Eurowizja pokonana! Google pokazało statystyki za 2022 rok • Którzy reprezentanci byli najchętniej wyszukiwani przez internautów? • Piosenki z Rumunii już opublikowane

Eurowizja a Google: Europa żegnała Olivię Newton-John

Jak co roku Google przygotowało zestawienie „Year in Search” pokazujące jakie hasła były najczęściej wyszukiwane przez internautów w tym roku. W ujęciu globalnym w kategorii „Passings” najczęściej wyszukiwano informacji o królowej Elżbiecie II ale na szóstym miejscu znalazła się zmarła w tym roku Olivia Newton-John (ESC 1974) 🇬🇧. W Australii 🇦🇺 słynna piosenkarka zajęła 9. miejsce w kategorii „Overall” i drugie w grupie „Loss” (Elżbieta II była na czwartej pozycji). Także w Austrii 🇦🇹 śmierć wokalistki i aktorki odbiła się szerokim echem – 6. miejsce w kategorii „Pożegnanie”. W Niemczech 🇩🇪 z kolei znalazła się na 9. pozycji. Prowadzący Eurowizję 2022 Mika jest na 7. miejscu najczęściej wyszukiwanych osobowości międzynarodowych. W podobnej kategorii dla Danii 🇩🇰 Olivia Newton-John trafiła na piątą pozycję. We Francji 🇫🇷 pojawiła się kategoria najczęściej wyszukiwanych tekstów piosenek i na 8. miejscu mamy „Ne partez pas sans moi” Celine Dion czyli zwycięski utwór Szwajcarii na Eurowizji 1988. Ślub Leny Meyer-Landrut (Niemcy 2010-2011) i Marka Forstera znalazł się na 5. miejscu najchętniej wyszukiwanych ślubów w Niemczech (Lena wygrała w tej kategorii z Britney Spears czy Jennifer Lopez). Śmierć kompozytora Sviki Picka, twórcy „Divy” Dany International (ESC 1998) 🇮🇱 była numerem 1. w kategorii „Zmarli” w Izraelu. We Włoszech 🇮🇹 tegoroczny reprezentant kraju – Blanco – zajął 3. miejsce w grupie „Osobowości”, a Olivia Newton-John dziewiąte w „Pożegnaniach”. Blanco i Mahmood zajęli dwa pierwsze miejsca w kategorii „Muzycy”, a na kolejnych miejscach także znaleźli się znani nam artyści – Gianni Morandi (ESC 1970) był trzeci, Iva Zanicchi (ESC 1969) czwarta, Ana Mena (Sanremo 2022) piąta, Irama szósty, Massimo Ranieri (ESC 1971 i 1973) siódmy, La Rappresentante di Lista (Sanremo 2022) dziewiąty, a Achille Lauro (San Marino 2022) dziesiąty. Sama Eurowizja nie pojawia się nigdzie, chociaż Włosi byli jej gospodarzem. Popularność eurowizyjnych wykonawców w kategorii „Cantanti” wskazuje na ogromną sławę i renomę Sanremo, w którym wymienieni wokaliści występowali.

Prowadzący Eurowizji i reprezentanci w czołówkach wyszukiwań

Monika Liu, tegoroczna reprezentantka Litwy 🇱🇹, zajęła wysokie, 2. miejsce w kategorii „Ludzie” na Litwie przegrywając tylko z Władimirem Putinem. Zaraz za nią Mika. Holandia 🇳🇱 to kolejny kraj, w którym w kategorii „Zmarli” pojawia się Olivia Newton-John (6. miejsce). Laura Pausini i Mika zajęli piąte i szóste miejsce w „Celebrytach Międzynarodowych”, a Glennis Grace (ESC 2005) znalazła się na czwartym miejscu w grupie „Muzyków” gdzie S10 (ESC 2022) była siódma, Douwe Bob (ESC 2016) ósmy, Laura Pausini dziewiąta, a Mika dziesiąty. Glennis znalazła się też na szóstym miejscu w „Holendrach”. Dla Miki 🇳🇴 znalazło się miejsce w norweskiej kategorii „zespoły i artyści”, a warto dodać, że w tej samej grupie na ósmym miejscu była tegoroczna reprezentacja kraju – Subwoolfer. Mika zajął też dziewiąte miejsce w kategorii „Ludzie”. Idąc „po kolei” krajami z listy Google dopiero Rumunia 🇷🇴 jest pierwsza, gdzie Eurowizja pojawia się w czołówce wyszukiwań. Konkurs zajął 9. miejsce w kategorii „Searches” zaraz za Putinem. W Hiszpanii Benidorm Fest trafił na dziewiątą pozycję „Aktualności” 🇪🇸, a Chanel (ESC 2022) na 4. pozycję w „Ludziach”. Szósta w tej samej kategorii jest Olivia Newton-John, a siódma Rigoberta Bandini, finalistka preselekcji. Cornelia Jakobs (ESC 2022) zajęła 3. miejsce w szwedzkiej 🇸🇪 grupie „Ludzie”, a Olivia Newton-John dziewiąte w „Ludzie, których pamiętamy”. Cornelia trafiła też na wysokie, 4. miejsce w „Wiadomości i wydarzenia” pokonując małpią ospę i Elżbietę II. W Szwajcarii 🇨🇭 uczestnik Eurowizji 2022 – Marius Bear odnalazł się na 8. miejscu „Ludzi ze Szwajcarii”, a Olivia Newton-John na piątym miejscu w „Pożegnaniach”. A co w Wielkiej Brytanii 🇬🇧? Sam Ryder (ESC 2022) na 4. miejscu w „Muzykach”, a zaraz za nim Mika. Olivia Newton-John druga po Elżbiecie II w „Pożegnaniach”.

Eurowizja przegrała z wojną i sportem

Chociaż nie każdy kraj miał te same kategorie, to jednak po przewertowaniu wszystkich europejskich państw niestety należy stwierdzić, że Eurowizja 2022 jako show praktycznie nie była obecna i pojawiła się jedynie w Rumunii. Część wykonawców z tegorocznego konkursu zdołała się przebić w swoich krajach, ale nie ma ich tak wielu jak jeszcze w ostatnich latach. Brak Eurowizji jest widoczny zwłaszcza, gdy porównany „Year in Search” z poprzednimi edycjami, gdzie niemal w każdym kraju konkurs był gdzieś w czołówce. W tym roku show przegrało m.in. z wojną w Ukrainie, Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej, tenisem i wieloma innymi tematami, które dominowały w internetowej wyszukiwarce. W Polsce 🇵🇱 i tak nie jest aż tak źle, bo w kategorii „Ludzie” na czwartym miejscu znalazła się Lanberry (KE 2017), a na ósmym Sara James (JESC 2021) jednak to nie Eurowizja była powodem dla którego te wokalistki były tak chętnie wyszukiwane w sieci. Lanberry zapewne z powodu udziału w „The Voice”, a Sara James poprzez amerykański „Mam Talent”. Krystiana Ochmana w top10 nie ma. W całym 2022 roku popularność frazy „Eurowizja” i „Eurovision” przypadła tylko na maj, gdy organizowano konkurs w Turynie. Widać też lekki wzrost zainteresowania w sezonie preselekcyjnym (luty) oraz (tylko w przypadku angielskiej nazwy) w grudniu podczas finału Juniora.

Co nowego w Rumunii, Belgii, Słowenii, Grecji i Polsce?

Eurowizja przegrała w statystykach Google ale karawana idzie dalej. Rumuni 🇷🇴 znają już wszystkie utwory selekcyjne. Telewizja TVR opublikowała piosenki na swoim kanale YouTube i trwa teraz wielkie ocenianie przez fanów. Playlistę znajdziecie poniżej. W Belgii 🇧🇪 ogłoszono, że gościem finału preselekcji będzie Duncan Laurence, zwycięzca Eurowizji 2019. Słoweńska reprezentacja – Joker Out 🇸🇮 – przekazała, że nagrała już piosenkę na Eurowizję 2023. Prace nad utworem odbywały się w Hamburgu, a dokładniej w Clouds Hill Studios. Zespół pracował tam z Markiem Pircem, Zarko Pakiem i Toddem Burke. Piosenka zaśpiewana będzie w całości po słoweńsku. Portal EurovsionFun zrobił swój research wśród osób, które były w jury demoskopowym selekcji Grecji 🇬🇷 i stwierdził, że komisja najwyżej oceniała Melissę Mantzoukis, Klavdię i Victora Vernicosa. Leon of Athens miał zająć czwarte miejsce, a w najsłabszej trójce są Monika, Konstantina Iosifidou oraz duet Antonii i Marii. Podobne wyniki widać też zresztą w ankiecie przygotowanej przez portal. Do polskich preselekcji „Tu bije serce Europy” 🇵🇱 ma się zgłosić Cynthia Verazie, cypryjska wokalistka z polskimi korzeniami, która wystartowała w norweskim „The Voice”. Czy TVP da jej szansę? Przekonamy się pod koniec stycznia.

źródło: Google, TVR, Eurovoix, EurovisionFun, Instagram, fot.: M. Błażewicz 2022

%d blogerów lubi to: