Rosa Linn i „Snap”, Malena z nowym utworem – gwiazdy Interval Act Eurowizji Junior • Polscy fani konkursu o zmianach w formule głosowania • EuroFansClub w Liverpoolu – znamy szczegóły

Eurowizja Junior: Malena i Rosa Linn na scenie. Co zaśpiewają? 🇦🇲

Organizatorzy Eurowizji Junior ogłosili, kto wystąpi podczas Interval Act konkursu. Nie jest to wielka niespodzianka, a raczej spełnienie oczekiwań. Na scenie w Erywaniu pojawi się zwyciężczyni JESC 2021 – Malena – która od grudnia 2021 nie wydała jednak żadnej nowej piosenki poza (niedawno opublikowanym) coverem „Cheri Cheri Lady” duetu Modern Talking. Na szczęście 11 grudnia wokalistka zaśpiewa coś nowego – w trakcie finału odbędzie się bowiem premiera utworu „Can’t feel anything” (autorzy: Davit Badalyan, Malena i Rosa Linn), do którego klip pokazany będzie wkrótce. Spodziewanie, w Interval Act pojawi się też Rosa Linn, która jako reprezentantka Armenii na dorosłej Eurowizji zajęła tam raptem 20. miejsce, ale utwór „Snap” stał się międzynarodowym hitem za sprawą TikToka. Piosenka jest jedną z najczęściej streamingowanych piosenek Eurowizji w historii, dotarła do pierwszych miejsc list przebojów w Belgii (Ultratop 50 Flanders) i Wielkiej Brytanii (UK Indie OCC), a także do top10 w Holandii, Polsce, Szwajcarii, Izraelu, Austrii, Irlandii, Rumunii, Islandii, we Włoszech, Niemczech, Norwegii czy Szwecji. Singiel pokrył się złotem w Szwecji, Niemczech, Kanadzie, Hiszpanii, Szwajcarii i Portugalii, platyną we Włoszech i Austrii, a srebrem w Wielkiej Brytanii. Rosa Linn będzie mogła więc podczas JESC świętować wielki sukces swojego eurowizyjnego singla. Podobnie jak podczas „Late Late Show” w Stanach, także w Erywaniu podczas finału Rosa wykona specjalną wersję „Snap”, w którym usłyszymy tradycyjne ormiańskie instrumenty.

Przygotowania do finału zgodnie z planem

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i przewodniczący Komitetu ds. przygotowania i organizacji Konkursu Piosenki Eurowizji Junior 2022, Arayik Harutyunayan przeprowadził dziś cykliczne posiedzenie komitetu, podczas którego omówiono prace nad konkursem, w tym poruszano temat konstrukcji sceny. Okrągła scena stoi już w obiekcie i trwają teraz próby oświetleniowe i ekranów LED. Przewodniczący podkreślił, że wszystko idzie zgodnie z harmonogramem, a współpraca z zagranicznymi partnerami (w tym z polskim ATM) przebiega bez problemów. Wszyscy mają jeden cel: wspólnie przygotować konkurs najlepiej jak to tylko możliwe. Już 5 grudnia Ceremonia Otwarcia JESC w Erywaniu. Reprezentanci 16 krajów nie tylko wspólnie zapalą choinkę na Placu Republiki, ale też wezmą udział w festynie i obejrzą pokaz sztucznych ogni. Potwierdzono też, że finał Eurowizji Junior odbędzie się o 19:00 czasu lokalnego, co oznacza, że transmisja w Polsce rusza o 16:00, tak jak rok temu. Godzina podana na biletach (18:00 czasu lokalnego) oznacza start tzw. warm-up show, które ma posłużyć rozgrzaniu publiczności w obiekcie. W stolicy znaleźć można mnóstwo plakatów i billboardów reklamujących finał Eurowizji Junior. Ostatnio postery zostały na Placu Republiki zasłonięte przez zwolenników przyjaźni rosyjsko-ormiańskiej Aktualnie nie ma już biletów na finał czy na Jury Show i nie wiadomo, kiedy do sprzedaży trafi zapowiadana druga pula.

Piosenki hiszpańskie 19 grudnia

Piosenki Benidorm Fest będą zaprezentowane 19 grudnia 🇪🇸 – ogłosiła telewizja hiszpańska RTVE. Tego samego dnia odbędzie się druga już konferencja przyszłorocznej edycji preselekcji. Ze względu na niebywałe zainteresowanie biletami na festiwal (wejściówki rozeszły się w 30 sekund), nadawca planuje przeprowadzić serię konkursów, w których bilety będą do wygrania. 22 grudnia ogłoszony będzie specjalny konkurs podczas programu „La Loteria de Navidad”, a w Sylwestra podczas „Las Campanadas”. Ostatnia szansa na wygranie biletu nastąpi 6 stycznia podczas programu „La Cabalgata de Reyes”. W chorwackich i serbskich mediach sporo artykułów na temat zgłoszenia Daniela Popovicia do selekcji Dora 2023 🇭🇷. 67-letni wokalista, który w 1983 roku reprezentował Jugosławię z piosenką „Dzuli” (zajął 4. miejsce) wraca na muzyczną scenę. Chociaż w latach 80. był wielką gwiazdą i zarabiał na muzyce spore sumy, teraz, jak twierdzi, żyje bardzo skromnie, a 95% czasu spędza w studiu nagraniowym. Jak przyznaje w rozmowie z 24sata.hr, w latach 90. pisał utwory dla niemal wszystkich znaczących artystów regionu. „Pisanie piosenek to moja baza. W tym jestem mocny” – mówi. Co ciekawe, Daniel już kilkukrotnie zgłaszał utwory do Dory, ale nigdy się do niej nie zakwalifikował. W 2022 roku wysłał swój utwór na selekcje…w Irlandii 🇮🇪.Nie przeszedłem dalej, ale miło, że chociaż podziękowali za zgłoszenie” – wspomina dodając, że do selekcji irlandzkich zgłoszono około 300 utworów, a jego kompozycja miała trafić do top30. Na pytanie, czy nie jest za stary by reprezentować Chorwację na Eurowizji 2023 odpowiada, że asem w rękawie będzie jego doświadczenie czy znajomość z … Johnny’m Loganem (dwukrotnym zwycięzcą ESC).

Zmiany w Eurowizji pozytywnie ocenione przez fanów

Po ogłoszeniu zmian w zasadach Eurowizji 2023 na Instagramie Dziennika Eurowizyjnego pojawiło się parę ankiet związanych z tym tematem. Pora sprawdzić wyniki! 63% ankietowanych uważa, że usunięcie jurorów z głosowania w półfinałach konkursu jest dobrym pomysłem, a dublowanie głosów telewidzów na wypadek anulacji rankingu jurorskiego w finale pozytywnie ocenia 67% głosujących. 69% uznało, że możliwość głosowania internetowego dla krajów nieuczestniczących w Eurowizji jest ciekawą opcją. Generalnie więc trzy zmiany wprowadzone na rok 2023 oceniane są bardziej pozytywnie niż negatywnie. Aż 87% fanów uważa, że Polska na tych zmianach zyska, natomiast nadal 52% sądzi, że reprezentanta naszego kraju powinni wybierać wspólnie widzowie oraz jurorzy. 45% jest za tym, by decydował tylko televoting, a jedynie 3% chce pełnej decyzyjności dla komisji. 63% obserwujących nasz Instagram i głosujących w ankiecie woli oddawać głosy na Eurowizji tradycyjną drogą SMS-ową niż poprzez aplikację internetową. Jednocześnie aż 91% sądzi, że głosowanie SMS w Polsce jest za drogie (to prawie 4 PLN za sms-a). Nasi obserwujący mogli też proponować swoje pomysły na zmiany w regulaminie. 75% uważa, że dobrym pomysłem byłoby przerzucenie krajów Big5 do półfinałów, natomiast tylko 46% uważa, że top5 krajów z poprzedniego roku powinno mieć automatyczne miejsce w finale kolejnej edycji. 81% jest za rozszerszeniem składu jurorskiego każdego kraju z 5 do 10 lub 15 osób. 57% chętnie widziałoby na Eurowizji jednorazowe starty zaproszonych krajów takich jak Kazachstan, Japonia czy Brazylia. 54% sądzi, że proporcje w głosowaniu powinny być zmienione tak, by jurorzy mieli np. 33% wpływu na końcowy rezultat finału.

EurofansClub w Liverpoolu 🇬🇧

EUROfansClub powraca. Po debiucie w Turynie, projekt przeniesiony będzie do Liverpoolu, gdzie już teraz zaplanowano sześć tematycznych imprez dla fanów Eurowizji. W rolach DJ-ów zobaczymy doświadczonych w tej branży muzycznej członków klubów OGAE. Klub Fusion, w którym powstanie EUROfansClub ma mieć bardzo ciekawe wnętrze, dwa parkiety i sporej wielkości bary. Ponieważ jest to inicjatywa „fanów dla fanów”, sprzedaż biletów rusza już 28 listopada (forma pre-sale), a członkowie klubów OGAE będą mieć 20% zniżki. Pakiet wstępu na sześć imprez to koszt 90 funtów, a jednorazowa wejściówka kosztuje 18 funtów (lub 23 funty w wersji VIP). Szczegóły TUTAJ. Z programu imprez wynika, że 10 maja odbędzie się tam Wiwi Jam, a 11 maja Euro Queens Night. Nie zabraknie oczywiście gości specjalnych, chociaż jest jeszcze za wcześnie by ich ogłaszać, bo nie znamy zdecydowanej większości stawki przyszłorocznej Eurowizji. EUROfansClub nie jest oficjalnym Euroclubem Konkursu Piosenki Eurowizji. Takowy ostatni raz powstał w Tel-Awiwie. Z powodu pandemii nie przygotowano go w Rotterdamie, a włoskie zapowiedzi o specjalnej sieci klubów i barów mających promować Eurowizję w Turynie okazały się tylko niespełnioną wizją. Zgodnie z informacjami od BBC, Euroclub ma powrócić w Liverpoolu w tradycyjnej formie. Wstęp na imprezy w Euroclubie dostępny jest tylko z akredytacją.

źródło: JuniorEurovision.tv, ArmTimes, Armenia Sputnik, Aravot, A1, Onnet, ESCplus, Telegraf, Kurir, Instagram, EuroFansClub, fot.: M. Błażewicz 2022

%d blogerów lubi to: