Eurowizja Junior: Drugi dzień prób technicznych [UPD!] Dziś na scenie zwyciężczyni plebiscytu „Nasz Faworyt” – Mariam Bigvava z Gruzji • Mateusz Szymkowiak przybliża widzom i fanom kulisy JESC 2022 w Erywaniu

Eurowizja Junior: Próby na wzgórzu Tsitsernakaberd

Przed nami drugi dzień prób technicznych do Eurowizji Junior 2022. Na scenie w hali im. Karena Demirchyana wystąpi dziś dziewięć delegacji. Zaczniemy od Holandii, następnie Irlandia, Kazachstan, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Gruzja (zwyciężczyni plebiscytu „Nasz Faworyt”) i Armenia, a zapewne na samym końcu próbę odbędą Włochy, których reprezentantka nie pojawiła się we wtorek w arenie. Pierwsza próba (Luny z Holandii) ruszy o 10:00 czasu lokalnego czyli o 7:00 czasu polskiego. Każda z prób potrwa 40 minut, a ostatnia planowana próba (Armenii) zakończy się o 16:45 (13:45 w Polsce). Reprezentanci odbędą też próby odsłuchowe, a po występie na scenie delegacja przebywać będzie w Viewing Roomie, gdzie przeanalizuje pracę kamer podczas prezentacji scenicznej. Uczestnicy nagrają też materiały na social media portalu JuniorEurovision.tv i dla telewizji ARMTV. Na wieczór zaplanowano w Erywaniu także próby związane z sekwencją głosowania – tym razem firma Digame ćwiczyć będzie z prowadzącymi, czyli Ivetą, Garikiem i Kariną. Nadal ćwiczona będzie też praca świateł i kamer, a ekipa techniczna będzie trenować wnoszenie i znoszenie wszystkich elementów, które delegacja chce mieć na scenie. Podobnie jak wczoraj, możemy liczyć tylko na zdjęcia na oficjalnej stronie JuniorEurovision.tv. Nie będzie żadnych nagrań video, bo takowe mają się pojawić dopiero w trakcie drugiej tury prób.

Pełen plan prób dostępny w naszym terminarzu TUTAJ.

W tym artykule pojawią się aktualizowane informacje po publikacjach poszczególnych zdjęć z prób. Odświeżaj stronę, by znaleźć kolejne ciekawostki.

🇳🇱 HOLANDIA

Pierwszą uczestniczką, która miała dziś próby była Luna z Holandii. Patrząc na zdjęcia, wielu zaskoczeń nie ma. Stylizacja podobna do tej z preselekcji czy teledysku, a na scenie ogromny rekwizyt w formie dużej ławy z kwiecistym obrusem, tulipanami i kolorowymi kubeczkami. Dodatkowo za ławą widać dwa słupki z przewieszonymi lampkami, co ma jeszcze bardziej wprowadzić nas w klimat „festy”. Jeśli ktoś jednak nie wiedziałby jak to intepretować, na ekranach pojawia się ogromny napis „LA FESTA”. Pod sufitem podwieszone są specjalne kolorowe kule. Holendrzy postarali się by przenieść atmosferę teledysku na scenę i zdaje się, że dobrze im idzie. Zadanie mają utrudnione, bo śpiewają jako pierwsi, ale nie tracą wiary w sukces, zwłaszcza, że rok temu w Paryżu zajęli ostatnią pozycję. Luna na scenie wystąpi z czterema tancerkami. Będzie miała też efekty pirotechniczne.

fot. Corinne Cumming / EBU

🇮🇹 WŁOCHY

Niespodziewanie pojawiły się zdjęcia z próby Włoch. Chanel występuje na scenie z czterema tancerzami, ale wydaje się (bazując na zdjęciach) że sama nie będzie się zbyt mocno angażować tanecznie. Telewizja RAI postawiła na barwne grafiki przedstawiające kwiat, ale też różne inne rzeczy jak okulary przeciwsłoneczne, lody, książki, gwiazdki i inne, wyglądające jak emoji elementy. Reprezentantka Włoch nie pojawiła się na scenie w stroju, w którym wystąpi w niedzielę.

fot. Corinne Cumming / EBU

🇰🇿 KAZACHSTAN

David samotnie na scenie, otoczony dymem i ubrany na biało. W tle pojawiają się piękne, artystyczne wizualizacje związane z tematyką ekologiczną i przesłaniem utworu o Matce Ziemi, np. drzewo na dłoniach czy płonący las lub miasto w smogu. Na niektórych zdjęciach widać, że ekran robi się ciemny, więc zapewne wizualizacje będą dobrze zintegrowane z utworem i jego dynamiką. David śpiewać będzie w dość ekspresyjny sposób i chociaż nie ma tu choreografii, wokalista będzie miał możliwość dobrze przekazać swoje emocje widzom.

fot. Corinne Cumming / EBU

🇬🇧 WIELKA BRYTANIA

Niespodzianki nie ma. BBC postanowiło przenieść teledysk na scenę, zarówno pod kątem choreografii, jak i strojów czy kolorystyki. Pojawia się nawet znany z klipu skrzydlaty tron. Cztery tancerki, mnóstwo czerwieni i ekspresja – Freya z pewnością świadoma jest statusu faworyta, jaki posiada i da z siebie wszystko, chociaż jako uczestniczka, która najczęściej prezentowała swój utwór w różnych programach telewizyjnych (też śpiewając na żywo) mogła się już spotkać z różnymi ocenami swoich możliwości wokalnych. Wielka Brytania to kolejny po Polsce czy Holandii kraj, który stosuje efekty pirotechniczne.

fot. Corinne Cumming / EBU

🇮🇪 IRLANDIA

W związku z przeniesieniem próby Włoch z wczoraj na dzisiaj, zmianie uległ pierwotny plan. Irlandia, która miała mieć próbę jako druga, miała ją dopiero po Wielkiej Brytanii. Sophie zaśpiewa na tle latarni morskiej, co ma związek zarówno z klipem jak i tekstem utworu. Wokalistka ma piękny strój, z pewnością odnoszący się do kultury celtyckiej. Po zdjęciach wydaje się, że niewiele więcej w występie się dzieje i nadal otwarte pozostaje pytanie, czy „Solas” obroni się samym utworem lub czy Irlandia zdoła opakować piosenkę prostym ale klimatycznym występem.

fot. Corinne Cumming / EBU

🇫🇷 FRANCJA

Francja znów idzie w klimat retro, a jej występ znów może zrobić wrażenie. Lissandro ustawiony jest na niewielkiej, okrągłej pastylce, a na scenie towarzyszy mu ekipa tancerzy. Wszyscy ubrani są w podobne stroje. Nad pastylką ekrany wyświetlają ogromny napis „LISSANDRO”, natomiast same wizualizacje na większości zdjęć praktycznie nie występują, aczkolwiek wiemy, że pojawią się na nich ludzie lub podobizna samego wykonawcy. Z pewnością w tym występie jest jeszcze sporo do odkrycia. Francja to kolejny kraj z efektami pirotechnicznymi.

fot. Corinne Cumming / EBU

🇪🇸 HISZPANIA

Carlos Higes i RTVE chyba wzorowali się na Rafale Brzozowskim, bo w występie do „Senority” dominują neonowe barwy i wzory w wizualizacjach. Zobaczymy sylwetki tańczących chłopców, palmy i generalnie sporo roślinności. Chłopcy (Carlos i tancerze) ubrani są na biało i wykonują układ choreograficzny – wydaje się, że będzie on dość skomplikowany i energiczny.

🇬🇪 GRUZJA

Mariam i jej tancerki nie pojawiły się na próbie w scenicznych strojach, a zamiast tego były to dresy delegacyjne. Po zdjęciach można wnioskować, że będzie tu dość sporo tańca i różnych figur, a nawet podnoszenia jednej z tancerek. W układ taneczny zaangażowana będzie też sama Mariam, która jednak na większości zdjęć stoi w centrum sceny. Ciężko ocenić wizualizacje, bo na zdjęciach nie są one zbyt dobrze widoczne, zresztą wiele jest ujęć, gdzie ekrany nie wyświetlają żadnych grafik czy wzorów.

🇦🇲 ARMENIA

Po zdjęciach z próby zdaje się, że Nare nie ma fascynującego stagingu. Wokalistka śpiewa i tańczy z czterema osobami. Wszyscy są młodzieżowo ubrani. Nie widać wizualizacji, ale Ormianie będą próbowali ograć to światłem.

Corinne Cumming / EBU

Mateusz Szymkowiak zabiera nas za kulisy JESC

Mateusz Szymkowiak, prezenter i dobry duch polskiej delegacji w Erywaniu dwoi się i troi by pokazać widzom TVP jak najwięcej zza kulis Eurowizji Junior. Wraz z kamerzystą podążają za Laurą i innymi uczestnikami, a także zaglądają wszędzie tam gdzie się da (i nie da) bo Mateusz dobrze wie, że fanów interesuje wszystko, co związane z tym wydarzeniem. Prezenter zdradził Dziennikowi Eurowizyjnemu, że w piątek w „Pytaniu na Śniadanie” na TVP2 zobaczymy jego reportaż z II próby technicznej Laury do „To The Moon”. Najwięcej dziać się będzie w weekend, bo wtedy Mateusz Szymkowiak na mieć specjalne wejścia antenowe wprost z areny w Erywaniu. Będzie tam rozmawiał nie tylko z Laurą, ale też z jej tancerzami, jej mamą, Mariuszem Urbaniakiem (nauczycielem śpiewu), Kamilem Staszczyszynem (szefem prasowym), Agustinem Egurrolą (choreografem) i Konradem Smugą (reżyserem występu). Pojawią się też prowadzący JESC 2022 i goście specjalni, m.in. Viki Gabor, Valentina, Destiny czy Malena. Warto więc śledzić relacje przez całą sobotę i niedzielę na TVP1, a niedługo podamy Wam też dokładniejsze godziny relacji. Już teraz zdradzimy, że sobotni magazyn kulturalny „Lajk” w TVP2 będzie realizowany z areny w Armenii! W poniedziałek 12 grudnia obejrzeć będziemy mogli dłuższy reportaż zza kulis Eurowizji Junior, a we wtorek materiał specjalny o Erywaniu oczyma Jolanty, Polski, która od lat mieszka w stolicy Armenii i wykłada język polski tamtejszym uniwersytecie. Mateusz Szymkowiak relacjonuje też kulisy Eurowizji Junior na swoim Instagramie, warto więc zajrzeć na InstaStory, zwłaszcza, że w tym roku polscy dziennikarze nie są obecni w Erywaniu, a dzięki znanemu prezenterowi możemy zajrzeć do miejsc, których oficjalny portal JuniorEurovision.tv nie pokazuje. Transmisja Eurowizji Junior 2022 w TVP1 o 16:00 w niedzielę 11 grudnia. Dodatkowo konkurs oglądać można też na TVP Polonia i TVP ABC.

Relacje Mateusza:

  • Nagranie wizytówki – oglądaj TUTAJ
  • Ceremonia Otwarcia – oglądaj TUTAJ
Drzwi do polskiej garderoby w Eurovision Bubble (fot. M. Szymkowiak)

Weź udział w specjalnym głosowaniu i wybierz swoje ulubione piosenki Eurowizji Junior 2003-2021! Ankieta dostępna jest TUTAJ.

Weź udział w szóstej edycji gry „Bet & Win”! Zgłoś się i typuj wyniki JESC TUTAJ.

Źródło: JuniorEurovision.tv, EBU, ARMTV, TVP, M. Szymkowiak, fot.: @mariambigvava_official

%d blogerów lubi to: