Eurowizja 2023: Dziś rusza Festivali i Kenges w Albanii • Znamy utwory Benidorm Fest • Damiano David autorem piosenki do Sanremo 2023 • Justyna Dobroć współpracuje ze znanym eurowizyjnym kompozytorem?

Festivali i Kenges: Dziś rozpoczyna się show w Tiranie 🇦🇱

Dziś o 21:00 pierwsza noc Festivali i Kenges 2022, 61-edycji albańskiego festiwalu, w ramach którego co roku wybierany jest reprezentant kraju na Eurowizję. W nowej formule widowiska udział weźmie 26 wykonawców, którzy walczyć będą o względy jurorów (nazwiska komisji poznamy dziś) i widzów, przy czym komisja wybierze zwycięzcę festiwalu, a widzowie (drogą sms-ową) reprezentanta na Eurowizję. FiK61 ma być pełen niespodzianek, a jedną z nich jest fakt, że nie znamy brzmienia festiwalowych propozycji, które dopiero dziś będą premierowo wykonane w towarzystwie orkiestry RTSH. Zaprezentuje się dziś przed nami 13 wykonawców. Stawkę otworzy Enxhi Nasufi, dla której będzie to już trzeci start. Z numerem piątym pojawi się Fifi czyli Filloreta Raci z piosenką „Stop” – jest to jedna z faworytek jeśli chodzi o głosowanie widzów. Za raz po niej formacja Urban Band (startuje drugi raz), a z numerem dziewiątym prawdziwa weteranka – Rezarta Smaja, która po raz ósmy pojawi się na deskach festiwalu. Z ostatnim, trzynastym numerem startowym jedna z kolejnych faworytek – Rovena Dilo, która w festiwalu zadebiutowała w 1993 roku i ma być to jej dwunasty udział w FiK. Jak zawsze w festiwalu pojawiają się wykonawcy z Kosowa czy innych krajów. Przedstawicielką Kosowa i Niemiec jest Fifi – urodzona w niemieckim Herten, ale do szkoły muzycznej uczęszczała w Prisztinie, a jej rodzina pochodzi z kosowskiego Ferizaja. Transmisja festiwalu dziś o 21:00 (w porywach do 21:30) na kanale RTSH1 TUTAJ lub TUTAJ (wybierz Tani Direkt i obrazek z RTSH 1 HD), poprzez Radio Tirana (TUTAJ) lub poprzez aplikację mobilną Klani IM. Transmisja także na kosowskim kanale RTK4 TUTAJ.

Benidorm Fest: Znamy wszystkie piosenki 🇪🇸

Wszystkie piosenki preselekcji hiszpańskich Benidorm Fest są już dostępne. Telewizja RTVE pokazała je światu wczoraj po meczu, a dziś trafiły na platformy streamingowe. Utwory będą grane w radiach i będą też dostępne w sieci przez pięć tygodni by jak najwięcej osób mogło je poznać i głosować na swoich faworytów w półfinałach i finale konkursu na przełomie stycznia i lutego. Portal Eurovision-Spain.com podaje, że piosenki z Benidorm Fest 2022 uzbierały tylko na Spotify ponad 139 milionów odtworzeń, co jeszcze kilka lat temu byłoby nie do pomyślenia w kwestii selekcji hiszpańskich. Udział w selekcjach dał wielu kandydatom sukces komercyjny. Chanel zajęła 3. miejsce na Eurowizji, Rigoberta Bandini ma za sobą kolejną udaną trasę koncertową, a grupa Tanxugueiras ma na swoim koncie prawie sto występów na terenie całego kraju. Dodatkowo zarówno Rigoberta jak i Tanxu miały swoje albumy na liście bestsellerów. Koncertują też Rayden i Varry Brava, z kolei Blanca Paloma (która w 2023 powraca do selekcji) nadal jest postrzegana jako nadzieja hiszpańskiej muzyki. Wśród faworytów na 2023 rok wymienia się m.in. 27-letniego Agoney’a (określany jako „złoty głos Wysp Kanaryjskich”), Blancę Palomę czy rockową formację Megara. Tylko jeden utwór zaśpiewany będzie w całości po katalońsku – jest to „Que esclati tot” Siderland. Aritz Aren, E’Femme i Twin Melody będą mieć utwory w dwóch językach (hiszpański i angielski), a pozostali stawiają tylko na język hiszpański.

Co nowego we Włoszech, Chorwacji i Serbii?

Poznaliśmy już tytuły piosenek festiwalu Sanremo 2023 🇮🇹 i niektórych autorów. Największą niespodzianką jest fakt, że utwór „Duemilaminuti” Mary Sattei napisał Damiano David z grupy Maneskin, która wygrała Eurowizję 2021. Elodie wykona utwór „Due”, a Marco Mengoni „Due vite” – co ciekawe, wszystkie te utwory łączy słowo „dwa” („due”). Duet Paola e Chiara zaśpiewa „furore”, a Tananai „Tango”. Jeden z faworytów – Ultimo – ma piosenkę pod tytułem „Alba”. Tymczasem telewizja chorwacka 🇭🇷 zaprasza wszystkich fanów Eurowizji do udziału w programie „Ususret Dori”, czyli serii odcinków w ramach których odbędą się premiery zakwalifikowanych do Dory piosenek. Co trzeba zrobić? Wystarczy wysłać krótkie video w którym zadajemy pytanie konkretnemu wykonawcy. Nagranie nie powinno trwać dłużej niż 20 sekund, może być zadane po angielsku lub chorwacku. Dla fanów spoza Chorwacji istotne jest, by w tle mieć jakiś obiekt (lub flagę) związany z naszym krajem czy krajem, z którego pytanie wysyłacie. Filmiki wysyłać można do 26 grudnia na adres e-mail eurovision.hrt@gmail.com. W Serbii 🇷🇸 odkryto, że preselekcyjny utwór Any Nikolić z finału narodowego 2006 czyli „Romale, Romali” to najdroższy utwór serbskiej estrady. Media donoszą, że Ana za utwór zapłaciła aż 30 tys. euro, jednak zdecydowanie inwestycja się opłaciła, bo piosenka pomimo upływu lat wciąż jest wielkim hitem, a to, że nie wygrała selekcji uznawane jest za wielką niesprawiedliwość. W 2006 roku nikt nie reprezentował Serbii i Czarnogóry na Eurowizji z uwagi na wewnętrzny konflikt nadawców i wycofanie się konfederacji, która po ESC 2006 się rozpadła.

Tu bije serce Europy: Marina, Maja i Justyna w stawce? 🇵🇱

Plotkarskie media w Polsce donoszą, że Marina Łuczenko jest chętna do udziału w preselekcjach i ma już ponoć pracować nad utworem, który zgłosi do „Tu bije serce Europy”. Tak jak wcześniej sugerował Dziennik Eurowizyjny, Marina pojawia się w stawce „Sylwestra Marzeń” nie bez powodu. Według plotek, ma to być dla niej test, tak jak w przypadku Darii rok temu. Reżyserem zarówno koncertu sylwestrowego jak i finału preselekcji jest bowiem Mikołaj Dobrowolski. W rozmowie z JastrząbPost zarówno Edyta Górniak jak i Natasza Urbańska uważają, że wyjazd Mariny na Eurowizję byłby dobrym pomysłem bo wokalistka jest utalentowana i zawsze świetnie sobie radzi. Wygrana w selekcjach byłaby też nagrodą za wieloletnią działalność muzyczną. Swoje szanse wysoko ocenia też Maja Hyży, która nie ukrywa, że na preselekcje przygotowała bardzo dobry utwór. „Numer jest naprawdę bardzo dobry i silnie wierzę, że będzie to hit” – twierdzi dodając, że czuje, że jest to idealna piosenka na Eurowizję. Na ten moment jednak jej celem jest zakwalifikowanie się do finału preselekcji, ale spodziewa się dużej konkurencji. Do „Tu Bije Serce Europy” szykuje się też Justyna Dobroć. Wokalistka przebywa teraz w Wiedniu wraz z pomysłodawcą „Polish Eurovision Party” – Konradem Zemlikiem. Spotkała się tam z Borislavem Milanovem, znanym bułgarskim kompozytorem, który napisał już wiele utworów na Eurowizję w tym „Beautiful Mess” Kristiana Kostova (2. miejsce), „Nobody but you” Cesara Sampsona (3. miejsce) czy „If love was a crime” Poli Genovej (4. miejsce). Milanov swoje ostatnie utwory miał w 2020 – były to propozycje z Bułgarii, Niemiec i Malty. Niestety konkurs został anulowany.

źródło: RTSH, Wikipedia, RTVE, Eurovision-Spain.com, Eurosong.hr, Kurir, JastrząbPost, inf. własne, fot.: K. Śniadkowski

%d blogerów lubi to: