Historia Wielkiej Brytanii na Eurowizji 2020: Anulowany konkurs. „My Last Breath” w głosowaniach alternatywnych

Komiczne komentarze o „My Last Breath”

Po serii kolejnych bolesnych porażek telewizja BBC ponownie zrezygnowała z preselekcji publicznych na rzecz pełnego wyboru wewnętrznego i współpracy z wytwórnią BMG, która miała samodzielnie znaleźć reprezentanta i idealną piosenkę. 27 lutego ogłoszono, że do Rotterdamu pojedzie James Newman z piosenką „My Last Breath” którą napisał z Edem Drewettem, Adamem Argyle i Iainem Jamesem. Premiera odbyła się w dwóch audycjach radiowych. Iain napisał wcześniej zwycięskie „Running Scared” dla Azerbejdżanu. Tego samego dnia pojawił się też klip do piosenki nagranej na Śnieżce (po stronie czeskiej). James uznał utwór za prosty, ale łatwy do zapamiętania i w stylu hymnu – miał nadzieję, że z taką propozycją wygra Eurowizję. Utwór napisano w styczniu 2020 roku w Szkocji. Media nie podzielały entuzjazmu wykonawcy, a „The Times” uznał, że piosenka nie jest katastrofą, ale też nie posiada zbyt wyrazistego charakteru. Dodano, że jest rozczarowująco gustowna i po prostu zbyt nudna by wygrać. „Evening Standard” przyznał, że piosenka ma chwytliwy refren, jednak zapowiadał słaby wynik. „The Independent” zastosował wesołe porównanie: „co by się stało, gdyby kurtka z River Island, singiel zwycięzcy X Factora i kryzys wieku średniego twojego wuja miały razem dziecko„. Dodał, że jest to ucieleśnienie kolekcji mp3 współpracownika, który potrzebuje co najmniej czterech kufli piwa aby rozwinąć swoją osobowość na spotkaniu firmowym. „Guadrian” uznał utwór za przyjemnie mdły i nie widział potencjału w notowaniach radiowych. Zwrócono też uwagę, że wyjazd na Eurowizję pasować będzie tylko temu, kto chce się pouśmiechać do kamery, bo i tak piosenka z Wielkiej Brytanii dostanie ochłapy punktowe i zostanie pozostawiona daleko w tyle za Macedonią Północną. Były też oczywiście pozytywne opinie, jednak nie dominowały. „My Last Breath” dostał do 23. miejsca UK Singles Downloads. Był też notowany w Szkocji i Czechach.

Anulacja Eurowizji i program alternatywny

James Richard Newman urodził się w 1985 roku w Settle (Anglia). Już jako dziecko zaczął pisać i produkować piosenki ze swoim bratem, Johnem Newmanem. W 2013 roku napisał „Waiting all night” dla Rudimental i Elly Eyre – piosenka stała się hitem w kraju, a James wygrał „Brit Awards for British single of the Year” w 2014 roku. Później przygotował też „Blame” dla Calvina Harrisa – piosenka zyskała miano międzynarodowego hitu. On sam nagrał pierwszy singiel w 2016 roku – było to „If You’re Not Going to Love Me” (vs. DC Breaks). Eurowizyjna piosenka była jego drugim singlem. W swojej karierze tworzył utwory dla m.in. Jess Glynne, Little Mix, Foxes, Matomy, Olly’ego Mursa, Keshy, Jessie Ware, Guy’a Sebastiana, Toni Braxton, Johna Newmana, Zayna czy nawet Backstreet Boys. Wielka Brytania miała głosować w II półfinale Eurowizji 2020 co oznaczało, że Alicja Szemplińska mogłaby liczyć na punkty z tego kraju. Ostatecznie jednak konkurs anulowano – z powodu pandemii covid-19. Zamiast Eurowizji obejrzeć mogliśmy serię różnych alternatywnych programów, w tym ten oficjalny „Eurovision: Europe Shine a Light”. Telewizja BBC One pokazała program z komentarzem Grahama Nortona, który zresztą pojawił się w trakcie programu. W finałowej części wszyscy (prawie) uczestnicy ESC 2020 wykonali zdalnie „Love Shine a Light” w towarzystwie Katriny Leskanich, a w trakcie programu pokazano podświetlone London Eye w ramach akcji „Europe Shine a Landmark”. Klip „My Last Breath” puszczono także w trakcie projektu „Song Celebration” na YouTube.

Brytyjczycy wybierają hit Eurowizji

James Newman wystąpił podczas „Eurovision Home Concerts” na YouTube śpiewając „My Last Breath”. W tym samym odcinku pojawiła się też SuRie ze specjalną wersją „Storm”. Innym projektem EBU było „EurovisionAgain” czyli powtarzanie archiwalnych edycji Eurowizji z nowym głosowaniem fanów. Pokazano m.in. konkursy z 1998 (Birmingham), 1974 (Brighton) i 1968 (Londyn). W nowym głosowaniu wygrało „Love Shine a Light” (1997) i „Save Your Kisses for Me” (1976). BBC zrealizowała również własny program „Eurovision: Come Together” w ramach którego wybierano największy hit Eurowizji. Program pokazano 16 maja z centrum telewizyjnego w Londynie, a prowadzącym był Graham Norton. W ramach Interval Act wystąpił James Newman prezentując swój eurowizyjny utwór. Pierwotnie BBC planowało nie transmitować „Eurovision: Europe Shine a Light” by pokazać 16 maja tylko swój program, ostatecznie jednak zmieniono plany i pokazano jeden program po drugim. Aby wybrać najlepsze utwory Eurowizji poproszono o pomoc 18 jurorów, w tym Rylana Clark-Neala, Scotta Millsa, Mel Giedroyc, Kena Bruce, Nicki French (ESC 2000), Alasdaira Rendalla (prezydent OGAE UK), SuRie (ESC 2018), Williama Lee Adamsa (Wiwibloggs) czy DJ Zoe London. Ostatecznie wskazano 19 piosenek, z czego cztery pochodziły z Wielkiej Brytanii – były to „Making your mind up”, „Ooh Aah…Just a Little Bit”, „Save your kisses for me” i „Love Shine a Light”. W Interval Act pokazano też występy fanów do różnych piosenek eurowizyjnych, w tym m.in. do „Boom Bang-a-Bang”, „Flying the flag” czy „Congratulations”. W głosowaniu widzów na największy hit Eurowizji wygrała ABBA za „Waterloo”, a drugie miejsce zajęlo „Rise Like a Phoenix” Conchity. Na trzecim była „Euphoria” Loreen. Wszystkie piosenki UK znalazły się w top10, a najlepiej wypadła piosenka z 1997 – Katrina and the Waves zajęli 4. miejsce. Bucks Fizz, Brotherhood of Man i Gina G zajęli odpowiednio miejsca 8-10.

Dobre wyniki w Austrii i Szwecji

Powstało wiele lokalnych programów alternatywnych skupionych na anulowanej Eurowizji i stawce piosenek, które nigdy nie zostały poddane oficjalnemu głosowaniu. W austriackim „Der kleine Song Contest” Wielka Brytania zajęła wysokie, 4. miejsce w 1. półfinale zdobywając 66 punktów. Przegrała jedynie z piosenkami Islandii, Bułgarii i Holandii, a pokonała Polskę, która znalazła się na 6. miejscu. Głosowali jurorzy-reprezentanci Austrii, a najwięcej punktów (10) dał Jamesowi Manuel Ortega. Z każdego półfinału do finału wchodziła tylko jedna piosenka, a cały konkurs wygrała Islandia. Niemiecki program „Eurovision 2020 – Das Deutsche Finale” zakończył się dla Wielkiej Brytanii eliminacją w rundzie kwalifikacyjnej – do finału weszło tylko 10 krajów i wygrała Litwa. W szwedzkim „Sveriger 12:a” James zakwalifikował się do finału, gdzie startowało 25 utworów. Zdobył tam wysokie, 6. miejsce remisując z Bułgarią. Wyżej oceniło go jury niż widzowie. Konkurs wygrała Islandia. Prywatna stacja niemiecka ProSieben zrealizowała alternatywny konkurs „Free European Song Contest” w którym Wielka Brytania reprezentowana była przez Kelvina Jonesa z piosenką „Friends”. Wokalista pochodzący z Zimbabwe zajął 12. miejsce na 16 krajów zdobywając 45 punktów w tym dwie dziesiątki – z Danii i Hiszpanii. Jury brytyjskie dało 12 punktów zwycięskiej Hiszpanii, a 10 … Księżycowi. Piosenka „My Last Breath” nie zajęła miejsca w top5 głosowania OGAE International, natomiast składanka z utworami Eurowizji 2020 dotarła aż do 2. miejsca UK Compilation Albums.

James na 22. miejscu w „naszej” Eurowizji 2020

W ramach alternatywy dla fanów kanał YouTube „Byle do Maja” Roberta Bulczaka przy współpracy z Dziennikiem Eurowizyjnym przygotował własną Eurowizję 2020 korzystając z dostępnych nagrań piosenek i angażując w to społeczność fanów w Polsce. Przeprowadzono pełny format konkursu z półfinałami i finałem. Głosowali jurorzy – fani Eurowizji ze wszystkich krajów oraz internauci. Wielka Brytania miała zagwarantowane miejsce w finale. Jury Wielkiej Brytanii 12 punktów w II półfinale dało Danii, 10 Bułgarii, a 8 Austrii. Polska dostała 6 punktów. W wielkim finale James Newman zajął 22. miejsce z 22 punktami – ciut wyżej była Polska, a trochę niżej Albania. W głosowaniu jury James zgarnął wszystkie swoje punkty co dało mu 20. miejsce. Jako jedyny nie otrzymał żadnego punktu w głosowaniu widzów, które było podzielone na kraje zgodnie z pochodzeniem punktów. Jury Wielkiej Brytanii 12 punktów dało Malcie, a internauci z tego kraju najwyższą notę przekazali zwycięskiej Szwajcarii. Gdyby uznać wynik „My Last Breath” z naszego plebiscytu za ten oficjalny, Wielka Brytania zajęłaby najlepsze miejsce od 2017 roku chociaż byłby to czwarty najniższy rezultat w historii i powtórka z 2005 i 2007 roku.

Źródło: BBC, Wikipedia, fot.: YouTube

%d blogerów lubi to: