San Marino”. Wzięła w nim udział Ronela Hajati (Albania 2022) jako Salvaje, a także m.in., wokalista z Włoch Daniele Bonomo, duet Picciotto i Bruna, Violante Pretoria, Miky del Cambio oraz uczestniczka brazylijskiego „X Factora” i laureatka 7. miejsca w finale ubiegłorocznych selekcji San Marino – Camille Cabaltera. We wtorek kolejne przesłuchania. O półfinał powalczą m.in. Victor Arbelo, Daniele Barsotti, Francesco Sacco, Faith Kiddo czy Keplero Burger. Ogłoszono też, że Al Bano (Włochy 1976 i 1985) będzie przewodniczącym jury finału preselekcji.

Co nowego w Czechach, Danii i Islandii?

Maella rozpocznie finał preselekcji czeskich 🇨🇿. Po niej kolejno wystąpią Pam Rabbit, Marketa Irglova, Vesna oraz Rodan. Losowanie przeprowadził dziś szef delegacji Kryštof Šámal. Wykonawcy zaprezentują swoje utwory na żywo podczas finału narodowego 30 stycznia, a następnie wezmą udział w tygodniowym głosowaniu internetowym. Zwycięzcę poznamy 6 lutego podczas konferencji prasowej telewizji czeskiej. Sam finał poprowadzi wokalista Adam Mišík, którego utworu „V Tobe” zajął 7. miejsce w finale naszego Eurovision Internet Song Contest 2018. W praskim Green Roomie rządzić będą natomiast brytyjscy dziennikarze eurowizyjni – Rob Lilley i James Rowe znani m.in. z The Euro Trip Podcast. Cały finał przeprowadzony będzie po angielsku. Tymczasem w Danii 🇩🇰 problemy ma jeden z uczestników finału selekcji. Reiley wykonał swój utwór „Breaking my heart” jesienią zeszłego roku w Seulu co jest złamaniem regulaminu DMGP. Telewizja duńska zabrania publikacji piosenki przed jej oficjalnym ogłoszeniem. Trwa badanie całej sprawy i jeśli nadawca DR uzna, że wcześniejszy występ mógł wpłynąć na jego przewagę nad innymi uczestnikami, Reiley zostanie zdyskwalifikowany. Już 28 stycznia telewizja islandzka 🇮🇸 przedstawi uczestników selekcji narodowych oraz ich piosenki. Songvakeppnin poprowadzą Unnsteinn Manuel Stefansson, Ragnhildur Steinunn Jonsdottir oraz Sigurdur Forri Gunnarsson. Sprzedaż biletów na preselekcje ruszy 1 lutego.

19 lat minęło! 🎂

Dziś Dziennik Eurowizyjny obchodzi 19. urodziny. Strona (na innym serwerze i pod inną nazwą) powstała dokładnie 23 stycznia 2004 roku, na dzień przed finałem drugich w historii preselekcji polskich do Eurowizji. Od tego czasu aktualizowana jest niemal codziennie, w skrócie prezentując najważniejsze wydarzenia ze świata konkursu, a także innych wydarzeń EBU, festiwali w Polsce czy zagranicą oraz programów telewizyjnych, które interesują fanów Eurowizji. Po paru zmianach, spowodowanych m.in. zamykaniem takich portali jak tenbit.pl, e-blog.pl czy blog.pl strona trafiła ostatecznie do miejsca, gdzie znajduje się teraz, a ze statystyk prowadzonych od 2018 roku wynika, że do tej pory powstało ponad 2,2 tys. artykułów pisanych zawsze przez tę samą osobę. Autor Dziennika Eurowizyjnego – Maciej Błażewicz – zaprasza dziś na specjalnego urodzinowego live-stream’a na grupie Facebook gdzie wspólnie z czytelnikami powspomina polskie preselekcje do Eurowizji. Przypomnimy sobie największe przeboje finałów, a widzowie będą mogli poznać wiele zakulisowych ciekawostek związanych z tymi wydarzeniami oraz zadać swoje pytania czy nawet połączyć się z Maciejem na żywo. Pojawią się też nowe informacje na temat Polish Eurovision Party 2023 (impreza już 1 kwietnia i będzie to świetna okazja by celebrować dziennikową społeczność fanów), a także parę niespodzianek dla czytelników. Live stream od 20:30 na grupie Facebook TUTAJ.

Dziennik Eurowizyjny relacjonował praktycznie wszystkie polskie finały narodowe od 2006 roku, a także szereg europejskich preselekcji i oczywiście Konkurs Piosenki Eurowizji czy Eurowizji Junior dostarczając czytelnikom i widzom mnóstwo zakulisowych ciekawostek i materiałów. Jeśli podoba Ci się działalność Dziennika Eurowizyjnego i chcesz ją wesprzeć, zwłaszcza przed relacjami z Liverpoolu (planowany start już 4 maja) – możesz zrobić to TUTAJ. Wielkie dzięki!

Źródło: Instagram, LOR, M. Słonina, TVM, SMRTV, Ceska televize, Eurovoix, RUV, inf. własne, fot.: @lorofficial

%d blogerów lubi to: