Eurowizja 2023: Australia wybiera wewnętrznie. Czy przełamie złą passę w głosowaniu widzów? • Ceny biletów na Eurowizję Junior: Znamy szczegóły • Benidorm Fest z pakietem imprez dla fanów

Eurowizja 2023: Australia oficjalnie bez preselekcji 🇦🇺

Telewizja australijska ostatecznie potwierdziła, że wraca do wewnętrznego wyboru reprezentanta po tym, jak w latach 2019-2022 organizowała selekcje „Australia Decides”. Spekulacje o zawieszeniu formatu pojawiły się już parę tygodni temu, ale SBS informowało, że wciąż próbuje dość do porozumienia z TV Total w kwestii kontraktów niezbędnych do organizacji show. Ostatecznie próby zakończyły się niepowodzeniem, więc nadawca wybierze reprezentanta i piosenkę za zamkniętymi drzwiami. Potwierdzono jednak, że komentatorami Eurowizji w SBS znów będą Myf Warhurst oraz Joel Creasey. Z pewnością znani prezenterzy będą przygotowywać też program specjalny z okazji 40-lecia transmisji Eurowizji w Australii. Pierwsze selekcje z 2019 zakończyły się zwycięstwem Kate Miller-Heidke, chociaż w stawce były też piosenki zachwycającego duetu Electric Fields czy popularnej formacji Sheppard. Rok później doszło do pierwszej niezgodności między jurorami a publiką. Komisja wskazała na Montaigne i „Don’t break me”, natomiast widzowie woleli wysłać do Rotterdamu Casey Donovan. Z powodu anulacji ESC 2020 selekcje w 2021 się nie odbyły bo Montaigne dostała prawo do ponownego reprezentowania kraju. W 2022 znów wygrał faworyt jurorów – Sheldon Riley. Widzowie woleli formację Voyager.

Jakie są powody odwołania „Australia Decides”. W australijskim Internecie pojawiły się sugestie, że tak duże show było zbytnim obciążeniem finansowym dla SBS, które nie ma budżetu z gumy. Sama produkcja show i wykorzystanie CuePilot (służącego do produkcji występów i realizacji wizji) nie były tanimi rozwiązaniami. Wiadomo, że z roku na rok oglądalność preselekcji spadała, choć wciąż dawały spore udziały nadawcy. W 2023 zabrakło też jednego z głównych sponsorów wydarzenia – nie udało się przedłużyć z nim współpracy. Pojawiała się też krytyka dotycząca samego przebiegu show, scenariusza i nadmiernego budowania napięcia w momencie podawania wyników. Dla europejskich fanów „Australia Decides” była show kojarzącym się z sobotnim porankiem – ze względu na inną strefę czasową program oglądać można było w Polsce ok. 10:00 rano. Kto w takim razie zostanie reprezentantem Australii na Eurowizji 2023? Spekuluje się o powrocie Dami Im, która w 2016 roku za „Sound of Silence” zajęła 2. miejsce w finale, jednocześnie wygrywając głosowanie jurorów. Wokalistka już jakiś czas temu deklarowała chęć powrotu, a nawet startu w selekcjach. Czy faktycznie się na to zdecyduje? Australia od lat lepiej radzi sobie w głosowaniu jurorów niż widzów. Jak to wyglądało od 2016 roku?

  • 2016: 1. miejsce u jury, 4. u widzów
  • 2017. 4. miejsce u jury, 25. u widzów (łącznie 2 punkty z Danii)
  • 2018. 12. miejsce u jury, 26. u widzów (ostatnie; punkty z Malty, Danii i UK)
  • 2019. 6. miejsce u jury, 7. u widzów
  • 2021: brak awansu – bez top10 ani u jury ani u widzów
  • 2022: 9. miejsce u jury, 24. u widzów (łącznie 2 punkty z Azerbejdżanu)

Dodatkowo widzowie nie przyznali Australii miejsca w top10 półfinału Eurowizji 2017.

Eurowizja Junior: Znamy ceny biletów 🇦🇲

We wtorek 15 listopada telewizja ARMTV ma podać datę startu sprzedaży biletów na finał Eurowizji Junior 2022 w Erywaniu – informuje Oragir.news. Informacje przekazane będą przez telewizję publiczną oraz na stronie JuniorEurovision.tv. Wejściówki kosztować mają od 5 do 30 tysięcy dramów, czyli w przeliczeniu na PLN od 58 do 350 złotych. Ten przedział cenowy dotyczyć będzie biletów na finał 11 grudnia, natomiast na próbę jurorską 10 grudnia ceny będą obniżone o 30%. Organizatorzy mają nadzieję, że w ten sposób zachęcą publiczność do aktywnego udziału także w próbie – podkreślają, że przebieg show i wszystkie zastosowane efekty będą takie same jak w dniu finału. W hali widowiskowo-sportowej im. Karena Demirchyana trwają już prace nad montażem ogromnej sceny. Delegacje pojawią się w Erywaniu na tydzień przed finałem. 5 grudnia zapowiedziano huczną Ceremonię Otwarcia zorganizowaną w centrum miasta. Wtedy też odbędzie się losowanie pierwszej i ostatniej pozycji startowej. Swój numer startowy wylosuje też Armenia. Próby techniczne trwać będą od 6 do 9 grudnia, a próby generalne (prasowa i jurorska) odbędą się 10 grudnia. Transmisja Eurowizji Junior 2022 w Polsce na TVP1 11 grudnia o 16:00. Jako ciekawostkę można dodać, że reprezentant Hiszpanii, Carlos Higes, organizuje specjalne livestreamy „Carlos calling”, podczas których rozmawia z uczestnikami JESC 2022. Spotkanie z Laurą Bączkiewicz odbędzie się 22 listopada o 19:30.

Benidorm Fest: Bilety zniknęły w 30 sekund 🇪🇸

30 sekund – tyle zajęła sprzedaż tysiąca wejściówek na pierwszy półfinał selekcji hiszpańskich do Eurowizji 2023 „Benidorm Fest”. Bilety wyprzedały się w pół minuty, a podobnie było z karnetami na drugi półfinał. Dziś RTVE udostępniło pulę biletów na finał i praktycznie nie dało się ich kupić. Zostały wyprzedane w mgnieniu oka. Bilety na półfinały kosztowały 30 euro, a na finał 40 euro. Dodatkowo RTVE rozprowadziło 350 wejściówek wśród członków OGAE Spain, a także klubu AEV i redakcji Eurovision-Spain.com. Hiszpański portal organizuje też cykl imprez eurowizyjnych w Benidorm. Odbędą się one 31 stycznia oraz w dniach 2-4 lutego w Penelope Rooms. Dwie pierwsze imprezy to afterparty po półfinałach preselekcji – zabawa potrwa od północy do ok. 4:30 i dostępna będzie aż na dwóch piętrach klubu. Cena wejściówki na imprezę to 10 euro. Na dobę przed finałem selekcji odbędzie się „Noc Hiszpańska”, którą poprowadzi znany z Eurovision.tv i współpracy z RTVE Victor Escudero. Tym razem zabawa trwać będzie aż do 6:30 rano (i to z możliwością przedłużenia!). W puli utworów znajdą się najlepsze hiszpańskie utwory eurowizyjne czy preselekcyjne oraz wielkie hity Eurowizji. Bilet kosztuje 15 euro. Największa impreza czeka Hiszpanów 4 lutego, czyli zaraz po finale selekcji i ogłoszeniu zwycięzcy. Wejściówka na afterparty kosztuje 15 euro. Portal Eurovision-Spain.com uruchomił specjalną stronę EuroClub.es gdzie znaleźć można ceny biletów oraz specjalnego pakietu zawierającego w sobie także…darmowy nocleg. Pakiet tygodniowy to 39 euro. Nie zabraknie oczywiście gości specjalnych i gwiazd Eurowizji czy selekcji hiszpańskich. Nazwiska gwiazd ogłoszone będą wkrótce.

Źródło: SBS, TV Total, Wikipedia, Oragir.news, Eurovision-Spain.com, ESCplus.es, fot.: @damiim

%d blogerów lubi to: