Dziś półfinał w Norwegii i ćwierćfinał na Litwie • Gdzie oglądać i na kogo zwrócić uwagę? • Polskie preselekcje w TVP1. Co nowego wiemy?

Melodi Grand Prix: Elsie Bay pewniakiem do awansu 🇳🇴

Przed nami drugi półfinał Melodi Grand Prix 2023 w Norwegii. O względy widzów i awans do finału walczy siedmiu wykonawców, których utwory w pełnych wersjach znamy od poniedziałku. Stawkę otworzy Jonas Nes Steinset znany jako JONE, a zamknie 40-letni Bjorn Olav Edvardsen. Główną faworytką, według graczy „Bet & Win” jest jednak 26-letnia Elsa Sollesvik znana jako Elsie Bay (fot.), która rok temu z „Death to us” dotarła do finału, a tym razem postara się wygrać z „Love you in a Dream”. Według graczy ma aż 100% szans na awans. 90,3% daje się Jone, a 60,2% Sandrze Lyng. Tylko 1,1% szans na awans otrzymał Bjorn. Tym razem w stawce mamy cztery utwory po angielsku, dwa po norwesku i jeden po … hiszpańsku. Jest to „Fuego” Alejandro Fuentesa, 35-letniego piosenkarza urodzonego w Chile. Alejandro nie pierwszy raz stawia na swój język ojczysty w Melodi Grand Prix – w 2018 roku zaśpiewał tam „Tengo Otra” i dotarł do finału gdzie odpadł w pierwszej rundzie głosowania. W II półfinale tegorocznego MGP głosują tylko widzowie korzystając z aplikacji po uprzednim zalogowaniu do NRK.no. Organizatorzy przypominają, że w tym roku nie ma głosowania SMS-owego, a z jednego zalogowania w aplikacji można oddać tylko jeden głos. Głosowanie jest bezpłatne. Transmisja półfinału dziś od 19:50 na NRK1 oraz w sieci TUTAJ lub TUTAJ.

Pabandom is naujo: Pięciu wykonawców dziś odpadnie 🇱🇹

Wieczorem ruszają selekcje litewskie „Pabandom is naujo” na Litwie. W pierwszym ćwierćfinale usłyszymy 15 piosenek, w tym niektóre premierowo, gdyż nie zostały jeszcze wydane. Ta runda została już nagrania 17 stycznia, stąd wiemy, że w jury znaleźli się m.in. piosenkarka Ieva Narkute czy kompozytor Leonas Somovas. Stawkę otworzy dziś Aiste Pilvelyte, dla której będzie to czternasty start. Na sam koniec – Juste Kraujelyte (chórzystkę Moniki i Vaidasa na ESC 2015), natomiast uwagę warto zwrócić z pewnością na Josepha June, wracającego do selekcji Gabrieliusa Vagelisa (siódme podejście do selekcji), Rutę Mur czy Noy’a. O awans powalczy też dziś Baiba, która towarzyszyła Sashy Son jako chórzystka na scenie Eurowizji 2009 w Moskwie. O tym, kto awansuje do półfinału zadecydują widzowie i jurorzy w stosunku głosów 50/50. Z grona 15 kandydatów awans otrzyma aż 10 osób. W przeciwieństwie do Norwegii, na Litwie głosowanie odbywa się poprzez sms-y i nie jest bezpłatne. Koszt wysłania głosu na swojego faworyta wynosi 60 centów, a z jednego numeru można oddać maksymalnie 10 głosów. Jedną z nagród w preselekcjach jest czek na 5 tys. euro ufundowany przez stowarzyszenie LATGA. Nagrodę otrzyma autor utworu, który wygra całe preselekcje. Start ćwierćfinału o 20:00 czasu polskiego – potrwa on do 21:50, a transmisja internetowa dostępna będzie TUTAJ.

Co nowego w San Marino i w Chorwacji?

W San Marino kolejny dzień castingów do „Una voce per San Marino” 🇸🇲. Wystąpią dziś wokalistka Ilenia Mazza, Viviana Miloti, znana z ubiegłego roku Gisele Abramoff pochodząca z Brazylii, Joseph Parisi, uczestnik rumuńskiego „X Factora” – Florin Raduta, Ciri Ceccarini czy Enrico Costa, który dwa lata temu nagrał cover „Fai Rumore„. Castingi zaczynają się od 9:00, a każdy uczestnik ma 10 minut na występ przed komisją. O 19:00 na HRT2 drugi odcinek programu „Ususret Dori” 🇭🇷, który prezentuje uczestników selekcji Chorwacji. Program prowadzi Mia Negovetić, która w 2020 zajęła 2. miejsce w selekcjach za utwór „When it comes to you„, rok później była trzecia za „She’s Like a Dream„, a w 2022 ponownie zajęła najniższe miejsce na podium, tym razem z „Forgive me (Oprosti)„. Uznała, że trzy podejścia to wystarczająco dużo, dlatego w 2022 nie startuje, ale…prowadzi program w HRT. W ramach dzisiejszego odcinka przedstawi nam lepiej wykonawców LET3, Hanę Mašić, Meri Andraković i Borisa Štok. Program do obejrzenia poprzez platformę HRTi od 19:00 (na kanale drugim) TUTAJ. HRT promuje finalistów nie tylko poprzez program, ale też serię wywiadów publikowanych na stronie. Damir Kedžo zdradził, że bardzo cieszy się z faktu, że „Divlji vjetre” (Dora 2020) nadal jest pamiętane przez publikę i chętnie śpiewane razem z nim na koncertach. Swój nowy utwór „Angels and Demons” uważa za wyjście poza strefę komfortu. Za swoich faworytów w tegorocznym finale uznał grupy Harmonija Disonance i Let3.

O której oglądać „Tu bije serce Europy”? 🇵🇱

Do polskiego finału narodowego „Tu bije serce Europy” pozostał jeszcze ponad miesiąc, a na zgłoszenia TVP czeka do 10 lutego do godziny 22:00. Dziennik Eurowizyjny zdołał stworzyć już listę ponad 55 wykonawców, którzy zgłosili się już do preselekcji lub nad tym myślą. Swój utwór na selekcje szykuje młoda wokalistka Sabina Kułak, która na co dzień śpiewa w zespole Soul i studiuje w Rzeszowie. Startowała już w wielu konkursach i festiwalach ogólnopolskich i międzynarodowych m.in. „Your Song”. Wokalistka cztery miesiące temu wydała utwór „Silna”. Wiemy, że swoje piosenki do konkursu zgłosili już m.in. Anna Cyzon, Sandra Wolska, Katarzyna Zarkesh, Janek Traczyk, Gabor, Krystian Koronka, Adrian Makar, Ramona Rey czy Juli Chan. Telewizja Polska poda listę 10 zakwalifikowanych finalistów do 15 lutego. Nie wiemy jeszcze w jakiej formie odbędzie się ich prezentacja. Co ciekawe, samej transmisji finału nie ma na razie w ramówce stacji chociaż wiemy, że koncert odbędzie się 26 lutego wieczorem. Najpewniej jednak obejrzymy show od godziny 20:20, gdyż na ten moment w ramówce znajduje się tam „film dokumentalny” bez tytułu, a później dwa odcinki piątego sezonu „Sanatorium Miłości”. Transmisja odbędzie się na TVP1.

Kto zgłosił się do preselekcji, kto wyraził zainteresowanie? Sprawdź naszą listę i playlistę! Wiesz jeszcze o kimś lub jesteś jednym z kandydatów? Napisz nam o tym na dziennikeurowizyjny@gmail.com

Źródło: NRK, LRT, Wikipedia, SMRTV, HRT, D. Marciniak, Biuro Reklamy TVP, inf. własne, fot.: NRK

%d blogerów lubi to: