Eurowizja: Ochman najlepszym wokalistą konkursu! • Dziś notowanie ESCtop250 na ESCradio • Sylwester w dobie kryzysu – kto i gdzie wystąpi? • Rozgrzewka przed „Tu bije serce Europy” w Tatrach? O kim może być głośno w 2023 roku?

Eurowizja: Wielkie odliczanie z ESCradio

Dziś od 11:00 wielkie odliczanie do Nowego Roku z ESCradio.com i tradycyjnym notowaniem „Eurovision Top250”. Przez cały miesiąc fani z całego świata mogli głosować na swoje ulubione piosenki Konkursu Piosenki Eurowizji, a dziś dowiemy się, który utwór zdobył najwięcej głosów. Od 2012 roku głosowanie konsekwentnie wygrywa „Euphoria” Loreen, ale wielu fanów spodziewa się, że w tym roku zostanie zdetronizowana. Pretendentką do zajęcia 1. miejsca ma być Chanel z hiszpańskim „SloMo”. Czy faktycznie tak będzie? Przekonamy się bliżej północy. W ubiegłym roku Polska poniosła istotną porażkę w notowaniu – tylko jeden utwór z naszego kraju znalazł się w zestawieniu i był to utwór Michała Szpaka na 167. miejscu. Tym razem można oczekiwać, że dość udany debiut zaliczy „River” Krystiana Ochmana. Notowanie rusza o 11:00 na ESCradio.com dostępnym internetowo lub poprzez aplikację mobilną. Listę utworów śledzić będzie można na portalu Songfestival.be oraz na grupie Dziennika Eurowizyjnego na Facebooku (w komentarzach). Wczoraj portal Eurovision.tv ogłosił listę 50 najchętniej oglądanych nagrań w 2022 roku. Wygrał występ Ukrainy 2022 pokonując Hiszpanię 2022 i teledysk do „Uno” z Rosji (2020). Nagranie z Ochmanem zajęło 28. miejsce pokonując m.in. „Voila” z Francji. Pełna lista dostępna TUTAJ. Podsumowano też najchętniej oglądane nagrania z JESC – wygrało „Qami Qami” Maleny, a na drugim miejscu znalazła się Sara James z „Somebody”. Viki Gabor zajęła 11. miejsce, Roksana Węgiel 14., Laura 15., a Ala Tracz 22. Pełna lista dostępna TUTAJ.

Ochman najlepszym wokalistą Eurowizji 2022

Wiemy już kto otrzymał internetowe nagrody w ramach „Eurovision Awards”. Na nominowanych głosować można było poprzez profil Eurovision na Instagramie. Konstrakta zdobyła wyróżnienie za najbardziej innowacyjny staging, tym samym potwierdziła się jej kreatywność, którą docenił już wcześniej Dziennik Eurowizyjny przydzielając jej Creative Award 2022 od Creative Poland podczas konferencji prasowej w Turynie. Konstrakta wygrała też w głosowaniu na najlepszy tekst piosenki. Za najlepszy rekwizyt na scenie uznano mechanicznego byka z San Marino, a nagrodę za najlepszy wygląd zdobyły wilki z Norwegii. W kategorii „Najlepsza fryzura” triumfowała Litwinka Monika, a za choreografię doceniono Chanel z Hiszpanii. Krystian Ochman zgarnął ważną nagrodę za najlepszy wokal Eurowizji 2022. Pokonał na tym polu reprezentantów Azerbejdżanu, Grecji i Szwecji. Albania zgarnęła nagrodę dla najlepszej piosenki z kraju, który nie dostał się do finału, a Brytyjczyk San Ryder doceniony został za klip do „Space Man”. Za najlepszy moment uznano przedstawienie wyniku głosowania widzów na Ukrainę. Lista nominowanych została utworzona przez zaproszonych do udziału redaktorów stron internetowych o Eurowizji oraz podcastów, natomiast zwycięzców w każdej kategorii wybierali internauci na Instagramie. Polska nominowana była tylko w tej kategorii którą wygrała.

Gwiazdy Eurowizji i preselekcji witają nowy rok

Dziś imprezy sylwestrowe pokażą dwie stacje telewizyjne – Polsat i TVP2. Podczas koncertu w Chorzowie zobaczymy m.in. zwyciężczynię plebiscytu „Wymarzony Reprezentant Polski na ESC 2023” – Dodę, Michała Wiśniewskiego (ESC 2003 i 2006), Cleo (ESC 2014) czy Michaela Patricka Kelly (preselekcje niemieckie 2002). Transmisja na Polsacie od 20:00 do 1:00 w nocy, a później (dla chętnych) powtórzenie Jubileuszu 25-lecia Ich Troje, zespołu, który dwukrotnie reprezentował Polskę na Eurowizji. Podczas „Sylwestra Marzeń TVP2” w Zakopanem wystąpią m.in. Edyta Górniak (ESC 1994), Justyna Steczkowska (ESC 1995), Sara James (JESC 2021), Viki Gabor (JESC 2019), Kasia Moś (ESC 2017), Daria (TBSE 2022), Maja Hyży (KE 2018, SnS 2020), Kuba Szmajkowski (TBSE 2022), Thomas Anders (Preselekcje niemieckie 2006) i Staszek Karpiel-Bułecka (KE 2018). Będą też wokalistki, które (poza Mają Hyży i Kubą Szmajkowskim) są typowane do udziału w przyszłorocznych preselekcjach: Marina i Blanka. Program poprowadzą m.in. Ida Nowakowska, Tomasz Kammel i Aleksander Sikora, prezenterzy związani z Eurowizją. Koncert wyreżyseruje aktualny art director polskiej delegacji na ESC – Mikołaj Dobrowolski, a choreografie do występów przyszykował Agustin Egurrola. Start o 20:00 na TVP2 na żywo, a od 20:20 także na TVP Polonia. Transmisja ma potrwać do 00:35, a zaraz po jej zakończeniu stacja pokaże…powtórkę (jak to mówią: „na specjalne życzenie widzów”). Koncert będzie można śledzić także od 1:20 w nocy na TVP Rozrywka. Druga powtórka na antenie TVP2 planowana jest na 1 stycznia o 15:15. Z uwagi na kryzys zdecydowana większość polskich miast nie organizuje w tym roku koncertów sylwestrowych. W Tomaszowie na placu Kościuszki wystąpi Gromee, reprezentant Polski na Eurowizji 2018. Zabawa w centrum miasta ma się rozpocząć ok. 22:00. W Filharmonii Olsztyńskiej odbędzie się natomiast koncert „Przeboje w Filharmonii” podczas którego światowe przeboje zaśpiewają Martin Fitch (ESC 2010) i Magdalena Tul (ESC 2011).

Sylwester rozgrzewką przed preselekcjami?

Niektórzy fani Eurowizji, którzy zdecydują się spędzić wieczór sylwestrowy przed telewizorem, będą mogli bacznie obserwować poczynania wokalistów, którzy mogą być gorącymi nazwiskami w kontekście preselekcji „Tu bije serce Europy 2023„! Blanka to wokalistka, która już jakiś czas temu informowała o tym, że planuje zgłosić się do walki o Eurowizję z utworem „Solonapisanym m.in. przez Mikołaja Trybulca (Hiszpania 2020, Czechy 2019, Polska 2022). Utwór ma już ponad 4 miliony odtworzeń na YouTube i z pewnością Telewizja Polska chciałaby mieć taką propozycję w stawce preselekcyjnej by przyciągnąć widzów. Blanka będzie dziś wykonywać piosenkę „Solo” na scenie w Zakopanem. Wystąpią też Maja Hyży i Kuba Szmajkowski. Ona już dwukrotnie próbowała swoich sił w selekcjach – w 2018 roku za „Skin” zajęła 7. miejsce (w rankingu jurorskim była wyżej niż u widzów), a dwa lata później wystąpiła w selekcyjnej „Szansie na Sukces”. Kuba zadebiutował w preselekcjach w 2022 zajmując 4. miejsce za „Lovesick”. Mówi się, że Maja ma wykonać swoją nową propozycję na Eurowizję (pt. „Never hide”) podczas dzisiejszego Sylwestra, ale głównie jej udział ograniczy się do coverów, w tym takich śpiewanych z Kubą (m.in. „Macarena”). Dla widzów TVP2 zaśpiewają też Daria i Marina. Ta pierwsza rok temu była już murowaną faworytką do wyjazdu na Eurowizję 2022. Teraz nie wiadomo, czy ostatecznie się zgłosi – ponoć tak, a jeśli to zrobi to z pewnością otrzyma miejsce w finale stawki. Marina to wielka niewiadoma – pojawiły się plotki, jakoby była zainteresowana Eurowizją, jednak sama na ten temat nic nie mówi. Z aktualnej listy chętnych czy zainteresowanych selekcjami to ona cieszy się największym poparciem czytelników Dziennika Eurowizyjnego.

źródło: ESCradio.com, Eurovision.tv, JuniorEurovision.tv, TVP, Polsat, NaszeMiasto.pl, Filharmonia Olsztyńska, inf. własne, fot.: M. Błażewicz 2022

%d blogerów lubi to: