Eurowizja Junior: Trwają próby generalne i walka z niedyspozycją głosową części reprezentantów • Głosowanie online na JESC: Wspieramy swoich faworytów • Kim są uczestnicy chorwackiej Dory?

Eurowizja Junior: Wielu wykonawców jest w gorszej formie

Dziś rano odbyła się pierwsza próba generalna Eurowizji Junior 2022. Uczestnicy po raz pierwszy wystąpili na scenie w kolejności startowej i każdy miał tylko jedną próbę. Nie wszyscy (np. Polska) pojawili się w strojach scenicznych. Próbę na żywo mogli obserwować dziennikarze z Centrum Prasowego, stąd wiemy, że Irlandka Sophie (fot.) nie dała rady wykonać utworu „Solas” w całości i zeszła ze sceny wcześniej 🇮🇪. Niestety wielu reprezentantów zmaga się z przeziębieniem co negatywnie wpływa na ich głos, stąd niektórzy muszą się oszczędzać. W najgorszej sytuacji jest Freya Skye z Wielkiej Brytanii 🇬🇧, która z powodu choroby nie mogła uczestniczyć we wczorajszej próbie technicznej, a nagranie potrzebne do głosowania internetowego stworzono na bazie pierwszej próby, podkładając pod to wersję studyjną piosenki. Na szczęście polska reprezentantka, Laura 🇵🇱, czuje się dobrze, a cała ekipa bardzo o nią dba. Czy problemy wokalne niektórych uczestników wpłyną na przebieg show i na wyniki głosowania? Tego jeszcze nie wiemy, jednak warto zauważyć, że taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy i warto wyciągnąć z niej wnioski, m.in. zadbać by imprezy towarzyszące konkursowi i wycieczki nie były zbyt wyczerpujące i nie narażały wokalistów na częstą zmianę temperatury, która w Erywaniu i tak nie jest zbyt wysoka.

Głosowanie online trwa!

Trwa głosowanie online na piosenki z Eurowizji Junior i zgodnie z zasadami swoje punkty przekazywać można w pierwszej turze do niedzieli do 15:59. Głosowanie odbywa się na stronie JESC.tv, a głos trzeba oddać na trzy kraje. Można głosować na swój własny kraj, stąd wielu reprezentantów do tego zachęca. O odpowiednie nagłośnienie akcji dbają też nadawcy publiczni, w tym Telewizja Polska. Laurę 🇵🇱 wspierają nie tylko media eurowizyjne, ale też regionalne czy ogólnopolskie, a także gwiazdy takie jak Tomasz Kammel, Małgorzata Tomaszewska, Sara James i Viki Gabor. Głosowanie na Katarinę Savić promuje Konstrakta 🇷🇸, na Lunę Matheu (JESC 2019) 🇳🇱, a na Davida Charlina znany piosenkarz Dimash Kudaibergen 🇳🇱. Uczestnicy chętnie dzielą się takimi oznaczeniami na swoich Instagramach i każdy z nich ma nadzieję na jak najlepszy wynik w konkursie, zwłaszcza, że w trakcie II tury głosowania na zachęcanie może nie być czasu. EBU nigdy nie podało informacji o tym ile osób głosowało w I, a ile w II turze, jednak należy się spodziewać, że druga tura, chociaż jest krótsza, cieszy się większym zainteresowaniem, bo poza fanami głosują też widzowie, którzy po prostu śledzą finał na żywo, bez wiedzy o tym, że głosować można już teraz. Warto pamiętać, że końcowy wynik nie zależy jednak tylko od internautów, ale też od jurorów. Pięcioosobowe komisje z 16 krajów głosować będą dziś podczas próby jurorskiej, która rozpocznie się o 16:00 czasu polskiego. Będzie to pierwsza okazja dla reprezentantów by zaśpiewać przed publicznością.

  1. Od piątku 20:00 do niedzieli 15:59 wejdź na stronę vote.junioreurovision.tv lub jesc.tv
  2. Obejrzyj skrót występów, który uruchomi się automatycznie. Dowiesz się wtedy jak występy wyglądać będą w niedzielę w telewizji
  3. Spośród listy uczestników wybierz i zaznacz trzy kraje. Nie można wybrać ani mniej ani więcej państw – tylko trzy.
  4. Potwierdź swoje głosy i wyślij je

Dora 2023 bez znanych nazwisk? Kto jest w stawce? 🇭🇷

Kim są uczestnicy selekcji Dora 2023 w Chorwacji? Po opublikowaniu spisu kandydatów ciężko znaleźć tam znane nam już nazwiska. Najlepiej kojarzony jest oczywiście Damir Kedzo, ktory wygrał konkurs w 2020, ale nie pojechał na Eurowizję z powodu jej anulowania. Później wszedł w konflikt z telewizją HRT i nie pojawił się w kolejnym finale narodowym, ale teraz powraca z angielskim utworem „Angels & Demons” napisanym przez brytyjski team w którym jest Kyler Niko, jeden z autorów „My turn” czyli piosenki Czech z 2017 roku. W stawce pojawi się także Meri Andraković, która ma na swoim koncie już wiele piosenek, a także udział w festiwalu piosenki w Zagrzebiu. Piosenkę „Bye Bye Blonde” współtworzył dla niej Boris Đurđević ze słynnej formacji Colonia (przygotował m.in. „Celebrate” dla Chorwacji 2011). O wyjazd do Liverpoolu powalczą uczestniczka drugiej edycji „The Voice” – Tajana Belina czy Đana, która rywalizowała z Damirem w selekcjach Dora 2020 z utworem „One” (zajęła 7. miejsce). Ciekawym uczestnikiem może być zespół Krešo i Kisele Kiše, który tworzy muzykę w stylu brass-punk-rock. Będzie też zespół rockowy ze Splitu – The Splitters. Jedną z większych faworytek może być Eni Jurišić, laureatka drugiego miejsca w drugiej edycji „The Voice”, co dało jej ogromną popularność w kraju. W tym roku wydała utwór „Trebaš li me” z Matiją Cvekiem, który dotarł do 1. miejsca listy HR Top40.

To nie koniec! W selekcjach wystąpi 53-letni muzyk z Kalifornii – Yogi Lonich, którego matka jest Peruwianką, a ojciec Chorwatem. W stawce jest też Let 3 (nazwa oznacza „Lot 3”), formacja utworzona w 1987 roku w Rijece. Do tej pory wydali 10 albumów, a znani są też ze swoich obscenicznych występów. Często zresztą koncertują nago, używając kagańców by zakryć przyrodzenie. Znacznie grzeczniejsza jest Hana Mašić, która tworzy pop i folk. Do tej pory nie osiągnęła jednak większego sukcesu, więc może selekcje to zmienią? Jak na ten region przystało, w Dorze nie zabraknie muzyki tradycyjnej, a zapewni ją formacja Harmonija disonance. Co ciekawe, utwór współtworzyli…fani Eurowizji Bartol Stopić i Bojan Petrović, którzy od wielu lat śledzą konkursy jako dziennikarze. Po wielu latach przerwy do selekcji wraca Barbara Munjas, która ostatni raz startowała w 2007 roku z utworem „Ti si tu”. Nie wypadła tam jednak zbyt dobrze, zajęła 11. miejsce w półfinale co nie dało jej awansu. Pojawi się też zespół Top of The Pops z Puli, który kojarzony jest z coverów. Komentarze chorwackich fanów nie napawają optymizmem. Wielu z nich nie zna części uczestników, a od innych kandydatów nie oczekuje się niczego specjalnego. Wśród faworytów wymienia się Damira Kedzo, Eni oraz formację Let3 i zdaje się, że Chorwacja może w 2023 roku postawić na mocniejsze brzmienia.

Dziś o 18:00 Wspólne oglądanie i prezentacja najbardziej lubianych piosenek z Eurowizji Junior! Przez ostatnie dni mogliśmy wybierać utwory, a te, które zdobyły najwięcej głosów zostaną dziś zaprezentowane na Watch2Gether! Śledźcie nasze notowanie TUTAJ.

Źródło: JuniorEurovision.tv, Twitter, Eurovoix, Instagram, YouTube, HRT, Wikipedia, fot.: @sophie_lennon11

%d blogerów lubi to: