Eurowizja 2023: Znamy kandydatów z Malty • Damir Kedžo znów powalczy w selekcjach Dora • O kim plotkują fani z Polski i kogo chcieliby widzieć w „Tu Bije Serce Europy”? • Najnowsze wieści z Erywania

Eurowizja: Malta publikuje listę. Kto się zakwalifikował? 🇲🇹

Telewizja maltańska ogłosiła listę 40 wykonawców, którzy wraz ze swoimi piosenkami zakwalifikowali się do ćwierćfinałów rozbudowanych preselekcji narodowych. W spisie nie zabrakło oczywiście wielu znanych nam już nazwisk, a są też byli reprezentanci Malty – dwukrotny przedstawiciel kraju Fabrizio Faniello (ESC 2001 i 2006) oraz dwie wokalistki z Eurowizji dla Dzieci – Francesca Scibberas (JESC 2009) oraz znana z Gliwic Eliana Gomez Blanco (w 2019 zajęła ostatnie miejsce). Do preselekcji powracają też ci, którzy już wielokrotnie próbowali zdobyć tytuł reprezentanta, m.in. Klinsmann, Aidan, Jessika (reprezentowała San Marino na ESC 2018), Matt Blxck, Maxine Pace, Brooke, Lyndsay czy Chris Grech. Wśród autorów piosenek także nie brakuje znanych i cenionych na wyspie lub w świecie Eurowizji nazwisk. Utwór dla Bradley’a Debono napisała Christina Magrin (JESC 2016), dla Christiana Ardinga Emil Calleja Bayliss, dla Dario Bezziny Charlie Mason (współtwórca „Rise Like a Phoenix” z Austrii), dla duetu Dominic & Anna oraz dla Jake’a czy Nathana Jonas Gladnikoff (współtworzył dwie irlandzkie piosenki na Eurowizję oraz tegoroczną propozycję tego kraju na Juniorze), dla Lyndsay Michael James Down, a dla Stefana Xuereba Richard Micallef (ESC 2014). Dwa utwory mają szwedzkie siostry Ylva i Linda Persson (dla Marii Christiny i Marie Claire). Selekcje ruszają już 13 stycznia, a finał zaplanowano na 11 lutego. Na ten moment pełen format głosowania nie jest jeszcze znany. Nie wiemy też kiedy zaprezentowane zostaną konkursowe utwory.

Co nowego w Norwegii, Belgii, Chorwacji, na Cyprze, Czarnogórze i Irlandii?

Szereg doniesień z europejskich krajów. Telewizja norweska 🇳🇴 dokonała już wyboru utworów, które usłyszymy w poszczególnych rundach Melodi Grand Prix. Łącznie o wygraną powalczy 21 wykonawców, a ich nazwiska poznamy na początku roku. Show składać się będzie tym razem tylko z trzech półfinałów i finału. Do selekcji w Chorwacji w ostatnim dniu przyjmowania aplikacji zgłosił się zwycięzca Dory 2020 – Damir Kedzo 🇭🇷 (fot.), któremu nie było dane reprezentować swojego kraju z powodu anulowania konkursu. W 2021 nie pojawił się w selekcjach co owiane było atmosferą skandalu i kłótni ekipy wokalisty z HRT. Teraz próbuje swoich sił ponownie, będzie to jego trzeci start w preselekcjach. W Belgii 🇧🇪 rozpoczęto już sprzedaż biletów na selekcje Eurosong. Kupić je można TUTAJ, a cena to 18 euro. O wyjazd do Liverpoolu walczy siedmiu kandydatów, a każdy z nich w półfinale zaśpiewa po dwie piosenki. W Szwecji trwają prace nad utworem Cypru na Eurowizję. Andrew Lambrou 🇨🇾 przyleciał do Europy z Australii by pracować wraz z Jimmy’m Janssonem oraz Thomasem Stengaardem. Panowie mają już spore doświadczenie preselekcyjne, a podpisane przez nich piosenki pojawiały się w finałach narodowych wielu krajów. Jansson stał też za duńskim „Yes” z anulowanej ESC 2020, z kolei Stengaard pracował nad takimi hitami Eurowizji jak „El Diablo” czy „Adrenalina”. Tymczasem wokalistka Elisa ogłosiła, że gdyby Czarnogóra 🇲🇪 nie wycofała się z Eurowizji 2023, to właśnie ona reprezentowałaby kraj i to z utworem „Ole”, którego fragment pokazała na Twitterze. Artystka znana z American Song Contest planuje wkrótce wydać utwór. I jeszcze ciekawostka z Irlandii. Do selekcji narodowych zgłosił się ksiądz z Westmeath – Ray Kelly 🇮🇪, którego marzeniem jest występ na Eurowizji. Śpiewający duchowny występował już w „Mam Talent” i „Tańcu z Gwiazdami”, a swoim krytykom przypomina, że Eurowizja jest konkursem piosenki, a nie wieku.

Szwecja i Polska: Spekulacje o kandydatach 🇸🇪🇵🇱

„Aftonbladet”, szwedzki tabloid z bardzo dobrymi „dojściami” do Melodifestivalen ogłosił kolejnych uczestników selekcji. Powraca Tone Sekelius, która w 2022 dotarła do 5. miejsca w finale, będąc jednocześnie pierwszą transpłciową artystką w stawce konkursu. Na 2023 przygotowała tak silną propozycję, że może być to spore zaskoczenie dla widzów. O reprezentowanie Szwecji walczyć będzie urodzona w Australii Kiana Blanckert. Pojawi się też jej kolega z programu talent-show Rejhan Bellani. Podobnie jak Kiana, Rejhan ma 16 lat. Na ten moment to najmłodsi uczestnicy preselekcji Szwecji 2023. Tymczasem JastrząbPost zapytał Lanberry o jej start w preselekcjach Polski 2023. Wokalistka przyznała, że skupia się teraz na nowym albumie i nie wie czy zdążyłaby przygotować się do startu w „Tu bije serce Europy”. Nie rezygnuje jednak ze swoich eurowizyjnych planów i podkreśla, że chce reprezentować Polskę w tym konkursie. Chętnie wróciłaby też do pisania utworów na Eurowizję Junior. Do końca przyjmowania zgłoszeń jeszcze nieco ponad półtora miesiąca bo piosenki TVP zbiera aż do 15 stycznia. Zainteresowany startem ma być zwycięzca „The Voice of Poland” – Dominik Dudek, ale fani coraz częściej spekulują o możliwym pojawieniu się w konkursie Alicji Szemplińskiej (ESC 2020), Marcina Maciejczaka (The Voice Kids), Gosi Andrzejewicz, Mariny Łuczenko, Marty Burdynowicz czy Janna. Wiemy, że do konkursu zgłosić się mieli już Skolim czy Blanka. Pojawił się też plotki, że ostatnio utwór na preselekcje 2023 nagrywał w Skandynawii Kuba Szmajkowski.

Eurowizja Junior: Choinka już stoi. Scena się buduje 🇦🇲

Lauren Layfield i HRVY będą komentować Eurowizję Junior 2022 dla telewizji BBC i widzów z Wielkiej Brytanii. Praktycznie ani jedna ekipa komentatorska nie poleci do Erywania, a relacja nadawana będzie na podstawie transmisji na żywo ze studia w danym kraju. Tak zrobią Polacy, tak też będzie w UK, gdzie Lauren i HRVY komentować będą ze studia w Salford. Aktualnie żadne bilety na Eurowizję Junior 2022 nie są już dostępne w sprzedaży – wyprzedano pełną pulę wejściówek na finał i próbę jurorską. Organizatorzy zapewniają jednak, że wkrótce dostępna będzie nowa transza, tym razem do tzw. „Fan Zone”, umieszczonego zaraz pod sceną. W centrum Erywania budowana jest już wielka choinka, którą zapalą uczestnicy Eurowizji podczas Ceremonii Otwarcia. Plac Republiki nabrał też konkursowych barw, wszędzie znaleźć można dekoracje z logiem i motywem Spin the magic. W kompleksie sportowo-widowiskowym im. Karena Demirchyana nadal trwają prace nad konstrukcją ogromnej sceny. OGAE Armenia przygotowało specjalny przewodnik dla zagranicznych fanów, którzy przylecą do Erywania na finał Eurowizji Junior. Zdaje się jednak, że konkurs skierowany będzie głównie do lokalnej publiczności i do mediów z regionu. Do tej pory EBU i ARMTV nie podały żadnych informacji dotyczących Centrum Prasowego czy akredytacji. Do Ceremonii Otwarcia JESC 2022 pozostało mniej niż dwa tygodnie.

Źródło: TVM, NRK, Eurovoix, Eurosong.be, Eurosong.hr, Instagram, CyBC, Twitter, Aftonbladet, JastrząbPost, ArmenPress, inf. własne, fot.: @damirkedzo

%d blogerów lubi to: