Eurowizja Junior: Sporo nowości i kolejne zapowiedzi • Nie było jeszcze finału 2022, a już mamy trzy kraje na JESC 2023 • Australia walczy o preselekcje? • Kalush i Szpaku we wspólnym utworze

Eurowizja Junior: Nowe piosenki, nowe wersje, nowe daty

W kolejnych dniach opublikowane będą nowe utwory startujące w Eurowizji Junior 2022. Jutro premiera klipu do piosenki albańskiej Kejtlin Gjaty 🇦🇱(fot.) . W weekend odbędzie się premiera piosenki Sophie Lennon 🇮🇪, reprezentantki Irlandii. Ponieważ prace nad klipem dopiero się rozpoczęły, należy się spodziewać, że piosenkę poznamy w niedzielę. Tego samego dnia zaplanowano też oficjalną premierę przedstawiciela Kazachstanu 🇰🇿 – Davida Charlina. Piosenka nosić będzie tytuł „Jer-Ana” („Matka Ziemia”). Po raz pierwszy usłyszymy ją 6 listopada o 9:00 na kanale YouTube Junior Eurovision. Telewizja włoska RAI utwór „Bla Bla Bla” dla Chanel przedstawi 10 listopada 🇮🇹. Piosenkę przygotowali Marco Iardella, Carmine Spera, Fabrizio Palaferri i Angela Senatore, a utwór ma się odnosić do pokoju na świecie, zmian klimatycznych i tego, jak do takich kwestii podchodzą młodzi ludzie. Dodatkowo ogłoszono, że Mario Acampa wraz z Francescą Fialdini będą komentować finał Eurowizji Junior dla Rai. Mario komentatorem jest od 2017 roku, a w 2022 w Turynie pełnił rolę gospodarza konferencji prasowych. Chociaż Niemcy 🇩🇪 nie będą uczestniczyć w tegorocznym konkursie, telewizja KiKa planuje transmitować show, a komentować go będzie Consi. Niemcy to jedyny kraj Big5, który nie bierze udziału w Eurowizji Junior 2022. Dziś o 18:00 odbyła się premiera nowej wersji piosenki maltańskiej „Diamonds in the skies” Gai Gambuzza 🇲🇹, natomiast wczoraj oficjalnie zaprezentowano utwory (i klipy) do piosenek z Macedonii 🇲🇰 i Hiszpanii 🇪🇸. Wszystkie nowości znajdziecie poniżej, a terminarz z ważnymi wydarzeniami TUTAJ.

BBC weźmie udział w Eurowizji Junior 2023 🇬🇧

Telewizja brytyjska BBC jest z pewnością zadowolona z bardzo pozytywnych opinii po premierze piosenki „Lose my head” na Eurowizję Junior. Wielu fanów spekulowało, że nadawca został niejako „przymuszony” do startu w konkursie ze względu na fakt, że organizuje dorosłą Eurowizję. Wcześniej działo się tak np. z Izraelem czy Portugalią. Okazuje się, że BBC nie tylko nie wysłała czegoś „od niechcenia”, ale też planuje pozostać w konkursie na dłużej. W „Euro Trip Podcast”, Lee Smithurst zapewnia, że planem nadawcy jest zbudowanie pozytywnego wizerunku konkursu w kraju. Pomysł na debiut BBC (i powrót Wielkiej Brytanii) narodził się dwa tygodnie po sukcesie Sama Rydera w Turynie. W trakcie szukania idealnej piosenki do Erywania ustalono, że ma być to kompozycja bardzo nowoczesna i dzięki temu ma kontynuować sukces Sama. Skoro Wielka Brytania niejako potwierdza udział w Eurowizji Junior 2023, można uznać ją za trzeci kraj, który pojawi się w przyszłorocznej stawce. Będą też Holandia oraz Macedonia Północna. Lee ogłosił też, że Dan Shipton, który pracował przy występie scenicznym do „Space man” będzie też odpowiedzialny za występ Freyi Skye w Erywaniu. Podkreślono również, że BBC najpierw wskazała utwór, a dopiero później dopasowała do niego wykonawczynię.

Eurowizja 2023: Marzenia z Chorwacji, nowości z Niemiec i Australii

Chorwaccy fani i czytelnicy Eurosong.hr 🇭🇷 wybrali swoich wymarzonych uczestników przyszłorocznej Dory, czyli preselekcji narodowych. W specjalnym głosowaniu miłośnicy konkursu z tego kraju wymienili w top5 samych panów. Są to Marko Bošnjak (2. miejsce w selekcjach 2022), Eric Vidović (dwukrotny uczestnik Dory w latach 2021-2022), Matija Cvek (chórzysta Jacquesa Houdeka na Eurowizji 2017), Vlaho Arbulić (który śpiewa wyłącznie po angielsku) i Alen Đuras (także chórzysta Jacquesa). Swoich faworytów wskazali także członkowie redakcji tego największego chorwackiego portalu eurowizyjnego. Redaktorzy chcą w selekcjach zobaczyć wokalistę i radiowca ToMę (brał udział w finale selekcji 2021-2022), Damira Kedžo (zwycięzca Dory 2020, nie wystąpił na Eurowizji ponieważ konkurs anulowano), Vojka V (przedstawiciel sceny hip hop), J.R. Augusta (ma na koncie osiem prestiżowych nagród fonograficznych Porin) oraz Sašę Lozara, który ostatnio uczestniczył w lokalnej wersji programu „Twoja twarz brzmi znajomo”. Czy wymienieni wokaliści zgłosili się do Dory? Jeśli nie, mają na to czas do 20 listopada. Tymczasem w Niemczech jeszcze chwila oczekiwania. 9 listopada telewizja NDR 🇩🇪 ma ogłosić swój plan na wybór reprezentanta kraju. Spekuluje się, że będą to preselekcje narodowe. Z kolei nadawca australijski SBS odniósł się do spekulacji o anulowaniu preselekcji „Eurovision: Australia Decides” 🇦🇺. Ponoć nie wszystko jeszcze stracone, a telewizja finalizuje kontrakty, które pozwolą na organizację preselekcji. Czy faktycznie tak będzie? Przekonamy się zapewne w przyszłym tygodniu. Dziś w San Marino 🇸🇲 odbył się ostatnio (na ten moment) dzień castingów do preselekcji. Przed jurorami wystąpiło sześciu wykonawców, natomiast z listy zniknęła maltańska piosenkarka Nicole Hammert. Być może finalistka selekcji na Malcie 2022 zrezygnowała ze startu.

Kalush Orchestra i Szpaku we wspólnym utworze 🇺🇦🇵🇱

Zwycięzcy Eurowizji 2022, Kalush Orchestra, prezentują nowy singiel nagrany we współpracy z raperem Szpaku!„Nasze Domy” to piosenka o bólu i zmaganiach odczuwanych przez Ukraińców, z niepodważalnym przesłaniem nadziei i wiarę w zwycięstwo naszych wschodnich sąsiadów. Szpaku komentuje współpracę: „Pomysł na ten utwór zrodził się w mojej głowie, gdy wyobrażałem sobie wojnę w Ukrainie. Chociaż wszyscy żyjemy teraz w strachu przed tym, co rozpętała Rosja, Bóg o nas nie zapomni, a dobro na pewno w końcu zwycięży”. Szpaku i Kalush Orchestra po raz pierwszy spotkali się w gdańskim studiu, gdzie napisali utwór. Szybko łapiąc wspólny vibe, dzięki niezrównanej chęci tworzenia, podczas burzliwej sesji artyści stworzyli „Nasze Domy” w ciągu zaledwie jednego dnia. „Na początku myślałem, że będzie to trudne ze względu na barierę językową”, wspomina Szpaku, „ale towarzyszyła nam niesamowita atmosfera i natychmiast się zrozumieliśmy. Teraz możecie usłyszeć, co z tego wyszło”. Podczas tegorocznej europejskiej trasy, Kalush Orchestra wystąpili w Polsce więcej razy niż w jakimkolwiek innym kraju. Za każdym razem czuli niesamowite wsparcie ze strony Polaków. Najnowsza piosenka ze Szpakiem jest kolejnym dowodem i przesłaniem solidarności między naszymi krajami i ich mieszkańcami w tym trudnym czasie. Lider zespołu, Oleh Psiuk, mówi: „Przedstawili nas sobie nasi menedżerowie, którzy od dawna są przyjaciółmi. To po prostu musiało nastąpić. Ta energia, którą czuliśmy i piosenka, którą wspólnie stworzyliśmy, odzwierciedla uczucia Ukraińców i Polaków. Nie chcemy mówić zbyt wiele, po prostu posłuchajcie «Naszych Domów» i poczujcie to, co chcieliśmy przekazać”. „Wierzę, że to bardzo ważna piosenka i mam nadzieję, że stanie się kolejnym pomostem między naszymi krajami. Polską i Ukrainą”, dodaje Szpaku.

Źródło: Eurovoix, Twitter, JuniorEurovision.tv, YouTube, MRT, RTVE, BBC, Euro Trip Podcast, Eurosong.hr, SMRTV, e-muzyka, fot.: @kejtlin_gjata

%d blogerów lubi to: