Eurowizja: MGP i PiN – znamy wyniki • Trwa sprzedaż biletów na Polish Eurovision Party • Kto jeszcze zgłosił się do „Tu bije serce Europy”? Aktualizujemy listę

Preselekcje: Wyniki z Norwegii i Litwy 🇳🇴🇱🇹

Kolejna grupa uczestników Melodi Grand Prix otrzymała przepustki do finału. Według głosowania mobilnego wczoraj najlepsi byli Elsie Bay, Jone i Swing’it co oznacza, że odpadli m.in. Sandra Lyng, Ella czy Alejandro Fuentes. W poniedziałek pojawią się pełne wersje piosenek z trzeciego i ostatniego półfinału. W przyszłą sobotę o finał powalczą m.in. Akuvi, Atle Pettersen czy Maria Celin. Według bukmacherów walka w finale rozegra się pomiędzy Alessandrą Mele a Ulrikke Brandstorp. Piosenka „Queen of Kings” coraz lepiej radzi sobie na TikToku i łączona jest tam z konkursem piękności w którym występowała reprezentantka Ukrainy w stroju z wielkimi skrzydłami. Przyznać trzeba, że dobór piosenki idealny. Na Litwie mamy już pierwszego silnego faworyta do wygranej. To Ruta Mur (fot.) z piosenką „So Low”. Dostała wczoraj 12 punktów zarówno od widzów jak i od jurorów. To praktycznie jedyna zbieżność w rankingach. Drugie miejsce miał Gabrielius Vagelis (10 od widzów i 6 od jury), następnie Alen Chicco (7 od widzów i 8 od jury), a czwarte Juste Kraujelyte (tylko 3 od widzów, ale 10 od jury). Do półfinału awansowali też Baiba oraz Lukne wepchnięci tam przez komisję, bo widzowie pozostawili ich z zerem. Odpadła Aiste Pilvelyte – jej czternasty udział w selekcjach okazał się totalną klapą. Wokalistka dostała 2 punkty od jury, ale zero od widzów – tym samym zajęła pierwsze miejsce „pod kreską”. Najmniej głosów od publiki (tylko 162 pojedyncze sms-y) trafiło do W.I. Drugi ćwierćfinał za tydzień – wystąpią wtedy m.in. Gebrasy, Beatrich, Donata, Monika Linkyte (ESC 2015), Voldemars Petersons czy Antikvariniai Kašpirovskio dantys.

Sanremo i imprezy eurowizyjne

Podczas trzeciej nocy Sanremo 🇮🇹 we Włoszech wystąpić ma grupa Maneskin. Zwycięzcy Eurowizji 2021 pojawią się na scenie 9 lutego. 7 lutego, podczas otwarcia festiwalu zaśpiewają Mahmood i Blanco, z kolei najpewniej (bo nie jest to jeszcze potwierdzone) w sobotę w trakcie finału zaśpiewa tam Jamala (ESC 2016), której występ ma być powiązany z wystąpieniem prezydenta Ukrainy. Druga noc festiwalu to natomiast występ Black Eyed Peas. Znamy szczegóły prezentacji utworu słoweńskiego na Eurowizję. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, premiera odbędzie się 4 lutego podczas programu „Misija Liverpool” w RTVSLO 🇸🇮. Tydzień wcześniej cały program będzie nagrany, a lokalni fani mogą zgłaszać się po specjalną wejściówkę na widownię. Będzie to dla nich okazja usłyszeć ten utwór wcześniej. Czekamy więc na relacje i recenzje! Do sprzedaży trafiły już bilety na MelFest Wknd 2023 🇸🇪. Impreza będzie mieć trzy części. 9 marca to impreza za darmo, 10 marca Pre-Party, a 11 marca główna część. Wśród gości pojawi się Shirley Clamp, natomiast nie powinno zabraknąć też wykonawców, którzy już będą wybrani na Eurowizję 2023 oraz uczestników konkursu z poprzednich lat. Bilety do kupienia TUTAJ. MelFest Wknd połączony jest oczywiście z finałem Melodifestivalen. Na 23-24 marca zaplanowano drugą edycję Barcelona Eurovision Party 🇪🇸. Wystąpią wtedy Rosa Lopez (Hiszpania 2002) oraz Susanne Georgi (Andora 2009). Zaproszono też Dami Im (Australia 2016), Destiny (Malta JESC 2015 i ESC 2021), Poli Genovą (Bułgaria 2011 i 2016), Suzy (Portugalia 2014) czy Evę Santamaria (Hiszpania 1993). Na „Eurovision in Concert” 🇳🇱 w Amsterdamie (15 kwietnia) szykują się reprezentanci Holandii (Mia i Dion) oraz Belgii (Gustaph). Przypominamy, że my także mamy swoje Pre-Party! 1 kwietnia w Praga Centrum odbędzie się Polish Eurovision Party 🇵🇱 prowadzone przez Poli Genovą i Konrada Zemlika. Bilety dostępne są TUTAJ, a obszerna galeria zdjęć z wakacyjnej odsłony imprezy trafiła TUTAJ.

Jeszcze więcej chętnych do polskich preselekcji 🇵🇱

Kolejne zgłoszenia i kolejni chętni do udziału w polskich preselekcjach „Tu bije serce Europy”. O wyjazd na Eurowizję rywalizować chce Maja Kapłon, uczestniczka „The Voice of Poland”. Do TVP wysłała piosenkę „Seven Clouds”, którą przygotowała razem z Pyotrem Radzio. Utwór miał swoją premierę pod koniec listopada 2022. Gotowa na Eurowizję jest też Józefina, którą znamy m.in. z singla „Wilcze serce„. Do preselekcji przygotowują się też Jakub Rajman (wokalista i aktor z Poznania) oraz nowa grupa How We Met ze znanym nam już Oscarem Jensenem w roli wokalisty. Swój debiutancki singiel „Headspace (We are lost in this world)” zgłosił do „Tu bije serce Europy” Adrian Dwornicki, czyli AdriatiQ. Po tym, jak nagrał prawie 400 różnych coverów, zdecydował się w końcu na pokazanie własnego utworu. „Cała podróż swymi dźwiękami nawiązuje luźno do lat 80-tych oraz współczesnej artystki, Billie Eilish, które były inspiracją dla powstania utworu” – podaje NaszeMiasto.pl (Nysa). Przypomnę, że w selekcjach wystartować chce też uczestnik „The Voice of Poland” – Jan Majewski, a najpewniej singiel „W Pełni” wysłała na TBSE Hania (Hanna Wojtaczka). Zgłoszenia przyjmowane są do 10 lutego do 22:00, a finał ma się odbyć planowo 26 lutego wieczorem w TVP1.

Kto zgłosił się do preselekcji, kto wyraził zainteresowanie? Sprawdź naszą listę i playlistę! Wiesz jeszcze o kimś lub jesteś jednym z kandydatów? Napisz nam o tym na dziennikeurowizyjny@gmail.com

źródło: NRK, LRT, RAI, RTVSLO, Eurovoix, Instagram, M. Słonina, R. Czechorowski, inf. własne, fot.: @rutamur

%d blogerów lubi to: