Eurowizja 2023: Znamy kandydatów z Grecji, Danii i Portugalii • Dziś „The Voice” w Gruzji • Mirud powalczy o reprezentowanie San Marino • W polskich selekcjach zabraknie Mariny? Co nowego wiemy?

Eurowizja: Grecy eliminują, Duńczycy publikują

Podczas programu „Prolan Se Eidon Tin Mesimvrian” 🇬🇷 ogłoszono, że trzech wykonawców weszło do superfinału wewnętrznych preselekcji Grecji. Są to Melissa Mantzoukis (uznawana za faworytkę jury demoskopowego, na zdj.), Victor Vernicos oraz duet Antonii Kaouri i Marii Maragou. Grecję będzie więc reprezentować solistka z popowo-dance’owym „Liar”, solista z balladą „What the say” albo duet z pop-rockowym „Shout Out”. Odpadli więc Klavdia, Leon of Athens, Monika oraz Konstantina. Awans duetu Antonii i Marii jest największą niespodzianką, bo z wyliczeń portalu Eurovisionfun wynikało, że dziewczęta zajęły w głosowaniu demoskopowym 5-6. miejsce co oznacza, że mocno wsparło je jury ERT. Ostateczny werdykt mamy poznać w przyszłym tygodniu. Tymczasem w Danii potwierdziła się lista finalistów selekcji 🇩🇰, która wcześniej krążyła po Twitterze. Opublikowano też konkursowe utwory, w tym aż dwa po duńsku. Współautorem piosenki „I was gonna marry him” duetu Eyjaa jest Thomas Buttenschon (zajął 3. miejsce w finale selekcji 2021), z kolei utwór „Stuck on you” dla Frederika Leopolda współtworzył Lasse Lindorff (finalista selekcji 2008). Joy Deb, jeden z twórców m.in. „You” (Szwecja 2013) czy „Heroes” (Szwecja 2015) pracował nad „Beautiful Bullshit” dla wokalistki o pseudonimie Maia Maia. Martin Bjelke, szwedzki producent muzyczny stojący m.in. za przebojem „Should’ve gone home” Mansa Zelmerlowa działał przy „Glansbillede” Micky’ego Skeela. Amerykański piosenkarz i producent z ponad 20 milionami sprzedanych singli wszedł w skład teamu Sorena Torpegaarda Lunda (utwór „Lige her„). W finale jest też Reiley, młody wokalista z Wysp Owczych. Piosenki do posłuchania TUTAJ.

Festival da Cancao: Kto chce reprezentować Portugalię? 🇵🇹

Wiemy, kto powalczy o reprezentowanie Portugalii na Eurowizji 2023! Wśród uczestników Festival da Cancao znalazła się Claudia Pascoal, która śpiewała już dla swojego kraju w finale ESC 2018 w Lizbonie, zajmując jednak ostatnie miejsce. Pojawi się też April Ivy (w 2016 roku otrzymała nominację do MTV EMA), wokalistka Mimicat czy znana rockowa grupa You Can’t Win, Charlie Brown z wokalistką Alfonso Cabralem na czele. Wraca Barbara Tinoco (laureatka 2. miejsca FdC 2020), a na scenie zadebiutują m.in. projekt Bandua, zespół Dapunksportif, Edmundo Inacio z „The Voice Portugal”, Ines Apenas, zespół Neon Soho, Teresinha Landeiro (2 miesiące temu wydała utwór razem z Salvadorem Sobralem) czy Voodoo Marmelade czyli grupa łącząca różne style, w tym grę na ukulele. Półfinały odbędą się w dniach 25 lutego i 4 marca. W każdej grupie znajdzie się po 10 wykonawców (Claudia Pascoal wystąpi w pierwszym półfinale), a jurorzy i widzowie wskażą najlepszą piątkę. Finał zapowiedziano na 11 marca, co oznacza, że będzie to ostatni w tym sezonie finał narodowy. Wszystkie konkursowe utwory znaleźć można na kanale YouTube Festival da Cancao TUTAJ. Do pełnego terminarza sezonu 2023 brakuje nam jeszcze jakichkolwiek informacji z Armenii (najpewniej wybór wewnętrzny), dat ogłoszenia reprezentantów Australii, Austrii, Azerbejdżanu, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Mirud chce reprezentować San Marino 🇸🇲

Telewizja SMRTV i organizatorzy selekcji „Una voce per San Marino” przedstawili listę kolejnych osób, które wystąpią w castingach. Przesłuchania ruszają już 20 stycznia i właśnie tego dnia na scenie w audytorium Little Tony stanie Mirud, albański wokalista, które wielokrotnie próbował swoich sił w Festivali i Kenges. Będzie też Roman Rosanove, który zgłaszał swój utwór do selekcji Białorusi 2021. Dzień później w przesłuchaniu wystąpi TES – Tutti Esageratamente Stronzi, Jay Hudson, brazylijsko-bawarska wokalistka Gisele Abramoff (brała udział w selekcjach San Marino rok temu) czy rumuński piosenkarz Florin Raduta. W kolejnych dniach w castingach pojawią się tacy wykonawcy jak Violante Pretoria z Włoch, drag-queen Luquisha Laubamba, Faith Kiddo, łotewska wokalistka Jenny May czy Lorenz Simonetti. Wśród podanych uczestników nadal brakuje Polaków lub ciężko ich wyłapać. Pełna lista dostępna jest TUTAJ. Castingi będą trwać do 29 stycznia i nie jest to jeszcze ostatnia ich tura, gdyż zgłoszenia trwają do połowy lutego.

Co nowego w Estonii, Norwegii, Finlandii i Gruzji?

Kolejność startowa w finale Eesti Laul ogłoszona 🇪🇪. Konkurs otworzy formacja Meelik, a zaraz za nią wystąpi Inger. Na samym końcu swoje „Lighthouse” zaśpiewa Sissi. Ollie będzie dziesiąty, M Els piąta, a Alika ósma. Wśród gości specjalnych pojawi się Stefan, ubiegłoroczny reprezentant Estonii. Pełna kolejność dostępna TUTAJ. Drugi półfinał norweski (już w sobotę) rozpocznie JONE, a zamknie Bjorn Olav Edvardsen 🇳🇴. Faworytka Elsie Bay wykona swój utwór jako piąta, zaraz przed Ellą. Sandra Lyng otrzymała drugą pozycję startową. Dziś premiera ostatniego utworu selekcji fińskich UMK 🇫🇮. O 22:55 dowiemy się jak brzmi „Samaa taivasta katsotaan” grupy Portion Boys. Aktualnie raper Kaarija przebił ilością odtworzeń wszystkie inne piosenki, w tym te prezentowane w zeszłym tygodniu. Dziś o 19:00 kolejny odcinek gruzińskiego „The Voice” 🇬🇪. Na etapie Live Shows odpadli już Sopo Batilashvili, Nini Asillani, Ana Vashakmadze i Mariam Kokeladze, a z programu wycofał się Ani Nozadze. Wielki finał programu już 2 lutego i wtedy dowiemy się, kto będzie reprezentować Gruzję w Liverpoolu. Transmisja live-show dziś o 19:00 na GPB i w Internecie TUTAJ.

Finał narodowy w Polsce bez udziału Mariny? 🇵🇱

Portal JastrząbPost postanowił dopytać się o kulisy tegorocznych preselekcji narodowych w Polsce. Jak udało ustalić się redakcji, Marina Łuczenko do tej pory nie wysłała swojej piosenki, a jednocześnie zainteresowanie preselekcjami nie jest zbyt wysokie, co jednak nie znaczy, że brakuje jakościowych utworów. Potwierdzają to także źródła Dziennika Eurowizyjnego. Portal podaje też informację uzyskaną od znajomej Mariny – okazuje się, że wokalistka myślała o walce o Eurowizję, jednak ostatecznie jej plany uległy zmianie. Do „Tu bije serce Europy” zgłosili się zarówno debiutanci jak i osoby już znane w przestrzeni publicznej (np. Janek Traczyk, Natasza Urbańska, Maja Hyży czy Kuba Szmajkowski). Nie brakuje też obcokrajowców, a zgłoszenia napływają ze Szwecji czy Malty. Swój utwór zgłasza wokalista Zee Krayski (będzie to piosenka „Not tonight„), a nad wysłaniem utworu zastanawiają się Sorry Boys czy piosenkarka Juna. W Internecie dostępna jest już nowa wersja ballady „Dancing with the shadows” grecko-norwesko-polskiej wokalistki Cynthii Zietary Verazie. „Rekomendowana przeze mnie kandydatka do preselekcji polskich jest mało znana w Polsce i dlatego preselekcje 26.02.2023 „Tu bije serce Europy” będą dla Cynthii trudnym wąskim gardłem do przebicia się” – mówi Aleksander Pałac, który zajmuje się promocją Cynthii w kraju. Piosenkę dla wokalistki napisał m.in. Kjetil Morland (Norwegia 2015).

Kto zgłosił się do preselekcji, kto wyraził zainteresowanie? Sprawdź naszą listę i playlistę! Wiesz jeszcze o kimś lub jesteś jednym z kandydatów? Napisz nam o tym na dziennikeurowizyjny@gmail.com

źródło: Eurovision.tv, Eurovisionfun, DR, Wikipedia, RTP, EER, NRK, Eurovoix, GPB, YLE, JastrząbPost, YouTube, A.Pałac, M.Grenda, inf. własne, fot.: Instagram

%d blogerów lubi to: