Eurowizja Junior: Wszyscy uczestnicy już znani! Posłuchaj piosenki Wielkiej Brytanii • Nowości ze świata Eurowizji i preselekcji: Co nowego w Belgii, Hiszpanii czy Irlandii? • Austriacy wybierają wewnętrznie

Eurowizja Junior: Wielka Brytania powróci i wygra konkurs? 🇬🇧

Znamy już pełen skład Eurowizji Junior 2022, a dziś dwóch ostatnich nadawców ogłosiło swoje reprezentantki. Z Wielkiej Brytanii do Erywania pojedzie Freya Skye (fot.), 13-latka z Hertfordshire, która wykona utwór „Lose my head”. Piosenka opublikowana została rano, a na kanale JuniorEurovision na YouTube znaleźć już można klip. Utwór został bardzo ciepło przyjęty przez fanów, a Wielka Brytania jest uznawana za silnego kandydata do zwycięstwa w konkursie. To debiut BBC w Eurowizji Junior, bowiem w latach 2003-2005 za start tego kraju odpowiadał rywal nadawcy publicznego – telewizja ITV. Telewizja BBC podkreśla, że w wokalistce zauważono potencjał na wielką gwiazdę, stąd taki, a nie inny wybór. Dodatkowo za utworem „Lose my head” stoi team, który pracował wcześniej z Avą Max, Pharrellem Williamsem, Viki Gabor czy Megan Thee Stallion. „Freya to niesamowity talent i od razu wyróżniła się spośród innych. Jej głos jest niesamowity, więc jesteśmy pewni, że dobrze zaprezentuje taki utwór” – mówi dyrektor BBC Children’s and Education, Patricia Hidalgo. Aby wygrać Juniora potrzeba dużego zainteresowania konkursem w kraju, bo jak wiemy, od 2017 roku możemy głosować na utwory z własnych państw. Telewizja BBC planuje więc transmitować finał na BBC One, a także na CBBC oraz na iPlayer, a także intensywnie promować utwór w swoich mediach czy w stacjach radiowych tak by zachęcić Brytyjczyków do głosowania.

Włochy mają „Bla Bla Bla”. 11 solistek w JESC 2022

Z Włoch do stolicy Armenii poleci Chanel Dilecta 🇮🇹 z utworem „Bla Bla Bla”, którego premiera odbędzie się po weekendzie. Wszechstronnie uzdolniona piosenkarka nie tylko śpiewa, ale też tańczy. Ma na koncie występy w wielu prestiżowych wydarzeniach takich jak „Tour Music Fest”, „Italian Performer Cup” czy „The Coach Contest”. Dodatkowo też pasjonuje się projektowaniem biżuterii. Pochodzi z małego miasta Thiene. Da Italii będzie to już ósmy start w konkursie, tym samym telewizja RAI to najdłużej startujący w JESC nadawca z grupy Big5. Do tej pory Włochy raz wygrały (w momencie debiutu w 2014 roku) oraz raz zajęły 3. miejsce (w 2016). Włoszka Chanel była ostatnią ogłoszona uczestniczką JESC 2022. W stawce mamy aż 11 wokalistek, 4 wokalistów i jedno trio (z Macedonii). Aktualnie znamy (w całości) 7 piosenek, przy czym kolejne pojawią się już wkrótce. Dziś wieczorem ok. 20:00 premiera piosenki „Životot e pred mene” trio Lary, Jovana i Iriny z Macedonii, a po 22:00 prezentacja utworu „Senorita” dla Carlosa Higesa z Hiszpanii. Najpewniej jutro poznamy brzmienie utworów z Gruzji dla Mariam Bigvavy oraz Serbii – kraj reprezentuje Katarina Savić z piosenką „Svet bez granica”. Piosenki z Malty, Ukrainy, Albanii i Polski przeszły już eurowizyjny revamp i nowe brzmienie zostanie opublikowane wkrótce. Portugalia swoją premierę ma zapowiedzianą na 7 listopada. Nie wiemy jeszcze kiedy przedstawione będą piosenki z Armenii, Irlandii i Kazachstanu. Być może zdarzy się to już jutro dlatego warto śledzić kanał JuniorEurovision na YouTube.

Śledź dzisiejsze premiery:

  • 🇲🇰 Macedonia: Prezentacja krajowa o 20:00 w programie „Dnevnik 2” (Transmisja), a po 20:30 na kanale JuniorEurovision.tv. Fragment dostępny TUTAJ.
  • 🇪🇸 Hiszpania: Prezentacja krajowa po 22:10 w programie „Duos increibles” (Transmisja)

Eurowizja 2023: Format belgijski, obiekt estoński 🇧🇪🇪🇪

Nowe doniesienia z Belgii! „Het Laatste Nieus” podaje, że selekcje o nazwie „Eurosong” odbędą się w dniach 7-14 stycznia. 7 stycznia nastąpić ma prezentacja siedmiu finalistów, przy czym każdy wykona po jednej piosence. Widzowie i/lub jurorzy wybiorą każdemu uczestnikowi jeden utwór, a stawkę finałową ponownie usłyszymy 14 stycznia, gdy ogłoszony będzie także werdykt. Selekcje zaplanowano w Palais12 w Brukseli, a zwycięzca wybrany będzie tylko poprzez televoting. Jurorzy będą obecni w studiu i mają komentować występy, jednak nie mają prawa głosu. Według doniesień medialnych w stawce jest pięciu relatywnie nieznanych wykonawców oraz dwóch już doświadczonych artystów, w tym duet The Starlings, w skład którego wchodzi Tom Dice (ESC 2010). Ma być też Loredana, uczestniczka selekcji 2014 (za piosenkę z 2Fabiola „She’s After My Piano” wokalistka dotarła do półfinału konkursu). Tymczasem w Estonii, gdzie znamy już uczestników podano dziś, że półfinały odbędą się w Viimsi Artium w miejscowości Viimsi nieopodal Tallinna. Finał rozegrany będzie już w stolicy, a dokładnie w Tondiraba Ice Hall na wschodzie miasta. Półfinały odbędą się w dniach 12 i 14 stycznia, a finał miesiąc później (11 lutego). Premiera utworów już 2 grudnia.

Hiszpańskie bilety, austriackie castingi 🇪🇸🇦🇹

Po konferencji prasowej Benidorm Fest 2023 poznaliśmy listę tytułów piosenek na preselekcje. Agoney wykona „Quiero arder”, Alfred Garcia „Desde que tu estas”, Aritz Aren „Flamenco”, Blanca Paloma „Eaea”, Famous „La Lola”, Megara „Arcadia”, a Twin Melody „Sayonara” (tytuł po japońsku nie oznacza jednak, że wokalistki będą miały dwujęzyczną piosenkę). Niestety nie wiemy jeszcze kiedy odbędzie się premiera utworów i czy data publikacji zależna jest od wykonawców. Tymczasem trwają przygotowania do startu sprzedaży biletów. 7 listopada od 12:00 kupić będzie można wejściówki na pierwszy półfinał, cztery dni później na drugi. Sprzedaż biletów na finał od 14 listopada. Ceny biletów na półfinały to 30 euro, a na finał 40 euro. Liczba miejsc jest mocno ograniczona, do sprzedaży trafi jedynie po 1000 biletów na event. Sprzedaż dostępna będzie TUTAJ. O ile wiele krajów realizuje już swoje preselekcje publiczne, telewizja austriacka ORF działa „po cichu” i prowadzi wewnętrzny wybór reprezentanta. W zeszłym tygodniu nadawca zaprosił 15 wskazanych artystów do udziału w przesłuchaniach na żywo, a nagrania z castingu ocenione będą przez jurorów złożonych z Austriaków i ekspertów zagranicznych. Łącznie komisja ma liczyć 25 osób. Na podstawie wyników głosowania oraz własnych decyzji dyrektor programowa ORF Stefanie Groiss-Horowitz oraz menadżer programów rozrywkowych Alexander Hofer dokonają ostatecznego wyboru reprezentanta. Celem jest awans do finału, który ostatnio udał się Austrii w 2018 roku. Trzy ostatnie starty zakończył się eliminacją w półfinale.

Castingi w San Marino, kandydaci z Irlandii 🇸🇲🇮🇪

Dziś odbył się przedostatni (na ten moment) dzień castingów do „Una Voce per San Marino”, a przed jurorami wystąpiło sześciu kandydatów, w tym Xglamor, Con Amore, Alessio Milazzo czy Giorgia Mancini. W piątek ostatnie castingi, w którym wystąpić mają m.in. wykonawcy z Malty – Nicole Hammett (selekcje maltańskie 2022) czy Kurt Anthony z „X Factor Malta”. Do tej pory w konkursie nie pojawił się żaden Polak, chociaż wcześniej telewizja SMRTV informowała, że wykonawcy z naszego kraju znaleźli się wśród zgłoszonych kandydatów. Kolejne castingi zaplanowano pod koniec stycznia. A do w Irlandii? Do preselekcji zgłosiła się grupa grająca folk-metal Cruachan. Zespół funkcjonuje od 1992 roku i składa się z pięciu osób. Do tej pory wydali osiem albumów. Aktualnym wokalistą grupy jest Keith Fay, który gra też na gitarze, klawiszach, mandolinie, perkusji, buzuki czy irlandzkim bębnie obręczowym nazywanym bodhran. Do konkursu zgłosiła się też prezenterka telewizyjna Emer O’Neill. Piosenka „Take me home” ma opowiadać o osobistej walce z depresją i lękami. Jak sama mówi, obsesyjnie kocha Eurowizję, a udział w konkursie był jej marzeniem.

#DEpomaga: Na prośbę jednej z czytelniczek Dziennika Eurowizyjnego przekazujemy zachętę do wsparcia zbiórki na terapię genową w walce z SMA i leczenie małego Jasia. Szczegóły znajdziecie TUTAJ. Dziękujemy!

Źródło: BBC, JuniorEurovision.tv, Wikipedia, Twitter, HLN, Eurovision fun, Eurovoix, ETV, RTVE, SMRTV, ORF, eurovision ireland, Independent.ie, fot.: BBC

%d blogerów lubi to: