Eurowizja 2023: Znamy kandydatów z Grecji i fragmenty utworów z Rumunii i Malty • Co z Francją? • Jak wyglądać będzie scena ESC 2023? • Dlaczego Zakopower nie wystartuje w preselekcjach?

Eurowizja 2023: Kto z Grecji? 🇬🇷

Telewizja grecka ERT opublikowała listę wykonawców, którzy znaleźli się w finałowej siódemce selekcji wewnętrznych. Ich piosenki były dziś oceniane przez specjalną komisję demoskopową, która razem z jurorami zdecyduje o tym, kto pojedzie do Liverpoolu. Wśród kandydatów jest Konstantina Iosifidou z wytwórni Final Touch, która wysłała do ERT pop-rockową balladę po angielsku „We are young”. Inną balladę („Holy Water”) zaprezentowała nadawcy Klavdia Papadopoulou, która podobnie jak Konstantina, znana jest z „The Voice”. O Eurowizję walczy Leon of Athens czyli Timoleon Veremis, który stworzył piosenkę Grecji 2019, a teraz postawił na wesoły utwór uptempo w stylu lat 80. o tytule „Somewhere to go”. W grze nadal jest Melissa Mantzoukis, finalistka niemieckiego „Idola”, której utwór „Liar” napisali greccy i holenderscy twórcy. Ma być to nowoczesny utwór pop dance. Największym nazwiskiem na shortliście jest Monica Christodoulou, której pojawienie się w konkursie jest sporą niespodzianką. Wokalistka ma utwór „I’m proud” w średnim tempie, w unikalnym stylu muzycznym i z angielskimi słowami. Do finałowej puli wszedł też 16-letni Victor Vernicos z angielskojęzyczną balladą mającą się kojarzyć z typowymi brzmieniami skandynawskich selekcji do Eurowizji. Tytuł to „What they say”. Poza sześcioma solistami mamy też jeden kobiecy duet – Antonia Kaouri i Maria Maragkou razem zaprezentowały „Shout Out!”. Sporym zaskoczeniem jest brak na shortliście Evangelii, która ponownie przegrała walkę o Eurowizję. Po tym, jak utwory zostały ocenione przez jury demoskopowe, trafią pod osąd 7-osobowej komisji ERT. Decyzja ma być podjęta do połowy stycznia.

Eurowizja 2023: Ambicje wielkich krajów

Ukraina, Wielka Brytania i Francja to kraje, których nadawcy nie ukrywają, że jadą na Eurowizję 2023 by wygrać. Z tej trójki tylko stacja francuska 🇫🇷 nie ogłosiła jeszcze planów na konkurs, ale ma się to zmienić wkrótce bo szefowa delegacji Alexandra Redde-Amiel niebawem ogłosi niespodzianki, jakie przygotowano dla widzów. Najpewniej odbędą się preselekcje narodowe ale szczegółów na razie nie znamy. Alexandra przyznała, że cała ekipa skupiła się na Eurowizji Junior 2022 skąd Francja przywiozła drugie w swojej historii Grand Prix. Na tym jednak ambicje się nie kończą i Francuzi chcą ponownie wygrać dorosły konkurs. Ukrainę 🇺🇦 na pewno reprezentować będzie duet Tvorchi. Pomimo prób dyskwalifikacji zwycięzców selekcji ostatecznie panowie podpisali kontrakt co oznacza, że UA:PBC nie znalazła na nich żadnego „haka”, który mógłby doprowadzić do kontrowersji. Utwór „Heart of Steel” zdobył drugie miejsce w głosowaniu jury ale miał prawie 60 tys. głosów od widzów co dało mu zwycięstwo. Jerry Heil, która w televotingu zajęła 2. miejsce, uzbierała 45,5 tys. głosów, a Krutь 33,6 tysięcy. Reszta wykonawców w televotingu się praktycznie nie liczyła. BBC 🇬🇧 szczegółów dotyczących nowego reprezentanta Wielkiej Brytanii nie zdradza chociaż o samych przygotowaniach do organizacji show mówi się sporo. Scenę zaprojektuje Julio Himede, który przygotowywał już sceny na Grammy Awards, MTV Video Music Awards czy American Song Contest. Według projektanta, kluczem do udanej sceny jest prostota i solidna podstawa. Uwielbia nowoczesne i wyrafinowane kształty z intensywnym oświetleniem. Nie boi się futurystycznych inspiracji, ekranów LED-owych czy gigantycznych konstrukcji. Projekt sceny mamy poznać w kwietniu.

Polski reprezentant autorem utworu w selekcjach Malty

Rumuni i Maltańczycy mogą już oceniać utwory na preselekcje. Osiem na dwanaście utworów z Selectia Nationala w Rumunii 🇷🇴 znaleźć już można w sieci ale część jedynie we fragmentach. Aby posłuchać piosenek trzeba je wyszukać na YouTube lub zajrzeć na profile Instagram artystów. Największe oczekiwania można mieć wobec utworu „Statues”, który zgłoszony został bez wykonawcy. TVR przydzieliła piosenkę wokaliście z „X Factor” – Andrei’owi Dutu (fot.) i trwają jeszcze końcowe prace nad jego wersją utworu, stąd nie jest on jeszcze dostępny. Za piosenkę odpowiadają Morland (Norwegia 2015) i Aidan O’Connor z Irlandii. Fragmenty piosenek z selekcji maltańskich opublikowała już stacja TVM 🇲🇹. Wszystkie znajdują się na kanale YouTube TUTAJ. Za kompozycję „Regina” dla Aidana Cassara odpowiada Boban Apostolov, macedoński kompozytor, który napisał m.in. „Lisja esenski” Daniela Kajmakoskiego (Macedonia 2015) czy wcześniejsze utwory Aidana. Jedną z faworytek selekcji jest Brooke i jej „Checkmate”, przy którym pracowali polscy reprezentanci z Eurowizji 2018 – Lukas Meijer i Christian Rabb. Współtwórca eurowizyjnego „Solas” Irlandii 2022 – Jonas Gladnikoff – jest jednym z autorów piosenek dla Dominic & Anny czy Lyndsay, natomiast autor „Senority”, hiszpańskiej piosenki na JESC 2022 – Michael James Down – przygotował m.in. piosenkę dla Jake. Tymczasem w Albanii 🇦🇱 ogłoszono, że eurowizyjne „Duje” zachowa język narodowy w tekście. Albina z rodziną zaśpiewa piosenkę po albańsku, nie wiadomo jednak, czy piosenka przejdzie jeszcze revamp i jak mocno aranżacja piosenki się zmieni.

Polskie selekcje: Zakopower jest na „Nie”, Dagga z dwoma utworami 🇵🇱

Już tylko 18 dni pozostało do zgłoszenia utworu na preselekcje „Tu bije serce Europy” w Polsce. Sebastian Karpiel-Bułecka i formacja Zakopower nie są zainteresowani Eurowizją, bo wokalista uważa konkurs za „festiwal dziwactw” i nie ma ochoty brać w nim udziału. „Po prostu kto był dziwniejszy i bardziej odjechany, ten miał większe szanse na zwycięstwo” – mówi przyznając jednak, że widzi zmiany w konkursie, a dodatkowo chwali zwycięzców z Turynu – ukraińską formację Kalush Orchestra. Co ciekawe, w 2018 roku o Eurowizję walczył bratanek Sebastiana – Staszek, który z formacją Future Folk zajął w Krajowych Eliminacjach ósme miejsce. O wyjazd do Liverpoolu planuje powalczyć Dagmara Czechura, czyli Dagga, którą znamy z programu „The Four. Bitwa o sławę”. Do TVP zgłosiła utwór „Przepis na niebo” ale szykuje też drugi utwór, który przygotowała ze znanym brytyjskim producentem. Tę piosenkę też planuje wysłać na preselekcje. Chociaż na zgłoszenia do konkursu TVP dała wyjątkowo dużo czasu, nadawca nie promował tej inicjatywy, stąd wielu wykonawców może nadal nie wiedzieć, że mają jeszcze czas na wysłanie piosenki. Regulamin preselekcji „schowany” jest pod newsami o Eurowizji Junior na stronie eurowizja.tvp.pl, a w telewizji nie pojawiają się żadne spoty zachęcające do zgłoszeń. Frekwencja w polskich preselekcjach nigdy nie była zbyt wysoka i daleko nam do innych krajów Europy takich jak Szwecja, Norwegia ale też malutka Malta. Zazwyczaj TVP otrzymuje od 100 do 200 zgłoszeń.

źródło: EurovisionFun, Twitter, UA:PBC, LiverpoolEcho, TVR, Instagram, Aidan OC, TVM, Wikipedia, Eurovision Albania, Pudelek, Przeambitni.pl, inf. własne, fot.: @andreidutu.official

%d blogerów lubi to: