[UPD] Eurowizja Junior: W czwartek kolejna piosenka! • Znamy zasady selekcji czeskich i półfinalistów Estonii • Czy w Australii dojdzie do wyboru wewnętrznego? • Ulrikke chce wrócić na Eurowizję

Eurowizja Junior: W czwartek premiera utworu Macedonii 🇲🇰

Zmiany w Macedonii Północnej. Chociaż wcześniej ogłoszono, że do Erywania na Eurowizję Junior pojadą dwie dziewczęta – Lara i Irina, teraz dodano też chłopca o imieniu Jovan, tym samym do stolicy Armenii poleci ze Skopje trio. Ich utwór to „My Life Ahead of Me (Životot e pred mene)”, a przygotował go Darko Dimitrov, który ma na koncie produkcję już 12 utworów z Eurowizji, zarówno dla Macedonii jak i Serbii czy Albanii oraz Czarnogóry. Premiera piosenki w czwartek, 3 listopada o 20:00 w ramach programu informacyjnego stacji MRT „Dnevnik 2” na pierwszym kanale telewizji macedońskiej. Zaraz po oficjalnej premierze (ok. 20:30) klip opublikowany zostanie na oficjalnym kanale YouTube JuniorEurovision. Będzie to 17. start Macedonii Północnej w Eurowizji Junior. Kraj zadebiutował już w pierwszej edycji, a do tej pory najlepszym zajętym miejscem jest pozycja 5. osiągnięta dwukrotnie – w 2007 i 2008 roku. W ostatnich dwóch edycjach (2019 i 2021, bo w 2020 Macedonia nie brała udziału) kraj zajmował miejsca w czołowej dziesiątce, a w 2021 utwór „Green Forces” grupy Dajte Muzika wygrał plebiscyt Dziennika Eurowizyjnego „Nasz Faworyt JESC”. Czy w tym roku utwór Macedonii także spodoba się fanom? Przekonamy się w czwartek wieczorem. Transmisja internetowa programu Dnevnik 2 w czwartek o 20:00 TUTAJ.

AKTUALIZACJA: W czwartek podczas programu „Duos increibles” (od 22:10) na La1 (RTVE) prapremiera teledysku do hiszpańskiej piosenki na Eurowizję Junior 2022.

Eesti Laul: Oto kolejni półfinaliści 🇪🇪

Znamy pełną stawkę Eesti Laul! O finał preselekcji estońskich powalczy Robin Juhkental, frontman formacji Malcolm Lincoln, z którą reprezentował swój kraj na Eurowizji 2010. Pomimo dość oryginalnego utworu „Siren” zespół nie dostał się do finału zajmując 14. miejsce w półfinale. Robin z Big Bangers uczestniczył już w Eesti Laul 2015 – zajął tam 6. miejsce. W stawce także duet Anett Kulbin i Frederik Kuuts, którzy w selekcjach 2020 sensacyjnie wygrali półfinał, a w finale zajęli 3. miejsce. Powracają też Inger Fridolin oraz Merlyn Uuskula. W II półfinale będzie też wokalistka M Els z utworem „So Good At What You Do” współtworzonym przez tegorocznego reprezentanta kraju – Stefana Airapetjana. Ogłoszono dziś także start pop-punkowej grupy Bedwetters, Kersti Kukk (Mia), Olivera Mazurtsaka, formacji Neon Letters & Maiko oraz Linalakk & Bonzo. Premiera wszystkich utworów odbędzie się 2 grudnia.

ESCZ: Mniej finalistów w Czechach 🇨🇿

Czesi ruszają z preselekcjami. Kolejna edycja internetowego konkursu ESCZ rozpoczyna się od etapu zgłoszeń, a chętni mogą wysyłać swoje piosenki do 8 grudnia. Uczestnicy mogą posiadać jakiekolwiek obywatelstwo, jednak wymogiem jest, by główny wokalista był Czechem, a w przypadku duetu wystarczy, że jedna osoba pochodzi z tego kraju. Każdy kandydat może wysłać dowolną ilość piosenek, możliwe jest też wysyłanie wersji demo. Tym razem komisja wskaże jedynie trzech finalistów z całej puli, a zakwalifikowani zaśpiewają swoje utwory podczas sesji nagraniowej live-on-tape. Zwycięzcę wybiorą fani Eurowizji z Czech i zza granicy poprzez oficjalną aplikację konkursu oraz jury eksperckie, złożone z byłych reprezentantów różnych krajów. Podobnie jak ostatnio telewizja czeska zakłada możliwość anulacji preselekcji, jeżeli pojawią się powody ku temu, by wycofać się z Konkursu Piosenki Eurowizji. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest TUTAJ.

Australia, Norwegia, Irlandia/UK: Co nowego?

Czy telewizja australijska 🇦🇺 anulowała selekcje „Eurovision: Australia Decides”? Wszystko na to wskazuje. Telewizja SBS opublikowała już plan programów na nowy sezon i selekcje nie są w nim uwzględnione, a wręcz wymienione zostały na liście programów, które z anteny znikną. Nadawca SBS nie odniósł się jeszcze do sprawy, ale wszystko wskazuje na to, że w 2023 podjęta będzie decyzja o wyborze wewnętrznym, tak jak to robiono do 2018 roku włącznie. Przed tegorocznymi selekcjami na ESC 2022 regulamin konkursu opublikowany był jeszcze w sierpniu, a zgłoszenia przyjmowano do końca września. To drugi po Izraelu przypadek, w którym kraj uczestniczący w Eurowizji nie planuje organizacji selekcji, chociaż przygotował je w 2022. Tymczasem plotki z Norwegii ucieszą fanów piosenek z anulowanego rocznika 2020. Do startu w Melodi Grand Prix 🇳🇴 szykuje się bowiem Ulrikke (fot.), zwyciężczyni konkursu w 2020 z utworem „Attention”. O sprawie poinformowało OGAE Norwegia, które niedawno odbyło spotkanie z wokalistką. Oczywiście nie jest to jeszcze oficjalna wiadomość, bo wszystko zależy od tego, czy stacja NRK Ulrikke do startu dopuści. Piosenkarka nie zdecydowała się na start w Melodi Grand Prix 2021, a była tam jedynie gościem specjalnym. Nie pojawiła się także w tegorocznej stawce. To nie koniec powrotów. Dwukrotni reprezentanci Irlandii (2011-2012) – duet Jedward 🇮🇪 – planuje ponowny start w Eurowizji, ale…tym razem w barwach Wielkiej Brytanii 🇬🇧. W wywiadzie dla „Irish Sun” John i Edward powiedzieli, że są świadomi swojej popularności wśród fanów Eurowizji i mogą liczyć na ich wsparcie podczas kolejnego startu w konkursie. Liczą też, że pomoże im w tym fanbase utworzony po ich udziale w brytyjskim „X Factor”. Czy faktycznie bracia wystąpią w barwach gospodarzy ESC 2023? Szanse na to są niewielkie, zwłaszcza, że nie są związani z TaP Records, które odpowiedzialne jest za wybór reprezentanta UK.

Zwycięzcy (nie)zaproszeni do Erywania

Zwycięzcy Eurowizji Junior 2006 i 2007 – rosyjskie siostry Tolmachevy oraz Białorusin Alexey Zhigalkovich nie otrzymali zaproszenia od telewizji ARMTV do udziału w jubileuszowym medley’u triumfatorów konkursu. Specjalny występ planowany jest podczas Eurowizji Junior 11 grudnia i na ten moment swój udział potwierdzili Vincenzo Cantiello, Gaia Cauchi, a nieoficjalnie mówi się też o Bzikebi z Gruzji i Viki Gabor z Polski. Z informacji uzyskanych przez fanów wynika, że Rosjanki nie miały pojęcia o tym, że takie wydarzenie w ogóle jest szykowane i wciąż czekają na oficjalne zaproszenie. Podczas konferencji prasowej ARMTV organizatorzy konkursu zapewniali, że zaproszenia wysłane zostały do wszystkich. Siostry Tolmachevy jawnie popierają atak Rosji na Ukrainę oraz działania Kremla, w tym Putina, więc udział wokalistek w Eurowizji Junior 2022 byłby niezwykle kontrowersyjny i mógłby wywołać polityczne perturbacje. Z kolei białoruski zwycięzca Alexey nie jest już aktywny na rynku muzycznym i zakończył swoją przygodę ze śpiewaniem, stąd zapewne nie byłby zainteresowany udziałem w takim medley’u.

Dziś o 20:00 wspólne oglądanie Eurowizji 1982! Retransmisja dostępna będzie TUTAJ.

źródło: MRT, Eurovision Macedonia, ETV, Ceska Televize, SBS, Eurovision Fun, OGAE Norway, Irish Sun, Twitter, ESCforum, Vkontakte, fot.: @ulrikkeofficial

%d blogerów lubi to: