„Sylwester Marzeń z Dwójką” – kto (nie) wystąpi? • Noa Kirel ma już piosenki na Eurowizję • Litwini szykują się do debiutu na Eurowizji Chórów • 6 stycznia poznamy kolejną polską propozycję

Przegrali w Niemczech 🇩🇪, wystąpią w Polsce 🇵🇱

W Tatrach trwają przygotowania do „Sylwestra Marzeń z Dwójką”, a sam koncert już zdążył wywołać kontrowersje. Niedawno ogłoszono, że gwiazdą zagraniczną będzie Melanie C z grupy Spice Girls. Wokalistka nie ma związku z Konkursem Piosenki Eurowizji ale była gościem finału preselekcji fińskich 2018. Popularna „Sporty Spice” zdążyła już jednak wycofać się ze świętowania nowego roku z Telewizją Polską, a jako powód podała opinie internautów, które nakreśliły jej sytuację w Polsce jeśli chodzi o prawa osób LGBT. Serwisy informacyjne telewizji publicznej od wielu miesięcy szykanują środowisko LGBT w swoich propagandowych materiałach i chociaż „Sylwestrem” zajmuje się inny dział stacji, działania na jednym polu wpływają na wizerunek całej firmy, a Melanie C nie chce być tego częścią. Poza gwiazdami disco polo w Zakopanem wystąpić mają m.in. Edyta Górniak (ESC 1994), Justyna Steczkowska (ESC 1995), Kasia Moś (ESC 2017), Sara James (JESC 2021), Viki Gabor (JESC 2019), Daria (TBSE 2022), Maja Hyży (KE 2018, SnS 2020), Staszek Karpiel-Bułecka (KE 2018), Kuba Szmajkowski (TBSE 2022) czy Marina i Blanka, które są typowane do zakwalifikowania się do finału polskich preselekcji 2023. Pojawi się też, po raz kolejny, Thomas Anders, członek legendarnego duetu Modern Talking. 59-letni artysta brał udział w preselekcjach Niemiec do Eurowizji 2006 gdzie rywalizował m.in. ze zwyciężczynią Eurowizji – Vicky Leandros. Chociaż oboje byli uznawani za faworytów, przegrali z formacją Texas Lightning. Thomas za utwór „Songs that live forever” zdobył prawie 216,5 tys. głosów i zajął 2. miejsce. Co ciekawe, inny „wielki przegrany selekcji niemieckich” pojawi się na Sylwestrze w Polsacie. Zaśpiewa tam Michael Patrick Kelly, znany wcześniej jako Paddy Kelly, członek słynnej grupy The Kelly Family. Formacja (w zmniejszonym składzie) uczestniczyła w selekcjach Niemiec 2002 z utworem „I wanna be loved”. Zajęła 4. miejsce i zdobyła mniej niż 12% głosów od widzów.

Co nowego w Izraelu, Finlandii i Grecji?

Reprezentantka Izraela na Eurowizji 2023 – Noa Kirel 🇮🇱 – nagrała dwa utwory na przyszłoroczny konkurs i teraz spośród tych piosenek wybierze tą, którą wykona w Liverpoolu. Jedna z nich dotyczy miłości, a druga siły. Głównym językiem jest angielski lecz pojawiają się też hebrajskie wstawki. Propozycje są w szybkim tempie i mają mieć „śródziemnomorski” klimat. Tymczasem telewizja fińska YLE 🇫🇮 opublikowała na Instagramie post, w którym słychać fragmenty utworów zakwalifikowanych do selekcji UMK. Nadal jednak nie wiemy kto w nich wystąpi. Nazwiska finalistów mają być ogłoszone 11 stycznia. Już 28 grudnia 70 szczęśliwców z Grecji usłyszy 7 piosenek, które biorą udział w selekcjach wewnętrznych tego kraju. Telewizja ERT 🇬🇷 wylosowała już członków jury demoskopowego i poinformowała ich telefonicznie o tym gdzie i o której mają się stawić na przesłuchanie utworów. Co ciekawe, chętnych na udział w pracach takiej komisji było prawie 3 tysiące osób. Z pewnością w gronie wybranych członków jury znajdą się osoby, które są fanami Eurowizji czy nawet członkami OGAE Grecja, stąd w sieci może pojawić się mnóstwo niesprawdzonych informacji od osób, które rzekomo utwory słyszały. A jak wiemy, Grecy kochają eurowizyjne plotki.

Litwa zadebiutuje na Eurowizji Chórów 🇱🇹

Telewizja litewska LRT ma zadebiutować podczas Eurowizji Chórów 2023 i tym samym nasi sąsiedzi są pierwszym (poza organizującą konkurs Łotwą) narodem, który decyduje się na start w reaktywowanym widowisku. Na razie niewiele wiemy na temat nowej edycji. Wciąż nie poznaliśmy daty oraz miejsca, w którym Eurowizja Chórów się odbędzie. Litwa zadebiutowała na Konkursie Piosenki Eurowizji w 1994 roku, a podczas Eurowizji Junior startowała łącznie czterokrotnie. W Eurowizji dla Młodych Tancerzy nigdy nie brała udziału, a w Eurowizji dla Młodych Muzyków pojawiła się tylko raz – w 1994 roku. Nie weszła jednak do finału. W Konkursie Tańca Eurowizji Litwa startowała dwa razy, a za drugim podejściem wywalczyła 4. miejsce. Debiut podczas Eurowizji Chórów byłby więc pierwszym od wielu lat udziałem Litwinów w konkursie innym niż piosenki. Przypomnę, że już 21 stycznia rusza nowy sezon selekcji „Pabandom iš naujo!”, a 30 wykonawców walczyć będzie o możliwość reprezentowania kraju na Eurowizji 2023 w Liverpoolu.

Patrick Silvar zaprezentuje utwór na Eurowizję 2023 🇵🇱

Wracamy do polskiego tematu i preselekcji „Tu bije serce Europy”. Zgłoszenia trwają do 15 stycznia, a wśród „pewniaków” do zakwalifikowania się już teraz wymienia się m.in. Kubę Szmajkowskiego, Maję Hyży, Blankę, a także Darię czy Marinę, jeżeli wokalistki się zgłoszą. Do swojego startu szykuje się też Patrick Silvar, który wystąpił w Opening Act Polish Eurovision Party 2022 w Warszawie. Młody wokalista podczas jednego z koncertów Slavka Kalezicia w naszym kraju zaśpiewał premierowo utwór „Fuse”, a oficjalna prezentacja utworu ma się odbyć 6 stycznia w klubie Galeria w Warszawie. Zobaczymy też wtedy klip do zgłoszonej na Eurowizję piosenki. Sama impreza rozpoczyna się 5 stycznia ok. 22:30, a premierę zaplanowano na północ. Warto też przy okazji przypomnieć, że 1 kwietnia odbędzie się Polish Eurovision Party 2023, po raz pierwszy jako pre-party przed Konkursem Piosenki Eurowizji w Liverpoolu. Link do wydarzenia na Facebooku znajdziecie TUTAJ. Warto obserwować stronę by być na bieżąco z nowościami dotyczącymi tego eventu.

Źródło: TVP, Centrum Informacji, Wikipedia, Eurovoix, EurovisionFun, YLE, P. Silvar, fot.: @kubaszmajkowsky

%d blogerów lubi to: