Eurowizja 2023: Dziś znów oglądamy Maltę! • Ronela Hajati wraca do konkursu w barwach San Marino • Rina z Japonii zaśpiewa dla UK? • Monika Urlik i Anna Cyzon walczą o finał preselekcji

Eurowizja: Wieczór z maltańskimi piosenkami 🇲🇹

Dziś druga część ćwierćfinału na Malcie. Selekcje w tym małym kraju składają się z trzech rund. W drugiej części ćwierćfinału trzynastu wykonawców zaśpiewa swoje utwory na scenie. Skupią się tylko na wokalu i interpretacji, więc będzie to bardziej forma przesłuchania niż występ. Cały ćwierćfinał składa się z 40 utworów i dopiero po trzeciej części (tj. 27 stycznia) ruszy głosowanie jurorów i widzów, którzy wskażą grono półfinałowe. Oznacza to, że dziś żadnych wyników rundy nie będzie. Po raz pierwszy usłyszymy propozycje na Eurowizję w całości i co istotne – dziś będą to tylko utwory po angielsku. Zaśpiewają m.in. Francesca Sciberras (JESC 2009), The Busker, Lyndsay, Marie Claire, Dario Bezzina, Brooke czy Matt Blxck. Według typowania graczy Bet & Win faworytami są dziś Brooke (98,6%), Maxine Pace (83,8%) czy The Busker (41,9%). Warto dodać, że Brooke zaśpiewa utwór „Checkmate” współtworzony przez szwedzkich reprezentantów Polski na Eurowizji 2018 w Lizbonie – Lukasa Meijera i Christiana Rabba. Dario Bezzina ma natomiast utwór, który podpisuje Charle Mason, jeden z twórców „Rise Like a Phoenix”. Ćwierćfinał rozpocznie się o 21:00 i potrwa do 22:45. Transmisję zapewni kanał TVM1 oraz platforma TVMi gdzie dostępny będzie stream internetowy. Link TUTAJ. Alternatywna transmisja dostępna TUTAJ.

Ronela Hajati chce reprezentować San Marino 🇸🇲🇦🇱

Dziś w San Marino ruszyły kolejne castingi przed półfinałami „Una voce per San Marino”. Według listy w audytorium Little Tony powinien pojawić się dziś Mirud, którego znamy z albańskiego festiwalu „Festivali i Kenges”. Z nieoficjalnych źródeł wynika, że wokalista nie zgłosił się jednak na przesłuchanie. O półfinały walczyli dziś m.in. Corinna Parodi (uczestniczka festiwalu Roma Capitale 2019), włoski piosenkarz Andrea Licciardo, Roman Rosanove (zgłaszający w 2021 utwór „Falcon” do selekcji Białorusi), The Blue Artic z Londynu, Soul Spiritz Duo, XGIOVE, wokalista operowy Adona Mamo czy Damiano e una regola. 23 stycznia na castingu ma się pojawić wokalistka o pseudonimie Salvaje. Jest to tak naprawdę Ronela Hajati, która na Eurowizji 2022 zaprezentowała Albanię z utworem „Sekret”. Nie dostała się jednak do finału i długo walczyła z myślami, czy próbować ponownie. Ostatecznie się zdecydowała, jednak pod pseudonimem, licząc, że mało kto zauważy jej udział. Stało się jednak inaczej, a Ronela sama dała ku temu powody korzystając z hashtagu #salvaje. Telewizja San Marino nie ma jednak łatwo. Organizatorzy selekcji, pomimo tysiąca zgłoszeń, nie mogą się pochwalić zwerbowaniem znanych nazwisk takich jak np. Achille Lauro w 2021 roku. Przedłużenie etapu zgłoszeniowego miało służyć zachęceniu kolejnych wykonawców licząc na to, że pojawią się istotne nazwiska. SMRTV ma nadzieję, że aplikację wyślą osoby, które nie dostały się do festiwalu Sanremo lub wiedzą, że nie mają w nim szans na wygraną.

Japońska reprezentantka gospodarzy w Liverpoolu? 🇬🇧🇯🇵

Rina Sawayama (fot.) jest typowana do reprezentowania Wielkiej Brytanii na Eurowizji 2023 – takie pojawiły się spekulacje w social mediach, w tym pod postem CEO Tap Music, które współpracuje z BBC przy wyborze reprezentanta. Mówi się, że Rina ma zaśpiewać w Liverpoolu utwór „Frankenstein”, który wydała pod koniec września. Istnieje jednak możliwość, że Rina mogłaby wykonać inny utwór. Rina to 32-letnia wokalistka urodzona w Japonii. W wieku 5 lat przeniosła się do Londynu, gdzie działa na rynku muzycznym od paru lat. Do tej pory wydała dwa albumy, jedną płytę koncertową, dwie EP-ki, 20 singli i 2 single promocyjne. Jest laureatką m.in. AIM Independent Music Awards, Attitude Awards, Gay Times Honours czy NME Awards. Była też nominowana do BRIT Awards, British LGBT Awards czy Denmark Gaffa. Wokalistka identyfikuje się jako osoba biseksualna i panseksualna. Jej muzyka to mieszanka popu, r&b, rocka, art popu i electropopu. Byłaby pierwszą Japonką reprezentującą Wielką Brytanię na Eurowizji. Co ciekawe, język japoński pojawił się na Eurowizji po raz pierwszy w 2019 roku jako frazy w utworze „Toy” Netty. Telewizja japońska NHK transmitowała konkurs Eurowizji w latach 1972-1975, 1978, 1990 i 2000. Wielka Brytania po serii porażek w 2022 osiągnęła w końcu sukces w finale. Sam Ryder zajął 2. miejsce, wcześniej wygrywając głosowanie jury. Z uwagi na wojnę w Ukrainie, Eurowizja 2023 została przeniesiona do Wielkiej Brytanii, a telewizja BBC przygotuje ją we współpracy z nadawcą UA:PBC. Dziennik Eurowizyjny planuje relacjonować przygotowania do konkursu z Liverpoolu od 4 maja.

Monika Urlik i Anna Cyzon wrócą do preselekcji? 🇵🇱

Monika Urlik chce powrócić do preselekcji i ponownie walczyć o reprezentowanie Polski na Eurowizji. Wokalistka w 2018 roku zaśpiewała podczas selekcji utwór „Momentum” napisany przez siostry Persson ze Szwecji. Zajęła 3. miejsce i zdobyła 7 punktów od jury (4. miejsce) oraz 10 od widzów (2. miejsce). Przegrała tylko z duetem Happy Prince i Gromee’m. W tym roku stawia na utwór „Changes” i nie zmienia kompozytorek. Czy i tym razem uda jej się zakwalifikować? Inną powracającą do selekcji kandydatką jest Anna Cyzon, którą znamy z finału narodowego 2010. Ania zaśpiewała wtedy „Love me” i zajęła 2. miejsce zaraz za Martinem Fitchem. Później wielokrotnie wysyłała utwory do TVP jednak już nigdy nie udało jej się zakwalifikować. Dziś swoją premierę miał utwór „Kocham” Ramony Rey. Słowa napisała sama, a za muzykę odpowiada Tel Arana. Tym razem utwór jest w całości po polsku. Zgłoszenia do selekcji nadal trwają – jest jeszcze czas bo TVP przyjmuje utwory do 10 lutego do 22:00. Fani mocno liczą na zaangażowanie grupy Sorry Boys, której członkowie są wdzięczni za zainteresowanie i okazane zaufanie. Wśród nowych marzeń polskich fanów pojawiają się też Julia Rocka, Ignacy, Zuza Jabłońska czy Carla Fernandes.

Kto zgłosił się do preselekcji, kto wyraził zainteresowanie? Sprawdź naszą listę i playlistę! Wiesz jeszcze o kimś lub jesteś jednym z kandydatów? Napisz nam o tym na dziennikeurowizyjny@gmail.com

Źródło: TVM, Wikipedia, SMRTV, Twitter, EurovisionFun.com, M. Słonina, YouTube, inf. własne, fot.: @rinasonline

%d blogerów lubi to: