Nowy rok i wielkie niespodzianki: Chanel pokonała Loreen w ESCtop250, Justyna Steczkowska wraca do zestawienia, a Telewizja Polska wspiera LGBT w programie na żywo • Serbowie znają już datę preselekcji

Eurowizja top250: Hiszpania ma najlepszy utwór w historii?

Pierwszy raz od 2012 roku Loreen 🇸🇪 nie wygrała notowania ESCradio Eurovision Top250, a pierwsze miejsce zajęła Chanel i „SloMo” 🇪🇸 czyli piosenka, która w 2022 roku zajęła 3. miejsce dla Hiszpanii. Organizatorzy głosowania poinformowali, że usunęli wiele głosów mających na celu masową manipulację notowania, ale Chanel i tak miała wystarczającą przewagę by zrzucić Szwedkę z pierwszego miejsca. „Usunęliśmy głosujących, którzy najwyraźniej korzystali z wielu kont i przesyłali dokładnie te same listy” – informuje portal Songfestival.be, który jest partnerem głosowania. Łącznie oddano rekordową ilość 11,4 tys. głosów, a na liście znalazły się piosenki z 50 krajów spośród 52, które kiedykolwiek brały udział w konkursie – nieobecne są tylko Maroko i Andora. Szwecja ma najwięcej, bo aż 17 piosenek, jednak znacznie mniej niż rok temu, gdy miała ich aż 25. Włochy 🇮🇹 i Hiszpania 🇪🇸 w notowaniu umieściły po 14 utworów, a Grecja 13 🇬🇷. Spośród krajów, które startowały w pierwszej Eurowizji z 1956 roku najwięcej utworów w rankingu mają Włosi, a następnie Francja 🇫🇷 i Holandia 🇳🇱 (po 7). 49 różnych edycji Eurowizji ma co najmniej jedną piosenkę w zestawieniu. Najwięcej jest z lat 10. XXI wieku – 91 piosenek, następnie aktualna dekada – 60 piosenek i pierwsza dekada XXI wieku – 47. Lata 90. poprzedniego wieku mają aż 33 utworów. Edycja turyńska dała 28 piosenek, które znalazły się na tegorocznej liście. Najniżej notowanym utworem, który debiutuje w zestawieniu jest holenderskie „Is OK” z 1978 roku, a najlepszym debiutantem okazało się być „SloMo” Chanel, które pojawiło się od razu na 1. miejscu. Największy skok zanotowała rumuńska piosenka 🇷🇴 z 1998 wykonywana przez Malinę Olinescu, a największe spadki zanotowały utwory z Rotterdamu 2021 – mołdawskie „Sugar” 🇲🇩 i litewskie „Discoteque” 🇱🇹.

Polska ma dwa utwory w tym jedną niespodziankę 🇵🇱

W czołówce za Chanel i Loreen znaleźli się Cornelia Jakobs ze Szwecji 🇸🇪, Eleni Foureira z Cypru 🇨🇾 i Maneskin z Włoch 🇮🇹. Zwycięski utwór z Eurowizji 2022 – „Stefania” 🇺🇦 otrzymała jedynie 39. pozycję przegrywając nie tylko z Hiszpanią i Szwecją, ale też z Wielką Brytanią 🇬🇧 – Sam Ryder zajął 14. miejsce. Wyżej od zwycięzców notowana jest też Konstrakta z Serbii 🇷🇸, której przypadło 12. miejsce, a także holenderska S10 🇳🇱 (18. miejsce) i Portugalka MARO 🇵🇹 (28. miejsce. Od Kalushy wyżej notowano też Greczynkę 🇬🇷 Amandę Tenfjord (31. miejsce). Polska ma w zestawieniu tylko dwie piosenki – spodziewanie na liście zadebiutował Ochman zajmując 67. pozycję. Dał się pokonać m.in. Rumunii, Armenii, a nawet Cyprowi i Albanii, chociaż te kraje nie awansowały do finału w Turynie. Największą niespodzianką jest Justyna Steczkowska (na zdj. m.in. z Don Vasylem), której utwór „Sama” z 1995 roku pojawił się na liście na 214. miejscu i był oceniony wyżej niż m.in. zwycięzca głosowania jury 2019 – macedońskie „Proud” Tamary Todevskiej. Z notowania wypadł jednak Michał Szpak, którego „Color of your life” było jedyną polską piosenką na ubiegłorocznym notowaniu. Rozbudowana lista 500. utworów zestawienia znajdzie się na stronie Songfestival.be jeszcze dziś. Warto dodać, że notowanie zyskuje na popularności z roku na rok – nie tylko padł rekord w ilości oddanych głosów, ale też Eurovision Top250 cieszyło się ogromnym zainteresowaniem w social mediach, w tym na Twitterze, gdzie hashtag #ESC250 był w trendach.

Aktualizacja – pełne wyniki dla polskich utworów:

  • 67. Krystian Ochman „River”
  • 214. Justyna Steczkowska „Sama”
  • 253. Michał Szpak „Color of your life”
  • 265. Edyta Górniak „To nie ja”
  • 305. Kasia Kowalska „Chcę znać swój grzech”
  • 339. Alicja Szemplińska „Empires”
  • 428. Lidia Kopania „I don’t wanna leave”
  • 458. Tulia „Fire of Love”

Co nowego w Serbii, Niemczech i Norwegii?

Nie 900, jak podawały lokalne media, a 200 piosenek przyjęto do preselekcji serbskich „Pesma za Evroviziju 23” 🇷🇸 – poinformowano podczas jednego z programów RTS. Telewizja publiczna zorganizuje preselekcje narodowe w formacie dwóch półfinałów i finału. Dwie rundy kwalifikacyjne odbędą się w dniach 1-2 marca, a finał 4 marca. Ogłoszenie uczestników nastąpić ma już 3 stycznia, a piosenki poznamy w lutym. Tymczasem w Niemczech wybrano już dziewięć piosenek, które wezmą udział w finale narodowym „Unser Lied fur Liverpool” 🇩🇪. Wyboru dokonało jury spośród prawie 600 zgłoszeń. Dodatkowo jeden wykonawca trafi do finału poprzez specjalną rundę na TikToku, gdzie artyści mogą się zgłaszać dodając odpowiedni hashtag do video ze swoim utworem. Na razie nie wiemy dokładnie kiedy odbędzie się finał preselekcji, ale mówi się o końcówce sezonu preselekcyjnego. W Norwegii już 4 stycznia poznamy skład preselekcji Melodi Grand Prix 2023 🇳🇴, a pięć dni później odbędzie się premiera utworów z pierwszego półfinału, który odbędzie się 14 stycznia. Według spekulacji do powrotu szykuje się formacja KEiiNO, która reprezentowała już Norwegię na Eurowizji 2019, a później przegrała MGP w 2021. Trio nie poddaje się jednak i ma znów pojawić się w konkursie co pewnie na nowo podzieli fanów Eurowizji na zwolenników i przeciwników takiego pomysłu.

Telewizja Polska wspiera LGBT? 🏳️‍🌈

„Sylwester Marzeń z TVP2” zakończył się skandalem i kpinami z Telewizji Polskiej. Zaproszona w ostatniej chwili grupa Black Eyed Peas 🇺🇸 skorzystała z okazji by uderzyć w TVP i wystąpiła na scenie z tęczowymi przepaskami, głośno mówiąc o poparciu nie tylko dla Ukraińców, ale i społeczności LGBT w Polsce. Organizatorzy i prowadzący musieli robić dobrą minę do złej gry, czego twarzą stał się Tomasz Kammel mówiąc na wizji, że wszystko było uzgodnione. Po wpisach polityków PiS-u na Twitterze widać jednak, że Telewizja Polska nie uzgodniła tego z przedstawicielami partii, która rządzi stacją. Z Black Eyed Peas na scenie wystąpiła Sara James, która spotkała się z muzykami już drugi raz. Wcześniej śpiewała z nimi w finale „America’s Got Talent”. Udział Amerykanów w koncercie i ich gest solidarności ze środowiskiem, które oficjalnie tępi Telewizja Polska poprzez propagandowe programy informacyjne przyćmił wszystkie inne wydarzenia i występy. Media plotkarskie zwracają jednak uwagę na udany występ Edyty Górniak czy zaangażowanie Mai Hyży, która wystąpiła w trzech różnych kreacjach i wyznała, że po raz kolejny jest w ciąży. Wbrew wcześniejszym zapewnieniom, nie zaśpiewała jednak utworu „Never hide”, który zgłosiła do polskich preselekcji 2023. Bardzo dobrze na scenie wypadły także pretendentki do tytułu reprezentanta Polski 2023 – Marina oraz Blanka. Żona popularnego bramkarza zaśpiewała „This is the moment”, natomiast Blanka postawiła na „Solo”, które ma być jej eurowizyjną propozycją.

Kto wystąpił podczas koncertów w Europie?

Portal Wirtualnemedia.pl zwraca uwagę, że Polska jest ewenementem na skalę europejską jeśli chodzi o tak drogą organizację tego typu koncertów na żywo, gdyż w większości krajów programy sylwestrowe rejestrowane są znacznie wcześniej co zmniejsza koszty organizacji. W Niemczech 🇩🇪, Szwajcarii i Austrii pokazywano m.in. program z udziałem Marianne Rosenberg, która wielokrotnie próbowała dostać się na Eurowizję z Niemiec czy Luksemburga. Wystąpiły też Michelle (Niemcy 2001) czy Gitte Haenning (Niemcy 1973). Telewizja ARD postawiła na program wcześniej zarejestrowany, ale ZDF miało koncert na żywo spod Bramy Brandenburskiej, gdzie wystąpił m.in. DJ Bobo (Szwajcaria 2007). W brytyjskim BBC 🇬🇧 pokazano nagrany wcześniej koncert „Sam Ryder Rocks New Year’s Eve” z udziałem laureata 2. miejsca Eurowizji 2022. Wystąpiła tam też Melanie C, która odmówiła udziału w Sylwestrze w TVP2. Po emisji koncertu BBC znów postawiło na klimat Eurowizji i pokazało retransmisję z koncertu eurowizyjnego, który niedawno odbył się w Holandii. Podczas koncertu w we włoskiej Perugii 🇮🇹 wystąpili m.in. Iva Zanicchi (ESC 1969), Ricchi e Poveri (ESC 1978) czy gwiazdy Sanremo. Koncert prowadził Amadeus, a transmisja odbyła się na kanale Rai1. We Francji 🇫🇷 kanał publiczny pokazał koncert sylwestrowy zarejestrowany już na początku grudnia, natomiast prywatna stacja M6 postawiła na show na żywo. Co ciekawe, w obu wydarzeniach udział wziął Kendji Girac. Koncert dla M6 z Paryża prowadziła Elodie Gossuin, współprowadząca Eurowizji Junior 2021. W Serbii 🇷🇸 pokazano program sylwestrowy w formie koncertu z największymi przebojami – całość dedykowana była ojcom i matkom. Wystąpili m.in. Zdravko Colic (ESC 1973) czy Nevena Bozovic (ESC 2013 i 2019).

Źródło: ESCradio.com, Songfestival.be, RTS, Naslovi.net, ESCkompakt.de, ESCnorge, TVP, JastrzabPost, Pudelek, WirtualneMedia, fot.: don_vasyl_official

%d blogerów lubi to: