Preselekcje w Szwecji, Danii i Serbii: Kto się zgłosił, kto weźmie udział? • Niko Kajaia poda punkty z Gruzji na Eurowizji Junior

Melodifestivalen: Powraca Paul Rey 🇸🇪

Kolejne nazwiska uczestników Melodifestivalen 2023 pojawiły się w tabloidzie „Aftonbladet”. Według doniesień dziennika do konkursu powraca Paul Rey (fot.), który już trzeci raz powalczy o wygraną i możliwość reprezentowania Szwecji. Znany wokalista śpiewał w selekcjach już „Talking in my sleep” oraz „The Missing Piece” – za każdym razem kwalifikował się do finału. W stawce ma być też duet Tennessee Tears, które zadebiutuje w Melodifestivalen. Duet złożony z Jonasa Hermanssona i Tildy Feuk tworzy muzykę w stylu country, a Szwecji ich mentorką i wydawcą jest Jill Johnson, reprezentantka kraju na ESC 1998, gdzie zajęła 10. miejsce. Inny debiutujący duet to Elov & Beny czyli Mattias Elovsson i Oscar Kilenius. Panowie znani są z hitu „Bubbel pa balkongen„, który podbił notowania list przebojów oraz TikToka. Do tej pory „Aftonbladet” stworzył już listę dziewięciu „potwierdzonych” uczestników Melodifestivalen 2023. Tymczasem w Danii trwa wybór piosenek do finału Dansk Melodi Grand Prix. Wśród kandydatów ma być Shaya Hansen 🇩🇰, członkini formacji Hi-5 która powstała w ramach greckiego „Popstars”. W lutym 2015 roku starała się o reprezentowanie Grecji na Eurowizji, ostatecznie zajęła tam trzecie miejsce w preselekcjach. Shaya urodziła się w Kopenhadze, ale ma greckie korzenie.

Serbowie przedłużają etap zgłoszeniowy 🇷🇸

To już niemal tradycja, że telewizja serbska RTS przedłuża etap zgłoszeniowy do preselekcji. Tak stało się i tym razem, a wykonawcy i kompozytorzy z tego kraju mają dodatkowe pół miesiąca na przygotowania. Nowy termin zakończenia tego etapu to 1 grudnia. Portal Evrovizija.rs sugeruje, że zmiana terminu może być spowodowana mniejszym zainteresowaniem lub nieodpowiednim poziomem już nadesłanych propozycji. RTS może chcieć też zachęcić do udziału kolejnych wykonawców, którzy nie zdążyliby w pierwotnym terminie, czyli do 15 listopada. Lokalne media informują, że utwór przygotowali m.in. raperka Sajsi MC i uczestnik talent-show „Zvezde Granda” – Savo Perović. W selekcjach chcą zaśpiewać w duecie. „Teraz prosimy Boga by jurorom spodobała się nasza piosenka i byśmy mogli przejść dalej. Mamy energetyczny utwór z dobrym przesłaniem. Nawet nie wiecie, jaką mam teraz tremę” – mówi Savo. W „Pesma za Evroviziju” pojawić się może też nowe trio Klon, w którym śpiewają Nemanja Antonić oraz bracia bliźniacy Stanko i Stanoje Budimkić. Nemanja ma już eurowizyjne doświadczenie, bo to on stworzył utwory „Hasta la vista” i „Loco Loco” dla grupy Hurricane (ESC 2020-2021). Bracia z kolei doskonale znani są z TikToka, a jak się okazało, całkiem dobrze odnajdują się na wielkiej scenie. Tymczasem telewizja RTS pochwaliła się, że niemiecka stacja KIKA wysłała do Belgradu ekipę by nagrać jeden dzień z życia Kateriny Savić, reprezentantki Serbii na JESC 2022. Wszystko w ramach promocji przed Eurowizją Junior. Niemcy nie biorą udziału w konkursie, ale telewizja KIKA będzie transmitować show, a Niemcy (tak jak każda inna nacja) mają prawo udziału w głosowaniu internetowym.

Włochy i Gruzja przed Eurowizją

Najnowsze plotki z Włoch. Lista finalistów Sanremo 2023 może być podana już na początku grudnia 🇮🇹, a w sieci pojawia się coraz więcej „przecieków” w kwestii stawki, chociaż często są one nieprawdziwe lub niedokładne. Być może więcej szczegółów poznamy 25 listopada podczas Milano Music Week, gdzie Amadeus wystąpi podczas specjalnej konferencji prasowej. Wśród potencjalnych uczestników festiwalu wymienia się m.in. Elodie, Annalistę, Sangiovanni’ego, Paulę Turci, Tananai, Diodato (ESC 2020), Colapesce & Dimartino, Paolę i Chiarę, Zen Circus czy nawet Al Bano (ESC 1976, 1985). W Gruzji 🇬🇪 podano już nazwisko ostatniego jurora programu „The Voice”, który połączony będzie z Eurowizją. Do składu jurorskiego dołączył Dato Porchkhidze, kompozytor i piosenkarz, którego podopieczni już dwukrotnie wygrywali talent-show w tym kraju. Przy okazji telewizja GBP podała, że do Erywania na Eurowizję Junior pojedzie Niko Kajaia, ubiegłoroczny reprezentant kraju. Niko poda w finale punkty jurorskie z Gruzji.

Źródło: Aftonbladet, Eurovisionfun, Evrovizija.rs, ALO, Instagram, RTS, Twitter, GPB, Eurovoix, fot.: @iampaulrey

%d blogerów lubi to: